Kategorie

Jak rozliczyć zwrot niesłusznie wypłaconej nagrody jubileuszowej

Mariusz Pigulski
Jak rozliczyć zwrot niesłusznie wypłaconej nagrody jubileuszowej
fot. Fotolia
Nienależnie otrzymana przez pracownika nagroda jubileuszowa i jej zwrot powodują konieczność właściwego rozliczenia nadpłaty. W jakiej wysokości pracownik powinien dokonać zwrotu i jak taki zwrot wykazać na liście płac?

Problem

W 2015 r. niesłusznie wypłaciliśmy nauczycielowi nagrodę jubileuszową, od której został pobrany wyłącznie podatek. Nauczyciel zgodził się zwrócić nagrodę. W jakiej wysokości powinien dokonać jej zwrotu – przed opodatkowaniem czy w kwocie faktycznie wypłaconej? Jak taki zwrot wykazać na liście płac, w PIT-4R, PIT-11 oraz w rocznym rozliczeniu PIT-37 za 2016 r.?

Rada

Państwa pracownik powinien zwrócić nagrodę w kwocie z podatkiem (tzw. brutto). Uzyskany przez nauczyciela przychód w miesiącu dokonywania zwrotu nagrody powinni Państwo pomniejszyć o wysokość niesłusznie wypłaconej gratyfikacji. W formularzach PIT-4R i PIT-11 za 2016 r. należy wykazać przychód i zaliczki podatkowe obliczone z uwzględnieniem otrzymanej nadpłaty. Nauczyciel swoje rozliczenie roczne za 2016 r. (PIT-37) powinien sporządzić na podstawie otrzymanej informacji PIT-11 za ten rok. Szczegóły w uzasadnieniu.

Polecamy produkt: Karta Nauczyciela z komentarzem (PDF)

Uzasadnienie

Reklama

Nienależnie otrzymana przez pracownika nagroda jubileuszowa i jej zwrot powodują konieczność właściwego rozliczenia nadpłaty. Jeżeli podatnik dokonał zwrotu nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu, to przy ustaleniu wysokości bieżącej zaliczki na podatek pracodawca pomniejsza dochód o kwotę dokonanych zwrotów, łącznie z pobranym podatkiem (zaliczką) (art. 41b ustawy o pdof). Zatem pracownik zwraca nadpłacone mu świadczenie w kwocie z podatkiem (brutto). Zwróconą przez pracownika nagrodę pracodawca odejmuje od jego dochodu ustalonego do celów obliczenia zaliczki podatkowej w miesiącu, w którym zatrudniony dokonał zwrotu.

W grudniu 2015 r. szkoła, w wyniku pomyłki, wypłaciła niesłusznie jednemu z nauczycieli nagrodę jubileuszową w wysokości 2560 zł brutto. Od nagrody potrącono tylko podatek dochodowy – 461 zł. Nauczyciel zwrócił nagrodę przelewem w kwocie brutto w kwietniu 2016 r. Pracownik otrzymuje wynagrodzenie brutto w wysokości 3800 zł, ma prawo do podstawowych kosztów uzyskania przychodów i złożył PIT-2. Podstawa opodatkowania wynagrodzenia w kwietniu wyniosła 3168 zł. Należy ją pomniejszyć o zwróconą nagrodę, tj. o kwotę 2560 zł. Zatem opodatkować trzeba 608 zł (3168 zł – 2560 zł).

Reklama

W praktyce może się zdarzyć, że zwracana kwota przewyższa dochód do celów obliczenia podatku osiągnięty w danym miesiącu. W takiej sytuacji pracodawca ma prawo pomniejszyć wskazany dochód pracownika osiągnięty w kolejnych miesiącach o wysokość powstałej różnicy, aż do pełnego rozliczenia nadpłaty. Pracodawca może tak postąpić jedynie w roku podatkowym, w którym pracownik zwrócił niesłusznie otrzymane świadczenie (i tylko w stosunku do osób nadal pozostających w zatrudnieniu u tego pracodawcy).

Jeżeli zwrot nie zostanie rozliczony przez pracodawcę w danym roku, powstałą nadpłatę, która nie została uwzględniona przez zakład pracy, podatnik może rozliczyć samodzielnie, odliczając ją od dochodu w składanym zeznaniu rocznym. W przypadku gdy kwota zwrotu przekracza dochód uzyskany w danym roku podatkowym, podatnik jest uprawniony do odliczenia pozostałej nadwyżki od dochodu uzyskanego w najbliższych, kolejno po sobie następujących 5 latach podatkowych (art. 26 ust. 1 pkt 5 ustawy o pdof). Pomniejszenia dochodu przed opodatkowaniem o kwotę zwrotu nienależnego świadczenia podatnik może dokonać na podstawie dokumentu potwierdzającego zwroty nadpłaty, np. potwierdzenia wykonania przelewu.

Zobacz serwis: Umowa o pracę

W przedstawionej sytuacji nie ma potrzeby korygowania PIT-11 i PIT-4R wystawionych za 2015 r. Formularze te muszą bowiem odzwierciedlać stan faktyczny, a więc wysokość rzeczywiście wypłaconego wynagrodzenia, pobranych zaliczek na podatek oraz odprowadzonych przez płatnika składek w danym roku podatkowym. Potwierdzają to m.in. interpretacje indywidualne Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 17 grudnia 2009 r. (IPPB2/415-722/09-2/AS) oraz Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 2 stycznia 2015 r. (ILPB2/415-986/14-2/WS).

PODSTAWA PRAWNA:

art. 26 ust. 1 pkt 5, ust. 7h, art. 41b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2016 r., poz. 615

Autor: Mariusz Pigulski - ekspert i praktyk, od ponad 12 lat zajmujący się prawem pracy i ubezpieczeń społecznych, autor licznych opracowań i publikacji z dziedziny kadrowo-płacowej

Dołącz do grona ekspertów Infor.pl!

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online na praca.gov.pl

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje projekt ustawy o zawieraniu i rozliczaniu umów w sposób elektroniczny przez niektórych pracodawców. Ustawa ta ma pozwolić mikroprzedsiębiorcom, rolnikom, a także osobom fizycznym, zatrudniającym pracowników, czy zleceniobiorców, na zawieranie umów o pracę i umów zlecenia według gotowych szablonów na portalu praca.gov.pl. Ten nowy sposób zawierania ww. umów ma być dodatkową opcją dla wspomnianych pracodawców i zleceniodawców. Zawsze będzie można zatrudnić pracownika czy zleceniobiorcę w tradycyjny sposób. Projekt ten ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w III kwartale 2021 r.