Niezbędna jest zmiana przepisów o czasie pracy
11 mar 2011
Partnerzy społeczni wiele miesięcy oczekiwali na zapowiedziany projekt Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w sprawie nowelizacji czasu pracy. Dlatego z tym większym zaskoczeniem Pracodawcy RP przyjęli wiadomość, że Komisja Trójstronna nie podejmie prac nad zmianą tych przepisów.
Czy za pracę w weekend przysługuje wynagrodzenie
03 mar 2011
Właściciel sklepu postanowił w sobotę i niedzielę zrobić inwentaryzację towaru. Pracodawca nie chce zapłacić pracownikom za ich pracę w weekend. Proponuje, by odebrali wolne w liczbie przepracowanych godzin. Czy pracownicy powinni się domagać od pracodawcy wypłaty wynagrodzenia oraz dodatku za nadgodziny?
Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe powstałe podczas zmiany czasu na zimowy
02 mar 2011
Pracownicy mojego zakładu pracy, w którym obowiązuje 12-miesięczny okres rozliczeniowy, w związku ze zmianą czasu z letniego na zimowy w październiku zostali w pracy o godzinę dłużej. Mam wobec tego pytanie, czy oprócz dodatku za pracę w porze nocnej pracownikom tym będzie również przysługiwało dodatkowe 100% wynagrodzenie za każdą godzinę nadliczbową przepracowaną w niedzielę?
Rekompensata za pracę w wolną sobotę i niedzielę
24 lut 2011
Jeśli pracownik przyszedł do pracy w sobotę na 6 godzin i w niedzielę na 4 godziny (łącznie 10 godz.) i udzielono mu tylko jednego dnia wolnego, to jak należy rozliczyć takiego pracownika? Czy należy mu się wynagrodzenie za 2 godziny nadliczbowe (10 godz. przepracowanych – 8 godz. wolnych = 2 nadgodziny)? Czy też trzeba mu zapłacić za 4 godziny nadliczbowe – za niedzielę, a sobota jest zrekompensowana udzielonym dniem wolnym?
Czy pracownikowi, który chorował w dniu wolnym udzielonym w zamian za pracę w sobotę przysługuje dodatek za godziny nadliczbowe
09 lut 2011
Z powodu podtopień, jakie miały miejsce na terenie naszej firmy, zobowiązaliśmy kilku pracowników do pomocy przy usuwaniu skutków tego zalania w dniu wolnym 22 stycznia br. (sobota). W zamian za pracę w tym dniu wyznaczyliśmy im 31 stycznia jako dzień wolny. Jednak tego dnia jeden z pracowników przebywał na zwolnieniu lekarskim, a w naszym zakładzie obowiązuje jednomiesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy. Czy musimy wypłacić pracownikowi dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych za pracę w sobotę?
Zagraniczna podróż służbowa w święto
02 lut 2011
Pracownik jedzie w podróż służbową za granicę. Podczas tego wyjazdu traci dzień wolny (święto) w Polsce. Czy w zamian za pracę za granicą w święto obchodzone w Polsce powinien dostać dodatkowy dzień wolny po powrocie z delegacji?
Praca a czas wolny
21 sty 2011
W dzisiejszym świecie coraz częściej zacierają się granice pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Im bardziej odpowiedzialne stanowisko tym większe prawdopodobieństwo, że dana osoba będzie poświęcać więcej czasu kwestiom związanym z pracą, zaniedbując tym samym sprawy osobiste i rodzinne. Dlatego ważne jest, by nauczyć się wyznaczać wyraźne granice pomiędzy tymi dwoma obszarami życia.
Święto Trzech Króli do Trybunału Konstytucyjnego
20 sty 2011
PKPP Lewiatan złożyła w środę, 19 stycznia, wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zbadania zgodności z konstytucją ustawy zmieniającej kodeks pracy, która wprowadza dzień wolny w święto Trzech Króli.
Dni wolne w święta dla pracowników innych wyznań
05 sty 2011
Pracownicy innego wyznania niż rzymskokatolickie mają prawo do dni wolnych podczas ich świąt. Oznacza to, że w razie złożenia odpowiedniego wniosku mogą mieć wolne od pracy zarówno w święta katolickie, jak i w dni będące świętami ich religii czy wyznań.
Jak święto Trzech Króli wpłynie na czas pracy w 2011 r.
04 sty 2011
W 2011 r. 6 stycznia po raz pierwszy jest dniem wolnym od pracy, a za 1 stycznia, który wypada w sobotę, pracodawca nie odda już pracownikowi dnia wolnego. Są to najważniejsze zmiany, jakie zaszły w czasie pracy w wyniku nowelizacji Kodeksu pracy.
Przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2011 roku
03 sty 2011
Od początku 2011 roku weszło w życie wiele nowych aktów prawnych. Niektóre z nich mogą mieć duże znaczenie dla osób zajmujących się prawem pracy.
Dni wolne od pracy - święta w 2011 roku
03 sty 2011
1 stycznia 2011 r. weszły w życie znowelizowane przepisy ustawy o dniach wolnych od pracy. Od tego roku mamy nowe święto - Trzech Króli, przypadające 6 stycznia.
Dzień wolny w Wigilię zamiast w Trzech Króli?
23 gru 2010
SLD chce dyskusji na temat tego, czy zamiast Trzech Króli nie warto byłoby ustanowić dniem wolnym od pracy Wigilii Bożego Narodzenia. Klub Sojuszu rozważa złożenie projektu ustawy w tej sprawie.
24 grudnia część sklepów będzie pracowała krócej
23 gru 2010
W Wigilię Bożego Narodzenia niektóre sklepy będą pracowały krócej, ale decyzja w tej sprawie należy do właścicieli. W święta sklepy mogą być otwarte, lecz handlować mogą tylko ich właściciele lub zatrudnieni na zlecenie; pracownicy etatowi muszą mieć wolne.
Nowe stawki VAT - jak zorganizować pracę w dniach 1–2 stycznia 2011 roku
22 gru 2010
Nowelizacja m.in. ustawy o podatku od towarów i usług spowodowała, że od 1 stycznia 2011 r. wszyscy przedsiębiorcy będą musieli posługiwać się nowymi stawkami podatku VAT. Problem stwarza termin, od którego nowe przepisy wchodzą w życie, gdyż 1
stycznia 2011 r. wypada w sobotę, a 2 stycznia w niedzielę. Pracodawcy w tej sytuacji muszą pamiętać, że przepisy Kodeksu pracy
stanowią, iż praca w święta w placówkach handlowych jest zabroniona.
Godziny pracy ZUS w dniu 24 grudnia 2010 roku
22 gru 2010
W wigilię terenowe jednostki organizacyjne oraz infolinie ZUS będą dostępne dla klientów do godziny 13.00.
Po raz ostatni pracownicy dostaną dzień wolny za święto w sobotę
20 gru 2010
Po raz ostatni za święto przypadające w sobotę pracownicy dostaną dodatkowy dzień wolny. Chodzi o 25 grudnia 2010 roku, czyli pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia, który przypada w sobotę. Od 2011 r. takie uprawnienie zniknie w zamian za wolne w święto Trzech Króli.
Nowelizacja kodeksu pracy zostanie zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego
16 gru 2010
Zaskarżenie do Trybunału Konstytucyjnego nowelizacji kodeksu pracy odbierającej wolne dni za święta przypadające w soboty zapowiedziała Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność".
Boże Narodzenie - dzień wolny za 25 grudnia 2010 roku
13 gru 2010
Przepisy dotyczące oddawania pracownikom dnia wolnego za święto przypadające w sobotę zmienią się od 1 stycznia 2011 r. Może jednak dojść do sytuacji, że w przyszłym roku pracodawca odda dzień wolny za dzień Bożego Narodzenia przypadający w sobotę, 25 grudnia 2010 r.
Czas pracy w handlu - czy w wigilię sklepy będą krócej pracować
10 gru 2010
"Solidarność" chce, by w wigilię sklepy zostały zamknięte wcześniej niż zwykle. Swój apel w tej sprawie związek skieruje zarówno do klientów, jak i właścicieli sieci handlowych.
Ustawa wprowadzająca święto Trzech Króli jest opublikowana w Dzienniku Ustaw
30 lis 2010
Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw została opublikowana w Dzienniku Ustaw.
Dzień wolny w święto Trzech Króli - zapowiedzi zaskarżenia ustawy do TK
23 lis 2010
Prezydent podpisał ustawę nowelizującą ustawę o dniach wolnych od pracy i Kodeks pracy. Nowelizacja ustanawia 6 stycznia - święto Trzech Króli - dniem wolnym od pracy. Zaskarżenie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego (TK) zapowiadają zarówno związkowcy, jak i pracodawcy.
Dzień wolny w święto Trzech Króli - prezydent podpisał nowelizację ustaw
22 lis 2010
Święto Trzech Króli czyli 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy. W 2010 r. Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy i ustawy o dniach wolnych od pracy. Nowelizacja ustanowiła Święto Trzech Króli dniem ustawowo wolnym od pracy. Dzień 6 stycznia zalicza się więc do świąt państwowych. Przepisy te obowiązują od 2011 r. w całej Polsce.
Czy będzie wolne w święto Trzech Króli - apel o skierowanie ustawy do TK
18 lis 2010
Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział, że
zbada pod kątem zgodności z konstytucją ustawę ustanawiająca święto
Trzech Króli dniem wolnym. Nie wykluczył, że w razie wątpliwości,
skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego (TK).
Czy niepełnoetatowcowi przysługuje odbiór dni wolnych za święta przypadające w jego dni harmonogramowo wolne
18 lis 2010
Pracownicy pracują w naszej firmie w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym obejmującym pełne miesiące kalendarzowe. Pracownik zatrudniony na 2/5 etatu ma wolne poniedziałki, czwartki i piątki. Pracuje tylko we wtorki i środy po 8 godzin. Czy w takim przypadku musimy mu oddać dodatkowe dni wolne za święta 1 listopada br. (poniedziałek) i 11 listopada br. (czwartek)?
Krótszy czas pracy handlu w Wigilię
17 lis 2010
Z apelem o skrócenie czasu otwarcia sklepów w
Wigilię Bożego Narodzenia zwróciła się do pracodawców Sekcja
Krajowa Pracowników Handlu NSZZ "Solidarność". Występując w imieniu
pracowników i ich rodzin związkowcy chcą, by sklepy w Wigilię były
zamykane już o godz. 13.
Święto Trzech Króli - informacja Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej
10 lis 2010
Na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej znajduje się informacja w sprawie ustawy z 24 września 2010 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (w zakresie dotyczącym zmian w Kodeksie pracy). Informacja dotyczy stanowiska Ministra Pracy ws. obliczania wymiaru czasu pracy obowiązującego pracownika w okresie rozliczeniowym.
Kto może pracować w czwartek, 11 listopada?
10 lis 2010
Jutro, 11 listopada, w sklepach handlować mogą jedynie ich właściciele lub ewentualnie osoby zatrudnione na umowę zlecenie. Pracownicy zatrudnieni na stałe mają w tym dniu wolne. Zamknięte będą centra handlowe, choć czynne będą mieszczące się w nich kina czy restauracje.
Czy nadal oddawać wolne za święto, które wypadło w sobotę
04 lis 2010
Pracownik pracuje w naszej firmie od lipca 2005 r. na pełny etat. W maju 2010 r. święto 1 maja wypadło w sobotę. Słyszałam, że przepisy dotyczące świąt, które wypadają w sobotę, mają niebawem się zmienić. Czy nadal muszę postępować zgodnie z Kodeksem pracy?
Czy będzie nowe święto - apel o niepodpisywanie ustawy
04 lis 2010
PKPP Lewiatan zwróci się do prezydenta Bronisława Komorowskiego o niepodpisywanie ustawy wprowadzającej dzień wolny od pracy w Święto Trzech Króli.
Dzień wolny w święto Trzech Króli to pretekst do wydłużenia czasu pracy
02 lis 2010
W ocenie OPZZ wprowadzenie dnia wolnego w święto Trzech Króli stało się pretekstem do dalszego wydłużania czasu pracy w Polsce. Związkowcy zapowiadają, że zwrócą się do prezydenta Bronisława Komorowskiego o niepodpisywanie ustawy w tej sprawie.
Święto Trzech Króli - prace legislacyjne
26 paź 2010
Trwają prace legislacyjne nad nowelizacją Kodeksu pracy i innych ustaw, wprowadzającą święto Trzech Króli.
Święto Trzech Króli - wątpliwości Senatu co do dnia wolnego od pracy
19 paź 2010
Senacka Komisja Rodziny i Polityki Społecznej, która dzisiaj, 19 października, zajmowała się zmianami w przepisach wprowadzających dzień wolny od pracy w święto Trzech Króli, nie zajęła stanowiska w tej sprawie.
Święto Trzech Króli - czy trzeba zmieniać Konkordat?
15 paź 2010
Dzień wolny od pracy, 6 stycznia, w święto Trzech Króli, państwo może wprowadzić nie dopisując tego święta do wykazu świąt konkordatowych - poinformował sekretarz Konferencji Episkopatu Polski bp Stanisław Budzik.
Udzielanie wolnego za pracę w soboty, niedziele, święta oraz w godzinach nadliczbowych
12 paź 2010
Jeżeli pracodawca nie chce płacić pracownikowi dodatkowego wynagrodzenia, to w pierwszej kolejności powinien udzielić mu odpowiednio – czasu wolnego albo dni wolnych od pracy.
Czy pracodawca może ustalić różne pory rozpoczynania niedzieli
29 wrz 2010
W naszym zakładzie praca jest wykonywana cały czas, a pracownicy przychodzą na zmiany według grafiku. Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy inne godziny rozpoczęcia pory, w której będzie się rozpoczynała niedziela w naszej firmie dla pracowników poszczególnych działów? Mamy wątpliwości, czy jest to dopuszczalne; czy pora rozpoczęcia niedzieli w firmie powinna być taka sama dla wszystkich pracowników.
Święto Trzech Króli nie musi oznaczać dla pracowników nowego dnia wolnego
27 wrz 2010
Wprowadzenie święta Trzech Króli, jako dnia wolnego od pracy, wcale nie musi
oznaczać dla pracowników nowego dnia wolnego. Zmieniono bowiem sposób
odbierania wolnych dni za święta przypadające w dni wolne od pracy. Gdyby na wprowadzoną przez Sejm zmianę spojrzeć tylko z punktu widzenia
liczby dni wolnych, to lepiej byłoby pozostawić obecne regulacje.
Święto Trzech Króli dniem wolnym od pracy
24 wrz 2010
6 stycznia, czyli święto Trzech Króli, będzie dniem wolnym od pracy - zdecydował Sejm, nowelizując Kodeks pracy i ustawę o dniach wolnych od pracy.
Gdy kierownik pracuje w nadgodzinach
24 sie 2010
Mimo że czas pracy kadry kierowniczej nie jest tak chroniony jak szeregowych pracowników, to niejednokrotnie ich prawa pokrywają się z tymi gwarantowanymi przez prawo pracy. Należą do nich m.in. zakaz pracy w porze nocnej kobiety w ciąży zatrudnionej jako np. kierownik działu.
Jak naliczać urlop wypoczynkowy nauczycielom pracującym w placówkach nieferyjnych
28 lip 2010
Nasze szkolne schronisko młodzieżowe zatrudnia wychowawców na 1/2 etatu. Pracownicy pracują zgodnie z harmonogramem również w soboty i niedziele. Mają oni prawo do 35 dni urlopu wypoczynkowego ze względu na zatrudnienie w placówce nieferyjnej. Ile faktycznie dni urlopu należy się wychowawcom, którzy pracują na 1/2 etatu? Czy urlopu należy udzielać również na soboty i niedziele, które są dla nich dniami pracy? Jaki wymiar urlopu przysługuje pracownikowi za okres pracy od 1 września 2009 r. do 31 sierpnia 2010 r.?
Czy święto Trzech Króli będzie dniem wolnym od pracy
23 lip 2010
Za ustanowieniem święta Trzech Króli jako dnia wolnego od pracy opowiedziała się sejmowa komisja Przyjazne Państwo. Komisja rekomenduje Sejmowi przyjęcie projektu nowelizacji ustawy o dniach wolnych od pracy.
Od której godziny obowiązuje zakaz pracy w handlu w dni świąteczne
02 cze 2010
Zgodnie z kodeksem pracy za pracę w święto uważa się pracę wykonywaną
między godz. 6.00 w
dniu świątecznym a godz. 6.00 przypadającą następnego dnia. Jeżeli
u pracodawcy obowiązuje kodeksowe określenie godzin pracy w święto, to
pracownicy mogą wykonywać pracę maksymalnie do godz. 6.00 w Boże Ciało.
Boże Ciało - dzień ustawowo wolny od handlu
01 cze 2010
Święto Bożego Ciała to dzień ustawowo wolny od handlu. Jeśli tego dnia sklep ma być otwarty, to sprzedawać w nim może tylko właściciel lub osoba zatrudniona na umowę zlecenie. Ograniczenie to nie dotyczy pracowników np. stacji benzynowych i aptek.
Niedziela dniem wolnym od pracy dla pracowników handlu
21 maja 2010
Przypadający w najbliższa niedzielę, 23 maja, pierwszy dzień Zielonych Świątek jest dniem wolnym od pracy. Oznacza to, że pracownicy placówek handlowych funkcjonujących w niedzielę powinni mieć w tym dniu wolne.
W niedzielę 23 maja pracownicy zatrudnieni w handlu powinni mieć wolne
18 maja 2010
Dniem wolnym od pracy jest pierwszy dzień Zielonych Świątek. Święto to zawsze przypada w niedzielę. Zatem pracownicy zatrudnieni w placówkach handlowych, które funkcjonują w niedzielę, powinni mieć w tym roku wolne 23 maja. W ten dzień przypada bowiem w 2010 r. święto Zielonych Świątek.
Dzień wolny za Święto Państwowe 1 maja
30 kwi 2010
Święto Państwowe 1 maja przypada w tym roku w sobotę. Oznacza to, że pracownikowi przysługuje z tego tytułu dzień wolny.
1 i 3 maja pracownicy sklepów mają dni wolne od pracy
30 kwi 2010
Choć 1 i 3 maja to dni wolne od pracy, niektóre sklepy będą otwarte. Handlować w nich mogą jednak tylko właściciele lub osoby zatrudnione na umowę zlecenie. Pracownicy zatrudnieni na stałe mają w tym czasie wolne.
Jaka rekompensata przysługuje pracownikowi za pracę w święto
28 kwi 2010
Pracownik, który jest zatrudniony na pełny etat w systemie podstawowym od poniedziałku do piątku, został wezwany do pracy w święto 5 kwietnia 2010 r. (drugi dzień Wielkiejnocy) z powodu konieczności usunięcia awarii. Pracował w godzinach od 10.00 do 13.00. Czy za pracę w święto należy mu się cały dzień wolny, nawet gdy taka praca trwała 3 godziny? W jaki sposób zrekompensować pracownikowi pracę w święto, jeżeli nie udzielimy mu dnia wolnego? Czy prawidłowo postąpiliśmy wzywając do pracy pracownika w celu usunięcia awarii w święto?
Dzień wolny za święto
27 kwi 2010
Kodeks pracy stanowi, że dniami wolnymi od pracy są niedziele i święta
określone w ustawie o dniach wolnych od pracy.
Jaka rekompensata przysługuje pracownikowi za pracę w święto
19 sty 2010
Z powodu awarii w firmie wezwaliśmy pracownika do pracy w święto 1 stycznia 2010 r. Pracownik stawił się w pracy o godz. 23.00 i pracował do godz. 8.00 następnego dnia (2 stycznia). Jak w tym przypadku zrekompensować mu pracę w godzinach nadliczbowych?