Kategorie

Czy pracownikowi, który chorował w dniu wolnym udzielonym w zamian za pracę w sobotę przysługuje dodatek za godziny nadliczbowe

P. Kuźniar Aleksander
Z powodu podtopień, jakie miały miejsce na terenie naszej firmy, zobowiązaliśmy kilku pracowników do pomocy przy usuwaniu skutków tego zalania w dniu wolnym 22 stycznia br. (sobota). W zamian za pracę w tym dniu wyznaczyliśmy im 31 stycznia jako dzień wolny. Jednak tego dnia jeden z pracowników przebywał na zwolnieniu lekarskim, a w naszym zakładzie obowiązuje jednomiesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy. Czy musimy wypłacić pracownikowi dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych za pracę w sobotę?

W takiej sytuacji nie muszą Państwo wypłacać pracownikowi dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych, lecz tylko normalne wynagrodzenie za przepracowane godziny w sobotę. Udzielając pracownikowi dnia wolnego 31 stycznia zrekompensowali Państwo jego pracę w sobotę (22 stycznia) i tym samym nie doszło do przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy. Fakt pozostawania na zwolnieniu lekarskim pracownika w udzielonym dniu wolnym nie ma wpływu na prawidłowość tej rekompensaty.

UZASADNIENIE

Reklama

Praca wykonywana w dniu wolnym wynikającym z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy powoduje przekroczenie przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy. W związku z tym taka praca w każdym przypadku musi zostać pracownikowi zrekompensowana. Sposób tej rekompensaty może być pieniężny lub w naturze, czyli przez udzielenie pracownikowi czasu wolnego w zamian za pracę nadliczbową.

Nie w każdym jednak przypadku pracodawca ma dowolność w stosowaniu jednego lub drugiego sposobu rekompensaty takiej pracy. Jeśli wystąpi konieczność wykonywania pracy w dniu wolnym wynikającym z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, pracodawca każdorazowo musi udzielić pracownikowi innego dnia wolnego od pracy w tym samym okresie rozliczeniowym, aby zachować tę zasadę. W każdym okresie rozliczeniowym zatrudniający ma bowiem obowiązek zapewnić pracownikowi łączną liczbę dni wolnych od pracy odpowiadającą co najmniej liczbie niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy przypadających w tym okresie. Bez względu na liczbę przepracowanych godzin w dniu wolnym wynikającym z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, pracownikowi przysługuje pełny dzień wolny za tę pracę oraz normalne wynagrodzenie za przepracowane w tym dniu godziny.


WAŻNE!

Bez względu na liczbę przepracowanych godzin w dniu wolnym wynikającym z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, pracownikowi przysługuje pełny dzień wolny za tę pracę.

W przypadku gdy pracownik wykonywał pracę w dniu wolnym, np. w sobotę, i za pracę w tym dniu otrzymał inny dzień wolny, w prowadzonej ewidencji czasu pracy należy jasno wskazać, za który dzień pracy pracownik otrzymał dzień wolny.

W przedstawionej przez Państwa sytuacji brak obowiązku wypłacenia pracownikowi dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych za pracę w sobotę (22 stycznia) wynika z tego, że nie doszło do przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w okresie rozliczeniowym. Jest to konsekwencja udzielenia pracownikowi innego dnia wolnego (31 stycznia) za pracę w sobotę (22 stycznia). Wymiar czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym nie zostanie wówczas obniżony w związku z jego chorobą 31 stycznia, ponieważ w tym dniu nie miał zaplanowanej pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku, w okresie rozliczeniowym obejmującym styczeń 2011 r. wykonywał pracę w dniu wolnym 22 stycznia (sobota) przez 8 godzin. Za tę pracę pracownikowi udzielono innego dnia wolnego, tj. 31 stycznia. Pracownik dostarczył pracodawcy zwolnienie lekarskie obejmujące okres od 24 do 31 stycznia. Przedłożenie pracodawcy zwolnienia lekarskiego powoduje, że 160-godzinny wymiar czasu pracy obowiązujący pracownika w styczniu 2011 r. zostaje obniżony o liczbę godzin przypadających do przepracowania w okresie nieobecności spowodowanej chorobą zgodnie z obowiązującym pracownika rozkładem czasu pracy. Zatem wymiar ten należy obniżyć o 40 godzin za okres od 24 do 28 stycznia, w którym pracownik miał świadczyć pracę zgodnie z rozkładem. Obniżenia nie można natomiast dokonać za 31 stycznia, ponieważ w tym dniu pracownikowi zaplanowano dzień wolny za pracę w sobotę. Po obniżeniu pracownik miał do przepracowania w styczniu 120 godzin i taką liczbę godzin przepracował łącznie z pracą w sobotę (23 stycznia). W związku z tym nie doszło do przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy, a tym samym do pracy w godzinach nadliczbowych.

Podstawa prawna

 • art. 129 § 1, art. 130 § 3, art. 1512–1513 Kodeksu pracy.
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?