REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć zwrot niesłusznie wypłaconej nagrody jubileuszowej

Mariusz Pigulski
ekspert ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, autor licznych opracowań i publikacji z dziedziny kadrowo-płacowej
Jak rozliczyć zwrot niesłusznie wypłaconej nagrody jubileuszowej
Jak rozliczyć zwrot niesłusznie wypłaconej nagrody jubileuszowej
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nienależnie otrzymana przez pracownika nagroda jubileuszowa i jej zwrot powodują konieczność właściwego rozliczenia nadpłaty. W jakiej wysokości pracownik powinien dokonać zwrotu i jak taki zwrot wykazać na liście płac?

Problem

W 2015 r. niesłusznie wypłaciliśmy nauczycielowi nagrodę jubileuszową, od której został pobrany wyłącznie podatek. Nauczyciel zgodził się zwrócić nagrodę. W jakiej wysokości powinien dokonać jej zwrotu – przed opodatkowaniem czy w kwocie faktycznie wypłaconej? Jak taki zwrot wykazać na liście płac, w PIT-4R, PIT-11 oraz w rocznym rozliczeniu PIT-37 za 2016 r.?

Autopromocja

Rada

Państwa pracownik powinien zwrócić nagrodę w kwocie z podatkiem (tzw. brutto). Uzyskany przez nauczyciela przychód w miesiącu dokonywania zwrotu nagrody powinni Państwo pomniejszyć o wysokość niesłusznie wypłaconej gratyfikacji. W formularzach PIT-4R i PIT-11 za 2016 r. należy wykazać przychód i zaliczki podatkowe obliczone z uwzględnieniem otrzymanej nadpłaty. Nauczyciel swoje rozliczenie roczne za 2016 r. (PIT-37) powinien sporządzić na podstawie otrzymanej informacji PIT-11 za ten rok. Szczegóły w uzasadnieniu.

Polecamy produkt: Karta Nauczyciela z komentarzem (PDF)

Uzasadnienie

Nienależnie otrzymana przez pracownika nagroda jubileuszowa i jej zwrot powodują konieczność właściwego rozliczenia nadpłaty. Jeżeli podatnik dokonał zwrotu nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu, to przy ustaleniu wysokości bieżącej zaliczki na podatek pracodawca pomniejsza dochód o kwotę dokonanych zwrotów, łącznie z pobranym podatkiem (zaliczką) (art. 41b ustawy o pdof). Zatem pracownik zwraca nadpłacone mu świadczenie w kwocie z podatkiem (brutto). Zwróconą przez pracownika nagrodę pracodawca odejmuje od jego dochodu ustalonego do celów obliczenia zaliczki podatkowej w miesiącu, w którym zatrudniony dokonał zwrotu.

W grudniu 2015 r. szkoła, w wyniku pomyłki, wypłaciła niesłusznie jednemu z nauczycieli nagrodę jubileuszową w wysokości 2560 zł brutto. Od nagrody potrącono tylko podatek dochodowy – 461 zł. Nauczyciel zwrócił nagrodę przelewem w kwocie brutto w kwietniu 2016 r. Pracownik otrzymuje wynagrodzenie brutto w wysokości 3800 zł, ma prawo do podstawowych kosztów uzyskania przychodów i złożył PIT-2. Podstawa opodatkowania wynagrodzenia w kwietniu wyniosła 3168 zł. Należy ją pomniejszyć o zwróconą nagrodę, tj. o kwotę 2560 zł. Zatem opodatkować trzeba 608 zł (3168 zł – 2560 zł).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W praktyce może się zdarzyć, że zwracana kwota przewyższa dochód do celów obliczenia podatku osiągnięty w danym miesiącu. W takiej sytuacji pracodawca ma prawo pomniejszyć wskazany dochód pracownika osiągnięty w kolejnych miesiącach o wysokość powstałej różnicy, aż do pełnego rozliczenia nadpłaty. Pracodawca może tak postąpić jedynie w roku podatkowym, w którym pracownik zwrócił niesłusznie otrzymane świadczenie (i tylko w stosunku do osób nadal pozostających w zatrudnieniu u tego pracodawcy).

Jeżeli zwrot nie zostanie rozliczony przez pracodawcę w danym roku, powstałą nadpłatę, która nie została uwzględniona przez zakład pracy, podatnik może rozliczyć samodzielnie, odliczając ją od dochodu w składanym zeznaniu rocznym. W przypadku gdy kwota zwrotu przekracza dochód uzyskany w danym roku podatkowym, podatnik jest uprawniony do odliczenia pozostałej nadwyżki od dochodu uzyskanego w najbliższych, kolejno po sobie następujących 5 latach podatkowych (art. 26 ust. 1 pkt 5 ustawy o pdof). Pomniejszenia dochodu przed opodatkowaniem o kwotę zwrotu nienależnego świadczenia podatnik może dokonać na podstawie dokumentu potwierdzającego zwroty nadpłaty, np. potwierdzenia wykonania przelewu.

Zobacz serwis: Umowa o pracę

W przedstawionej sytuacji nie ma potrzeby korygowania PIT-11 i PIT-4R wystawionych za 2015 r. Formularze te muszą bowiem odzwierciedlać stan faktyczny, a więc wysokość rzeczywiście wypłaconego wynagrodzenia, pobranych zaliczek na podatek oraz odprowadzonych przez płatnika składek w danym roku podatkowym. Potwierdzają to m.in. interpretacje indywidualne Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 17 grudnia 2009 r. (IPPB2/415-722/09-2/AS) oraz Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 2 stycznia 2015 r. (ILPB2/415-986/14-2/WS).

PODSTAWA PRAWNA:

art. 26 ust. 1 pkt 5, ust. 7h, art. 41b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2016 r., poz. 615

Autor: Mariusz Pigulski - ekspert i praktyk, od ponad 12 lat zajmujący się prawem pracy i ubezpieczeń społecznych, autor licznych opracowań i publikacji z dziedziny kadrowo-płacowej

Dołącz do grona ekspertów Infor.pl!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  29 lutego – dodatkowy dzień w roku? Jak to jest z tym czasem i czy masz go dla siebie?

  Dziś 29 lutego 2024 roku – masz dodatkowy dzień w roku i zastanawiasz się co z nim zrobić? Czym dla Ciebie jest czas? Czy umiesz nadać mu priorytet? Poznaj 8 zasad efektywnego zarządzania czasem i znajdź czas dla siebie. Finalnie „nie chodzi o to, żeby mieć czas. Chodzi o to, żeby z niego korzystać”. Praktycznych rad udziela psycholog Aleksandra Kolińska.

  Od 1 kwietnia nowe stawki za wypadki przy pracy. 1431 zł za 1% uszczerbku [Obwieszczenie z 21 lutego 2024 r.]

  Są już znane stawki odszkodowań za wypadki przy pracy. 1% uszczerbku na zdrowiu wyceniono na 1431 zł.

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji - ruszyły prace

  W dniu 15 lutego 2024 roku ruszyły prace w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad opracowaniem prawnych rozwiązań w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. To poważny problem. Środowiska reprezentujące rodziców wcześniaków wskazują, że mama każdego wcześniaka, który wymaga hospitalizacji po narodzinach, miała prawo skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem, a urlop macierzyński, żeby zaczynał się wraz z wypisem dziecka do domu. Dodatkowo, mamy wcześniaków aktualnie przebywające na urlopie macierzyńskim proszą o wydłużenie im tego urlopu o czas, jaki dziecko spędziło w szpitalu. 

  REKLAMA

  1,5 mld zł dla samorządów - zyskają pracownicy administracji i interesanci

  Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji ponad 2 tys. samorządów ze wszystkich województw uzyskało wsparcie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd. Otrzymają one do 850 tys. złotych na działania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Podpisaliśmy pierwszą umowę na realizację grantu, teraz rusza podpisywanie umów ze wszystkimi jednostkami samorządu, które zakwalifikowały się do wsparcia – poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

  Świadczenie wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Od 1 marca 2024 r. próg uprawniający do świadczenia wzrasta do 3415,50 zł

  Działacze opozycji antykomunistycznej są uprawnieni do świadczenia wyrównawczego jeżeli pobierane przez nich świadczenia emerytalno-rentowe są niższe niż określona przepisami kwota. Obecnie próg uprawniający do świadczenia wyrównawczego wynosi 3046,29 zł; 1 marca 2024 r. wzrośnie do 3415,50 zł. 

  Słowacja – Dni wolne od pracy 2024

  Słowacja ma w swoim kalendarzu aż piętnaście dni wolnych od pracy w ciągu roku. Dzięki temu kraj ten plasuje się pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Dla porównania – w Polsce są o dwa dni wolne mniej. Kiedy przypadają dni wolne od pracy na Słowacji w 2024 r.?

  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostanie podwyżki. Funkcjonariusze ABW zarobią nawet 16200 zł miesięcznie [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego to kolejna państwowa instytucja, którą dosięgnie fala podwyżek w sferze budżetowej. Zarobki w ABW wzrosną z poziomu 3900–13500 zł do poziomu 4700–16200 zł. Pójdą w górę także dodatki za stopień służbowy. Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. 

  REKLAMA

  Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

  Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  2121 zł – taki miesięczny przychód może mieć bezrobotny. Od lipca 2024 r. – maksymalnie 2150 zł

  Bezrobotny zostanie wyrejestrowany z urzędu pracy jeśli podejmie jakąkolwiek pracę. Może jednak zachować status osoby bezrobotnej mając źródła przychodów z innego tytułu niż praca. Przepisy określają limit kwoty przychodów, jakie może uzyskiwać bezrobotny. 

  REKLAMA