reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Szkolenia bhp > Czy szkolenia bhp można organizować po pracy?

Czy szkolenia bhp można organizować po pracy?

Pracodawca zatrudniający ponad 90% załogi przy obsłudze klienta nie może zorganizować szkolenia okresowego w czasie pracy pracowników. Czy może zorganizować to szkolenie po skończeniu pracy przez załogę?

Szkolenia bhp powinny odbywać się w czasie pracy. Jednak ze względu na brak możliwości zorganizowania pracy tak, aby pracownicy mogli odbyć szkolenia w czasie pracy, można szkolenie na określonych warunkach przeprowadzić w dniu wolnym lub po pracy.

UZASADNIENIE

Wszystkie szkolenia z zakresu bhp, zarówno instruktaże, jak i szkolenia okresowe, powinny odbywać się w czasie pracy i na koszt pracodawcy. Oznacza to, że pracodawca pokrywa nie tylko koszty związane z przeprowadzeniem zajęć przez wykładowców czy firmy zewnętrzne, ale także koszty szkolenia z zakresu bhp zorganizowane w dni wolne od pracy lub po godzinach pracy. W takiej sytuacji pracodawca musi pokryć koszty godzin nadliczbowych, które powstają w związku ze szkoleniem, tak jakby pracownik wykonywał w tym czasie swoje zwykłe obowiązki. Za dodatkowe godziny pracodawca będzie musiał zapłacić pracownikom lub udzielić im czasu wolnego od pracy, zgodnie z przepisami o czasie pracy.

WSKAZÓWKA!

W przypadku trudności w organizacji szkolenia polegającej na braku możliwości poświęcenia całego dnia na szkolenie okresowe należy zastanowić się, czy nie można podzielić szkolenia na bloki tematyczne i przeprowadzić je w ciągu kilku dni. Można także poszczególne części szkolenia przeprowadzić w odstępach kilkutygodniowych.

Warto pamiętać, że w niektórych przypadkach łatwiej jest wygospodarować 1,5–2 godziny czterokrotnie niż jednorazowo 8 godzin lekcyjnych.

W przypadku osób kierujących pracownikami poświęcenie dwóch dni na szkolenie w zakresie bhp również często jest niemożliwe, ale rozłożenie szkolenia na kilkugodzinne zajęcia może być łatwiejsze. Mimo to w większości firm niepisaną zasadą jest, że szkolenie musi odbyć się w ciągu jednego, dwóch dni.

WAŻNE!

Rozłożenie w czasie szkolenia okresowego bhp na krótsze bloki tematyczne, zwłaszcza w odstępach kilkutygodniowych, wpłynie również na rozłożenie w czasie kosztów powstałych w związku ze szkoleniem nadgodzin, nawet na kilka miesięcy.

Poza tym w wielu branżach sezonowo występuje zwiększenie ilości pracy, dlatego szkolenia powinny być organizowane tak, by w okresie natężonej pracy nie zmuszać pracowników do dłuższej pracy lub dodatkowego przychodzenia w dni wolne od pracy w celu odbycia szkolenia okresowego bhp. Można przeprowadzać takie szkolenia przed rozpoczęciem sezonu, w „lżejszym” okresie. Elastyczne podejście do czasu organizacji szkolenia może zwiększyć przychylność pracowników do odbycia szkolenia oraz pracodawcy do konieczności jego organizacji.

PODSTAWA PRAWNA

  • Art. 2373 § 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

ekspert ds. bhp certyfikowany przez CIOP-PIB

Źródło:

INFOR
Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Eugenia Jabłokow

Radca prawny- ekspert w dziedzinie postępowania spadkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama