REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Praca tymczasowa, Staż pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zasiłek macierzyński dla pracownika tymczasowego - zmiany od 1 czerwca 2017 r.

Od 1 czerwca 2017 r. pracownice wykonujące pracę tymczasową będą miały możliwość uzyskać zasiłek macierzyński po porodzie. Zmiany obejmują również ewidencjonowanie osób, kary za nieprzestrzeganie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę jak również zakres prac, których nie można powierzyć pracownikom tymczasowym.

Uprawnienia pracowników tymczasowych - wyrok TK

Pracownik tymczasowy ma prawo wybrać sąd, do którego wniesie pozew przeciwko pracodawcy. Nie musi to być ten właściwy ze względu na jego siedzibę

Trybunał Konstytucyjny o właściwości sądu przy pracy tymczasowej

Trybunał Konstytucyjny orzekł w kwestii uprawnień pracownika tymczasowego w sporach z agencją pracy. Stwierdził niezgodność z konstytucją jednego z przepisów ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

Zmiany w pracy tymczasowej mogą wejść w życie 1 czerwca 2017 r.

Rząd przygotował projekt zakładający duże zmiany w zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny rekomenduje jego przyjęcie. Jeśli posłowie zagłosują za - nowe przepisy wejdą w życie 1 czerwca 2017.

REKLAMA

Minimum 15 lat stażu pracy, aby otrzymać emeryturę

Ministerstwo pracy szuka rozwiązania problemu groszowych emerytur i proponuje, aby nabycie prawa do emerytury zależało od stażu pracy. Jeden z pomysłów zakłada minimum 15 lat stażu pracy, podczas którego były odprowadzane składki. Zmiany mają wejść w życie już w 2018 roku.

Pracodawcy przeciwni przedłużaniu umów tymczasowych kobietom w ciąży

Pracodawcy są przeciwni proponowanym przez rząd zmianom w przepisach dotyczących pracy tymczasowej odnośnie obowiązku przedłużania umów kobietom w ciąży. Uważają, że wbrew założeniom tylko pogorszy to sytuację kobiet na rynku pracy.

Nowe zasady zatrudniania pracowników tymczasowych 2017/2018

Zasiłek macierzyński dla pracownic wykonujących pracę tymczasową, ewidencjonowanie osób, zmiany w sposobie obliczania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy - to niektóre ze zmian wprowadzonych do ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Nowe regulacje mają wejść w życie 1 czerwca 2017 roku oraz 1 stycznia 2018 roku.

Przedłużenie umowy o pracę tymczasową do dnia porodu - opinia pracodawców

W przypadku pracownic tymczasowych, których umowa uległaby rozwiązaniu po upływie 3 miesiąca ciąży, następowałoby z mocy prawa przedłużenie umowy do dnia porodu - wynika z projektu ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Zdaniem Konfederacji Lewiatan jest to złe rozwiązanie i proponują jego zmianę.

REKLAMA

Urlop wychowawczy 2017

Wymiar urlopu wychowawczego to maksymalnie 36 miesięcy. Może być wykorzystany przez rodziców dziecka na różne sposoby. W celu skorzystania z urlopu wychowawczego należy złożyć wniosek. Co powinien zawierać wniosek i jakie dokumenty do niego dołączyć?

Zmiany w zatrudnianiu pracowników tymczasowych 2017/2018

Pracownik tymczasowy nie będzie mógł wykonywać pracy na rzecz tego samego pracodawcy-użytkownika przez okres dłuższy niż 18 miesięcy - wynika z nowelizacji ustawy o pracownikach tymczasowych. Przewiduje się, że ustawa wejdzie w życie 1 czerwca 2017 roku. Część przepisów mogłaby wejść w życie od 2018 roku.

Ewidencja wykonania zlecenia pracownika tymczasowego - zmiany od 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. firmy korzystające z umów zlecenia będą musiały prowadzić ewidencję liczby godzin wykonywania zlecenia pracowników tymczasowych. W jaki sposób potwierdzać liczbę przepracowanych godzin pracownika tymczasowego?

Urlop wychowawczy 2017 - wniosek, terminy, wzór

W 2017 r. nie zmienią się zasady korzystania z urlopu wychowawczego. Wniosek o urlop wychowawczy powinien być złożony na piśmie w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Przedstawiamy wzór wniosku o urlop wychowawczy.

Urlop wypoczynkowy pracownika tymczasowego - zmiany 2016/2017

Zmiany w sposobie obliczania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy pracowników tymczasowych oraz ekwiwalentu pieniężnego za ten urlop. Taki jest cel projektu nowelizacji ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Obecnie projekt jest konsultowany. Zmiany mają obowiązywać od 2017 r.

Wymiar urlopu wypoczynkowego - od kiedy 26 dni

Wymiar urlopu wypoczynkowego uzależniony jest od ogólnego stażu pracy i wykształcenia. Zgodnie z Kodeksem pracy wymiar urlopu wynosi 20 albo 26 dni. Kiedy pracownik nabędzie prawo do 26 dni urlopu?

Umowa zlecenie a uprawnienia pracownicze

Umowa zlecenia jest umową cywilnoprawną uregulowaną przez Kodeks cywilny. W związku z tym, zleceniobiorcy nie przysługuje ochrona Kodeksu pracy i praw z niego wynikających. Czy zleceniobiorca może otrzymać zasiłek dla bezrobotnych i emeryturę?

Najważniejsze zmiany w zatrudnianiu pracowników tymczasowych

Zmiany w ustawie o zatrudnianiu pracowników tymczasowych obejmują m.in. ochronę pracownic ciąży, których umowa ma przedłużyć się do dnia porodu, a także określenie maksymalnego okresu wykonywania pracy tymczasowej przez pracownika na rzecz danego pracodawcy użytkownika niezależnie od tego czy jest on kierowany do pracy przez jedną czy kilka agencji.

W których zawodach brakuje rąk do pracy?

W okresie letnim na rynku pracy dostępni są głównie studenci i osoby młode. Najczęstszą formą zatrudnienia w wakacje jest umowa o pracę tymczasową lub umowa zlecenia. W wielu branżach wciąż brakuje rąk do pracy.

Szukanie pracy w sezonie urlopowym

Sezon urlopowy w pełni. Nie oznacza to jednak, że nie należy w tym czasie szukać pracy - przeciwnie - warto dobrze wykorzystać wakacje na poszukiwanie pracy.

Jakie prawa przysługują pracownikom sezonowym?

Okres wakacyjny sprzyja zatrudnianiu pracowników sezonowych. Przed podjęciem zatrudnienia warto sprawdzić, jakie prawa przysługują pracownikom sezonowym.

Ograniczenia w zatrudnianiu pracowników tymczasowych

Proponowane zmiany w ustawie o zatrudnieniu pracowników tymczasowych prowadzą do ograniczenia stosowania pracy tymczasowej - oceniają eksperci z Konfederacji Lewiatan.

Jak zatrudnić cudzoziemca z Ukrainy?

Obywatele Białorusi, Gruzji, Republiki Mołdowy, Federacji Rosyjskiej, Republiki Armenii i Ukrainy mogą być zatrudniani w Polsce na podstawie tzw. procedury uproszczonej. Na czym polega i jak legalnie zatrudnić cudzoziemca na przykład z Ukrainy?

Urlop wypoczynkowy 2016 - poradnik

Związki zawodowe postulują o zwiększenie wymiaru urlopu wypoczynkowego z 26 dni do 32 dni. Sprawdź, ile wynosi wymiar urlopu wypoczynkowego w 2016 roku.

Założenia budżetu na 2017 r. - wcześniejsza emerytura połączona ze stażem pracy

Związki zawodowe zwróciły uwagę, że w założeniach do budżetu na 2017 r. zapisano możliwość przejścia na emeryturę w wieku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, ale połączono ją ze stażem pracy - 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. Prezydencki projekt zakładał niższy minimalny staż pracy, tj. 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. W celu wyjaśnienia OPZZ wystosowało list otwarty do premiera i prezydenta.

Urlop wychowawczy 2016 - ile trwa i komu przysługuje

Od 2 stycznia 2016 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące urlopu wychowawczego. Co się zmieniło, ile trwa i komu przysługuje urlop wychowawczy?

Jak rekrutować pracowników sezonowych

Zatrudnienie lojalnego pracownika sezonowego na jeden czy dwa miesiące jest kolejnym wyzwaniem dla rekruterów oraz pracodawców. Jak skutecznie rekrutować osoby do pracy na wakacje? Poniżej 10 rzeczy, o których warto powiedzieć pracownikowi sezonowemu, tak by nie zrezygnował z pracy po kilku dniach.

Jak zatrudnić pracownika tymczasowego

Przed zatrudnieniem pracowników z agencji pracy tymczasowej należy spełnić kilka czynności formalnoprawnych, które uregulowane są ustawą o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

Umowa o pracę tymczasową 2016

Pracownik tymczasowy jest bezpośrednio pracownikiem agencji, a nie pracodawcy. Jakie są zasady zatrudniania pracownika tymczasowego oraz co powinno znaleźć się w umowie o pracę? Sprawdź, czy zmieniły się przepisy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych w 2016 roku.

Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców do prac sezonowych

Cudzoziemcy pracujący sezonowo i krótkoterminowo będą musieli posiadać zezwolenie na pracę - wynika z projektu ustawy o promocji zatrudnienia. Zezwolenie na pracę ma wejść w miejsce uproszczonej procedury oświadczeniowej, co oznacza większe formalności. Obecnie projekt jest przedmiotem analizy.

Planowane zmiany w prawie pracy – katalog reform

W ostatnich miesiącach rząd i posłowie przygotowali szereg nowych propozycji zmian prawa pracy, które będą miały wpływ na kształt rynku pracy w Polsce. Część z planowanych aktów prawnych trafiła już do Sejmu, a niektóre pozostają jeszcze na etapie konsultacji międzyresortowych. Nie można wykluczyć, że część z tych zmian, które mają na celu poprawić zarobki Polaków, doprowadzi do zmniejszenia konkurencyjności Polski na arenie międzynarodowej i spowoduje ograniczenie zatrudnienia również w dobrze rozwijającej się dotychczas branży nowoczesnych usług biznesowych.

Nowy Kodeks pracy - prace we wrześniu 2016 r.

Rząd chce powołać Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy, która miałaby opracować nowy Kodeks pracy i Kodeks zbiorowy prawa pracy. Prace Komisji miałyby rozpocząć się we wrześniu 2016 r.

Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi tymczasowemu?

Pracownikowi tymczasowemu przysługuje podobnie jak innym pracownikom prawo do urlopu wypoczynkowego. Jednakże urlop pracownika tymczasowego rządzi się własnymi zasadami.

Urlop wychowawczy 2016

Od 2 stycznia 2016 roku rodzice będą mogli dłużej skorzystać z urlopu wychowawczego, tj. do momentu ukończenia przez dziecko 6 roku życia. W obecnym stanie prawnym urlop wychowawczy można wykorzystać do 5 roku życia.

Emerytura po 40 latach pracy – projekt w Sejmie

Klub PSL złożył w Sejmie projekt ustawy umożliwiający przejście na emeryturę po 40 latach stażu pracy - niezależnie od tego, w jakim wieku rozpoczęło się pracę. Ponadto do stażu pracy liczyłaby się praca na etacie, umowie-zleceniu oraz prowadzenie własnej działalności. PSL chce, by nowe rozwiązanie weszło w życie 1 stycznia 2016 r.

Lewiatan o zmianach w ustawie o pracy tymczasowej

Zdaniem Konfederacji Lewiatan, zmiany zaproponowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ustawach o zatrudnianiu pracowników tymczasowych oraz promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy nie doprowadzą do uporządkowania rynku pracy tymczasowej. Przeciwnie - zwiększą szarą strefę.

Czym jest zatrudnienie tymczasowe?

Zatrudnienie tymczasowe jest realizowane przez pracownika użytkownika, który korzysta z pracow­ników tymczasowych wypożyczanych przez agen­cję pracy tymczasowej. Zatrudnienie następuje jedynie w celu wykonania pracy tymczasowej na rzecz pracodawcy użytkownika i pod jego nadzo­rem.

Staż pracy - definicja

Pojęcie stażu pracy występuje w przepisach w dwóch znaczeniach, tj. ogólnego okresu zatrudnienia pracownika oraz tzw. zakładowego stażu pracy, czyli okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Wyróżnia się niekiedy również trzecie znaczenie dotyczące tzw. urlopowego stażu pracy. Jaki wpływ na uprawnienia pracownika ma staż pracy?

Uzgodnienia między agencją pracy tymczasowej a pracodawcą użytkownikiem

Przed zatrudnieniem pracownika tymczasowego, agencja pracy tymczasowej powinna uzgodnić z pracodawcą użytkownikiem m.in. rodzaj pracy, która ma być powierzona pracownikowi, wymiar czasu pracy, miejsce wykonywania pracy tymczasowej, czy sposób wykorzystania urlopu wypoczynkowego.

Zmiany dotyczące pracowników tymczasowych

We wrześniu resort pracy ma przekazać partnerom społecznym projekt nowelizacji ustawy o pracownikach tymczasowych. Zmiany będą dotyczyły 18 - miesięcznego limitu tymczasowej pracy oraz zaostrzenia zasad zakładania i prowadzenia agencji oferujących usługę pracy tymczasowej.

Pierwsza praca a wymiar urlopu wypoczynkowego

Pracownik podjął pierwszą pracę pod koniec roku. Na urlop wypoczynkowy musiał jednak poczekać. Jak będzie kształtował się jego urlop w kolejnym roku, w przypadku gdy umowa zakończy się w połowie roku?

Emerytury z 35 i 40-letnim stażem-stanowisko OPZZ

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych postuluje, aby uchwalić zmiany w emeryturach jeszcze przed końcem kadencji. OPZZ opowiada się za tym, by Polacy mogli przechodzić na emeryturę po przepracowaniu 35 lat (dla kobiet) i 40 lat (dla mężczyzn).

Polacy za obniżeniem wieku emerytalnego

66 proc. Polaków zadeklarowało, że weźmie udział udział w referendum 25 października br. Aż 87 proc. ankietowanych chce odpowiedzieć "tak" na pytanie, czy są "za obniżeniem wieku emerytalnego i powiązaniem uprawnień emerytalnych ze stażem pracy" - wynika z sondażu przeprowadzonego dla Faktów i TVN24.

Wynagrodzenie pracownika tymczasowego

Pracownik tymczasowy zatrudniony jest bezpośrednio przez agencję pracy i to właśnie agencja wypłaca takiemu pracownikowi wynagrodzenie. Pracownik tymczasowy w okresie wykonywania pracy na rzecz pracodawcy użytkownika nie może być traktowany mniej korzystnie w zakresie warunków pracy i innych warunków zatrudnienia niż pracownicy zatrudnieni przez tego pracodawcę użytkownika na takim samym lub podobnym stanowisku pracy.

Pracownicy tymczasowi także w małych firmach

Pracownicy tymczasowi zatrudniani są także w małych firmach. Takie przedsiębiorstwa zwiększają bądź zmniejszają kadry w zależności od potrzeb w danym okresie.

Umowa o pracę tymczasową to umowa o pracę

Nie wszyscy wiedzą, że umowa o pracę tymczasową to umowa o pracę. Pracownik tymczasowy nabywa prawo do urlopu, a pracodawca płaci za niego składki ZUS i ubezpieczenie chorobowe. Okres zatrudnienia tymczasowego wlicza się do stażu pracy i strony umowy obowiązuje okres wypowiedzenia.

Rosnąca popularność pracy tymczasowej

Popularność pracy tymczasowej wciąż rośnie. Najczęściej korzystają z niej zagraniczne korporacje. To korzystna forma zatrudnienia szczególnie dla ludzi młodych, którzy mogą zapoznać się ze stanowiskiem pracy, z którym wiążą swoją karierę zawodową.

Jak zatrudniać cudzoziemców do prac sezonowych

Do prac sezonowych najłatwiej zatrudniać cudzoziemców, którzy nie muszą uzyskiwać pozwolenia na pracę w Polsce. Dotyczy to m.in. osób z krajów Unii Europejskiej oraz z krajów Europy Wschodniej sąsiadujących z Polską, np. Rosji, Białorusi czy Ukrainy. Najkorzystniejszą formą zatrudnienia do takich prac będzie dla polskiego przedsiębiorcy umowa cywilnoprawna.

Nowe przepisy dot. przejścia na emeryturę po 40 latach pracy od 2016 roku?

Nowe przepisy dotyczące przejścia na emeryturę po 40 latach pracy zgodnie z projektem PSL miałyby obowiązywać od 2016 roku zarówno ubezpieczonych w ZUS jak i KRUS. Wspomniany 40-letni czas pracy ma obejmować okresy składkowe.

Projekt dot. przechodzenia na emeryturę po 40 latach pracy

Projekt dotyczący przechodzenia na emeryturę po 40 latach pracy zostanie dziś (22 czerwca 2015 r.) przedstawiony marszałkowi Sejmu przez PSL. Jest to projekt, który Bronisław Komorowski wycofał po przegranej w drugiej turze wyborów prezydenckich.

Dodatek stażowy dla emeryta

Dodatek stażowy dla emeryta nie przysługuje w przypadku, gdy przepisy szczególne ani postanowienia pracodawcy nie przyznają uprawnienia do jego otrzymania. Nie ma znaczenia przy tym liczba przepracowanych lat. Jeśli przepisy szczególne nie przyznają prawa do dodatku za wysługę lat, prawo do dodatku do wynagrodzenia może wynikać ze zbiorowego układu pracy, wewnętrznego regulaminu wynagradzania lub umowy o pracę.

Praca tymczasowa w okresie letnim

Praca tymczasowa w okresie letnim staje się bardzo popularna. Właśnie w wakacje młodzi ludzie chcą zdobywać doświadczenie zawodowe i poszerzać swoje kwalifikacje. Pracodawcy natomiast często znajdują się wówczas w okresie piku produkcyjnego bądź potrzebują osób na zastępstwo w miejsce pracowników przebywających na urlopach wypoczynkowych.

REKLAMA