| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy pracownikowi, który chorował w dniu wolnym udzielonym w zamian za pracę w sobotę przysługuje dodatek za godziny nadliczbowe

Czy pracownikowi, który chorował w dniu wolnym udzielonym w zamian za pracę w sobotę przysługuje dodatek za godziny nadliczbowe

Z powodu podtopień, jakie miały miejsce na terenie naszej firmy, zobowiązaliśmy kilku pracowników do pomocy przy usuwaniu skutków tego zalania w dniu wolnym 22 stycznia br. (sobota). W zamian za pracę w tym dniu wyznaczyliśmy im 31 stycznia jako dzień wolny. Jednak tego dnia jeden z pracowników przebywał na zwolnieniu lekarskim, a w naszym zakładzie obowiązuje jednomiesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy. Czy musimy wypłacić pracownikowi dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych za pracę w sobotę?

W takiej sytuacji nie muszą Państwo wypłacać pracownikowi dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych, lecz tylko normalne wynagrodzenie za przepracowane godziny w sobotę. Udzielając pracownikowi dnia wolnego 31 stycznia zrekompensowali Państwo jego pracę w sobotę (22 stycznia) i tym samym nie doszło do przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy. Fakt pozostawania na zwolnieniu lekarskim pracownika w udzielonym dniu wolnym nie ma wpływu na prawidłowość tej rekompensaty.

UZASADNIENIE

Praca wykonywana w dniu wolnym wynikającym z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy powoduje przekroczenie przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy. W związku z tym taka praca w każdym przypadku musi zostać pracownikowi zrekompensowana. Sposób tej rekompensaty może być pieniężny lub w naturze, czyli przez udzielenie pracownikowi czasu wolnego w zamian za pracę nadliczbową.

Nie w każdym jednak przypadku pracodawca ma dowolność w stosowaniu jednego lub drugiego sposobu rekompensaty takiej pracy. Jeśli wystąpi konieczność wykonywania pracy w dniu wolnym wynikającym z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, pracodawca każdorazowo musi udzielić pracownikowi innego dnia wolnego od pracy w tym samym okresie rozliczeniowym, aby zachować tę zasadę. W każdym okresie rozliczeniowym zatrudniający ma bowiem obowiązek zapewnić pracownikowi łączną liczbę dni wolnych od pracy odpowiadającą co najmniej liczbie niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy przypadających w tym okresie. Bez względu na liczbę przepracowanych godzin w dniu wolnym wynikającym z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, pracownikowi przysługuje pełny dzień wolny za tę pracę oraz normalne wynagrodzenie za przepracowane w tym dniu godziny.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »