REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urlop szkoleniowy, Pracownik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Praca w porze nocnej

Pora nocna obejmuje 8 godzin przypadających między godzinami 21.00 a 7.00. Praca w porze nocnej zabroniona jest w stosunku do: kobiet w ciąży, pracowników opiekujących się dzieckiem do lat 4 bez ich zgody, pracowników młodocianych i pracowników niepełnosprawnych. 

Granice dopuszczalności korzystania z urlopu na żądanie

Pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie. Jeśli w takiej sytuacji pracownik mimo wyraźnej odmowy nie stawi się w pracy, pracodawca może wobec niego wyciągnąć konsekwencje służbowe, np. nałożyć na pracownika karę porządkową.

Jak rozliczyć godziny nadliczbowe pracowników zarządzających zakładem pracy?

Pracownicy, których dotyczy zadaniowy system pracy, czyli pracownicy zarządzający w imieniu pracodawcy zakładem pracy i kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych zakładu pracy, w razie konieczności mogą wykonywać pracę poza normalnymi godzinami pracy, bez prawa do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych.

W jaki sposób ustalić wysokość ekwiwalentu za używanie i pranie odzieży roboczej

W naszej firmie w dziale produkcji pracownicy używają własnej odzieży jako roboczej. Chcielibyśmy im to zrekompensować wypłacając ekwiwalent. W jaki sposób ustalić wartość ekwiwalentu za używanie odzieży roboczej będącej własnością pracownika oraz za pranie tej odzieży? Czy pracownicy muszą przedstawiać faktury lub rachunki potwierdzające ich wydatki z tego tytułu? Czy takie ekwiwalenty mogą być również przyznane zleceniobiorcom i czy będą zwolnione z podatku dochodowego i składek oraz czy będą stanowiły koszty uzyskania przychodu pracodawcy?

REKLAMA

Jaki wpływ na uprawnienia pracownika ma zakładowy staż pracy?

Przepisy prawa pracy uzależniają nabycie niektórych uprawnień pracowniczych od odpowiedniego stażu zawodowego. Należy odróżnić w tym zakresie ogólny staż pracy od zakładowego - czyli okresu zatrudnienia tylko w jednym zakładzie pracy.

Jak pracodawca może weryfikować liczbę członków zakładowej organizacji związkowej

Mamy wątpliwości dotyczące przekazywanej przez zakładową organizację związkową informacji o liczbie jej członków. Jedynie w przypadku części z nich potrącamy składki związkowe przy wypłacie wynagrodzenia za pracę. Organizacja związkowa nie przedstawia przy tym imiennej listy swoich członków. W jaki sposób możemy zweryfikować faktyczną liczbę związkowców organizacji?

Jakie są obowiązki i prawa związane z dyżurem pracownika?

Pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę. Taka sytuacja określana jest mianem dyżuru. Jakie są obowiązki i prawa związane z dyżurem?

Jakie są podstawowe elementy stosunku pracy

Kodeks pracy nie formułuje pełnej, rozwiniętej definicji pojęcia prawnego stosunku pracy. Podaje jedynie jego najważniejsze cechy.

REKLAMA

Odpowiedzialność w razie łamania przepisów o związkach zawodowych

Rozdział 5 ustawy o związkach zawodowych zawiera wyszczególnione sytuacje łamania ustawy o związkach zawodowych, których zaistnienie pociąga za sobą odpowiedzialność prawną.

Obowiązek uczestniczenia w szkoleniach bhp

Jednym z podstawowych obowiązków pracownika jest przestrzeganie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. W szczególności pracownik jest zobowiązany brać udział w szkoleniu i instruktażu z tego zakresu oraz poddawać się wymaganym egzaminom sprawdzającym.

Umowa o pracę a umowa zlecenie – podstawowe różnice

W praktyce wiele trudności rodzi zagadnienie odróżnienia umowy o pracę od cywilnoprawnego stosunku zlecenia i innych mieszanych umów starannego działania, gdzie ryzyko, podobnie jak w stosunku pracy, ponosi zlecający. Odróżniającymi elementami mogą być brak trwałej więzi między zleceniodawcą i zleceniobiorcą, brak konieczności odpłatności, brak obowiązku pracowniczego podporządkowania.

Czy na żądanie pracownika trzeba wydać duplikat paska wynagrodzeń zastępującego ZUS RMUA

Nasza firma zatrudnia 3000 pracowników i jest scentralizowana. Pracownik nie odebrał pojedynczych pasków wynagrodzeń, które poprawnie zastępują RMUA, za bardzo odległy okres (październik/2007 r. i listopad/2008 r.). Paski są odpowiednio zabezpieczone przed podglądem przez osoby trzecie – tj. widzi je osoba, która je drukuje na ekranie i potem pracownik. Zgodnie z wewnętrznym ustaleniem firmy, paski zostały zniszczone, a pracownicy byli o tym poinformowani. Czy na pisemne żądanie pracownika, który nie odebrał pasków za te dwa miesiące, mamy obowiązek wydać mu duplikaty tych pasków wynagrodzeń ewentualnie sporządzić dokumenty RMUA?

W jaki sposób zawiadomić pracownika o udzieleniu kary porządkowej?

Celem skutecznego nałożenia kary porządkowej oprócz wysłuchania pracownika niezbędne jest jeszcze zawiadomienie pracownika. Zgodnie z art. 110 Kodeksu pracy o zastosowanej karze pracodawca zawiadamia pracownika na piśmie.

Czy można wypłacić wynagrodzenie w przypadku zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy?

W przypadku zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy powstaje kwestia wypłacenia takiemu pracownikowi wynagrodzenia. Jak zatem naliczyć takie wynagrodzenie?

Czy można zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy?

Nawiązanie stosunku pracy rodzi po stronie pracownika obowiązek wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę. Czy istnieje zatem sytuacja kiedy pracownik może zostać zwolniony z tego obowiązku?

Czy w trakcie zwolnienia lekarskiego pracownik może prowadzić działalność gospodarczą

Zatrudniamy pracownika na stanowisku informatyka na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Pracownik ten dodatkowo prowadzi własną działalność gospodarczą w zakresie usług informatycznych – naprawczych. Pracownik wykorzystał 182 dni zasiłku chorobowego i obecnie otrzymuje świadczenie rehabilitacyjne płatne z ZUS. Ostatnio wpłynęła do naszego zakładu dokumentacja od firmy współpracującej z nami, w której znajdują się dokumenty potwierdzające, że nasz pracownik będąc na zwolnieniu lekarskim wykonywał pracę w zakresie prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Czy pracownik będąc na zwolnieniu lekarskim, a obecnie pobierający świadczenie rehabilitacyjne, musi powstrzymywać się tylko od pracy, natomiast może wykonywać działalność gospodarczą?

Proporcjonalność urlopu wypoczynkowego

W szczególnych okolicznościach, przewidzianych przepisami prawa pracy, urlop wypoczynkowy należy ustalić proporcjonalnie do przepracowanego okresu. Takim szczególnym przypadkiem jest zmiana pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego.

W jakiej maksymalnej temperaturze mogą pracować pracownicy

W naszym zakładzie zatrudniamy pracowników pracujących w biurze oraz przy lekkich pracach fizycznych w hali. W okresie letnim, kiedy występują upały, często w pomieszczeniach pracy jest wysoka temperatura – około 30°C. Czy taka temperatura jest dopuszczalna?

Zmiana w organizacji na przykładzie ustawień systemowych

Ustawienia organizacyjne stanowią jedną z metod możliwych do wykorzystania zarówno w diagnostyce problemów w zespole, jak i projektowaniu zmiany. Działają na płaszczyźnie osobistej i organizacyjnej. Silnie wiążą się z emocjami i są konstelacją utworzoną z pozycji osób względem siebie i ich wzajemnym ruchem. Sama metoda może wydawać się zbyt śmiała i szamańska, jednak warto z niej skorzystać, kiedy stawiamy na zdrowie naszych organizacji.

Wynagrodzenie urlopowe a świadczenie antykryzysowe

Czy bierzemy pod uwagę świadczenia antykryzysowe przyznane pracownikom, naliczając wynagrodzenie urlopowe?

Wypowiedzenie umowy o pracę esemesem

Jestem pracownikiem gimnazjum, zatrudnionym na stanowisku sekretarza szkoły. W dniu 26 maja 2010 r. otrzymałam esemesa, z którego dowiedziałam się, że pracodawca wypowiada mi umowę o pracę. Czy wypowiedzenie to jest skuteczne?

Jakie błędy można popełnić, motywując podwładnych?

Jestem menedżerem od kilkunastu miesięcy. Mam wrażenie, że moje sposoby motywowania pracowników nie są tak skuteczne, jakbym chciał. Jakie błędy popełniają najczęściej menedżerowie podczas motywowania podwładnych? Czego powinienem unikać?

Pracodawcy nie płacą wynagrodzeń pracownikom

Kwota należności niewypłaconych pracownikom w pierwszym półroczu 2010 r. wyniosła 110 mln zł. To o blisko jedną piątą (19 proc.) więcej niż w tym samym czasie ub.r. Spadła za to liczba skarg dotyczących zwolnień - wynika z najnowszych danych Państwowej Inspekcji Pracy (PIP).

W jaki sposób wprowadzić dla pracowników pracę zmianową

Pracownicy są zatrudnieni w podstawowym czasie pracy. Pracują od poniedziałku do piątku w godz. od 7.00 do 14.35. Jesteśmy zakładem opieki zdrowotnej, więc pracownicy pracują po 7 godzin 35 minut dziennie. Pracodawca chce wprowadzić na okres 3 miesięcy na podstawie art. 42 § 4 Kodeksu pracy (skierowanie pracownika do innej pracy ze względu na szczególne potrzeby pracodawcy) pracę zmianową ze względu na konieczność wykonywania dodatkowych badań pacjentów do czasu wprowadzenia nowego zapisu w regulaminie pracy. Pracownicy nie wyrażają na to zgody. Nadmieniam, że mamy zapis w regulaminie pracy, że rozkład czasu pracy może zostać zmieniony, gdy wymaga tego konieczność obsługi bądź wykonania pilnych badań laboratoryjnych. Bez wprowadzenia pracy zmianowej pracownik pracowałby dłużej w godzinach nadliczbowych, czego chcemy uniknąć. Jak najlepiej rozwiązać ten problem?

Kiedy pracownik zwalniany z przyczyn ekonomicznych uzyska prawo do świadczenia przedemerytalnego

Pod koniec kwietnia wręczyliśmy pracownikowi wypowiedzenie z przyczyn dotyczących zakładu pracy, tj. likwidacji stanowiska pracy, ze skutkiem na 31 lipca 2010 r. Pracownik ten kończy 60 lat 27 lipca 2010 r. Ma 38 lat pracy. Czy będzie miał prawo do świadczenia przedemerytalnego?

Utrata uprawnień do wykonywania zawodu

Wykonywanie pracy na niektórych stanowiskach uzależnione jest od posiadania szczególnych uprawnień zawodowych.

Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego

Nasz pracownik ma zaległe 10 dni urlopu wypoczynkowego za 2009 r. Pracownik ten nie chciał pójść na urlop w okresie od stycznia do marca 2010 r., przez co w tym roku ma już do wykorzystania 26 dni urlopu za 2010 r. i 10 dni urlopu zaległego. Czy pracodawca może wysłać pracownika na urlop zaległy nawet bez jego zgody?

Co musi a co może znaleźć się w świadectwie pracy?

Celem wydania świadectwa pracy jest obiektywne określenie elementów związanych z dotychczasowym zatrudnieniem, które mają lub mogą mieć znaczenie dla pracownika, jego uprawnień oraz oceny przy podejmowaniu nowego zatrudnienia.

Czy spadkobiercy zmarłego pracownika odpowiadają za wyrządzoną przez niego szkodę?

Odpowiedzialność pracownika za szkodę wyrządzoną pracodawcy ograniczona jest do wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia.

Jak uzasadnić rozwiązanie umowy na czas nieokreślony?

Pracodawca ma obowiązek podać w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy o pracę na czas nieokreślony przyczynę wypowiedzenia. Przyczyn dokonania wypowiedzenia może być wiele, ale dla skuteczności wypowiedzenia wystarcza podanie jednej.

Kto wstępuje w prawa pracownika po jego śmierci

Z chwilą śmierci pracownika stosunek pracy wygasa, co jest oczywistą konsekwencją jednej z cech tego stosunku, polegającej na tym, iż świadczenie pracownika ma charakter osobisty - praca nie może być wykonywana przez inną osobę.

Odszkodowanie w razie niewydania świadectwa pracy

Naruszenie przez pracodawcę prawa pracownika do otrzymania w przepisanym terminie właściwie sporządzonego świadectwa pracy może spowodować powstanie szkody po stronie pracownika. W takiej sytuacji pracownikowi przysługuje roszczenie o odszkodowanie.

Skutki porzucenia pracy przez pracownika

Obecnie porzucenie pracy nie pociąga za sobą automatycznie wygaśnięcia stosunku pracy. Aby pracodawca podjął właściwe działania powinien najpierw właściwie zidentyfikować zamiar pracownika, który nie stawił się do pracy.

Śmierć pracodawcy a kontynuacja stosunku pracy

Zgodnie z zasadą Prawa Pracy, z dniem śmierci pracodawcy umowy o pracę z pracownikami wygasają, chyba, że pracownik zostaje przejęty przez nowego pracodawcę na podstawie art. 23 (1) Kodeksu pracy.

Śmierć pracownika a prawo spadkowe

Zgodnie z art. 63(1) § 1 kodeksu pracy, z dniem śmierci pracownika stosunek pracy wygasa. Trzeba pamiętać, że w takiej sytuacji kodeks w szczególny sposób reguluje sytuację praw majątkowych pracownika po jego śmierci, gdyż zgodnie z Kodeksem cywilnym do spadku nie należą m.in. prawa, które z chwilą śmierci przechodzą na określone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami.

Ustanie umowy o pracę na zastępstwo

Kodeks pracy przewiduje możliwość zawierania umów o pracę obejmujących nieobecność innego pracownika, jest to tak zwana umowa na zastępstwo. Najczęściej dotyczy to pracownic kobiet, które korzystają z urlopu macierzyńskiego i wychowawczego.

Wpływ przejęcia zakładu pracy lub jego części na stosunki pracy i ich treść

Przejęcie zakładu pracy lub jego części powoduje, iż nowy pracodawca z mocy prawa staje się stroną dotychczasowych stosunków pracy. Przekształcenie to następuje automatycznie, tj. z mocy samego prawa, bez konieczności dokonywania przez pracodawcę lub pracownika jakichkolwiek czynności, w szczególności składania oświadczeń woli.

Wynagrodzenie za przestój

Sposób ustalania wynagrodzenia za przestój zależy od tego, czy pracujący na akord wynagradzany jest jedynie według stawki akordowej, czy też obok tej stawki przysługuje mu pensja określona w stawce miesięcznej bądź godzinowej, a akord jest swoistym dodatkiem do tego wynagrodzenia.

Przedłużenie umowy na okres próbny

Zawarliśmy z pracownikiem umowę o pracę na 2-miesięczny okres próbny. W tym czasie nie zdążyliśmy jednak sprawdzić wszystkich umiejętności pracownika. Czy możemy przedłużyć taką umowę za pomocą aneksu?

Ekwiwalent za utracony zarobek strażaka OSP

Ustawa o ochronie przeciwpożarowej gwarantuje strażakom – ochotnikom uczestniczącym w akcji ratowniczej ekwiwalent stanowiący rekompensatę za brak wynagrodzenia, które mogliby uzyskać, gdyby w tym czasie wykonywali swoją pracę zawodową.

Dwa urlopy wypoczynkowe

Zatrudniamy pracownika na podstawie dwóch odrębnych umów o pracę. Pierwsza na 3/4 etatu, druga na 1/4 etatu. Wymiar urlopu tego pracownika wynikający z jego ogólnego stażu pracy wynosi 26 dni. Na tej podstawie obliczyliśmy, że jego urlop wypoczynkowy wynosi odpowiednio: 20 dni z pierwszej umowy zawartej na 3/4 etatu oraz 7 dni z drugiej umowy zawartej na 1/4 etatu. Poinformowano go, że w sumie przysługuje mu 27 dni urlopu. Czy pracownikowi można w jednym roku kalendarzowym udzielić 27 dni urlopu wypoczynkowego?

Czy zawieszenie wypłaty premii miesięcznych wpływa na podstawę wymiaru zasiłku

Z powodu strat, jakie nasza firma poniosła na skutek powodzi, zawarliśmy z przedstawicielami pracowników porozumienie o zawieszeniu od lipca na 2 lata wypłaty miesięcznych premii. Premie te były przyznane na podstawie regulacji zawartych w regulaminie wynagrodzeń. Czy wypłacone dotąd premie mamy uwzględniać ustalając podstawę wymiaru zasiłków, do których prawo powstanie po 30 czerwca? Czy musimy przeliczyć od lipca wysokość zasiłków, które zaczęliśmy wypłacać przed 1 lipca?

Społeczna odpowiedzialność pracownika

Prowadząc po raz kolejny warsztaty dla studentów z zakresu CSR, zastanawiałam się, dlaczego ciągle tak jest, że uczciwie znaczy trudniej, proekologicznie – drożej, prospołecznie – nie po linii biznesowej.

Czy usprawiedliwić nieobecność w pracy pracownika – członka ochotniczej straży pożarnej

Nasz pracownik nie stawił się w pracy. Należy on do ochotniczej straży pożarnej i uczestniczył w pracach, które strażacy wykonywali w związku z powodzią. Czy powinniśmy usprawiedliwić tę nieobecność i wypłacić mu wynagrodzenie?

Wynagrodzenie za część miesiąca pracownika przebywającego na urlopie i zwolnieniu chorobowym

Aby obliczyć wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca w sytuacji, gdy w jednym miesiącu pracy wystąpią dwie usprawiedliwione nieobecności, pracodawca powinien wyliczyć wynagrodzenie osobno dla każdego rodzaju nieobecności.

Porzucenie pracy a termin wypłaty wynagrodzenia

Jeden z naszych pracowników w połowie miesiąca porzucił pracę. W związku z tym mam pytanie, kiedy należy wypłacić mu wynagrodzenie za pracę?

Działaczowi związkowemu przysługuje przywrócenie do pracy

Pracownikowi, zatrudnionemu na czas określony i objętemu ochroną związków zawodowych, przysługuje także przywrócenie do pracy, jeżeli został zwolniony z naruszeniem przepisów prawa - uznał Trybunał Konstytucyjny (TK).

W jakiej formie rozwiązać umowę o pracę z pracownicą, której zatrudnienie zostało przedłużone do dnia porodu

Zatrudniamy pracownicę na podstawie umowy o pracę na czas określony. Pracownica jest w ciąży. Ze względu na to, że w dniu zakończenia umowy pracownica była w 4. miesiącu ciąży, przedłużyliśmy jej umowę o pracę do dnia porodu. Po 2 tygodniach od dnia przedłużenia umowy pracownica wystąpiła do nas z prośbą o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Czy w tej sytuacji powinniśmy sporządzić pismo o rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron, czy nie trzeba tego robić, tylko wystarczy wystawić pracownicy świadectwo pracy, ponieważ umowa zakończyła się z upływem terminu, na jaki była zawarta, a przedłużenie jej do dnia porodu nie jest dokonywane na piśmie?

PARP - bezpłatne szkolenie z prawa pracy

Akademia PARP przygotowała dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw szkolenie z zakresu prawa pracy. Na szkoleniu można zdobyć wszechstronną wiedzę o prawach i obowiązkach pracowników i pracodawców.

Jak liczyć utracony zarobek pracownika wezwanego do sądu w charakterze świadka

Pracownik przedstawił w dziale kadr wezwanie z sądu cywilnego do stawienia się w sprawie cywilnej w charakterze świadka. Potrzebuje zaświadczenia o utraconym zarobku, jaki uzyskałby w tym czasie za pracę, w celu uzyskania rekompensaty od sądu. Jak ustalić wysokość utraconego zarobku, skoro pracownik otrzymuje pensję podstawową 1700 zł brutto i zmienne premie miesięczne w wysokości od 10% do 30% pensji podstawowej?

REKLAMA