REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Za to błahe zachowanie nawet dyscyplinarka

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego
zachowanie, dyscyplinarka, błahe
Za to błahe zachowanie nawet dyscyplinarka
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Za pewne błahe i z pozoru niewinne zachowanie z pracownikiem może być nawet rozwiązana umowa o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia. Chodzi o ciężkie naruszenie jednego z podstawowych obowiązków pracowniczych. Jakiego?

rozwiń >

Jednym z podstawowych obowiązków pracowników jest sumienne i staranne wykonywanie pracy oraz przestrzeganie zasad porządkowych w miejscu pracy. Ważne jest też stałe pozostawianie w gotowości do świadczenia pracy. Ocena przesłanek gotowości do pracy zależy od okoliczności faktycznych konkretnej sprawy. Ale czy pracownik ma demonstrować gotowość do pracy? Bierne oczekiwanie pracownika na wezwanie go przez pracodawcę do wykonywania pracy nie oznacza gotowości do pracy w rozumieniu art. 81 § 1 KP, jeżeli takiego zachowania nie usprawiedliwiają okoliczności sprawy. Gotowość do pracy to stan, w którym pracownik jest zdolny pod względem psychofizycznym do świadczenia pracy. Za pewne błahe i z pozoru niewinne zachowanie z pracownikiem może być nawet rozwiązana umowa o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia. Chodzi o ciężkie naruszenie jednego z podstawowych obowiązków pracowniczych. Jakiego? Brak owej gotowości a zatem nieświadczenie pracy w sposób sumienny i staranny.

REKLAMA

Autopromocja

Drzemka w pracy - za to błahe zachowanie nawet dyscyplinarka

Czy krótka - kilkuminutowa - "niewinna" drzemka może zaszkodzić pracownikowi? Czy wręcz pracodawca powinien dbać o zdrowie i życie pracowników, i tak jak w Japonii tworzyć wręcz specjalne przestrzenie do drzemek w pracy? A może pracodawca może wyciągnąć jakieś konsekwencje prawne w stosunku do pracownika, który utnie sobie przysłowiowego komara? Odpowiedź nie będzie jednoznaczna, bo wszystko zależy od polityki pracodawcy i obowiązujących w zakładzie pracy zwyczajów. Niebagatelne znaczenie ma też rodzaj wykonywanej pracy. Jeżeli pracownik musi być w ciągłej gotowości, gdy np. nadzoruje proces produkcji, gdy kontroluje jakość, gdy obsługuje sprzęt - nawet minutowa drzemka i brak nadzoru na procesem pracy mogłaby spowodować poważne problemy. Podobnie np. gdy pracownik ochrony zdrzemnąłby się kilkanaście minut, a w tym czasie teren, który ochrania, byłby okradziony. Może też zasnąć za kierownicą kurier, kierowca tira, czy kierowca MPK, także maszynista pociągu. Możliwości i przykładów jest wiele. Tak jak wiele jest ewentualnych konsekwencji snu w miejscu pracy.

Przykład

Jak uniknąć zwolnienie gdy przysnąłeś w pracy?

W Internecie jest sporo filmików pokazujących co pracownik może zrobić, gdy pracodawca przyłapie nas na drzemce. Kiedy mamy zamknięte oczy i już wiemy, że ktoś jest obok, zareagujmy spokojnie, poczekajmy chwilę a następnie przeżegnajmy się. Przecież pracodawca nie może nam tego zakazać czy dyskryminować nas ze względu na religię. Ot, taki sposób.

Inspiracją do napisania tego artykułu było samo życie... chodzi o Panią z budki, która w najlepsze drzemała, zamiast otworzyć szlaban pracownikowi do wjazdu na teren zakładu pracy. Obudził ją dopiero klakson samochodu. Sytuacja zabawna i nie wywołująca przecież żadnych roszczeń, ale dająca do myślenia. Niewątpliwie jako społeczeństwo jesteśmy zapracowani, zmęczeni, przytłoczeni problemami i otaczającą nas wokół sytuacją polityczno-gospodarczą. Są nawet pomysły, aby osoby w wieku 55+ pracowały krócej i miały więcej urlopu.

Czy drzemka w trakcie pracy jest dopuszczalna?

Generalnie drzemka w trackie pracy nie jest dopuszczalna, ponieważ pracownik w czasie pracy jest dyspozycji pracodawcy oraz musi być w stałej gotowości do świadczenia pracy, czy też musi ją po prostu cały czas świadczyć. Oczywiście pracownik ma prawo do 15 minutowej przerwy wliczanej do czasu pracy czy nawet godzinnej (nie wliczanej do czasu pracy) i może wtedy wykorzystać ten czas na regenerację i odpoczynek, np. drzemkę.

Niezasadne jest stawienie się do pracy bez obiektywnej zdolności do jej starannego i sumiennego wykonywania. Dla pracodawcy ważne jest dysponowanie osobą pracownika. Dlatego sen na stanowisku pracy, niekiedy określany przez pracowników eufemistycznie "chwilowym zasłabnięciem", może być niezależnie od swej przyczyny kwalifikowany jako naruszenie pracowniczego obowiązku wykonywania pracy (art. 22 § 1 w związku z art. 100 § 1 KP) i traktowany przez pracodawcę jako przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie stosunku pracy (art. 45 § 1 KP).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Drzemka a praca zdalna

Tak wielu z nas pracuje na pracy zdalnej. Wydaje się, że ta forma pracy jest sprzymierzeńcem do wielu naruszeń. Słyszy się przecież o picu alkoholu w trackie pracy zdalnej, o opiece nad dziećmi, o gotowaniu, praniu, sprzątaniu w domu, a spacerach z psem, a w końcu o drzemce czy wręcz spaniu w trakcie pracy. Są to rzeczywiste sytuacje opowiadane, w szczególności, przez pracowników korporacji. Im większa elastyczność pracy, tym łatwiej o pewne naruszenia. Rzadkością jest, że pracodawcy kontrolują swoich pracowników podczas pracy zdalnej.

Co grozi za spanie w miejscu pracy?

Za spanie w miejscu pracy grozi między innymi:

  • ustnie upomnienie ze strony przełożonego czy pracodawcy;
  • pisemna kara upomnienia;
  • pisemna kara nagany;
  • kara finansowa;
  • utrata reputacji wśród innych współpracowników, kierownictwa czy bezpośrednio pracodawcy;
  • nie przyznanie nagrody czy premii, ze względu na niską ocenę wydajności pracy pracownika;
  • wszczęcie planu naprawczego w stosunku do pracownika (tzw. performance improvement plan);
  • utrata zaufania do pracownika. W takiej sytuacji pracodawca może stracić zaufanie do pracownika, co może negatywnie wpłynąć na pozycję pracownika w strukturze zakładu pracy i np. przydzielanie odpowiedzialnych zadań;
  • szkoda, którą można wyrządzić pracodawcy czy innym współpracownikom lub osobom trzecim;
  • odpowiedzialność materialna za ww. szkodę, a to oznacza nawet w przypadku umyślności działania (celowych drzemek) nieograniczoną finansową odpowiedzialność finansową pracownika - np. gdy zepsuje się maszyna na której pracował, lub którą nadzorował, czy też, gdy dojdzie do kradzieży na terenie zakładu pracy. W przypadku nieumyślnego działania (drzemki np. z przemęczenia, gdy pracownik tego nie chciał) odpowiedzialność może być złagodzona do 3-miesięcznego wynagrodzenia.
  • rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem;
  • rozwiązanie umowy o pracę z zachowaniem wypowiedzenia;
  • rozwiązanie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia.
Ważne

Tak jak było wskazane wyżej, rodzaj kary za drzemkę w pracy zależy: od decyzji pracodawcy, rodzaju wykonywanej pracy, stopnia naruszenia, winy, dotychczasowego sposobu świadczenia pracy przez pracownika, umyślności i częstotliwości drzemek jak i do samej kultury organizacyjnej w miejscy pracy i podejścia pracodawcy do kwestii drzemek w miejscu pracy.

Czy można zwolnić pracownika za spanie w pracy?

Tak, za spanie w pracy można zwolnić pracownika. Nawet przed samym Sądem Najwyższym toczyły się takie sprawy. Przykładowo warto znać wyrok Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 5 listopada 1998 r., sygn. I PKN 421/98, SN wskazał, że: zaśnięcie pracownika w czasie pracy jest naruszeniem pracowniczego obowiązku jej wykonywania (art. 22 § 1 w związku z art. 100 § 1 KP) i może uzasadniać wypowiedzenie umowy o pracę. W tej sprawie pracownik powoływał się na swój zły stan zdrowia. Sąd jasno wskazał: powód nie może powoływać się na sprzeczność dokonanego wypowiedzenia z zasadami współżycia społecznego, skoro sam naruszał je swoim postępowaniem. Bezzasadnie twierdzi też powód, że zaśnięcie na stanowisku pracy było spowodowane złym stanem zdrowia. Pracownik obowiązany jest bowiem stawić się do pracy w stanie umożliwiającym jej podjęcie i wykonywanie, a tymczasem powód odmówił przyjęcia zwolnienia lekarskiego. Co prawda powód tłumaczył to obawą o rozwiązanie stosunku pracy, ale nie wykazał, iżby poniósł ze strony pracodawcy jakieś ujemne konsekwencje z powodu wcześniejszych niezdolności do pracy, czy też wykorzystywania w tym celu urlopu wypoczynkowego.

Przykład
  • Pracownik zasnął podczas obsługi maszyn. W takim przypadku pracownik mógłby narazić na niebezpieczeństwo siebie i innych. Możliwe konsekwencje to zwolnienie dyscyplinarne.
  • Pracownik zasnął na spotkaniu z klientem. To może wpłynąć negatywnie na wizerunek firmy i relacje z klientem. W takim przypadku mogłoby dojść do upomnienia lub rozwiązania umowy o pracę.
  • Pracownik regularnie zasypia podczas pracy biurowej. Jeśli takie zachowanie jest powtarzalne i negatywnie wpływa na wydajność pracy, pracodawca może podjąć kroki dyscyplinarne, takie jak pisemne upomnienie, obniżenie oceny wydajności czy w skrajnych przypadkach - zwolnienie.

Sen kierowcy i wypadek

W jednej ze spraw, która toczyła się w polskim sądzie było to, że bezpośrednią przyczyną wypadku było zaśniecie pracownika za kierownicą. W wyroku z 24 listopada 1998 r. (I PKN 456/98), SN stwierdził, że naruszenie przez pracownika jego obowiązków z winy nieumyślnej z reguły nie uzasadnia rozwiązania umowy o pracę na podstawie art. 52 KP (OSNP 2000/1/25, Prok.i Pr.-wkł. (...), M.Prawn. 2000/2/111), przy czym w uzasadnieniu wskazał, że spowodowanie przez pracownika w czasie wykonywania pracy wypadku samochodowego, choćby z winy nieumyślnej, stanowi naruszenie obowiązków pracowniczych. Podstawą do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika mogą być tylko takie jego zachowania, które mogą być zakwalifikowane jako działania z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa. Sąd Najwyższy dodał, że jest oczywiste, że każda praca wiąże się z ryzykiem nieumyślnego popełnienia błędu. W szczególności dotyczy to uczestnictwa w ruchu drogowym. Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika jest istotną dolegliwością dla niego i z tego względu prawo pracy dopuszcza to tylko w wyjątkowych przypadkach, strona pozwana mogłaby w tej sytuacji rozwiązać z powodem umowę o pracę za wypowiedzeniem. Tę czynność może bowiem uzasadniać także nieumyślne naruszenie obowiązków pracowniczych.

Trzeba jednak pamiętać o rzeczy najważniejsze dla prawnika i dla sądu, Każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie i zależy od specyfiki danej sytuacji oraz przepisów obowiązujących w miejscu pracy.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

REKLAMA

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

REKLAMA