reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Świadczenie przedemerytalne > Czy 50-letni mężczyzna uzyska prawo do świadczenia przedemerytalnego

Czy 50-letni mężczyzna uzyska prawo do świadczenia przedemerytalnego

Planujemy zmiany organizacyjne i restrukturyzację firmy. Zatrudniamy pracownika, który w listopadzie 2008 r. ukończy 50 lat. Pracownik ma 31 lat udokumentowanych okresów składkowych i nieskładkowych. Wszystkie przepracował na umowę o pracę. Chcemy z tym pracownikiem rozwiązać umowę o pracę z przyczyn dotyczących zakładu pracy. Czy pracownik będzie miał prawo do świadczenia przedemerytalnego?

RADA

Pracownik nie spełnia warunków do przyznania świadczenia przedemerytalnego - ma 50 lat i 31 lat stażu emerytalnego. Świadczenie przedemerytalne przysługiwałoby pracownikowi, gdyby do dnia rozwiązania umowy o pracę ukończył 60 lat i miał co najmniej 35 lat stażu emerytalnego.

UZASADNIENIE

Prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje mężczyźnie, z którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w którym był zatrudniony przez okres co najmniej 6 miesięcy, jeżeli do dnia rozwiązania stosunku pracy:

• ukończył co najmniej 60 lat oraz posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 35 lat, albo

• bez względu na wiek, jeżeli posiada okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 40 lat.

Dodatkowe warunki, które musi spełnić osoba starająca się o świadczenie przedemerytalne, to:

• pobieranie przez okres co najmniej 6 miesięcy zasiłku dla bezrobotnych,

• posiadanie statusu osoby bezrobotnej w dniu zgłoszenia wniosku o świadczenie przedemerytalne oraz

• złożenie wniosku o świadczenie przedemerytalne w terminie nieprzekraczającym 30 dni od otrzymania z urzędu pracy zaświadczenia o okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

Powiatowy urząd pracy w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych może zaproponować bezrobotnemu wykonywanie pracy. Osoba pobierająca zasiłek dla bezrobotnych, która stara się o świadczenie przedemerytalne, nie może odmówić przyjęcia propozycji pracy, ponieważ nie spełni warunku do przyznania prawa do świadczenia przedemerytalnego. Jeżeli pracownik w okresie bycia zarejestrowanym jako bezrobotny podejmie zatrudnienie zaproponowane przez urząd pracy w czasie pobierania zasiłku dla bezrobotnych, to termin na złożenie wniosku o świadczenie przedemerytalne dla tej osoby wynosi 14 dni od daty ustania zatrudnienia.

Pracownik zatrudniony u Państwa nie spełnia żadnego z warunków uprawniających do przyznania świadczenia przedemerytalnego. Nie ukończył 60 lat do dnia rozwiązania stosunku pracy - ma bowiem 50 lat. Nie ma również wymaganego stażu, który ZUS liczy na dzień rozwiązania umowy o pracę: 35 albo 40 lat, które ZUS może uzupełnić okresami pracy w gospodarstwie rolnym.

Jeżeli pracownik zostanie zwolniony z pracy, to nawet gdy w terminie złoży wniosek o świadczenie przedemerytalne po okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych, ZUS odmówi mu prawa do świadczenia przedemerytalnego.

Podstawa prawna:

• art. 2 ust. 1 pkt 2 i 5, ust. 2, ust. 3, ust. 5 pkt 2 ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych - Dz.U. Nr 120, poz. 1252

Łukasz Rafalski

specjalista z zakresu ubezpieczeń społecznych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama