REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak członek zarządu może uniknąć składki zdrowotnej? Przyznanie premii rozwiązaniem

Kancelaria Mentzen
Doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, audyty, księgowość
składka zdrowotna jak uniknąć
składka zdrowotna jak uniknąć
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sposób na uniknięcie w 2022 roku obowiązkowej (co do zasady) składki zdrowotnej w przypadku członków zarządu, którzy stali się nimi na mocy aktu powołania i jednocześnie pobierają z tego tytułu wynagrodzenie.

Składka zdrowotna w 2022 roku

Do końca roku 2021, z punktu widzenia członków zarządu oraz prokurentów, sytuacja była jasna – spółka mogła im wypłacać wynagrodzenie, które opodatkowane było według zasad skali podatkowej. Jednocześnie nie było konieczności opłacania składki zdrowotnej, której duża część osób prowadzących działalność gospodarczą pragnie uniknąć. Doceniali to zwłaszcza przedsiębiorcy, którzy np. dodatkowo prowadzili jednoosobową działalność gospodarczą, a więc już z tego tytułu objęci byli obowiązkowymi składkami na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne.

Autopromocja

Jednak ustawodawca zdecydował, że od 1. stycznia 2022 r. wynagrodzenie wynikające z pełnienia funkcji członka zarządu oraz prokurenta na podstawie aktu powołania zostanie objęte omawianą składką zdrowotną. Ma to oczywiście swoje (dla wielu osób) przykre konsekwencje. O ile w przypadku składek na ubezpieczenia społeczne ustawodawca pozwala stosować tzw. zbieg tytułów, a więc w sytuacji, gdy przedsiębiorca np. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą (a więc jest z tego tytułu objęty składkami na ubezpieczenia społeczne) – nie musi tego robić po raz drugi, gdy staje się np. komplementariuszem w spółce komandytowej. Natomiast powyższa zasada nie ma niestety zastosowania do składek na ubezpieczenie zdrowotne – tutaj przedsiębiorca musi opłacać składkę z każdego tytułu, który jest nią objęty.

W związku z powyższym problem wielokrotnego opłacania składki zdrowotnej jest powszechny.  Przypadek, w którym przedsiębiorcy próbują go uniknąć, jest jak najbardziej zrozumiały.

Jednak co istotne sam ZUS rozbudził w przedsiębiorcach nadzieję, że w roku 2022 możliwe będzie wypłacenie nieoskładkowanych pieniędzy ze spółki.

Stanowisko ZUS-u

Pojawiła się wątpliwość co z wynagrodzeniem członka zarządu w sytuacji, w której otrzymuje on co miesiąc wypłatę. W wielu spółkach sytuacja wyglądała tak, że członek zarządu otrzymywał wynagrodzenie z dołu za poprzedni miesiąc. Zatem np. wynagrodzenie za styczeń, wypłacane było mu w lutym. Analogicznie wynagrodzenie za grudzień 2021 roku powinno zostać wypłacone w styczniu 2022 roku. Członkowie zarządu zaczęli więc zastanawiać się co zrobić w takiej sytuacji. Objąć wynagrodzenie składką na ubezpieczenie zdrowotne czy też pozostawić 9% w swojej kieszeni?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z wydanym w dniu 7 kwietnia 2022 r. pismem o sygnaturze: DI/100000/43/381/2022, ZUS stoi na stanowisku, że dla określenia czy dane wynagrodzenie należy objąć składką zdrowotną czy też nie, nie jest istotny moment wypłaty wynagrodzenia, a okres, za który jest ono należne. Zatem, jeżeli wynagrodzenie wypłacane jest w styczniu 2022 roku, ale dotyczy ono działań podejmowanych przez członka zarządu w grudniu 2021 roku – nie należy oskładkować go 9% składką zdrowotną.

Potwierdzenie powyższego stanowiska odnaleźć można także w poradniku wydanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w związku ze zmianami, które wprowadzone zostały za pomocą Polskiego Ładu.

I tu dochodzimy do najważniejszego elementu – wypłata w 2022 roku premii dla członka zarządu za rok 2021. Zgodnie z obowiązującymi przepisami możliwe jest podjęcie w 2022 roku uchwały, która pozwoli wypłacić wspomnianą premię członkowi zarządu. Wydaje się zatem, że jest to bardzo opłacalny sposób na wypłatę kapitału ze spółki. Zakładając, że członek zarządu wypłaca w taki sposób 120 000 zł, efektywne opodatkowanie wyniesie 8,7%. Jest to wynikiem zastosowania zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodu, które wynoszą 250 zł miesięcznie.

Jednocześnie należy zauważyć, że skoro zgodnie ze stanowiskiem ZUS-u nie jest istotny moment wypłaty wynagrodzenia, a okres, za jaki jest ono należne – nie będzie ono objęte składką zdrowotną.

I tutaj w rozwianiu ewentualnych wątpliwości ponownie z pomocą przychodzi sam ZUS. W interpretacji indywidualnej z dnia 31 marca 2022 r. o sygnaturze: DI/100000/43/328/2022, przyznał on rację wnioskodawcy, który uważał, że premia dla członków zarządu za rok 2021, mimo że wypłacona zostanie w roku 2022 r. – nie powinna zostać objęta składką na ubezpieczenie zdrowotne. W uzasadnieniu wskazano wprost: W przypadku, gdy osoba powołana do pełnienia funkcji przed 1 stycznia 2022 r. otrzyma w 2022 r. wynagrodzenie należne za okres wcześniejszy (tj. należne przed 2022 r.) to wynagrodzenie to nie powinno być uwzględniane w podstawie wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne. Wobec powyższego, od wynagrodzenia (premii) należnego za okres do 31 grudnia 2021 r. dla osoby powołanej do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania, składka na ubezpieczenie zdrowotne nie powinna być naliczona i odprowadzona.

W związku z powyższym ZUS rozwiał wszelkie wątpliwości dotyczące konieczności oskładkowania omawianej w artykule premii.

Wątpliwości prawno-podatkowe

Zastanawiając się nad ewentualnymi problemami natury prawnej, należy mieć na uwadze, że członka zarządu nie można powołać wstecznie. Zatem jeżeli ktoś nie był nim w roku 2021 – nie ma możliwości, aby wypłacić mu premię w roku 2022 zgodnie z opisanymi powyżej zasadami.

Ponadto należy zwrócić uwagę na fakt, że takie rozwiązanie opłacalne jest jedynie w momencie, gdy obejmuje kwotę wolną od podatku (30 000 zł) oraz I próg podatkowy (przedział między 30 000 zł a 120 000 zł). Dochody powyżej wskazanego limitu objęte zostaną 32% stawką podatku (w ramach II progu podatkowego). W takim przypadku korzystniejszym rozwiązaniem jest wypłata środków za pomocą innych metod (np. dywidendą, której efektywne opodatkowanie w przypadku małego podatnika CIT wynosi 26,3%). Co istotne, mimo że premia wypłacona zostanie za rok 2021, to z punktu widzenia podatku dochodowego będą to dochody uzyskane w roku 2022.

Podsumowując, wskazać należy, że przyznanie premii członkowi zarządu za rok 2021 wydaje się bardzo korzystną konstrukcją w kontekście należności publicznoprawnych. Takie rozwiązanie sprawdzi się np. w sytuacji, w której członek zarządu jest jednocześnie wspólnikiem spółki, w związku z czym wykonuje na jej rzecz czynności w ramach powtarzających się świadczeń niepieniężnych. Jednocześnie jego wynagrodzenie z tego tytułu wynosi np. 100 000 zł rocznie. W takim przypadku idealnym rozwiązaniem wydaje się przyznanie zasłużonej premii dla członka zarządu w wysokości 20 000 zł, co pozwoli w pełni wykorzystać I próg podatkowy.

Cezary Kaźmierski, Kancelaria Mentzen

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  REKLAMA

  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

  W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

  Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

  REKLAMA

  Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

  Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

  Jest źle, będzie lepiej? Młodzi nadzieją na poprawę profilaktyki zdrowotnej w Polsce

  W ostatnich latach Polska stanęła w obliczu nie tylko wyzwań związanych z gospodarką czy polityką, ale także ze zdrowiem publicznym. Badania profilaktyczne, kluczowe dla wczesnego wykrywania chorób, stanowią istotny element dbałości o zdrowie. Niestety, statystyki wskazują, że Polacy nie korzystają z nich w wystarczającym stopniu. Jednak nadzieję na poprawę tych wskaźników niesie ze sobą zaangażowanie młodszych pokoleń, zwłaszcza pokolenia Z i milenialsów. 

  REKLAMA