REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Regulamin wynagradzania, Nauczyciele

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Uchylenie regulaminu pracy po zmianie przepisów w 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. pracodawcy, którzy zatrudniają co najmniej 50 pracowników mają obowiązek posiadania regulaminu pracy. Przed zmianami obowiązek obejmował firmy zatrudniające co najmniej 20 pracowników. Jak uchylić regulamin pracy, tak aby nie złamać obowiązujących przepisów?

Emerytura dla nauczycieli od 1 października 2017 r.

Od 1 października 2017 r. zmieni się wiek emerytalny. Kobiety będą mogły przejść na emeryturę, gdy skończą 60 lat, a mężczyźni – gdy skończą 65 lat. Nauczyciele mogą przejść na emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego.

Modyfikacja zasad wynagradzania pracowników

Od 1 stycznia 2017 r. pracodawca zatrudniający co najmniej 20 i mniej niż 50 pracowników, nieobjętych układem zbiorowym pracy ustala warunki wynagradzania za pracę w regulaminie wynagradzania, jeżeli zakładowa organizacja związkowa wystąpi z wnioskiem o jego ustalenie. Pracodawca planujący modyfikacje zasad wynagradzania pracowników powinien dokonać zmiany regulaminu wynagradzania.

Uprawnienia emerytalne nauczycieli 2017

Zasady nabywania uprawnień emerytalnych w przypadku nauczycieli są inne niż w pozostałych grupach zawodowych. Którzy nauczyciele mogą skorzystać z uprawnień emerytalnych? Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny zostanie obniżony do 65 dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet.

REKLAMA

Jak w 2017 r. zmieniły się przepisy dotyczące pracodawców?

Rok 2017 przynosi wiele zmian w obszarze wykonywania działalności gospodarczej w Polsce. Wśród nich szczególne znaczenie dla pracodawców ma obowiązująca od tego roku nowelizacja przepisów Kodeksu pracy dotycząca m.in. tworzenia regulaminów pracy i wynagradzania, sporządzania świadectwa pracy, a także terminu wniesienia do sądu pracy odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę, żądania przywrócenia do pracy lub odszkodowania oraz żądania nawiązania umowy. Istotne modyfikacje przewidziano ponadto w zakresie obowiązku tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Natomiast od 1 kwietnia 2017 r. zmienią się zasady regulujące tryb ustalania wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe przez ZUS w przypadkach zaniżenia jej wysokości przez płatnika.

Nowelizacja Kodeksu pracy od 1 stycznia 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 roku obowiązuje nowelizacja Kodeksu pracy, która wprowadziła ważne zmiany dla pracodawców, między innymi w wprowadzaniu regulaminów pracy i wynagradzania, w świadectwach pracy czy w tworzeniu funduszu świadczeń socjalnych.

Prawo pracy w 2017 roku - najważniejsze zmiany

Podwyższenie minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmiana terminu na wniesienie odwołania do sądu pracy, wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej - to niektóre ze zmian w prawie pracy, które weszły w życie 1 stycznia 2017 r.

Regulamin wynagradzania i pracy, ZFŚS - zmiany od 1 stycznia 2017 r.

Z dniem 1 stycznia 2017 r. weszła w życie ustawa z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców, która wprowadziła istotne zmiany w zbiorowym prawie pracy. Zmiany dotyczą m.in. regulaminu wynagradzania i regulaminu pracy oraz Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

REKLAMA

Zmiany w prawie pracy od 1 stycznia 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. obowiązuje szereg nowych zmian w prawie pracy, m.in. dłuższy okres na odwołanie się od wypowiedzenia, obowiązek wprowadzenia regulaminów pracy i wynagradzania czy nowe zasady wydawania świadectw pracy.

Przeniesienie nauczyciela w stan nieczynny

W określonych ustawowo przypadkach nauczyciel, któremu dyrektor szkoły wypowiedział umowę o pracę, może przejść w stan nieczynny. W stanie nieczynnym nauczyciel nadal pozostaje w stosunku pracy i otrzymuje wynagrodzenie.

Premia za brak absencji chorobowej

Coraz częściej pracodawcy wprowadzają dodatkowy składnik wynagrodzenia w postaci premii za brak absencji chorobowej. Celem takiego działania jest ograniczenie procederu nadużywania korzystania przez pracowników ze zwolnień lekarskich.

Zatrudnienie asystenta nauczyciela - kwalifikacje, stosunek pracy

W celu wsparcia nauczycieli w realizacji ich obowiązków ustawodawca stworzył instytucję asystenta nauczyciela. Mimo że asystent nauczyciela musi posiadać kwalifikacje wymagane od nauczyciela w szkole podstawowej i wykonywać zadania wyłącznie pod kierunkiem nauczyciela, którego wspiera, jego stosunek pracy reguluje Kodeks pracy.

Regulamin pracy i wynagradzania - zmiany w 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. pracodawcy zatrudniający do 50 pracowników będą mogli tworzyć regulamin pracy i wynagradzania fakultatywnie. Czy pracodawcy zyskają na zmianach?

Lewiatan: zmiany dla pracowników i pracodawców od 2017 r.

W ramach pakietu "100 zmian dla Firm" od 2017 r. wprowadzone mają zostać zmiany obejmujące zarówno pracowników jak i pracodawców. Jak zmiany oceniają pracodawcy?

Urlop dla poratowania zdrowia a urlop wypoczynkowy

Trybunał Sprawiedliwości w wyroku z dnia 30 czerwca 2016 r. orzekł, że nauczyciel, który przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia i nie wykorzystał przysługującego mu urlopu wypoczynkowego, powinien mieć prawo do jego wykorzystania również w późniejszym terminie. Czy w związku z tym przewidywane są zmiany?

Jak rozliczyć zwrot niesłusznie wypłaconej nagrody jubileuszowej

Nienależnie otrzymana przez pracownika nagroda jubileuszowa i jej zwrot powodują konieczność właściwego rozliczenia nadpłaty. W jakiej wysokości pracownik powinien dokonać zwrotu i jak taki zwrot wykazać na liście płac?

Urlop wypoczynkowy nauczyciela

Zasady nabywania urlopu wypoczynkowego dla nauczycieli zostały uregulowane w Karcie nauczyciela. W sumie nauczyciel ma prawo do 56 dni urlopu wypoczynkowego. W praktyce wiele trudności powoduje rozliczenie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop.

Karta Nauczyciela - zmiany 2016

Zmiany w Karcie Nauczyciela przewidują m.in. likwidację godzin karcianych od 1 września 2016 r., wypłacanie jednorazowej gratyfikacji pieniężnej nauczycielom oraz rozszerzenie odpowiedzialności dyscyplinarnej. Część zmian weszła w życie 31 maja 2016 r.

Świadczenie kompensacyjne dla nauczycieli 2016

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne otrzyma również nauczyciel, którego umowa o pracę rozwiązała się z upływem czasu, na który została nawiązany - tak orzekł Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 27 kwietnia 2016 r. Do tej pory istniały rozbieżności w orzecznictwie oraz w praktyce ZUS. Zobacz, jak uzyskać nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.

Warunki otrzymania świadczenia kompensacyjnego dla nauczycieli

Świadczenie kompensacyjne daje możliwość przejścia nauczycielom na wcześniejszą emeryturę, jeżeli spełnią oni określone warunki. Ile wynosi świadczenie i jak je otrzymać?

Zmiany w Karcie Nauczyciela od września 2016 r.

Likwidacja tzw. godzin karcianych, rozszerzenie odpowiedzialności dyscyplinarnej oraz wypłacanie jednorazowej gratyfikacji pieniężnej nauczycielom - to jedne z proponowanych rozwiązań w zmienianej Karcie Nauczyciela. Zmiany mają obowiązywać od 1 września 2016 r.

Likwidacja godzin karcianych w 2016 r.

Likwidację tzw. godzin karcianych zakłada projekt nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela. Godziny karciane to dwie godziny w tygodniu, które każdy nauczyciel musi dodatkowo poświęcić uczniom.

Wynagrodzenie nauczycieli w roku szkolnym 2015/2016

Z dniem 1 września 2015 roku zmieniło się rozporządzenie w sprawie wynagradzania nauczycieli. Nie zmieniła się jednak stawka minimalnego wynagrodzenia dla nauczycieli, która utrzymuje się na poziomie obowiązującym od dnia 1 września 2012 r. Jak jest w roku szkolnym 2015/2016?

Według sądu katechetka w ciąży zwolniona zgodnie z prawem

Sąd Rejonowy w Krakowie orzekł, że szkoła miała prawo zwolnić katechetkę w ciąży, której cofnięto skierowanie do nauczania zawodu z powodu życia w konkubinacie. Wyrok jest nieprawomocny. Sprawa objęta została programem antydyskryminacyjnym Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

TK rozpatrzy wniosek o ustalanie regulaminów wynagradzania

Trybunał Konstytucyjny rozpatrzy wniosek Konfederacji Lewiatan o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów, które uniemożliwiają pracodawcy samodzielne ustalanie regulaminów wynagradzania, nagród i premiowania bez zgody związków zawodowych.

Jednorazowy dodatek do emerytury 2016

Rząd przyjął projekt ustawy, w którym przewidziano, że od marca 2016 r. zostaną wypłacone jednorazowe dodatki pieniężne dla niektórych emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenia przedemerytalne, zasiłki przedemerytalne, emerytury pomostowe albo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne w wysokości od 100 do 350 zł.

Regulamin wynagradzania - obowiązki pracodawcy

Regulamin wynagradzania określa warunki i zasa­dy wypłaty wynagrodzenia za pracę, ponadto może określać inne świadczenia związane z pracą oraz zasady ich przyznawania. Regulamin tworzy pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników nieobjętych zakładowym układem zbiorowym pracy ani ponadzakładowym układem zbiorowym pracy.

Nawiązanie stosunku pracy na podstawie mianowania

Kodeks pracy nie zawiera szczegółowej regulacji poświęconej mianowaniu. W tym zakresie odsyła do innych aktów prawnych regulujących prawa i obowiązki poszczególnych grup zawodowych. Nawiązanie stosunku pracy na podstawie mianowania może nastąpić tylko wtedy, gdy przewidują to przepisy prawa, np. ustawa o pracownikach samorządowych, czy Karta Nauczyciela.

Premia wakacyjna zamiast świadczenia urlopowego

Pracodawca, który likwiduje zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS) i co za tym idzie świadczenie urlopowe, może przyznać pracownikom premię wakacyjną. Prawo do premii ustala się w regulaminie wynagradzania. Jednak od takiego świadczenia będzie miał obowiązek odprowadzić składki ZUS.

Regulaminy wynagradzania zaskarżone przez pracodawców

Konfederacja Lewiatan zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego przepisy, które uniemożliwiają pracodawcom ustalanie regulaminów wynagradzania, nagród i premiowania bez zgody związków zawodowych.

15% szkół z doradcą zawodowym na etacie

Tylko 15% szkół zatrudnia na etacie doradców zawodowych. Zwykle funkcję tę pełni jeden z nauczycieli, a jeden na trzech zatrudnionych doradców zawodowych nie ma przygotowania do tej roli.

Wysokość wynagrodzeń nauczycieli w Europie

W ostatnich dwóch latach wynagrodzenia nauczycieli w Europie wzrosły w 16 państwach. Polska niestety do nich nie należy. Dlaczego wysokość wynagrodzenia nauczycieli jest tak ważna?

Wynagrodzenie nauczycieli w roku szkolnym 2014/2015

Karta nauczyciela nakłada na ministra edukacji obowiązek corocznego ustalania wysokości minimalnego wynagrodzenia nauczycieli na nadchodzący rok szkolny. Ostatnio wynagrodzenie nauczycieli nie zmieniało swojej wysokości. Jak jest w roku szkolnym 2014/2015?

Wzrost bezrobocia wśród nauczycieli

Niż demograficzny sprawia, że bezrobocie wśród nauczycieli stale wzrasta. Związek Nauczycielstwa Polskiego stara się znaleźć alternatywny sposób na wykorzystanie ich potencjału.

Wynagrodzenie urlopowe nauczycieli

Nauczycielom, podobnie jak pozostałym pracownikom, za czas urlopu wypoczynkowego przysługuje wynagrodzenie. Jak oblicza się wynagrodzenie urlopowe nauczycieli? Które składniki wynagrodzenia należy uwzględnić przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego nauczycieli?

Dodatkowe wynagrodzenie roczne dla nauczycieli

Na podstawie art. 48 Karty Nauczyciela, przepisy ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników sfery budżetowej stosuje się również wobec nauczycieli. Trzynastkę otrzymują po spełnieniu określonych warunków.

Ulgi na przejazdy dla nauczycieli przedszkolnych od 2014 roku

Od 2014 roku nauczyciele przedszkolni będą korzystać z ulg na przejazdy komunikacją miejską, jakie dotychczas przysługiwały pozostałym nauczycielom. Jest to wynikiem uchwalenia przez sejm nowelizacji ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego oraz ustawy - Karta Nauczyciela.

Urlop dla poratowania zdrowia 2014

Urlop dla poratowania zdrowia, zwany również urlopem zdrowotnym dla nauczycieli, czekają pewne zmiany. Rada ministrów przyjęła bowiem projekt ustawy o zmianie ustawy Karta Nauczyciela z dnia 12 lipca 2013 roku. Zmiany te skutkują doprecyzowaniem celu przeznaczenia urlopu dla poratowania zdrowia, zmianą kryteriów jego przyznawania, jego wymiaru oraz zmianą w zakresie orzekania. Planowany termin wejścia w życie zmian to 1 stycznia 2014 roku.

Dodatek funkcyjny

Dodatek funkcyjny może być przyznany przez pracodawcę samorządowego pracownikom zatrudnionym na samodzielnych stanowiskach, w związku z pełnioną przez nich funkcją. Dodatek ten ma stanowić rekompensatę za ich zwiększoną odpowiedzialność. Niejasne i zmieniające się przepisy sprawiają jednak, że samorządy mają problem z przyznawaniem i prawidłowym obliczaniem dodatku funkcyjnego. Warto zatem wiedzieć, komu i na jakich zasadach przysługuje ten składnik wynagrodzenia.

Urlop wypoczynkowy nauczycieli i urlop dla poratowania zdrowia – zmiany

Urlop wypoczynkowy nauczycieli i urlop dla poratowania zdrowia będą udzielane na nowych zasadach. Przewiduje to nowelizacja Karty nauczyciela, która ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2014 r.

Zmiany w Karcie nauczyciela w 2014 roku

Zmiany w Karcie nauczyciela w 2014 roku mają służyć podniesieniu jakości pracy w szkołach. Wynagrodzenia nauczycieli będą miały bardziej motywacyjny i elastyczny charakter, a wysokość dodatku wiejskiego zostanie ujednolicona. Przewiduje się również m.in. zmiany w zakresie urlopu dla poratowania zdrowia.

Urlop zdrowotny dla nauczycieli

Urlop zdrowotny dla nauczycieli, inaczej nazywany urlopem na poratowanie zdrowia, przysługuje nauczycielom, na mocy ustawy z dnia 26 stycznia 1982 roku Karta Nauczyciela. Urlop ten jest dodatkowym przywilejem nauczycieli, przyznanym im przez ustawodawcę, obok innych uprawnień urlopowych.

Dodatki uzupełniające dla nauczycieli słusznie obciążają gminy

Dodatki uzupełniające dla nauczycieli słusznie obciążają gminy. Takie rozwiązanie przyjął Trybunał Konstytucyjny, rozpatrując zgodność z ustawa zasadniczą przepisu, nakładającego na jednostki samorządu terytorialnego, obowiązek wypłacania nauczycielom dodatku uzupełniającego.

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy nauczyciela akademickiego – orzecznictwo

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy nauczyciela akademickiego równa się wysokości wynagrodzenia przysługującego za urlop wypoczynkowy. Za urlop nauczyciel otrzymuje uposażenie w kwocie, jaką otrzymałby, gdyby w tym czasie pracował. Czy zasady obliczania ekwiwalentu są zgodne z konstytucją?

Dodatek uzupełniający do wynagrodzenia nauczycieli zgodny z konstytucją

Dodatek uzupełniający do wynagrodzenia nauczycieli jest zgodny z konstytucją. To rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego wynikające z wyroku z dnia 16 lipca 2013 r.

Dodatki uzupełniające do pensji nauczycieli zostają - wyrok TK

Dodatki uzupełniające do pensji nauczycieli zostają - wyrok TK. Tak w wyroku z dnia 16 lipca 2013 r. orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Regulamin wynagradzania w organizacji non profit

Zasady wynagradzania pracowników organizacji non profit wynikają z wewnętrznych regulacji obowiązujących w danej organizacji. Co do zasady, składniki oraz dodatkowe elementy wynagrodzenia przysługujące pracownikom fundacji czy stowarzyszenia mogą być określone w umowie o pracę lub w regulaminie wynagradzania. O czym pamiętać, formułując zapisy regulaminu? Czy w ogóle „opłaca się” go posiadać – jeśli organizacja nie ma takiego obowiązku?

Regulamin wynagradzania

Regulamin wynagradzania zawiera warunki wynagradzania za pracę. Pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników, których nie obejmuje zakładowy układ zbiorowy pracy ani ponadzakładowy układ zbiorowy pracy, ma obowiązek sporządzenia regulaminu wynagradzania.

Urlop dla poratowania zdrowia

Urlop dla poratowania zdrowia, zwany również urlopem zdrowotnym, został przyznany przez ustawodawcę tylko niektórym pracownikom (grupom zawodowym). Są nimi m. in. nauczyciele, sędziowie, prokuratorzy, policjanci, strażacy lub górnicy.

Urlop wypoczynkowy nauczyciela akademickiego

Urlop wypoczynkowy nauczycieli akademickich uczelni publicznej lub niepublicznej regulują przepisy szczególne. Wszystkim nauczycielom, niezależnie od poziomu wykształcenia czy okresu zatrudnienia, przysługuje prawo do wyższego urlopu wypoczynkowego, który wynosi 36 dni roboczych i powinien być wykorzystany w okresie wolnym od zajęć.

REKLAMA