REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ubezpieczenie emerytalne, Obowiązki pracownika

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zwiększony wskaźnik waloryzacji emerytur i rent

W marcu 2011 r. ZUS zwaloryzuje emerytury i renty przy zastosowaniu wskaźnika, którego wysokość będzie znana dopiero w lutym przyszłego roku. Już teraz wiadomo, że oprócz poziomu inflacji będzie on uwzględniał 20 proc. realnego wzrostu płac.

Informacje o stanie konta ubezpieczonych

ZUS rozpoczął wysyłkę informacji o stanie kont ubezpieczonych za 2009 r. - poinformował rzecznik prasowy ZUS Przemysław Przybylski. Informacje otrzyma 15 mln ubezpieczonych.

Reforma emerytalna - rozstrzygnięcie do końca sierpnia

W końcu sierpnia rozstrzygną się losy przygotowanych przez resort pracy założeń do zmian w ustawie o emeryturach kapitałowych. Wtedy bowiem, po kilku miesiącach pracy i debat nad założeniami, zajmie się nimi Komitet Stały Rady Ministrów.

Czy będzie zmiana przepisów o emeryturach kapitałowych

Szef doradców premiera, Michał Boni, postuluje odrzucenie założeń do zmian w ustawie o emeryturach kapitałowych przygotowanych przez resort pracy. Zaznaczył jednak, że jest gotów do dyskusji na ten temat.

REKLAMA

Fundusze emerytalne - nowelizacja przepisów

Rząd przyjął założenia do projektu nowelizacji ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych. Dostosowują one polskie przepisy do unijnej dyrektywy ws. działalności pracowniczych programów emerytalnych oraz nadzoru nad tymi instytucjami.

Emerytury - nasze składki zamiast do OFE trafią do ZUS

Resort pracy chce, by przez 2 lata pieniądze gromadzone na emerytury przez osoby należące do ZUS i OFE, nie były przekazywane do Funduszy, lecz na zawsze zostały na kontach tych osób w ZUS - powiedział wiceminister pracy Marek Bucior.

Zmiany w systemie emerytalnym - nowelizacja ustawy o emeryturach kapitałowych

Projekt zmian w ustawie o emeryturach kapitałowych zakłada, że osoby odchodzące na emeryturę będą mogły wybrać oszczędności z Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) i przeznaczyć je na dowolny cel. Inna propozycja zakłada zmianę podziału składki między ZUS i OFE.

Pracujący emeryci - obowiązek rozwiązania umowy o pracę

Pracujący emeryci nie stracą świadczeń z ZUS. Ci, którzy po uzyskaniu prawa do emerytury nadal zechcą pracować, będą jednak musieli rozwiązać umowę o pracę, a potem zawrzeć nową - powiedziała minister pracy Jolanta Fedak.

REKLAMA

Czyn nieuczciwej konkurencji

Czynem nieuczciwej konkurencji jest m.in. naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa, przekupstwo osoby pełniącej funkcję publiczną, nieuczciwa lub zakazana reklama.

Czy szkolenia bhp można organizować po pracy?

Pracodawca zatrudniający ponad 90% załogi przy obsłudze klienta nie może zorganizować szkolenia okresowego w czasie pracy pracowników. Czy może zorganizować to szkolenie po skończeniu pracy przez załogę?

Przychody zleceniobiorców bez składek na ZUS

Od 1 sierpnia 2010 r. od niektórych przychodów uzyskiwanych przez osoby zatrudnione na zlecenie nie trzeba odprowadzać składek do ZUS na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Chodzi np. o finansowane przez pracodawcę koszty szkolenia czy zwrot kosztów podróży służbowej.

Emerytury będą chronione przed komornikiem - nowelizacja ustawy

Posłowie PiS przygotowali projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach, w którym chcą zwiększyć z ok. 350 zł do ponad 700 zł kwotę emerytur wolną od egzekucji komorniczej.

Metody odchodzenia od przywilejów emerytalnych

Będziemy musieli szukać ewolucyjnych, spokojnych metod odchodzenia od przywilejów emerytalnych - powiedział premier Donald Tusk. Zaznaczył, że chodzi zarówno o reformę KRUS, jak i systemów mundurowych.

Ograniczenia w stosowaniu dyżuru pracowniczego

W praktyce zdarzają się przypadki nieprawidłowego stosowania przepisów o dyżurach pracowniczych. Jednym ze sposobów uniknięcia błędów związanych z planowaniem dyżurów jest przestrzeganie granic dobowego odpoczynku pracownika.

Pracodawcy powinni tworzyć programy emerytalne

Oszczędzanie w pracowniczych programach emerytalnych to szansa wyższą emeryturą Polacy mają świadomość tego, że ich przyszła emerytura może być bardzo niska. Mimo to oszczędzanie w III filarze nie jest popularne. Pracodawcy RP uważają, że mogliby ich w tym wesprzeć właśnie pracodawcy tworząc programy emerytalne.

Nowelizacja ustawy o emeryturach kapitałowych to zły pomysł

Organizacje zrzeszające pracodawców: Pracodawcy RP i PKPP Lewiatan uważają, że projekt nowelizacji ustawy o emeryturach kapitałowych, zmniejszający składkę przekazywaną do OFE i zwiększający składkę do ZUS, jest zły i nie rozwiąże problemów systemu emerytalnego.

Nieciekawa prognoza wpływów i wydatków Funduszu Emerytalnego

Rząd przyjął prognozę wpływów i wydatków Funduszu Emerytalnego do 2060 roku. W zależności od przyszłej sytuacji gospodarczej prognoza zawiera trzy warianty, we wszystkich występuje deficyt Funduszu.

Rząd negatywnie o emeryturach niezależnych od wieku

Rząd zapowiedział, że zwróci się do Sejmu o odrzucenie projektu OPZZ nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Zakłada on, że bez względu na wiek kobiety mogłyby przejść na emeryturę po przepracowaniu 35 lat, a mężczyźni - 40.

Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS

Sejm, na rozpoczynającym się dzisiaj, 21 lipca, posiedzeniu zajmie się obywatelskim projektem zmiany ustawy o emeryturach i rentach z FUS.

Jak rozliczyć składki za okres urlopu wychowawczego osoby pracującej na część etatu

Naszej pracownicy zatrudnionej na 3/5 etatu udzieliliśmy urlopu wychowawczego od 23 czerwca 2010 r. do 31 grudnia 2011 r. Z jaką podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz zdrowotne należy wykazać pracownicę w dokumencie ZUS RCA za czerwiec br.?

Zróżnicowanie wieku emerytalnego jest zgodne z konstytucją

Zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest zgodne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny (TK).

Odpowiedzialność pracownika za nierozliczenie się z pobranej gotówki

Pracownik, który otrzymał pieniądze przeznaczone dla swojego pracodawcy z obowiązkiem ich zwrotu lub rozliczenia się, odpowiada za nie według zaostrzonych zasad odpowiedzialności materialnej. Dają one pracodawcom większe szanse na uzyskanie odszkodowania.

Czy należy ustawowo wydłużyć lata pracy do przejścia na emeryturę

Zdaniem byłego premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego nie ma potrzeby ustawowego wydłużania lat pracy. Jego zdaniem potrzebne są bodźce, które będą motywowały przyszłych emerytów, by dłużej pracowali - taką zachętą mogą być np. wyższe świadczenia emerytalne.

Przejście na emeryturę zależne od lat pracy

Pod koniec lipca Sejm ma się zająć projektem ustawy uzależniającym prawo do emerytury od lat pracy, a nie od wieku pracownika. Posłowie PiS, PSL i Lewicy uważają, że pomysł jest ciekawy i trzeba nad nim pracować. PO jest raczej za jego odrzuceniem.

Kontrola prywatnej i służbowej korespondencji pracowników

Pracodawca, zatrudniając pracowników, ma prawo oczekiwać, że będą oni wykonywali swoje obowiązki sumiennie i z należytym wykorzystaniem czasu, jaki spędzają w firmie. W związku z tym ma również prawo kontrolować, czy i jak pracownicy wykonują swoje obowiązki.

Analiza stanu środków zgromadzonych na kontach OFE i ZUS

MPiPS przygotowuje cyklicznie analizę „Informacja Ministra Pracy i Polityki Społecznej dotycząca rozliczenia składek emerytalnych wpłacanych do ZUS i OFE”. Wyniki analizy mają charakter informacyjny, służący pokazaniu kształtowania się trendów w dotychczasowej efektywności otwartych funduszy emerytalnych w porównaniu do wysokości środków gromadzonych na kontach w ZUS.

Jak szkolić pracowników na nowych zasadach

Od 16 lipca 2010 r.obowiązują nowe przepisy o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych pracowników. Dotycząca tego zagadnienia nowelizacja Kodeksu pracy została podpisana przez Marszałka Sejmu pełniącego obowiązki Prezydenta 8 czerwca 2010 r.

Trybunał Konstytucyjny zbada konstytucyjność przepisów dot. wieku emerytalnego

15 lipca Trybunał Konstytucyjny zbada, czy ustalenie różnego wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn jest zgodne z konstytucją. Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ustala wiek emerytalny mężczyzn na 65, a kobiet - na 60 lat.

Co może zrobić pracodawca, gdy pracownik jest nietrzeźwy lub pod wpływem narkotyków

Pracodawca, który stwierdzi nietrzeźwość pracownika, ma obowiązek odsunięcia go od pracy. W zależności od stopnia naganności zachowania zatrudnionego pracodawca może zastosować wobec niego różne sankcje, z dyscyplinarnym zwolnieniem włączenie. W taki sam sposób pracodawca może ukarać pracowników, którzy wykonują swoje obowiązki po użyciu narkotyków lub innych środków odurzających.

Gdy ZUS zaniżał emeryturę

W 2006 r. przeszłam na emeryturę. Emeryturę mam bardzo niską. Zwróciłam się do ZUS o jej ponowne wyliczenie i okazało się, że przez okres ponad 2 lat miałam zaniżoną emeryturę z winny oddziału ZUS. Czy powinnam otrzymać wyrównanie za cały okres?

Emerytury mundurowe poza powszechnym systemem emerytalnym

Według minister pracy Jolanty Fedak pomysł włączenia do powszechnego systemu emerytalnego służb mundurowych nie jest korzystny ani dla mundurowych, ani budżetu państwa.

Nie ma potrzeby podwyższania wieku emerytalnego

Minister finansów Jacek Rostowski nie widzi konieczności ustawowego podwyższenia wieku emerytalnego, ale jest zwolennikiem, by na emeryturę przechodzić później niż obecnie.

Obowiązki pracodawcy przy zatrudnianiu telepracownika

Jednym ze sposobów obniżenia kosztów zatrudnienia przez pracodawców jest możliwość stosowania telepracy. Dzięki tej formie zatrudnienia pracodawca ma mniejsze obowiązki w zakresie bhp niż w przypadku zwykłych pracowników. Nie musi bowiem zapewniać pracownikom odpowiednich pomieszczeń pracy. Jednak zatrudnianie telepracowników wiąże się dla pracodawcy z licznymi obowiązkami.

Emerytura będzie niższa od ostatniego wynagrodzenia - Polacy bez złudzeń

Prawie połowa Polaków boi się, że przyszła emerytura będzie znacząco niższa od ich ostatniej pensji. 18 proc. myśli, że będzie to 61-80 proc. dochodu, a jedynie 2 proc. sądzi, że otrzyma emeryturę wyższą od swoich ostatnich zarobków - wynika z badania CBOS.

Propozycja wypłaty środków zgromadzonych w OFE

System emerytalny w Polsce jest "mało atrakcyjny i mało przekonujący" dla obywateli. Stąd propozycja, aby po przejściu na emeryturę wypłacać środki powyżej podstawowej kwoty - poinformował wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Prawo do emerytury

Kobieta w wieku 58 lat podjęła pracę, którą należy traktować jako pierwszą pracę, ponieważ w żaden sposób nie jest w stanie udokumentować krótkich okresów pracy z przeszłości. Do momentu podjęcia pracy była na utrzymaniu męża i w tym czasie urodziła i wychowała czworo dzieci. Obecnie w dalszym ciągu jest zatrudniona. Czy ta pracownica ma szansę na uzyskanie jakiejkolwiek emerytury?

Uproszczenia w rozliczeniach z ZUS

Osoby, które dobrowolnie odprowadzają składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe od 1 czerwca nie muszą już co miesiąc składać do ZUS dokumentów rozliczeniowych - poinformował rzecznik prasowy ZUS Przemysław Przybylski.

Obowiązek zapisywania się do OFE

ZUS wyśle ponad 260 tys. listów do osób, które podejmując pierwszą pracę nie wybrały żadnego Otwartego Funduszu Emerytalnego. ZUS przypomni im o tym obowiązku - poinformował rzecznik prasowy Zakładu Przemysław Przybylski.

Staż emerytalny

Czy okres, za który umorzono mi opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, będzie wliczony do stażu emerytalnego?

Pracodawcy nie będą musieli tworzyć palarni

Od 15 października 2010 r. pracodawcy nie będą mieli obowiązku tworzenia palarni w miejscach pracy. Obecnie obowiązek zorganizowania w firmie wyodrębnionego miejsca, w którym pracownicy mogą palić tytoń, mają pracodawcy zatrudniający powyżej 20 pracowników.

Emerytury pomostowe - pytania do ZUS

Na działający od dwóch miesięcy specjalny portal Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, poświęcony emeryturom pomostowym, wpłynęło już 314 pytań od firm i osób prywatnych. Portal cieszy się dużym zainteresowaniem - ocenia rzecznik ZUS Przemysław Przybylski.

Prawo do wynagrodzenia mimo niewykonania dzieła

Wynagrodzenie z umowy o dzieło może niekiedy przysługiwać mimo niewykonania dzieła przez przyjmującego zamówienie. Stanie się tak w sytuacji, gdy zamawiający uniemożliwił wykonanie dzieła albo wtedy gdy odstąpił od umowy bez uzasadnionej przyczyny.

Prawo do emerytury niezależnie od wieku

Kobieta, która przepracowała 35 lat i mężczyzna, który przepracował 40 lat powinni mieć prawo do emerytury, niezależnie od wieku - uważa Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ). Związek złożył w Sejmie projekt nowelizacji przepisów w tej sprawie.

System emerytalny powinien zapewniać emeryturę podstawową

System emerytalny powinien zapewniać ludziom emeryturę podstawową; resztę każdy gromadziłby w dowolny sposób, aby zapewnić sobie łącznie jak największą emeryturę - uważa wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Pracodawcy krytykują propozycje ws. emerytur kapitałowych

Pracodawcy krytykują pomysł resortu pracy, dotyczący m.in. wprowadzenia do ustawy o emeryturach kapitałowych zmiany, pozwalającej ubezpieczonym na wychodzenie z Otwartych Funduszy Emerytalnych i gromadzenie pieniędzy na emeryturę tylko w ZUS.

Przynależność do OFE powinna być dobrowolna

Ludzie, rozpoczynający pracę, powinni móc wybrać, czy chcą należeć do Otwartych Funduszy Emerytalnych, czy tylko do ZUS. Ci zaś, którzy do OFE należą, powinni mieć możliwość rezygnacji z nich - uważa szefowa resortu pracy Jolanta Fedak.

Emerytura pomostowa a dodatkowe zatrudnienie

Prawo do emerytury pomostowej ulega zawieszeniu bez względu na wysokość osiąganego przychodu w razie podjęcia przez emeryta pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Kiedy przechodząc na emeryturę trzeba rozwiązać umowę o pracę

Prawo do emerytury, której wysokość jest ustalana na starych zasadach, jest uzależnione od warunku ukończenia wymaganego wieku oraz posiadania odpowiedniego stażu emerytalnego. W niektórych przypadkach prawo do emerytury jest uzależnione od wykonywania ostatnio bądź przez okres wskazany ustawą określonego rodzaju pracy. W przypadku tzw. nowych emerytur warunkiem ich przyznania jest w zasadzie wyłącznie osiągnięcie wieku emerytalnego.

Ulga podatkowa dla oszczędności z III filara

Dopiero po przekroczeniu 67 lat będzie można wykorzystać tę część środków z III filara, które są objęte ulgą podatkową. Odliczeniu będzie podlegać 4,8 tys. zł rocznie - przewiduje autopoprawka do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o PIT.

Mobbingowanie pracownika w wieku przedemerytalnym

Jestem pracownikiem w wieku przedemerytalnym, zatrudnionym na stanowisku administracyjno-biurowym. Od trzech miesięcy pracodawca nie zleca mi wykonywania pracy, twierdząc, że źle wykonuję swoje obowiązki i nie ma do mnie zaufania. Moje stanowisko pracy zostało przeniesione z pokoju trzyosobowego i obecnie pracuję sam, nie mając kontaktu z innymi pracownikami. Takie zachowania są dla mnie krzywdzące. Czy pracodawca może tak postępować i nie zlecać mi pracy do wykonania?

REKLAMA