| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Zatrudnienie własnego dziecka w firmie a składki ZUS

Zatrudnienie własnego dziecka w firmie a składki ZUS

Zatrudnienie członka rodziny w firmie skutkuje obowiązkiem opłacania składek ZUS. Kiedy zgłosić dziecko do ubezpieczeń społecznych?

Wielu 18. latków decyduje się na podjęcie pierwszej pracy. Wakacje to najlepszy moment. Niektórzy pracują w firmach swoich rodziców. Należy pamiętać, że zatrudniając własne dziecko musimy opłacać za nie składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Jeśli nasze pełnoletnie dziecko, albo dziecko naszego małżonka lub przez nas adoptowane jest zaangażowane w prowadzenie naszej firmy, korzysta z jej zysków, a także prowadzi z nami wspólny budżet domowy to podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu jako osoba współpracująca. Będzie tak również, gdy pracuje u nas na podstawie umowy o pracę. Nie dotyczy to natomiast niepełnoletniego dziecka zatrudnionego na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego. Ono jest traktowane jak pracownik młodociany.

Przykładowo, Pani Krystyna zatrudniła u siebie córkę i syna. Dzieci mieszkają wraz z nią  i wspólnie prowadzą gospodarstwo domowe. Z dorosłą córką Pani Krystyna zawarła umowę  o pracę na czas nieokreślony, a z uczącym się synem umowę w celu przygotowania zawodowego. W tej sytuacji córka podlega ubezpieczeniom jako osoba współpracująca, zaś syn jako pracownik młodociany.

Współpracujące z nami dziecko podlega obowiązkowym ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu i zdrowotnemu. Ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne i można do niego przystąpić na wniosek.

Jeśli praca dziecka w naszej firmie jest jego jedynym zajęciem i nie pobiera ono renty, to zgłaszamy je do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZUA. Jeżeli ma prawo do świadczenia albo pracuje w innej firmie na pełen etat to obowiązkowe jest tylko ubezpieczenie zdrowotne, a do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych przystąpić może dobrowolnie. Jeśli nie skorzysta z tej możliwości, to zgłaszamy je tylko do ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZZA. Dziecko musimy zgłosić do ubezpieczeń w ciągu 7 dni od dnia rozpoczęcia współpracy. Po jej zakończeniu wyrejestrowujemy je z ubezpieczeń na druku ZUS ZWUA. 

Składki na ubezpieczenia społeczne za współpracujące dziecko opłacamy od kwoty nie niższej niż 2859,00 zł, a na ubezpieczenie zdrowotne od kwoty nie niższej niż 3803,56.

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

PPK

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »