| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jak rozliczyć składki za okres urlopu wychowawczego osoby pracującej na część etatu

Jak rozliczyć składki za okres urlopu wychowawczego osoby pracującej na część etatu

Naszej pracownicy zatrudnionej na 3/5 etatu udzieliliśmy urlopu wychowawczego od 23 czerwca 2010 r. do 31 grudnia 2011 r. Z jaką podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz zdrowotne należy wykazać pracownicę w dokumencie ZUS RCA za czerwiec br.?

Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym jest kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (1317 zł), a na ubezpieczenie zdrowotne kwota świadczenia pielęgnacyjnego (520 zł). Nie ma znaczenia wymiar czasu pracy, w jakim pracownica była zatrudniona przed rozpoczęciem urlopu wychowawczego.

UZASADNIENIE

Za pracownicę przebywającą na urlopie wychowawczym pracodawca ma obowiązek rozliczać składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i zdrowotne. Obowiązek ten powstaje pod warunkiem, że pracownica nie posiada innego tytułu do ubezpieczeń niż urlop wychowawczy i nie jest uprawniona do emerytury ani renty. O każdej zmianie tych okoliczności pracownica musi poinformować pracodawcę (art. 36 ust. 2a ustawy systemowej).

Pracodawca ma obowiązek rozliczać składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie zdrowotne na formularzu ZUS RCA. W raporcie tym powinien wykazać odpowiedni kod tytułu ubezpieczenia 12 11 xx. Nie powinien natomiast wyrejestrowywać pracownika z ubezpieczeń na czas urlopu wychowawczego na druku ZUS ZWUA ani ponownie zgłaszać go do tych ubezpieczeń na ZUS ZUA po zakończeniu urlopu wychowawczego. Nie powinien również zgłaszać pracownicy do ubezpieczeń na ZUS ZUA lub ZUS ZZA z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym z kodem tytułu 12 11 xx. Zgłoszeniem jest w tym przypadku wyłącznie wykazanie takiej osoby w raporcie miesięcznym ZUS RCA (gdy ubezpieczony podlega ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowemu i zdrowotnemu) lub ZUS RZA (gdy ubezpieczony jest objęty tylko ubezpieczeniem zdrowotnym).

WAŻNE!

Raport ZUS RCA lub ZUS RZA jest jednocześnie zgłoszeniem do ubezpieczeń osoby przebywającej na urlopie wychowawczym.

Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osoby przebywającej na urlopie wychowawczym przez cały miesiąc jest (w okresie przejściowym od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2011 r.) kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto obowiązująca w danym roku kalendarzowym – w 2010 r. jest to kwota 1317 zł. Natomiast podstawą do naliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne jest kwota świadczenia pielęgnacyjnego, która od listopada 2009 r. wynosi 520 zł. Składki w całości finansuje budżet państwa.

Pracownica rozpoczęła urlop wychowawczy w trakcie miesiąca. W takim przypadku podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, tj. kwotę minimalnego wynagrodzenia, należy przeliczyć proporcjonalnie do liczby dni w miesiącu, w których pracownica korzystała z urlopu i podlegała tym ubezpieczeniom. Składka na ubezpieczenie zdrowotne jest natomiast miesięczna i niepodzielna, dlatego podstawą jej wymiaru jest zawsze pełna kwota świadczenia pielęgnacyjnego (520 zł), bez względu na liczbę dni korzystania z urlopu wychowawczego.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ziobrowski Tax & Law

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »