REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudnianie młodocianych przy pracach sezonowych

Redakcja
Zatrudnianie młodocianych przy pracach sezonowych. / Fot. Fotolia
Zatrudnianie młodocianych przy pracach sezonowych. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zatrudnianie młodocianych obwarowane jest w kodeksie pracy szczególnymi obostrzeniami. Czy i na jakich zasadach dopuszczalne jest zatrudnianie młodocianych przy pracach sezonowych?

Zgodnie z regulacją kodeksowa, pracownikiem młodocianym jest osoba, która nie ukończyła 18 lat, zaś ukończyła 16 rok życia. Szczególne obostrzenia dla zatrudniania osób młodocianych są podyktowane koniecznością ochrony osób, znajdujących się w okresie dojrzewania zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

Autopromocja

Co do zasady więc, zatrudniane nie mogą być osoby poniżej 16 roku życia., Wyjątek od tej zasady stanowi jednak zatrudnianie przez podmioty prowadzące działalność kulturową, artystyczną, sportowa lub reklamową. Podmioty te mogą bowiem zatrudniać do pracy lub innych zajęć zarobkowych dzieci poniżej 16 roku życia. Konieczne jest jednak w tym przypadku uzyskanie przez te podmioty zgody na zatrudnienie od przedstawiciela ustawowego lub opiekuna dziecka oraz zezwolenie właściwego inspektora pracy.

Kiedy firma otrzyma refundację za zatrudnienie młodocianego?

Zawarcie umowy z pracownikiem młodocianym jest możliwe w każdej formie, zarówno na czas określony, jak i na czas nieokreślony, a także umowy na okres próbny, na zastępstwo, czy na wykonywanie określonej pracy. Ze względu jednak na specyfikę prac sezonowych, nie będzie miała z reguły do ich wykonywania zastosowania umowa na czas nieokreślony.

Najważniejszym obostrzeniem przy zatrudnianiu młodocianych przy pracach sezonowych jest kwestia, iż osoby te mogą być zatrudniane wyłącznie przy pracach lekkich, a więc takich, które nie stanowią zagrożenia dla życia, zdrowia i rozwoju psychofizycznego młodocianego, a także nie utrudniają  młodocianemu wypełniania obowiązku szkolnego. Wykaz prac lekkich jest ustalany przez pracodawcę w regulaminie pracy i wymaga uzyskania zgody lekarza wykonującego zadania służby medycyny pracy i zatwierdzenia przez właściwego inspektora pracy. Dodatkowo, rozporządzenie Rady Ministrów określa wykaz prac wzbronionych młodocianym. Zatrudnienie młodocianego w warunkach wzbronionych jest możliwe wyłącznie, gdy jest to konieczne dla przygotowania zawodowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla zatrudnienia młodocianego przy pracach lekkich, koniecznie jest ukończenie przez niego gimnazjum i przedstawienie świadectwa lekarskiego, stwierdzającego, iż praca danego rodzaju nie zagraża jego zdrowiu.

Obowiązki pracodawcy zatrudniającego młodocianego pracownika (art.192)

Młodociany podlega wstępnym badaniom lekarskim przed przyjęciem do pracy oraz badaniom okresowym i kontrolnym w czasie zatrudnienia. Stwierdzenie przez lekarza, iż wykonywana praca szkodzi zdrowiu młodocianego, rodzi po stronie pracodawcy obowiązek przeniesienia młodocianego do wykonywania innej pracy lub do rozwiązania z nim niezwłocznie umowy o pracę, wypłacając przy tym odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.

Ustawodawca przewidział również szczególne normy czasu pracy dla pracowników młodocianych. Czas pracy młodocianych poniżej 16 roku życia nie może bowiem przekraczać 6 godzin na dobę, zaś w przypadku młodocianych, którzy ukończyli 16 rok życia – 8 godzin na dobę. Do czasu pracy młodocianego zalicza się czas nauki w wymiarze wynikającym z obowiązkowego programu zajęć szkolnych, bez względu na to, czy odbywa się ona w godzinach, w których młodociany wykonuje pracę. Istotnym ograniczeniem jest to, iż młodocianego nie można zatrudniać w godzinach nadliczbowych, zaś jeśli dobowy wymiar jego czasu pracy przekracza 4,5 godziny, należy mu się 30 minut przerwy, wliczonej do czasu pracy.

Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Premier D. Tusk: W 2025 r. pensja minimalna około 4515 zł (brutto). 3407,35 zł (netto). Koniec wysokich podwyżek pensji, emerytur, zasiłków?

I koniec ten wymusza po prostu spadająca inflacja. Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do corocznych podwyżek pensji, zasiłków, emerytur. Chyba musimy sobie przypomnieć, że 12% podwyżki pensji hurtem dla wszystkich "rok w rok", nie jest normalne w zrównoważonej gospodarce.

Wiek emerytalny do zmiany czy zrównania: emerytura z ZUS dla kobiet dopiero po ukończeniu 65 roku życia, a dla mężczyzn

Wiek emerytalny kobiet jest do zmiany - to prawie przesądzone. Argumenty są dużej wagi: dyskryminacja - bo mężczyzn dotyczy wiek emerytalny pięć lat wyższy i ekonomiczne - kobiety z tego powodu dostają dużo niższe emerytury. Bardziej dyskusyjna jest kwestia czy ogólnie wiek emerytalny powinien być podwyższony.

Gdzie in vitro refundowane? W jakich miastach jest dofinansowanie do in vitro? [wykaz placówek]

Wreszcie! Wiele par na to czekało - wiadomo już gdzie in vitro jest refundowane. Jest szczegółowy wykaz miast i placówek. Tych miejsc jest łącznie 58! Najwięcej placówek jest w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i w Katowicach. Łączna suma przyznanych kwot na 2024 rok wynosi 359,135,885.00 zł. W latach 2024-2028” łącznie ma zostać przeznaczone 2,5 mld zł. 

Zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego

Czy jest zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Komu przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Kiedy przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Jak uzyskać zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego?

REKLAMA

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem?

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem? W praktyce powstaje wiele wątpliwości jakie dane pracowników i do jakich celów może wykorzystywać pracodawca. Okazuje się, że przepisy nie są restrykcyjne, ale najważniejsza jest dobrowolna zgoda pracownika.

Wypłata świadczenia urlopowego w 2024 roku a wpłata na PPK

Czy od wypłacanego w 2024 roku pracownikom świadczenia urlopowego pracodawca ma obowiązek naliczać wpłaty do PPK?

Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024?

Kiedy wybory do europarlamentu? W jakich godzinach są wybory do europarlamentu? Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024? Jak głosować w wyborach do europarlamentu? Czy członkom komisji przysługuje zwrot kosztów dojazdu?

Zasiłek opiekuńczy dla samotnego rodzica

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy? Przez ile przysługuje zasiłek opiekuńczy? Jakie są dodatki i zasiłki dla rodzica samotnie wychowującego dziecko? Ile w 2024 roku wynosi dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka?

REKLAMA

Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie

Boże Ciało kiedy wypada? Czy w Boże Ciało sklepy są otwarte? Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie? Czy przysługuje dzień wolny za pracę w niedzielę oraz święto?

Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

REKLAMA