REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Emerytura rolnika z KRUS nie niższa niż emerytura z ZUS – zmiany na 2023 rok

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Emerytura rolnika z KRUS nie niższa niż emerytura z ZUS – zmiany na 2023 rok
Emerytura rolnika z KRUS nie niższa niż emerytura z ZUS – zmiany na 2023 rok
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Emerytura rolnika nie będzie niższa niż najniższa emerytura z ZUS – zmiany na 2023 rok – kiedy wejdą w życie? Jakie rolnikom, domownikom, jak i pomocnikom rolnika przysługują z KRUS świadczenia z tytułu ubezpieczenia?
rozwiń >

Kim jest domownik rolnika?

Przez domownika, w zakresie ubezpieczenia społecznego rolników - rozumie się osobę bliską rolnikowi, która:

REKLAMA

Autopromocja

a) ukończyła 16 lat,

b) pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie,

c) stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy;

2a) pomocniku rolnika - rozumie się osobę pełnoletnią, z którą rolnik zawarł umowę o pomocy przy zbiorach

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie świadczenia z KRUS dla rolników w 2023 roku?

Rolnikom, domownikom czy pomocnikom rolnika przysługują w systemie ubezpieczenia społecznego rolników świadczenia emerytalno-rentowe, z tytułu choroby, macierzyństwa, wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej.

Jakie są rodzaje świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego?

Rodzaje świadczeń:

- jednorazowe odszkodowania z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu albo śmierci wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej,

- zasiłek chorobowy,

- zasiłek macierzyński.

Świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego są w pełni samofinansujące się, tzn. są opłacane wyłącznie ze składek osób objętych w KRUS tym ubezpieczeniem społecznym. Składki te gromadzone są w Funduszu Składkowym Ubezpieczenia Społecznego Rolników.

Jakie świadczenia z ubezpieczenia emerytalno-rentowego?

Z ubezpieczenia emerytalno-rentowego przysługuje:

- emerytura rolnicza

- okresowa emerytura rolnicza

- renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy

- renta rolnicza szkoleniowa

- renta rodzinna

- emerytura i renta z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin,

Rolnicy nie będą mieli już głodowej emerytury

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosiło 20 grudnia 2022 r., że Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (nr projektu: UD450, dalej: projekt). Założenia projektu są takie, że emerytura rolnicza po 25 latach opłacania składek nie będzie niższa od najniższej emerytury wypłacanej przez ZUS. Rząd planuje zwiększyć emerytury rolnicze przez powiązanie emerytury podstawowej w KRUS z najniższą emeryturą z ZUS.

Ile w 2023 r. będzie wynosiła najniższa emerytura rolnika?

Dzięki takiemu rozwiązaniu w 2023 r. emerytura podstawowa w KRUS wynosiłaby tyle co 90% minimalnej emerytury z ZUS, czyli 1430 zł. To jest tylko podstawa rolnicy będą mogli uzyskiwać dodatki do emerytur rolniczych.

W ramach opłacania podwójnej oraz dodatkowej składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe z tytułu:

- prowadzenia – oprócz działalności rolniczej – dodatkowo pozarolniczej działalności gospodarczej;

- prowadzeniem działalności rolniczej w gospodarstwach rolnych o powierzchni powyżej 50 ha.

Zmieniają się więc od nowego roku zasady waloryzacji emerytur rolniczych, ponieważ aktualnie emerytury z KRUS i ZUS są różne.

Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk, podkreśla że: już od 15 czerwca obowiązuje rozwiązanie, które pozwala rolnikowi otrzymywać emeryturę bez konieczności wyzbywania się gospodarstwa. Dziś uczyniliśmy kolejny krok do wyrównania praw rolników emerytów z prawami osób ubezpieczonych w powszechnym systemie, ważny krok do sprawiedliwości społecznej.

Jak jest ustalana aktualnie wysokość emerytury rolniczej?

Aktualnie wysokość emerytury rolniczej z KRUS jest ustalana w oparciu o tzw. emeryturę podstawową. Po zmianie, ma ona być równa kwocie 90% minimalnej emerytury wypłacanej z ZUS. Po marcowej waloryzacji w 2022 r. rolnicza emerytura podstawowa wynosi 1084,58 zł, a minimalna emerytura z ZUS – 1338,44 zł brutto. Oznacza to różnicę 253,86 zł.

W 2023 r. emerytura minimalna z ZUS miałaby wzrosnąć do 1588,44 zł. Dzięki temu emerytura podstawowa z KRUS wynosić będzie 1430 zł (90% minimalnej emerytury wypłacanej z ZUS).

Zgodnie z uzasadnieniem do projektu rozwiązywane problemy to:
1) niewystarczający poziom waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych rolniczych;
2) brak mechanizmu rekompensującego opłacanie podwójnej składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe z tytułu prowadzenia oprócz działalności rolniczej dodatkowo pozarolniczej działalności gospodarczej lub składki dodatkowej z tytułu prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwach rolnych o powierzchni powyżej 50 ha przeliczeniowych;
3) konieczność doprecyzowania przepisów ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. poz. 1155) w zakresie rehabilitacji leczniczej (uszczegółowienie definicji osób uprawnionych do renty rodzinnej).

Kiedy wejdą zmiany?

Prawdopodobnie w 2023 r., zgodnie z założeniami przepisy wejdą w życie zasadniczo po 14 dniach od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Podstawa prawna:

Projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (nr projektu: UD450)

Ustawa z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. poz. 1155)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r. 15% drugiego świadczenia (po zmarłym małżonku albo własnego)

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

REKLAMA

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

REKLAMA

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

REKLAMA