REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć składki za okres urlopu wychowawczego osoby pracującej na część etatu

Bożena Goliszewska
Naszej pracownicy zatrudnionej na 3/5 etatu udzieliliśmy urlopu wychowawczego od 23 czerwca 2010 r. do 31 grudnia 2011 r. Z jaką podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz zdrowotne należy wykazać pracownicę w dokumencie ZUS RCA za czerwiec br.?

Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym jest kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (1317 zł), a na ubezpieczenie zdrowotne kwota świadczenia pielęgnacyjnego (520 zł). Nie ma znaczenia wymiar czasu pracy, w jakim pracownica była zatrudniona przed rozpoczęciem urlopu wychowawczego.

UZASADNIENIE

Za pracownicę przebywającą na urlopie wychowawczym pracodawca ma obowiązek rozliczać składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i zdrowotne. Obowiązek ten powstaje pod warunkiem, że pracownica nie posiada innego tytułu do ubezpieczeń niż urlop wychowawczy i nie jest uprawniona do emerytury ani renty. O każdej zmianie tych okoliczności pracownica musi poinformować pracodawcę (art. 36 ust. 2a ustawy systemowej).

Pracodawca ma obowiązek rozliczać składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie zdrowotne na formularzu ZUS RCA. W raporcie tym powinien wykazać odpowiedni kod tytułu ubezpieczenia 12 11 xx. Nie powinien natomiast wyrejestrowywać pracownika z ubezpieczeń na czas urlopu wychowawczego na druku ZUS ZWUA ani ponownie zgłaszać go do tych ubezpieczeń na ZUS ZUA po zakończeniu urlopu wychowawczego. Nie powinien również zgłaszać pracownicy do ubezpieczeń na ZUS ZUA lub ZUS ZZA z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym z kodem tytułu 12 11 xx. Zgłoszeniem jest w tym przypadku wyłącznie wykazanie takiej osoby w raporcie miesięcznym ZUS RCA (gdy ubezpieczony podlega ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowemu i zdrowotnemu) lub ZUS RZA (gdy ubezpieczony jest objęty tylko ubezpieczeniem zdrowotnym).

Autopromocja

Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad

Kup książkę:

Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad

WAŻNE!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Raport ZUS RCA lub ZUS RZA jest jednocześnie zgłoszeniem do ubezpieczeń osoby przebywającej na urlopie wychowawczym.

Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osoby przebywającej na urlopie wychowawczym przez cały miesiąc jest (w okresie przejściowym od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2011 r.) kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto obowiązująca w danym roku kalendarzowym – w 2010 r. jest to kwota 1317 zł. Natomiast podstawą do naliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne jest kwota świadczenia pielęgnacyjnego, która od listopada 2009 r. wynosi 520 zł. Składki w całości finansuje budżet państwa.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Pracownica rozpoczęła urlop wychowawczy w trakcie miesiąca. W takim przypadku podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, tj. kwotę minimalnego wynagrodzenia, należy przeliczyć proporcjonalnie do liczby dni w miesiącu, w których pracownica korzystała z urlopu i podlegała tym ubezpieczeniom. Składka na ubezpieczenie zdrowotne jest natomiast miesięczna i niepodzielna, dlatego podstawą jej wymiaru jest zawsze pełna kwota świadczenia pielęgnacyjnego (520 zł), bez względu na liczbę dni korzystania z urlopu wychowawczego.


W związku z powyższym w raporcie ZUS RCA za czerwiec br. należy wykazać:

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
 • podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe:

1317 zł : 30 (liczba dni kalendarzowych w czerwcu br.) x 8 (liczba dni przebywania na urlopie wychowawczym) = 351,20 zł,

 • składki na ubezpieczenia:

– emerytalne: 68,55 zł (351,20 zł x 19,52%),

– rentowe: 21,07 zł (351,20 zł x 6%),

 • podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne: 520 zł,
 • składkę na ubezpieczenie zdrowotne: 46,80 zł (520 zł x 9%).

Jednocześnie ważne jest, że podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe podlega ograniczeniu do kwoty 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w danym roku kalendarzowym (w 2010 r. – 94 380 zł) bez względu na tytuł ubezpieczenia. Gdyby przychód pracownicy przekroczył ten limit, w raporcie ZUS RCA należałoby wykazać jedynie składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

PRZYKŁAD

Pracownica zatrudniona w wymiarze 2/3 etatu będzie korzystać z urlopu wychowawczego przez okres 3 lat od 17 maja 2010 r. Jest to jej jedyny tytuł do ubezpieczeń. Od 1 maja do 16 maja 2010 r. przebywała na urlopie wypoczynkowym. W maju br. nastąpiło przekroczenie 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej i składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe odprowadzono od części wynagrodzenia urlopowego (rozliczono je w raporcie ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 00). Natomiast w raporcie ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 12 11 00 (osoba przebywająca na urlopie wychowawczym) wykazano tylko podstawę wymiaru i składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Podstawa i składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe były „zerowe”. Jednocześnie zaznaczono informację o przekroczeniu rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Podstawa prawna:

 • art. 6 ust. 19, art. 9 ust. 6, art. 13 ust. 13, art. 16 ust. 8, art. 19, art. 36 ust. 2a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
 • art. 16 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 237, poz. 1654),
 • obwieszczenie Prezesa Rady Ministrów z 24 lipca 2009 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2010 r. (M.P. Nr 48, poz. 709),
 • rozporządzenie Rady Ministrów z 11 sierpnia 2009 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny oraz wysokości świadczeń rodzinnych (Dz.U. Nr 129, poz. 1058),
 • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 24 czerwca 2008 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących oraz innych dokumentów (Dz.U. Nr 112, poz. 717),
 • obwieszczenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 11 grudnia 2009 r. w sprawie kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku 2010 oraz przyjętej do jej ustalenia kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (M.P. Nr 80, poz. 997).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

  Dzień chłopaka w pracy

  30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

  Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

  Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

  Październik - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Wzrosty wynagrodzeń od 2024

  1 października - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Czy będą wzrosty wynagrodzeń 1 stycznia 2024 dla profesorów, adiunktów i asystentów? 

  REKLAMA

  Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa?

  Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w październiku 2023 są niedziele handlowe? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Dobrostan pracowników - wellbeing

  Wellbeing (well-being) w dosłownym tłumaczeniu z języka oznacza dobrostan. Okazuje się, że pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją to pojęcie, co pokazuje raport pt.: „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”.

  Aż 13% Polaków otwarcie przyznaje, że nie lubi ludzi z którymi pracuje

  Czy Polacy lubią swoich współpracowników? Co jest najbardziej denerwujące w zachowaniu kolegów i koleżanek z pracy? A co jest najbardziej cenione? Ważniejsza jest kariera czy dobra atmosfera? Sprawdzamy. 

  Jesień i koniec żniw - czas na rehabilitację leczniczą dla rolników

  Czy rolnicy mają prawo do rehabilitacji leczniczej? Ile trwa rehabilitacja dla rolników z KRUS? Gdzie jest prowadzona rehabilitacja lecznicza rolników? Jak i gdzie złożyć wniosek?

  REKLAMA

  Strajk lekarzy w Portugalii

  Strajk lekarzy w Portugalii - okazuje się, że nie tylko polska służba zdrowia zmaga się z problemami kadrowymi, ale i np. Portugalia, gdzie w placówkach medycznych w czwartek, w dniu 28 września 2023 r. protestowali lekarze w Lizbonie. Problemem jak zwykle kwestie płacowe.

  Shutdown dla urzędników w USA?

  Shutdown czyli zamknięcie, czy grozi urzędnikom w USA? Amerykańskie władze federalne ostrzegły w czwartek 28 września 2023 r. pracowników administracji o możliwym tzw. shutdownie, czyli zamknięciu urzędów w związku z nieuchwaleniem budżetu na nowy rok fiskalny.

  REKLAMA