REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudnianie młodocianych przy pracach sezonowych

Redakcja
Zatrudnianie młodocianych przy pracach sezonowych. / Fot. Fotolia
Zatrudnianie młodocianych przy pracach sezonowych. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zatrudnianie młodocianych obwarowane jest w kodeksie pracy szczególnymi obostrzeniami. Czy i na jakich zasadach dopuszczalne jest zatrudnianie młodocianych przy pracach sezonowych?

Zgodnie z regulacją kodeksowa, pracownikiem młodocianym jest osoba, która nie ukończyła 18 lat, zaś ukończyła 16 rok życia. Szczególne obostrzenia dla zatrudniania osób młodocianych są podyktowane koniecznością ochrony osób, znajdujących się w okresie dojrzewania zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

Autopromocja

Co do zasady więc, zatrudniane nie mogą być osoby poniżej 16 roku życia., Wyjątek od tej zasady stanowi jednak zatrudnianie przez podmioty prowadzące działalność kulturową, artystyczną, sportowa lub reklamową. Podmioty te mogą bowiem zatrudniać do pracy lub innych zajęć zarobkowych dzieci poniżej 16 roku życia. Konieczne jest jednak w tym przypadku uzyskanie przez te podmioty zgody na zatrudnienie od przedstawiciela ustawowego lub opiekuna dziecka oraz zezwolenie właściwego inspektora pracy.

Kiedy firma otrzyma refundację za zatrudnienie młodocianego?

Zawarcie umowy z pracownikiem młodocianym jest możliwe w każdej formie, zarówno na czas określony, jak i na czas nieokreślony, a także umowy na okres próbny, na zastępstwo, czy na wykonywanie określonej pracy. Ze względu jednak na specyfikę prac sezonowych, nie będzie miała z reguły do ich wykonywania zastosowania umowa na czas nieokreślony.

Najważniejszym obostrzeniem przy zatrudnianiu młodocianych przy pracach sezonowych jest kwestia, iż osoby te mogą być zatrudniane wyłącznie przy pracach lekkich, a więc takich, które nie stanowią zagrożenia dla życia, zdrowia i rozwoju psychofizycznego młodocianego, a także nie utrudniają  młodocianemu wypełniania obowiązku szkolnego. Wykaz prac lekkich jest ustalany przez pracodawcę w regulaminie pracy i wymaga uzyskania zgody lekarza wykonującego zadania służby medycyny pracy i zatwierdzenia przez właściwego inspektora pracy. Dodatkowo, rozporządzenie Rady Ministrów określa wykaz prac wzbronionych młodocianym. Zatrudnienie młodocianego w warunkach wzbronionych jest możliwe wyłącznie, gdy jest to konieczne dla przygotowania zawodowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla zatrudnienia młodocianego przy pracach lekkich, koniecznie jest ukończenie przez niego gimnazjum i przedstawienie świadectwa lekarskiego, stwierdzającego, iż praca danego rodzaju nie zagraża jego zdrowiu.

Obowiązki pracodawcy zatrudniającego młodocianego pracownika (art.192)

Młodociany podlega wstępnym badaniom lekarskim przed przyjęciem do pracy oraz badaniom okresowym i kontrolnym w czasie zatrudnienia. Stwierdzenie przez lekarza, iż wykonywana praca szkodzi zdrowiu młodocianego, rodzi po stronie pracodawcy obowiązek przeniesienia młodocianego do wykonywania innej pracy lub do rozwiązania z nim niezwłocznie umowy o pracę, wypłacając przy tym odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.

Ustawodawca przewidział również szczególne normy czasu pracy dla pracowników młodocianych. Czas pracy młodocianych poniżej 16 roku życia nie może bowiem przekraczać 6 godzin na dobę, zaś w przypadku młodocianych, którzy ukończyli 16 rok życia – 8 godzin na dobę. Do czasu pracy młodocianego zalicza się czas nauki w wymiarze wynikającym z obowiązkowego programu zajęć szkolnych, bez względu na to, czy odbywa się ona w godzinach, w których młodociany wykonuje pracę. Istotnym ograniczeniem jest to, iż młodocianego nie można zatrudniać w godzinach nadliczbowych, zaś jeśli dobowy wymiar jego czasu pracy przekracza 4,5 godziny, należy mu się 30 minut przerwy, wliczonej do czasu pracy.

Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Badania profilaktyczne pracowników. Przeciwwskazania lekarskie do wykonywania pracy uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę

    Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Jeżeli w wyniku badań profilaktycznych lekarz medycyny pracy nie dopuścił pracownika do pracy ze względu na stan zdrowia, wówczas pracodawca może zmienić pracownikowi warunki pracy lub wypowiedzieć mu umowę o pracę.

    Nieobecność w pracy. Wezwanie urzędu, sądu, policji – jak się usprawiedliwić

    Nieobecność w pracy będąca skutkiem wezwania pracownika przez organ publiczny można usprawiedliwić. Przepisy prawa pracy określają sposób usprawiedliwiania tego rodzaju nieobecności. Jak można usprawiedliwić nieobecność na wezwanie organu publicznego? Wyjaśniamy.

    Praca zdalna w ciąży – wniosek [WZÓR]

    Wniosek o pracę zdalną w ciąży składa się na podstawie art. 6719 § 6 KP. Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej kobiecie w ciąży? Przedstawiamy wzór wniosku o pracę zdalną dla pracownicy w ciąży składany w trybie uprzywilejowanym. 

    Dni wolne od pracy w święta religijne. Czy pracownik nie będący katolikiem ma prawo do zwolnienia od pracy?

    W święta Bożego Narodzenia pracownikom przysługują dni ustawowo wolne od pracy. Osoby wyznające inną religię także mają prawo do obchodzenia swoich świąt i z tego tytułu przysługują im dni wolne. Muszą jednak złożyć pracodawcy wniosek o ich udzielenie.

    REKLAMA

    Webinarium: „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”

    Początek roku zawsze oznacza w działach kadr i płac nowe obowiązki. Dla ułatwienia zebraliśmy je w jednym miejscu. Skorzystaj z praktycznych warsztatów pt. „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”, które odbędą się już 15 grudnia 2023 r.

    Ponad 477 tys. niepełnosprawnych pracuje w Polsce. To 3,2 proc. ogółu pracujących. GUS podał dane za czerwiec 2023 r.

    Na koniec czerwca 2023 r. było 477,4 tys. niepełnosprawnych pracujących w gospodarce narodowej. Wśród niepełnosprawnych pracujących 51,5% stanowiły kobiety. Udział niepełnosprawnych pracujących w liczbie pracujących ogółem w czerwcu 2023 r. wyniósł 3,2%.

    Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Jest zwycięzca i Nagroda Jury! Czy rozumiesz wszystkie słowa z finałowej dwudziestki?

    Zakończono już głosowanie na 20 finałowych słów w plebiscycie PWN – Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Wyniki zostały ogłoszone 7 grudnia 2023 r. Znamy słowo nr 1 nr 2 i nr 3, przyznano także Nagrodę Jury. Czy wiesz co oznaczają wszystkie te słowa?

    Okulary lub szkła kontaktowe dla pracownika. Jak często pracownik może otrzymać dofinansowanie od pracodawcy?

    Pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia okularów lub szkieł kontaktowych korygujących wzrok pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Dofinansowanie do okularów lub soczewek kontaktowych przysługuje, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania.

    REKLAMA

    Jaka jest dopuszczalna minimalna temperatura w pomieszczeniach pracy? Z powodu chłodu pracownik może odmówić wykonywania pracy!

    Zimą pracodawcy powinni zapewnić odpowiednie temperatury w pomieszczeniach pracy. Z powodu zimna pracownik może odmówić wykonywania pracy. Natomiast pracodawca może ponieść karę, jeśli nie utrzyma prawidłowej temperatury w pomieszczeniach pracy.

    Sztuczna Inteligencja w analizie wynagrodzeń: Nowe wyzwania i możliwości dla specjalistów HR

    W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, specjaliści ds. zasobów ludzkich stają w obliczu rosnącej roli sztucznej inteligencji (SI) w analizie wynagrodzeń. Postęp technologiczny otwiera nowe horyzonty, umożliwiając bardziej precyzyjną analizę danych dotyczących wynagrodzeń, identyfikację trendów rynkowych oraz dostosowywanie strategii wynagrodzeń do zmieniających się warunków. 

    REKLAMA