Kategorie

Praca tymczasowa a staż pracy

Markuszewska-Domańska Żaneta
W naszej firmie często korzystamy z pracowników tymczasowych. Z pracy jednego z nich byliśmy bardzo zadowoleni i zatrudniliśmy go w naszej firmie. Najpierw pracował na podstawie umowy na czas określony, a obecnie zawarliśmy z nim umowę na czas nieokreślony. Czy w takim przypadku temu pracownikowi do stażu pracy, od którego zależy okres wypowiedzenia, wliczamy okres pracy tymczasowej?
Praca tymczasowa polega na wykonywaniu pracy przez pracownika tymczasowego u pracodawcy użytkownika, do którego taki pracownik zostaje skierowany przez agencję pracy tymczasowej. Pracodawcą dla „czasownika” jest agencja pracy tymczasowej.
Reklama

W praktyce bardzo często zdarza się, że pracownik tymczasowy znajduje stałe zatrudnienie w miejscu, do którego skierowała go agencja pracy tymczasowej. Wynika to przede wszystkim z tego, że pracownicy tymczasowi mogą wykonywać pracę tymczasową na rzecz tego samego pracodawcy użytkownika maksymalnie do 12 miesięcy w ciągu okresu obejmującego 36 miesięcy (art. 20 § 1 ustawy z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych - DzU z 2003 r. nr 166, poz. 1608 ze zm.). Nie dotyczy to przypadku wykonywania pracy przez pracownika tymczasowego w sposób ciągły w zastępstwie pracownika zatrudnionego przez pracodawcę użytkownika. Wówczas u tego samego pracodawcy użytkownika można pracować maksymalnie przez 36 miesięcy.

W omawianej sytuacji pracownik wcześniej pracował na podstawie umowy o pracę tymczasową. Oznacza to, że jego pracodawcą była agencja, a nie Pani jako pracodawca użytkownik. Dlatego pracy tymczasowej nie wliczamy mu do okresu wypowiedzenia.

Przykład

Pracownik tymczasowy był zatrudniony przez agencję zatrudnienia na podstawie umowy o pracę tymczasową od 1 kwietnia 2007 r. do 31 marca 2008 r. Od 1 kwietnia 2008 r. został zatrudniony na czas nieokreślony przez dotychczasowego pracodawcę użytkownika, u którego wcześniej pracował na podstawie umowy o pracę tymczasową. W takim przypadku jego okres wypowiedzenia po zatrudnieniu na umowę na czas nieokreślony wyniesie 2 tygodnie. Do tego okresu nie wliczamy w tym przypadku pracy tymczasowej.

Do zakładowego stażu pracy powinna Pani natomiast wliczyć pracownikowi zatrudnienie na podstawie umowy na czas określony w Państwa zakładzie.

Reklama

Inaczej byłoby, gdyby pracownik po wykonywaniu pracy tymczasowej podjął pracę na umowę na czas nieokreślony w agencji pracy tymczasowej. Taka sytuacja jest możliwa tylko w przypadku, gdy agencja zatrudnienia zatrudnia swojego pracownika tymczasowego jako pracownika etatowego w strukturach swojej firmy.

Praca tymczasowa charakteryzuje się tym, że występują 3 strony stosunku pracy: pracownik tymczasowy, agencja pracy tymczasowej oraz pracodawca użytkownik. Agencja zatrudnienia nie może być więc jednocześnie agencją zatrudniającą i pracodawcą użytkownikiem. W związku z tym agencja może zatrudnić pracownika np. do własnej administracji, ale tylko na podstawie Kodeksu pracy. W takiej sytuacji czas zatrudnienia na podstawie umowy o pracę tymczasową wliczymy do okresu wypowiedzenia. Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy.

Przykład

Pracownik tymczasowy był zatrudniony przez agencję zatrudnienia na podstawie umowy o pracę tymczasową od 1 kwietnia 2007 r. do 31 marca 2008 r. Od 1 kwietnia 2008 r. agencja zatrudniła tego pracownika na czas nieokreślony. Okres wypowiedzenia pracownika w takim przypadku od początku pracy na podstawie umowy na czas nieokreślony będzie wynosił 1 miesiąc, ponieważ do tego okresu zaliczymy mu pracę tymczasową. Pracownik będzie miał więc co najmniej 6 miesięcy zatrudnienia uprawniających do takiego okresu wypowiedzenia.

Odpowiedziała Żaneta Markuszewska-Domańska

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online na praca.gov.pl

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje projekt ustawy o zawieraniu i rozliczaniu umów w sposób elektroniczny przez niektórych pracodawców. Ustawa ta ma pozwolić mikroprzedsiębiorcom, rolnikom, a także osobom fizycznym, zatrudniającym pracowników, czy zleceniobiorców, na zawieranie umów o pracę i umów zlecenia według gotowych szablonów na portalu praca.gov.pl. Ten nowy sposób zawierania ww. umów ma być dodatkową opcją dla wspomnianych pracodawców i zleceniodawców. Zawsze będzie można zatrudnić pracownika czy zleceniobiorcę w tradycyjny sposób. Projekt ten ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w III kwartale 2021 r.

  Wypadki przy pracy - I kwartał 2021 [GUS]

  Wypadki przy pracy - GUS podał dane za I kwartał 2021 r. Czy liczba wypadków spadła w porównaniu do roku 2020?

  HR-owca portret własny 2021 [RAPORT]

  HR-owca portret własny 2021 - raport przedstawia jak HRowcy radzili sobie w pandemii, jakie mają zadania, wyzwania i motywacje. Jak oceniają swoją pracę?

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r.

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r. - ile wynosi Mindestlohn? Ile wynosi netto?

  Urlop rodzinny na opiekę nad rodzicami lub wnukami

  Urlop rodzinny - 12 miesięczny urlop na opiekę nad chorymi rodzicami bądź wnukami dla babci lub dziadka to nowa propozycja urlopu. Czy będzie wprowadzony do Kodeksu pracy?

  Składka zdrowotna - Nowy Ład

  Składka zdrowotna a Nowy Ład - jaka zmiana w naliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne została przewidziana od 2022 r.?

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika przewidziana jest w projekcie ustawy o zmianie ustawy kodeksowej. Jaka miałaby być nowa definicja pracownika?

  Jedna płaca minimalna dla całego kraju to złe rozwiązanie?

  Płaca minimalna - jedna kwota dla całego kraju to złe rozwiązanie? Przedsiębiorcy proponują wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 50% średniej płacy w danym regionie.

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Czego dotyczy? Kto na niej skorzysta?

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r. - takie rozwiązanie proponuje Senat. Sprawdź, ile wzrośnie wynagrodzenie lekarzy, pielęgniarek, położnych i innych pracowników medycznych.