Czy okres służby wojskowej zawsze podlega wliczeniu do stażu pracy
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Należy uznać, że okres służby wojskowej Państwa pracownika trzeba wliczyć do okresu zatrudnienia, od którego jest uzależnione prawo do dodatku stażowego dla pracowników samorządowych.
UZASADNIENIE
Dodatek stażowy (zwany także dodatkiem za wieloletnią pracę lub wysługą lat) jest ściśle związany ze stażem pracy. Oznacza to, że zarówno prawo do dodatku, jak i jego wysokość są uzależnione od posiadania odpowiedniego okresu zatrudnienia na podstawie stosunku pracy.
Zasadniczo, do okresów uprawniających pracowników urzędów gmin do dodatku stażowego wlicza się oprócz okresu zatrudnienia w urzędzie gminy także wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Podstawę do zaliczenia okresu odbywania zasadniczej służby wojskowej do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze, daje art. 120 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Przepis ten przewiduje trzy sytuacje:
• pracownikowi powracającemu w ciągu 30 dni od dnia zwolnienia z czynnej służby wojskowej do pracodawcy, u którego był zatrudniony w dniu powołania do służby - czas odbywania służby wojskowej wlicza się do okresu zatrudnienia u tego pracodawcy w zakresie wszystkich uprawnień wynikających ze stosunku pracy (art. 120 ust. 1 ustawy),
REKLAMA
• pracownikowi, który w ciągu 30 dni od dnia zwolnienia z czynnej służby wojskowej podjął pracę po raz pierwszy lub u innego pracodawcy niż ten, u którego był zatrudniony w dniu powołania do służby - czas odbywania służby wojskowej wlicza się do okresu zatrudnienia wymaganego do nabywania lub zachowania uprawnień wynikających ze stosunku pracy, z wyjątkiem uprawnień przysługujących wyłącznie pracownikom u pracodawcy, u którego podjął pracę (art. 120 ust. 2 ustawy),
• pracownikowi, który podjął pracę po upływie 30 dni od dnia zwolnienia z czynnej służby wojskowej - czas odbywania służby wlicza się do okresu zatrudnienia wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień wynikających ze stosunku pracy, z wyjątkiem uprawnień przysługujących wyłącznie pracownikom u pracodawcy, u którego podjęli pracę (art. 120 ust. 3 ustawy).
W pierwszym przypadku okres służby wojskowej zostanie zaliczony pracownikowi do tzw. zakładowego stażu pracy. Oznacza to, że okres służby wojskowej zostanie zaliczony pracownikowi do wszystkich uprawnień pracowniczych, w tym szczególnie do uprawnień uzależnionych tylko i wyłącznie od okresu zatrudnienia w danym zakładzie pracy, np. nagroda jubileuszowa wypłacana za lata przepracowane w danym zakładzie pracy.
WAŻNE!
Zakładowy staż pracy to łączny okres zatrudnienia u danego pracodawcy bez względu na przerwy w zatrudnieniu.
W pozostałych dwóch sytuacjach okres służby wojskowej zostanie zaliczony pracownikowi do tzw. ogólnego stażu pracy. Oznacza to, że okres służby wojskowej zostanie pracownikowi zaliczony do wszystkich tych uprawnień pracowniczych, których nabycie jest uzależnione od ogólnego stażu pracy, np. wymiar urlopu wypoczynkowego.
W sytuacji opisanej w pytaniu pracownik w ciągu 30 dni po zwolnieniu ze służby wojskowej nie podjął zatrudnienia. W związku z tym występuje tu sytuacja określona w art. 120 ust. 3 ustawy. W takim przypadku okres służby wojskowej zostanie zaliczony pracownikowi do okresu wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień wynikających ze stosunku pracy, z wyjątkiem uprawnień przysługujących wyłącznie pracownikom u pracodawcy, u którego podjęli pracę, a więc uzależnionych od zakładowego stażu pracy.
Prawo do dodatku stażowego oraz jego wysokość dla pracowników samorządowych są uzależnione od ogólnego stażu pracy, tj. przy ustalaniu prawa do dodatku uwzględnia się wszystkie zakończone okresy zatrudnienia, okres zatrudnienia u pracodawcy samorządowego oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze (np. praca na roli). Ponadto dodatek stażowy jest wypłacany wszystkim pracownikom sfery budżetowej. Stąd zasadne jest zaliczenie, w sytuacji opisanej w pytaniu, okresu służby wojskowej do okresu, od którego jest uzależnione prawo do dodatku stażowego.
Podstawa prawna:
• art. 21 ust. 1 ustawy z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (DzU z 2001 r. nr 142, poz. 1593 ze zm.),
• art. 120 ustawy z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (DzU z 2004 r. nr 241, poz. 2416 ze zm.),
• § 11 ust. 1 rozporządzenia z 2 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w urzędach gmin, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich (DzU nr 146, poz. 1223 ze zm.).
Cecylia Bodek
specjalista w zakresie prawa pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat