Za które święta w 2010 r. trzeba oddać pracownikom dni wolne
08 sty 2010
Na 2010 r. sporządzamy wykaz dni wolnych od pracy z tytułu świąt. Za które święta trzeba oddać pracownikom dodatkowe dni wolne w 2010 r.? Pracownicy pracują w naszym zakładzie od poniedziałku do piątku.
Projekt ustawy - święto Trzech Króli będzie dniem wolnym
07 sty 2010
Platforma Obywatelska składa w Sejmie projekt ustanawiający 6 stycznia - święto Trzech Króli - dniem wolnym od pracy. PO chce równocześnie usunąć z kodeksu pracy przepis, zgodnie z którym pracownikowi przysługuje dzień wolny za święto przypadające w sobotę.
Za 26 grudnia przysługuje dzień wolny
24 gru 2009
Za drugi dzień świąt Bożego Narodzenia pracownikom przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy. Muszą go odebrać w terminie ustalonym z pracodawcą.
Czy sklepy mogą być czynne w Boże Narodzenie i Nowy Rok?
23 gru 2009
25 i 26 grudnia, czyli święta Bożego Narodzenia, i 1 stycznia to dni ustawowo wolne od handlu. Gdyby sklep został otwarty, to handlować w nim może tylko właściciel lub osoba zatrudniona na umowę zlecenie.
Dzień wolny za 26 grudnia 2009 r.
23 gru 2009
Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia w 2009 r. przypadnie w sobotę. Rozliczenie tego dnia wygląda podobnie jak rozliczenie 15 sierpnia 2009 r. – Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które w tym roku także wypadło w sobotę.
Krótszy czas pracy sklepów w Wigilię
15 gru 2009
O skrócenie czasu pracy w Wigilię i możliwie najwcześniejsze zamknięcie sklepów zaapelowała do pracodawców Solidarność handlowców. To apel przede wszystkim do dużych sieci handlowych, by ich pracownicy mogli ten wieczór spokojnie spędzić z rodziną.
Czy pracownikowi należą się dni wolne za Boże Narodzenie?
14 gru 2009
Święta Bożego Narodzenia wypadają w tym roku w piątek i sobotę. Oznacza to, że pracownikowi przysługuje dzień wolny za drugi dzień Świąt.
Czy warto wprowadzić święto Trzech Króli jako dzień wolny od pracy
03 gru 2009
PKPP Lewiatan jest przeciwna wprowadzaniu święta Trzech Króli (6 stycznia) jako dnia wolnego od pracy. Gospodarki nie stać na zwiększanie wymiaru czasu wolnego – firmy poniosą zbyt duże straty, Polska stanie się mniej konkurencyjna i atrakcyjna inwestycyjnie oraz spadnie zatrudnienie.
Święto Trzech Króli - czy będzie dzień wolny od pracy
25 lis 2009
Na początku grudnia PO złoży w Sejmie projekt ustanawiający 6 stycznia - święto Trzech Króli - dniem wolnym od pracy. PO chce też usunąć z kodeksu pracy przepis, zgodnie z którym pracownikowi przysługuje dzień wolny za święto przypadające w sobotę.
Odmowa udzielenia pracownikowi dnia wolnego
19 lis 2009
Pracodawca może żądać udokumentowania okoliczności, które uzasadniają przyznanie dnia wolnego, np. przez przedłożenie odpisu aktu urodzenia. Nieprzedłożenie przez pracownika takiego dokumentu może uzasadniać odmowę udzielenia dnia wolnego.
Jak święta listopadowe wpływają na wymiar czasu pracy
03 lis 2009
W naszym zakładzie pracownicy ochrony pracują w systemie równoważnym czasu pracy, w którym można wydłużyć pracę do 12 godzin na dobę. Czy ich wymiar czasu pracy obniża święto 1 listopada, które przypada w tym roku w niedzielę? Czy możemy im wyznaczyć pracę w święta listopadowe?
Tylko właściciel albo pracujący na zlecenie może handlować 1 listopada
30 paź 2009
1 listopada, czyli w Dniu Wszystkich Świętych pracować mogą jedynie właściciele sklepów, albo osoby zatrudnione u nich na umowę zlecenie. Do handlu nie można zmusić osób, które są zatrudnione w sklepie na podstawie umowy o pracę - wynika z kodeksu pracy.
Jak obliczyć wynagrodzenie za dyżur
25 wrz 2009
Jeśli podczas dyżuru pracownik wykonuje dodatkowe czynności na rzecz
zakładu pracy, wówczas przepracowane przez niego podczas dyżuru godziny
należy zaliczyć do czasu pracy. Co więcej muszą być one traktowane jak
godziny nadliczbowe.
Święto dniem wolnym
31 sie 2009
Nowelizacja Kodeksu pracy przywracająca zasadę, że każde święto obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin jest zgodna z Konstytucją RP. Nie trzeba będzie odpracowywać drugiego dnia świątecznego występującego w jednym tygodniu.
Dodatki z tytułu pracy w niedzielę
27 lip 2009
Niezrekompensowanie dniem wolnym pracy w niedzielę może stanowić problem z wyliczeniem pracownikowi wynagrodzenia za pracę w taki dzień.
Zatrudnianie pracowników tymczasowych w okresie świąt
09 cze 2009
Prowadzę sieć całodobowych sklepów spożywczych. Chciałbym, aby moje sklepy były czynne również w Boże Ciało, które przypada w tym roku 11 czerwca. Czy w związku z tym mogę w to święto zatrudnić w sklepach pracowników tymczasowych?
Czy w niedzielę 3 maja pracownicy mogą pracować w placówkach handlowych
28 kwi 2009
Prowadzę sklep, w którym zatrudniam 3 pracowników. Sklep jest czynny każdego dnia. Czy w święto 3 maja, które przypada w tym roku w niedzielę, mogę nakazać pracownikom przyjść do pracy?
Czy dni wolne od pracy w zamian za pracę w soboty i niedziele należy wykazywać w ZUS RSA
15 lut 2009
Obowiązujący u nas układ zbiorowy pracy określa 3-miesięczny okres rozliczeniowy. Soboty i niedziele są dniami wolnymi, a za wykonywanie pracy w te dni pracownicy mają inne dni wolne. Sezonowo duża liczba pracowników wykonuje pracę w soboty i niedziele, a dni wolne odbierają często w ostatnim miesiącu okresu rozliczeniowego (np. 6 ostatnich dni okresu rozliczeniowego). Czy dni, które pracownik ma wolne w związku z pracą w sobotę i niedzielę, powinniśmy wykazywać w ZUS RSA? Jeżeli tak, to z jakim kodem? Czy jako przerwę w ubezpieczeniu?
Czy można zmienić ustalone ze związkami zawodowymi w regulaminie pracy dni wolne od pracy w 2009 r.
05 lut 2009
Ustaliliśmy ze związkami zawodowymi aneks do regulaminu pracy w sprawie dodatkowych dni wolnych w 2009 r. w naszym zakładzie pracy. Będą to wszystkie wolne soboty, a za święto przypadające 15 sierpnia wyznaczyliśmy dzień wolny 17 sierpnia, natomiast za święto 26 grudnia dzień wolny pracownicy odbiorą 21 grudnia. Czy te 2 dni będzie można ewentualnie w późniejszym terminie zmienić już bez uzgodnienia ze związkami, tylko na podstawie zarządzenia prezesa spółki?
Czy można polecić pracę w niedzielę i święta pracownikowi, który zajmuje się naprawą telefonów
30 sty 2009
Nasza firma zajmuje się naprawą telefonów stacjonarnych. Czy pracownikom, którzy naprawiają telefony, możemy polecić pracę w niedzielę i święta? Dodam, że praca w naszym zakładzie nie odbywa się w systemie zmianowym.
Dzień wolny za delegację w niedzielę
05 sty 2009
Nasza firma wysyła pracowników w delegację. Wyjazd ma nastąpić w niedzielę rano, natomiast powrót w środę wieczorem. Czy w zaistniałej sytuacji mamy udzielić pracownikom dnia wolnego za niedzielę, czy też powinniśmy zapłacić pracownikom dodatki?
Praca w nadgodzinach
05 sty 2009
Czy pracownikowi, będącemu kierownikiem działu w supermarkecie, zatrudnianemu w niedzielę lub w święto, jeśli nie są jego dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, przysługuje dodatek do wynagrodzenia albo dzień wolny? Czy pracownika takiego można potraktować jak pracownika zarządzającego w imieniu pracodawcy zakładem pracy i nie przyznać mu dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych?
Święta dla pracowników innych wyznań
23 gru 2008
Pracodawca musi liczyć się z koniecznością udzielenia dodatkowych dni wolnych od pracy pracownikom innych wyznań niż rzymskokatolickie. Za udzielone dni wolne pracodawca nie musi płacić wynagrodzenia.
Polski pracownik delegowany do Francji a dzień wolny w święto narodowe
24 wrz 2008
Pracownik, obywatel polski zatrudniony w naszej firmie w Polsce został skierowany do pracy we Francji na 3 miesiące. W związku z tym zmieniliśmy jego miejsce pracy na Lyon (Francja). Czy w takim przypadku ma on prawo do dnia wolnego 14 lipca br., w którym przypada święto narodowe Francji?
Jak rozliczyć pracę w dniu wolnym udzielonym za 3 maja
24 wrz 2008
W naszej firmie obowiązuje 3-miesięczny (kwartalny) okres rozliczeniowy. Piątek 2 maja był dla naszych pracowników dniem wolnym w zamian za sobotę 3 maja. Jeden z zatrudnionych, mimo że wcześniej wyznaczyliśmy ten dzień jako wolny, musiał przyjść do pracy, aby wyładować wózkiem widłowym TIR-a, który przyjechał niespodziewanie tego dnia z transportem. Jaki dodatek do wynagrodzenia przysługuje pracownikowi w związku z pracą w tym dniu, jeżeli pracownik przepracował 8 godzin?
W jakich przypadkach można wprowadzać poszczególne systemy czasu pracy
24 wrz 2008
Wprowadzenie danego systemu czasu pracy w zakładzie pracy jest uwarunkowane organizacją pracy lub jej rodzajem. Jednak ostateczna decyzja co do przyjęcia określonego systemu należy do pracodawcy, choć w niektórych przypadkach do zastosowania danego systemu czasu pracy konieczny będzie wniosek pracowników.
Czy pracownicy pracujący w handlu mogą kończyć pracę w święto o godz. 8.00 rano
23 wrz 2008
Zatrudniamy pracowników w systemie równoważnym czasu pracy w sklepie czynnym 24 godziny na dobę. Czy możemy im wyznaczyć pracę 22 marca br. w godz. od 22.00 do 8.00 rano 23 marca? Czy ten czas pracy będzie zaliczany do 22 marca i dlatego pracownicy będą mogli pracować w Wielkanoc do godziny 8.00? W naszym zakładzie pracy nie obowiązują inne niż kodeksowe godziny pracy w niedziele i święta.
Godziny nadliczbowe
22 wrz 2008
Dopuszczalne jest ustalenie innej liczby godzin nadliczbowych w roku kalendarzowym niż 150.
Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego
19 sie 2008
Jestem zatrudniona w zakładzie pracy w systemie równoważnego czasu pracy. Pracuję zgodnie z opracowanym przez kierownictwo zakładu harmonogramem.W związku z takim systemem pracy na podstawie regulaminu wynagrodzeń są wypłacane dodatki za pracę w godzinach popołudniowych, nocnych oraz z tytułu pracy w niedziele i święta. Jakie zasady obowiązują przy obliczaniu podstaw wymiaru zasiłku chorobowego, czy dodatki za pracę w godzinach popołudniowych, nocnych w niedziele i święta będą uwzględnione w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego? - pyta Czytelniczka z Lublina.
Czy dozorca w szkole podlega przepisom dotyczącym pracowników ochrony
11 sie 2008
Jestem zatrudniony na stanowisku dozorcy w szkole. Pracuję na ogół 5 dni w tygodniu po 8 godzin. Mam wątpliwości co do mojego czasu pracy, jak również wielu uprawnień. Czy mają do mnie zastosowanie przepisy dotyczące pracowników ochrony? - pyta Czytelnik z Olkusza.
W jakich przypadkach można wprowadzać poszczególne systemy czasu pracy
16 kwi 2008
Wprowadzenie danego systemu czasu pracy w zakładzie pracy jest uwarunkowane organizacją pracy lub jej rodzajem. Jednak ostateczna decyzja co do przyjęcia określonego systemu należy do pracodawcy, choć w niektórych przypadkach do zastosowania danego systemu czasu pracy konieczny będzie wniosek pracowników.
Jak rekompensować dyżur pełniony w dniu wolnym wynikającym z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy
18 lut 2008
PROBLEMPracownik świadczący pracę w systemie podstawowym od poniedziałku do piątku, pełnił w zakładzie pracy dyżur w dniu dla siebie wolnym od pracy, tj. w sobotę. Przez 4 godziny tego dyżuru nie podjął pracy. Jak w takim razie należy mu ten dyżur rozliczyć? Czy pracownikowi przysługuje cały dzień wolny do odbioru za dyżur, czy tylko czas wolny odpowiadający długości dyżuru, tj. 4 godziny wolne?
Nawet jedna godzina pracy w niedzielę uprawnia do całego dnia wolnego
18 sty 2008
Przepisy kodeksu pracy ograniczają możliwość wykonywania pracy w niedziele i święta. Jeżeli jednak pracownik musi w takie dni pracować, za ten czas przysługuje mu inny dzień wolny od pracy albo dodatek do wynagrodzenia.
Pracownicy stacji paliw mogą odmówić pracy w święta
24 gru 2007
PIP pomoże zatrudnionym na stacjach paliw złożyć skargę do
sądu, jeśli pracodawca zmusi ich do pracy w święta. W Boże Narodzenie i Nowy
Rok pracownicy stacji mogą odmówić świadczenia pracy. Kodeks pracy powinien
określić, których placówek handlowych nie dotyczy zakaz pracy w handlu w święta.
Jak wyznaczyć inny dzień pracy za Wigilię
10 gru 2007
W tym roku Wigilia przypada w poniedziałek. Chcemy zrobić ten dzień wolny dla pracowników, tak aby łącznie z weekendem i świętami mieli 5 dni wolnego (od 22 do 26 grudnia br.). W obowiązującym u nas regulaminie pracy mamy zapis, zgodnie z którym praca w zakładzie odbywa się od poniedziałku do piątku w systemie podstawowym czasu pracy. Czy w takiej sytuacji możemy wyznaczyć pracę w sobotę 15 grudnia br. w zamian za wolne 24 grudnia br.?
Czy tarczki tachografu stanowią ewidencję czasu pracy
14 lis 2007
PROBLEM
Zatrudniamy od niedawna w naszej firmie kierowców. Gdzie mamy przechowywać tarczki tachografu? Czy jeżeli posiadamy tarczki, to powinniśmy jeszcze dodatkowo prowadzić ewidencję czasu pracy?
Zatrudniamy od niedawna w naszej firmie kierowców. Gdzie mamy przechowywać tarczki tachografu? Czy jeżeli posiadamy tarczki, to powinniśmy jeszcze dodatkowo prowadzić ewidencję czasu pracy?
Czy pracownik może odebrać dzień wolny w następnym okresie rozliczeniowym
17 sie 2007
Jesteśmy spółką z o.o, która prowadzi sieć hoteli. Jeden z naszych pracowników, pracujący w systemie zmianowym jako kelner w hotelu, poprosił, aby mógł przyjść do pracy w święto 15 sierpnia br., w zamian za co chce odebrać dzień wolny 3 września br. W harmonogramie pracownik ten nie miał zaplanowanej pracy w to święto. Odpowiadała mu taka zamiana, ponieważ chce mieć wolne 2 tygodnie od 3 do 16 września br., a ma do wykorzystania w tym roku jeszcze tylko 9 dni urlopu. Nie mógłby wziąć zatem wolnego na taki czas, ponieważ brakuje mu 1 dnia urlopu wypoczynkowego. Zgodziliśmy się na to, ponieważ w święto nasze hotele były otwarte. Teraz zastnawiamy się, czy słusznie się zgodziliśmy. Czy pracownik może odebrać dzień wolny za święto 3 września? Dodam, że okres rozliczeniowy w naszym zakładzie jest 4-miesięczny i kończy się 31 sierpnia br.
Czy praca w godzinach nadliczbowych może naruszać odpoczynek tygodniowy
02 sie 2007
Pracownik jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy i pracuje
od poniedziałku do piątku po 8 godzin w 1-miesięcznym okresie
rozliczeniowym. Ze względu na potrzebę wykonania pilnego zlecenia
wykonywał pracę w jednym tygodniu również w sobotę i niedzielę po 8
godzin. Nie mogliśmy z nim ustalić terminu odbioru dni wolnych za tę
pracę, więc na koniec okresu rozliczeniowego wypłaciliśmy mu dodatek w
wysokości 100% za każdą godzinę. Jednak nie wiemy, co w tej sytuacji
dzieje się z odpoczynkiem tygodniowym, który z powodu pracy w sobotę i
w niedzielę nie został zachowany. Czy pracownikowi przysługuje za niego
jakaś rekompensata?
Czy można udzielić urlopu wypoczynkowego na dzień świąteczny
26 cze 2007
W naszym zakładzie kilku pracowników ochrony pracuje w równoważnym systemie czasu pracy. Jeden z nich, który miał pracować w święto Bożego Ciała przypadające 7 czerwca br., złożył wniosek o udzielenie mu w tym dniu urlopu. Wyraziliśmy zgodę na jego wniosek, ale nie jesteśmy pewni, czy postąpiliśmy prawidłowo. Dodam, że pracownik miał do przepracowania w święto 12 godzin.
Czy pracownik musi odpracować dzień wolny za święto religijne
26 cze 2007
Jeden z nowych pracowników naszej firmy jest innego wyznania. Złożył w kadrach wniosek o udzielenie mu zwolnienia w celu obchodzenia święta zgodnie z jego religią. Czy z uwagi na obchodzenie świąt w swojej religii korzysta on także z dni wolnych dotyczących świąt obchodzonych przez pozostałych pracowników? Czy zwolnienie to pracownik jest zobowiązany odpracować?
Jak prawidłowo zorganizować pracę na zmiany
26 cze 2007
Często pracodawcy decydują się na zastosowanie pracy zmianowej. Czasem
firmy muszą pracować non stop, ale w takich sytuacjach nie zawsze musi
być stosowany tzw. ruch ciągły, można też zastosować odpowiednik dawnej
czterobrygadówki, czy też system równoważnego czasu pracy połączony z
pracą zmianową. Kiedy dopuszczalna jest praca zmianowa? Jaki jest
wymiar czasu pracy w ruchu ciągłym? Na ile brygad należy podzielić
pracowników w tzw. czterobrygadówce?