REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć zwrot niesłusznie wypłaconej nagrody jubileuszowej

Mariusz Pigulski
ekspert ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, autor licznych opracowań i publikacji z dziedziny kadrowo-płacowej
Jak rozliczyć zwrot niesłusznie wypłaconej nagrody jubileuszowej
Jak rozliczyć zwrot niesłusznie wypłaconej nagrody jubileuszowej
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nienależnie otrzymana przez pracownika nagroda jubileuszowa i jej zwrot powodują konieczność właściwego rozliczenia nadpłaty. W jakiej wysokości pracownik powinien dokonać zwrotu i jak taki zwrot wykazać na liście płac?

Problem

W 2015 r. niesłusznie wypłaciliśmy nauczycielowi nagrodę jubileuszową, od której został pobrany wyłącznie podatek. Nauczyciel zgodził się zwrócić nagrodę. W jakiej wysokości powinien dokonać jej zwrotu – przed opodatkowaniem czy w kwocie faktycznie wypłaconej? Jak taki zwrot wykazać na liście płac, w PIT-4R, PIT-11 oraz w rocznym rozliczeniu PIT-37 za 2016 r.?

REKLAMA

Autopromocja

Rada

Państwa pracownik powinien zwrócić nagrodę w kwocie z podatkiem (tzw. brutto). Uzyskany przez nauczyciela przychód w miesiącu dokonywania zwrotu nagrody powinni Państwo pomniejszyć o wysokość niesłusznie wypłaconej gratyfikacji. W formularzach PIT-4R i PIT-11 za 2016 r. należy wykazać przychód i zaliczki podatkowe obliczone z uwzględnieniem otrzymanej nadpłaty. Nauczyciel swoje rozliczenie roczne za 2016 r. (PIT-37) powinien sporządzić na podstawie otrzymanej informacji PIT-11 za ten rok. Szczegóły w uzasadnieniu.

Polecamy produkt: Karta Nauczyciela z komentarzem (PDF)

Uzasadnienie

Nienależnie otrzymana przez pracownika nagroda jubileuszowa i jej zwrot powodują konieczność właściwego rozliczenia nadpłaty. Jeżeli podatnik dokonał zwrotu nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu, to przy ustaleniu wysokości bieżącej zaliczki na podatek pracodawca pomniejsza dochód o kwotę dokonanych zwrotów, łącznie z pobranym podatkiem (zaliczką) (art. 41b ustawy o pdof). Zatem pracownik zwraca nadpłacone mu świadczenie w kwocie z podatkiem (brutto). Zwróconą przez pracownika nagrodę pracodawca odejmuje od jego dochodu ustalonego do celów obliczenia zaliczki podatkowej w miesiącu, w którym zatrudniony dokonał zwrotu.

W grudniu 2015 r. szkoła, w wyniku pomyłki, wypłaciła niesłusznie jednemu z nauczycieli nagrodę jubileuszową w wysokości 2560 zł brutto. Od nagrody potrącono tylko podatek dochodowy – 461 zł. Nauczyciel zwrócił nagrodę przelewem w kwocie brutto w kwietniu 2016 r. Pracownik otrzymuje wynagrodzenie brutto w wysokości 3800 zł, ma prawo do podstawowych kosztów uzyskania przychodów i złożył PIT-2. Podstawa opodatkowania wynagrodzenia w kwietniu wyniosła 3168 zł. Należy ją pomniejszyć o zwróconą nagrodę, tj. o kwotę 2560 zł. Zatem opodatkować trzeba 608 zł (3168 zł – 2560 zł).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W praktyce może się zdarzyć, że zwracana kwota przewyższa dochód do celów obliczenia podatku osiągnięty w danym miesiącu. W takiej sytuacji pracodawca ma prawo pomniejszyć wskazany dochód pracownika osiągnięty w kolejnych miesiącach o wysokość powstałej różnicy, aż do pełnego rozliczenia nadpłaty. Pracodawca może tak postąpić jedynie w roku podatkowym, w którym pracownik zwrócił niesłusznie otrzymane świadczenie (i tylko w stosunku do osób nadal pozostających w zatrudnieniu u tego pracodawcy).

Jeżeli zwrot nie zostanie rozliczony przez pracodawcę w danym roku, powstałą nadpłatę, która nie została uwzględniona przez zakład pracy, podatnik może rozliczyć samodzielnie, odliczając ją od dochodu w składanym zeznaniu rocznym. W przypadku gdy kwota zwrotu przekracza dochód uzyskany w danym roku podatkowym, podatnik jest uprawniony do odliczenia pozostałej nadwyżki od dochodu uzyskanego w najbliższych, kolejno po sobie następujących 5 latach podatkowych (art. 26 ust. 1 pkt 5 ustawy o pdof). Pomniejszenia dochodu przed opodatkowaniem o kwotę zwrotu nienależnego świadczenia podatnik może dokonać na podstawie dokumentu potwierdzającego zwroty nadpłaty, np. potwierdzenia wykonania przelewu.

Zobacz serwis: Umowa o pracę

W przedstawionej sytuacji nie ma potrzeby korygowania PIT-11 i PIT-4R wystawionych za 2015 r. Formularze te muszą bowiem odzwierciedlać stan faktyczny, a więc wysokość rzeczywiście wypłaconego wynagrodzenia, pobranych zaliczek na podatek oraz odprowadzonych przez płatnika składek w danym roku podatkowym. Potwierdzają to m.in. interpretacje indywidualne Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 17 grudnia 2009 r. (IPPB2/415-722/09-2/AS) oraz Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 2 stycznia 2015 r. (ILPB2/415-986/14-2/WS).

PODSTAWA PRAWNA:

art. 26 ust. 1 pkt 5, ust. 7h, art. 41b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2016 r., poz. 615

Autor: Mariusz Pigulski - ekspert i praktyk, od ponad 12 lat zajmujący się prawem pracy i ubezpieczeń społecznych, autor licznych opracowań i publikacji z dziedziny kadrowo-płacowej

Dołącz do grona ekspertów Infor.pl!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

REKLAMA

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA