reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Praca tymczasowa a staż pracy

Praca tymczasowa a staż pracy

W naszej firmie często korzystamy z pracowników tymczasowych. Z pracy jednego z nich byliśmy bardzo zadowoleni i zatrudniliśmy go w naszej firmie. Najpierw pracował na podstawie umowy na czas określony, a obecnie zawarliśmy z nim umowę na czas nieokreślony. Czy w takim przypadku temu pracownikowi do stażu pracy, od którego zależy okres wypowiedzenia, wliczamy okres pracy tymczasowej?

Praca tymczasowa polega na wykonywaniu pracy przez pracownika tymczasowego u pracodawcy użytkownika, do którego taki pracownik zostaje skierowany przez agencję pracy tymczasowej. Pracodawcą dla „czasownika” jest agencja pracy tymczasowej.

W praktyce bardzo często zdarza się, że pracownik tymczasowy znajduje stałe zatrudnienie w miejscu, do którego skierowała go agencja pracy tymczasowej. Wynika to przede wszystkim z tego, że pracownicy tymczasowi mogą wykonywać pracę tymczasową na rzecz tego samego pracodawcy użytkownika maksymalnie do 12 miesięcy w ciągu okresu obejmującego 36 miesięcy (art. 20 § 1 ustawy z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych - DzU z 2003 r. nr 166, poz. 1608 ze zm.). Nie dotyczy to przypadku wykonywania pracy przez pracownika tymczasowego w sposób ciągły w zastępstwie pracownika zatrudnionego przez pracodawcę użytkownika. Wówczas u tego samego pracodawcy użytkownika można pracować maksymalnie przez 36 miesięcy.

W omawianej sytuacji pracownik wcześniej pracował na podstawie umowy o pracę tymczasową. Oznacza to, że jego pracodawcą była agencja, a nie Pani jako pracodawca użytkownik. Dlatego pracy tymczasowej nie wliczamy mu do okresu wypowiedzenia.

Przykład

Pracownik tymczasowy był zatrudniony przez agencję zatrudnienia na podstawie umowy o pracę tymczasową od 1 kwietnia 2007 r. do 31 marca 2008 r. Od 1 kwietnia 2008 r. został zatrudniony na czas nieokreślony przez dotychczasowego pracodawcę użytkownika, u którego wcześniej pracował na podstawie umowy o pracę tymczasową. W takim przypadku jego okres wypowiedzenia po zatrudnieniu na umowę na czas nieokreślony wyniesie 2 tygodnie. Do tego okresu nie wliczamy w tym przypadku pracy tymczasowej.

Do zakładowego stażu pracy powinna Pani natomiast wliczyć pracownikowi zatrudnienie na podstawie umowy na czas określony w Państwa zakładzie.

Inaczej byłoby, gdyby pracownik po wykonywaniu pracy tymczasowej podjął pracę na umowę na czas nieokreślony w agencji pracy tymczasowej. Taka sytuacja jest możliwa tylko w przypadku, gdy agencja zatrudnienia zatrudnia swojego pracownika tymczasowego jako pracownika etatowego w strukturach swojej firmy.

Praca tymczasowa charakteryzuje się tym, że występują 3 strony stosunku pracy: pracownik tymczasowy, agencja pracy tymczasowej oraz pracodawca użytkownik. Agencja zatrudnienia nie może być więc jednocześnie agencją zatrudniającą i pracodawcą użytkownikiem. W związku z tym agencja może zatrudnić pracownika np. do własnej administracji, ale tylko na podstawie Kodeksu pracy. W takiej sytuacji czas zatrudnienia na podstawie umowy o pracę tymczasową wliczymy do okresu wypowiedzenia. Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy.

Przykład

Pracownik tymczasowy był zatrudniony przez agencję zatrudnienia na podstawie umowy o pracę tymczasową od 1 kwietnia 2007 r. do 31 marca 2008 r. Od 1 kwietnia 2008 r. agencja zatrudniła tego pracownika na czas nieokreślony. Okres wypowiedzenia pracownika w takim przypadku od początku pracy na podstawie umowy na czas nieokreślony będzie wynosił 1 miesiąc, ponieważ do tego okresu zaliczymy mu pracę tymczasową. Pracownik będzie miał więc co najmniej 6 miesięcy zatrudnienia uprawniających do takiego okresu wypowiedzenia.

Odpowiedziała Żaneta Markuszewska-Domańska

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Witold Florczak

Aktuariusz, Ekspert ds. wyceny rezerw na świadczenia pracownicze

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama