Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu koronawirus. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące koronawirus.
Wnioski o ponowną wypłatę postojowego RSP-CK i RSP-DK - zmiany
Aktualizacja: 27.07.2020
Na PUE ZUS pojawiły się nowe wersje wniosków o ponowną wypłatę świadczenia postojowego RSP-CK i RSP-DK. Sprawdź, co się zmieniło. »
Nowy wniosek o świadczenie postojowe dla zleceniobiorców (RSP-CZ)
Aktualizacja: 27.07.2020
Nowy wniosek o świadczenie postojowe dla zleceniobiorców, którym zleceniodawca odmówił złożenia takiego dokumentu, jest już dostępny na PUE ZUS. Wniosek składa się na druku RSP-CZ wyłącznie elektronicznie. »
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy od 27 lipca 2020 r. już nie przysługuje
Aktualizacja: 03.08.2020
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje od dnia 27 lipca 2020 r. Ze względu na okres wakacyjny i mniejszą liczbę osób pobierających ten zasiłek ostatnim dniem, za który można go otrzymać jest 26 lipca. Po tej dacie istnieje możliwość korzystania ze standardowego zasiłku opiekuńczego. »
Kto ma największą szansę na znalezienie nowej pracy w dobie koronawirusa?
Aktualizacja: 22.07.2020
Lęk Polaków o utratę pracy jest obecnie najwyższy od 10 lat. Okazuje się, że największe szanse na znalezienie nowej pracy w dobie koronawirusa ma inżynier i kierowca. Warto zwrócić uwagę na to, że to mężczyźni potrzebują mniej czasu na znalezienie zatrudnienia. »
Zwolnienie ze składek za marzec, kwiecień lub maj 2020 r. to pomoc publiczna
Aktualizacja: 22.07.2020
Jeśli otrzymałeś informację z ZUS o zwolnieniu z opłacania składek za marzec, kwiecień lub maj 2020 r. to znaczy, że otrzymałeś pomoc publiczną. »
Aktualizacja: 21.07.2020
Niższe odprawy w razie rozwiązania umowy o pracę przewiduje art. 15gd specustawy dodany ustawą o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19. Przepis ten obowiązuje od 24 czerwca 2020 r. Ile wynoszą aktualnie odprawy? »
Jak poinformować ZUS o podjęciu pracy podczas pobierania dodatku solidarnościowego?
Aktualizacja: 21.07.2020
Podjęcie pracy powoduje ustanie prawa do dodatku solidarnościowego. Jak poinformować ZUS o znalezieniu pracy podczas pobierania dodatku? »
Dodatek solidarnościowy a prawo do świadczeń zdrowotnych
Aktualizacja: 21.07.2020
Czy osoby, które utraciły pracę od 15 marca 2020 r. w związku z epidemią koronawirusa, które otrzymały dodatek solidarnościowy, mają prawo do świadczeń zdrowotnych z NFZ? Co trzeba wziąć ze sobą do lekarza? »
Jak rozliczyć dofinansowanie na rzecz ochrony miejsc pracy z WUP?
Aktualizacja: 20.07.2020
Jeśli otrzymałeś dofinansowanie na ochronę miejsc pracy w związku z koronawirusem z FGŚP, musisz się z niego rozliczyć. Należy przedstawić WUP dokumenty potwierdzające prawidłowość wykorzystania środków i dokumenty potwierdzające zatrudnienie pracowników, na których otrzymałeś świadczenie. Jakie dokumenty przesłać? Jaki jest termin na dokonanie tego obowiązku? »
3 kwestie wymagające uregulowania - apel pracodawców
Aktualizacja: 20.07.2020
Praca zdalna została tymczasowo uregulowana z powodu koronawirusa do 4 września 2020 r. Tymczasem pracodawcy apelują o wprowadzenie na stałe przepisów prawnych dotyczących pracy w systemie home office. Najprawdopodobniej wiele firm pozostanie przy tym rozwiązaniu. Kolejną kwestią wymagającą regulacji jest mierzenie temperatury pracowników i wykonywanie testów na COVID-19. »
Dane z rynku pracy w połowie 2020 r. - przywracanie wymiaru etatów i zwolnienia
Aktualizacja: 20.07.2020
Dane z rynku pracy są lepsze od oczekiwanych. Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu wzrosło o 12 tys. etatów. Wiąże się to z przywracaniem wymiarów etatów pracowników. Wciąż jest ono jednak niższe niż przed pandemią o ponad 260 tys. etatów. Część firm zwalnia pracowników. »
Kto w czasie epidemii jest najbardziej narażony na utratę pracy?
Aktualizacja: 20.07.2020
W czasie epidemii utraty pracy najbardziej boją się osoby związane z branżą rozrywkową oraz inżynierowie. Mimo, że firmy źle oceniają swoją sytuację ekonomiczną, zapewniają, że nie zamierzają zwalniać pracowników. Kto jest obecnie najbardziej narażony na zwolnienie? »
Dlaczego pracownicy odchodzą czyli powody zmiany pracy
Aktualizacja: 20.07.2020
Dlaczego pracownicy odchodzą z pracy? Najczęstszym powodem zmiany pracy jest chęć zdobycia wyższego wynagrodzenia. Sytuacja na rynku pracy zmieniła się jednak pod wpływem epidemii koronawirusa. Na co teraz zwracają uwagę przy wyborze pracodawcy? »
Dzień wolny od pracy z powodu epidemii
Aktualizacja: 17.07.2020
Dodatkowy dzień wolny od pracy może ustanowić Prezes Rady Ministrów mocą rozporządzenia. Takie upoważnienie zawiera ustawa o dniach wolnych od pracy. Warunkiem jest występowanie stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego. »
Jak rekrutować podczas epidemii koronawirusa?
Aktualizacja: 17.07.2020
Zwolnienia z powodu spowolnienia gospodarczego wywołanego epidemią koronawirusa spowodowały większą liczbę kandydatów do pracy. Trudniej jest wybrać spośród nich najlepszych pracowników. Jak rekrutować skutecznie i efektywnie w dobie pandemii? »
Czy pracodawca musi informować o COVID–19 u pracownika?
Piotr Chmiel Kancelaria Radcy Prawnego
Piotr Chmiel - Kancelaria Radcy Prawnego z Rzeszowa.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »