Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu składki ubezpieczeniowe. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące składki ubezpieczeniowe.
Wspólnik spółki z o.o. a składki ZUS
Aktualizacja: 24.07.2017
Czy wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością podlega pracowniczym ubezpieczeniom społecznym? Czy wspólnicy mogą zatrudniać osoby współpracujące? »
Członek zarządu spółki reprezentantem w sprawie o zaległe składki ZUS
Aktualizacja: 14.11.2011
Członek zarządu spółki z o.o. nie może reprezentować tej spółki jako podmiotu zainteresowanego w sprawie toczącej się przeciwko niemu o nieopłacone składki ZUS przez tę spółkę, ze względu na potencjalny konflikt interesów (postanowienie Sądu Najwyższego z 5 października 2011 r., II UZP 9/11). »
Brak opłacenia składki w ZUS to brak prawa do świadczenia przedemerytalnego
Aktualizacja: 17.08.2011
Brak opłacenia składki na ubezpieczenia społeczne za dany okres wykonywania pracy zarobkowej, nieobjęty obowiązkiem ubezpieczenia, skutkuje wyłączeniem tego okresu ze stażu emerytalnego, od którego zależy prawo do świadczenia przedemerytalnego (wyrok Sądu Najwyższego z 15 kwietnia 2011 r., sygn. akt I UK 375/10). »
Co stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracownika?
Aktualizacja: 25.04.2011
Dopóki należne pracownikowi wynagrodzenie za pracę nie zostanie mu wypłacone, nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Tym samym składki stają się należne nie wcześniej niż w momencie wypłaty wynagrodzenia, nawet jeżeli zaległa wypłata została przyznana prawomocnym wyrokiem sądu. »
Aktualizacja: 28.03.2011
W decyzji dotyczącej egzekucji składek od członków zarządu spółki musi być oznaczone, że chodzi o solidarność dłużników. Sama zaś decyzja ZUS musi być wystawiona jako jedna dla całego zarządu. Brak stwierdzenia solidarnej odpowiedzialności i wystawienie decyzji odrębnie dla każdego dłużnika – członka zarządu skutkuje bezskutecznością decyzji i wstrzymaniem ewentualnej egzekucji (wyrok Sądu Najwyższego z 3 marca 2011 r., II UK 307/10). »
Czy nieoskładkowany przychód zmniejsza emeryturę?
Aktualizacja: 17.03.2011
O tym, czy dany przychód zmniejsza lub zawiesza prawo do emerytury, decyduje to, czy sam rodzaj działalności podlega obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, a nie to, czy od przychodów z danej działalności pobrano składki ZUS. »
Czy można odwołać się do sądu od decyzji ZUS zawierającej interpretację przepisów
Aktualizacja: 14.03.2011
Decyzja interpretacyjna ZUS nie może być przedmiotem merytorycznego rozstrzygnięcia sprawy przez Sąd Najwyższy (postanowienie Sądu Najwyższego z 4 lutego 2011 r., II UZP 1/11). »
Preferencyjne zasady oskładkowania przedsiębiorców
Aktualizacja: 28.02.2011
Usługi zdrowotne świadczone w ramach działalności gospodarczej przez lekarza, na rzecz podmiotu, w którym był wcześniej zatrudniony jako stażysta, wyłączają możliwość preferencyjnego ustalenia podstawy wymiaru składki na poziomie 30% minimalnego wynagrodzenia. Tak orzekł Sąd Najwyższy. »
Składki ZUS - tylko jedna kara dla niesumiennych płatników
Aktualizacja: 12.01.2011
Nie wolno karać w różny sposób i na podstawie różnych przepisów za ten sam czyn – stwierdził Trybunał Konstytucyjny, kwestionując możliwość jednoczesnego obowiązywania opłaty dodatkowej ZUS i kar kryminalnych dla pracodawców uchylających się od opłacania składek ubezpieczeniowych. »
Kwestionowanie wysokości wynagrodzenia pracownika przez ZUS
Aktualizacja: 02.01.2011
Nadmierne podwyższenie wynagrodzenia może być uznane przez ZUS jako czynność dokonana z zamiarem nadużycia prawa do świadczeń. »
Aktualizacja: 22.12.2009
Za zobowiązania z tytułu zaległych składek wobec ZUS członkowie zarządu spółki kapitałowej odpowiadają niezależnie od istnienia spółki. Odpowiedzialność trwa nawet po jej upadłości lub likwidacji i późniejszym wykreśleniu z Krajowego Rejestru Sądowego. ZUS w decyzji stwierdzającej zaległości nie może ustalać zakresu odpowiedzialności poszczególnych członków zarządu. »
Po śmierci małżonka OFE wypłaci połowę środków
Aktualizacja: 03.09.2009
W przypadku śmierci członka OFE fundusz dokonuje wypłaty kwalifikowanej połowy środków zgromadzonych na rachunku zmarłego małżonka, druga połowa zaś należna małżonkowi jest „przechowywana” przez OFE do czasu osiągnięcia przez tę osobę wieku emerytalnego – niezależnie od tego, czy żyjący małżonek uczestniczy w powszechnym ubezpieczeniu społecznym. »
Egzekucja składek z majątku członka zarządu spółki
Aktualizacja: 09.07.2009
Najpierw należy przeprowadzić postępowanie stwierdzające bezskuteczność egzekucji składek z majątku spółki, zakończone decyzją o umorzeniu tego postępowania, a dopiero po wydaniu takiej decyzji ZUS ma prawo wszcząć egzekucję z majątku osoby prywatnej, tj. członka zarządu spółki – dłużnika (uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 13 maja 2009 r., I UZP 4/09). »
Który sąd jest właściwy w przypadku sporu między płatnikiem zasiłku a ZUS
Aktualizacja: 22.05.2009
Sprawa o ustalenie prawa lub wysokości zasiłku chorobowego, gdzie stronami sporu są płatnik składek i zasiłków oraz ZUS, powinna być rozpoznana w I instancji przez sąd okręgowy. Rozpoznanie jej przez sąd rejonowy skutkuje nieważnością postępowania (wyrok Sądu Najwyższego z 12 marca 2009 r., II UK 273/08). »
Składki ZUS od umowy czy od działalności gospodarczej
Aktualizacja: 11.05.2009
Jeżeli w ramach działalności gospodarczej realizowana jest umowa cywilnoprawna, to podstawą do ubezpieczeń społecznych jest ta działalność. Dla ubezpieczeń nie jest istotny sposób opodatkowania i kategoryzacji przychodów z takiej umowy w przepisach podatkowych. »
Wniosek o odroczenie składek za XI
Exact Software Poland Sp. z o.o. dostarcza dynamiczne oprogramowanie dla biznesu.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »