Kategorie

Jak rozliczyć składki za okres urlopu wychowawczego osoby pracującej na część etatu

Bożena Goliszewska
Naszej pracownicy zatrudnionej na 3/5 etatu udzieliliśmy urlopu wychowawczego od 23 czerwca 2010 r. do 31 grudnia 2011 r. Z jaką podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz zdrowotne należy wykazać pracownicę w dokumencie ZUS RCA za czerwiec br.?

Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym jest kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (1317 zł), a na ubezpieczenie zdrowotne kwota świadczenia pielęgnacyjnego (520 zł). Nie ma znaczenia wymiar czasu pracy, w jakim pracownica była zatrudniona przed rozpoczęciem urlopu wychowawczego.

UZASADNIENIE

Reklama

Za pracownicę przebywającą na urlopie wychowawczym pracodawca ma obowiązek rozliczać składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i zdrowotne. Obowiązek ten powstaje pod warunkiem, że pracownica nie posiada innego tytułu do ubezpieczeń niż urlop wychowawczy i nie jest uprawniona do emerytury ani renty. O każdej zmianie tych okoliczności pracownica musi poinformować pracodawcę (art. 36 ust. 2a ustawy systemowej).

Pracodawca ma obowiązek rozliczać składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie zdrowotne na formularzu ZUS RCA. W raporcie tym powinien wykazać odpowiedni kod tytułu ubezpieczenia 12 11 xx. Nie powinien natomiast wyrejestrowywać pracownika z ubezpieczeń na czas urlopu wychowawczego na druku ZUS ZWUA ani ponownie zgłaszać go do tych ubezpieczeń na ZUS ZUA po zakończeniu urlopu wychowawczego. Nie powinien również zgłaszać pracownicy do ubezpieczeń na ZUS ZUA lub ZUS ZZA z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym z kodem tytułu 12 11 xx. Zgłoszeniem jest w tym przypadku wyłącznie wykazanie takiej osoby w raporcie miesięcznym ZUS RCA (gdy ubezpieczony podlega ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowemu i zdrowotnemu) lub ZUS RZA (gdy ubezpieczony jest objęty tylko ubezpieczeniem zdrowotnym).

WAŻNE!

Raport ZUS RCA lub ZUS RZA jest jednocześnie zgłoszeniem do ubezpieczeń osoby przebywającej na urlopie wychowawczym.

Reklama

Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osoby przebywającej na urlopie wychowawczym przez cały miesiąc jest (w okresie przejściowym od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2011 r.) kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto obowiązująca w danym roku kalendarzowym – w 2010 r. jest to kwota 1317 zł. Natomiast podstawą do naliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne jest kwota świadczenia pielęgnacyjnego, która od listopada 2009 r. wynosi 520 zł. Składki w całości finansuje budżet państwa.

Pracownica rozpoczęła urlop wychowawczy w trakcie miesiąca. W takim przypadku podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, tj. kwotę minimalnego wynagrodzenia, należy przeliczyć proporcjonalnie do liczby dni w miesiącu, w których pracownica korzystała z urlopu i podlegała tym ubezpieczeniom. Składka na ubezpieczenie zdrowotne jest natomiast miesięczna i niepodzielna, dlatego podstawą jej wymiaru jest zawsze pełna kwota świadczenia pielęgnacyjnego (520 zł), bez względu na liczbę dni korzystania z urlopu wychowawczego.


W związku z powyższym w raporcie ZUS RCA za czerwiec br. należy wykazać:

 • podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe:

1317 zł : 30 (liczba dni kalendarzowych w czerwcu br.) x 8 (liczba dni przebywania na urlopie wychowawczym) = 351,20 zł,

 • składki na ubezpieczenia:

– emerytalne: 68,55 zł (351,20 zł x 19,52%),

– rentowe: 21,07 zł (351,20 zł x 6%),

 • podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne: 520 zł,
 • składkę na ubezpieczenie zdrowotne: 46,80 zł (520 zł x 9%).

Jednocześnie ważne jest, że podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe podlega ograniczeniu do kwoty 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w danym roku kalendarzowym (w 2010 r. – 94 380 zł) bez względu na tytuł ubezpieczenia. Gdyby przychód pracownicy przekroczył ten limit, w raporcie ZUS RCA należałoby wykazać jedynie składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

PRZYKŁAD

Pracownica zatrudniona w wymiarze 2/3 etatu będzie korzystać z urlopu wychowawczego przez okres 3 lat od 17 maja 2010 r. Jest to jej jedyny tytuł do ubezpieczeń. Od 1 maja do 16 maja 2010 r. przebywała na urlopie wypoczynkowym. W maju br. nastąpiło przekroczenie 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej i składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe odprowadzono od części wynagrodzenia urlopowego (rozliczono je w raporcie ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 00). Natomiast w raporcie ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 12 11 00 (osoba przebywająca na urlopie wychowawczym) wykazano tylko podstawę wymiaru i składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Podstawa i składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe były „zerowe”. Jednocześnie zaznaczono informację o przekroczeniu rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Podstawa prawna:

 • art. 6 ust. 19, art. 9 ust. 6, art. 13 ust. 13, art. 16 ust. 8, art. 19, art. 36 ust. 2a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
 • art. 16 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 237, poz. 1654),
 • obwieszczenie Prezesa Rady Ministrów z 24 lipca 2009 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2010 r. (M.P. Nr 48, poz. 709),
 • rozporządzenie Rady Ministrów z 11 sierpnia 2009 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny oraz wysokości świadczeń rodzinnych (Dz.U. Nr 129, poz. 1058),
 • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 24 czerwca 2008 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących oraz innych dokumentów (Dz.U. Nr 112, poz. 717),
 • obwieszczenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 11 grudnia 2009 r. w sprawie kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku 2010 oraz przyjętej do jej ustalenia kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (M.P. Nr 80, poz. 997).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?