REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Premier: dłuższa majówka w 2025 r. dla wybranych. Jest zarządzenie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
premier, majówka, 2025
Premier: dłuższa majówka w 2025 r. dla wybranych. Jest zarządzenie
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jeszcze przed nami Wielkanoc a później majówka! Dla niektórych może być dłuższa. Premier podpisał odpowiedni dokument. Ile dni wolnych od pracy w 2025? Kiedy majówka 2025? Czy za sobotę 3 maja jest dodatkowe wolne? Kiedy niedziela handlowa przed majówką? Czy pracodawca może odwołać pracownika z majówki?
rozwiń >

Ile dni wolnych od pracy w 2025?

Zgodnie z ustawą z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (t.j. z Dz. U. z 2020 r. poz. 1920, z 2024 r. poz. 1965) w Polsce w 2025 r. po raz pierwszy mamy aż 14 dni ustawowo wolnych od pracy! Doszedł dzień wolny w Wigilię, w dniu 24 grudnia 2025 r. Tak więc w 2025 r. są takie dni wolne od pracy:

REKLAMA

  1. 1 stycznia (środa) - Nowy Rok, Świętej Bożej Rodzicielki
  2. 6 stycznia (poniedziałek) - Trzech Króli (Objawienie Pańskie)
  3. 20 kwietnia (niedziela) - Wielkanoc
  4. 21 kwietnia (poniedziałek) - Poniedziałek Wielkanocny
  5. 1 maja (czwartek) - Święto Pracy
  6. 3 maja (sobota) - Święto Konstytucji 3 Maja
  7. 8 czerwca (niedziela) - Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
  8. 19 czerwca (czwartek) - Boże Ciało
  9. 15 sierpnia (piątek) - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
  10. 1 listopada (sobota) - Wszystkich Świętych
  11. 11 listopada (wtorek) - Narodowe Święto Niepodległości
  12. 24 grudnia (środa) - Wigilia Bożego Narodzenia
  13. 25 grudnia (czwartek) - pierwszy dzień Bożego Narodzenia
  14. 26 grudnia (piątek) - drugi dzień Bożego Narodzenia.

Kiedy majówka 2025?

W 2025 r. majówka wypada tak:

  • 1 maja (czwartek)
  • 2 maja (piątek)
  • 3 maja (sobota)
  • 4 maja (niedziela).

Wypoczynek może być naprawdę długi w maju, ale należałoby wziąć aż 4 dni urlopu. Wtedy wliczając weekendy miałoby się wolne 9 dni od 26 kwietnia 2026 r. do 4 maja 2025 r. Trzeba też pamiętać, że po Świętach Wielkanocnych wracamy do pracy 22 kwietnia 2025 r., zatem majówka będzie w zasadzie tuż po świętach.

Czy 1 i 3 maja są wolne?

Tak, zgodnie z ustawą z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1920), zarówno 1 maja jak i 3 maja to dni ustawowo wolne od pracy.

2 maja wolne od pracy. Uwaga! Nie dla wszystkich pracowników

W tym roku Święto Narodowe Trzeciego Maja oraz dzień Wszystkich Świętych przypadają w soboty. Dlatego Prezes Rady Ministrów wyznaczył piątek 2 maja oraz poniedziałek 10 listopada dniami wolnymi od pracy dla członków korpusu służby cywilnej. Pracownicy budżetówki (w większości) mogą więc liczyć na dłuższą majówkę, bo od 1 do 4 maja 2025 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy za sobotę 3 maja jest dodatkowe wolne?

Tak, za każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela dochodzi do obniżenia wymiar czasu pracy o 8 godzin. W konsekwencji w 2025 r. pracownikom przysługują dwa dodatkowe dni wolne za święto przypadające na dzień inny niż niedziela. Jest to 3 maja (sobota) oraz 1 listopada (sobota). Dzień wolny te święta przypadające w sobotę, należy oddać pracownikowi w okresie rozliczeniowym jaki obowiązuję dany zakład pracy.

Kiedy niedziela handlowa przed majówką?

Niedziela handlowa przed majówką 2025 r. wypada 27 kwietnia 2025 r. Zatem równo tydzień przed świętami wielkanocnymi. Co ważne, również tuż przed majówką w 2025 r., a tydzień po świętach wielkanocnych będzie niedziela handlowa w dniu 27 kwietnia 225 r. W kwietniu 2025 r. będą więc dwie niedziele handlowe, 13 kwietnia i 27 kwietnia 2025 r.

Kiedy Święta Wielkanocne 2025 r.?

W 2025 r. Święta Wielkanocne są jedynie ponad tydzień przed majówką, dawno nie było tak, żeby Wielkanoc wypadała tak późno. Wygląda to tak:

  • Wielki Czwartek - 17 kwietnia 2025 r.
  • Wielki Piątek - 18 kwietnia 2025 r.
  • Wielka Sobota - 19 kwietnia 2025 r.
  • Wielka Niedziela - 20 kwietnia 2025 r.
  • Poniedziałek Wielkanocny - 21 kwietnia 2025 r., tzw. lany poniedziałek.

Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

Tak, w majówkę jest wolne od szkoły. Wolne jest w dniach: 17 kwietnia – 22 kwietnia 2025 r. Podstawa prawna: § 3 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. z 2023 r. poz. 1211).

Czy pracodawca może odwołać pracownika z majówki?

Tak, pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego, w tym z majówki - jeżeli właśnie na ten czas wziął urlop. Przepis art. 167 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (tj. Dz. U. z 2025 r. poz. 277, dalej jako: KP) przewiduje możliwość odwołania pracownika z urlopu na mocy jednostronnej decyzji pracodawcy. Decyzja pracodawcy nie może jednak zostać podjęta całkowicie arbitralnie, gdyż spełnione muszą zostać łącznie dwa warunki:

  • powstanie okoliczności nieprzewidzianych w chwili rozpoczęcia urlopu;
  • konieczność zapewnienia w tych okolicznościach obecności pracownika w zakładzie pracy.

Ocena potrzeby przerwania urlopu wypoczynkowego pracownika należy wyłącznie do pracodawcy, zaś odwołanie z urlopu odnosi skutek bez względu na akceptację lub brak akceptacji tego stanu rzeczy przez pracownika. Regulacja ta stanowi wyjątek od zasady nieprzerwanego urlopu wyrażonej w art. 152 § 1 KP. Potrzebę odwołania pracownika z urlopu ocenia więc pracodawca, zaś pracownik zobowiązany jest podporządkować się poleceniu, bez względu na własną ocenę zasadności odwołania. Odmowa wcześniejszego stawienia się w pracy bądź stawienie w terminie późniejszym niż wskazany przez pracodawcę może w konkretnych okolicznościach zostać zakwalifikowane nawet jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, co może być podstawą do rozwiązania umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Majówka za granicą a zwrot kosztów przez pracodawcę w związku z odwołaniem z urlopu

Stosownie do art. 167 § 2 KP w przypadku odwołania pracownika z urlopu, pracodawca jest zobowiązany pokryć koszty poniesione przez pracownika będące w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu. Obowiązek udokumentowania poniesionych kosztów spoczywa na pracowniku. Do kosztów tego rodzaju zaliczyć można między innymi:

  • koszty podróży powrotnej;
  • wartość utraconego pobytu w hotelu;
  • wartość zakupionych przez pracownika biletów na wydarzenia kulturalne, imprezy kulturalne, wydarzenia i wycieczki turystyczne czy rozrywkowe.

W uzasadnionych przypadkach obowiązek ten dotyczy nie tylko kosztów poniesionych w związku z osobą pracownika, ale także towarzyszących mu w urlopie wypoczynkowym członków jego rodziny. Do kosztów pozostających w bezpośrednim związku z odwołaniem z urlopu nie zalicza się jednak utraconych przez pracownika korzyści, takich jak przykładowo zysk z planowanej przez pracownika na czas urlopu aktywności zarobkowej.

Czy pracodawca musi zwracać dodatkowe koszty, np. wycieczkę wykupioną na majówkę?

Zgodnie ze stanowiskiem dominującym w doktrynie prawa pracy pracodawcę obciążają nie tylko koszty związane z osobą pracownika, ale także jego najbliższych, jeżeli odwołanie pracownika z urlopu wywołało konieczność wcześniejszego powrotu członków jego rodziny. Tomasz Z. zasadnie zatem zażądał zatem zwrotu kosztów niewykorzystanych usług turystycznych oraz wcześniejszej podróży powrotnej poniesionych przez całą rodzinę. Przyjmuje się, że zwrócone powinny być również poniesione koszty w których pracownik odwołany z urlopu zamierzał uczestniczyć, czyli np. koszty za wycieczkę w związku z majówką. Nie uznaje się natomiast za koszty bezpośrednio związane z odwołaniem kosztów zakupu przykładowo sprzętu turystycznego, np. górskiego, a zatem pracodawca ma prawo uchylić się od zwrócenia

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1 maja 2025 r. czyli Święto Pracy wolne od pracy. Co zmieniło się na lepsze dla polskich pracowników?

1 maja 2025 r. czyli Święto Pracy to międzynarodowy dzień upamiętniający wydarzenia chicagowskie z 1886 r. W Polsce jest to dzień wolny od pracy. Z tej okazji MRPiPS wymienia dobre zmiany dla polskich pracowników z ostatnich miesięcy.

Urlop wychowawczy oraz obniżony wymiar czasu pracy. Od kiedy przysługuje ochrona przed rozwiązaniem umowy o pracę?

Urlop wychowawczy jest uprawnieniem pracownika przysługującym w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Wielu pracowników zadaje sobie pytanie czy w czasie przebywania na urlopie wychowawczym bądź korzystania przez pracownika z obniżonego wymiaru czasu pracy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę. A jeżeli tak to od kiedy obowiązuje ochrona przed rozwiązaniem umowy o pracę?

Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy oraz Święto Pracy to dobry moment by przyjrzeć się wypadkom przy pracy

Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy oraz Święto Pracy to dobry moment by przyjrzeć się wypadkom przy pracy. Ile było wypadków przy pracy w 2024? Jakie są przyczyny wypadków przy pracy? Jak zwalczać wypadkom przy pracy?

Rekordowy wzrost ojców na rodzicielskim. ZUS: W 2024 r. 41,9 tys. ojców skorzystało z urlopu rodzicielskiego. "Dyrektywa work-life balance przynosi efekty."

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w przesłanej we wtorek, 29 kwietnia informacji prasowej poinformował, że ZUS i Fundacja Share the Care ponownie łączą siły z przedstawicielami organizacji rządowych i pozarządowych oraz pracodawców, by promować równość rodzicielską i zawodową. Startuje 4 edycja kampanii „Równi w domu – równi w pracy. To się wszystkim opłaca”.

REKLAMA

Majowe "mostkowanie" na L4. Firmy tracą, pracownicy remontują, grillują, wyjeżdżają

Długi weekend majowy to czas, w którym tysiące pracowników sięga po tzw. "mostkowanie" – zjawisko polegające na pobieraniu zwolnień lekarskich bez rzeczywistych wskazań medycznych. Pracownicy najczęściej sięgają po nie tuż przed lub po świętach. Chodzi o wydłużenie sobie czasu wolnego, bez konieczności wykorzystywania przysługującego urlopu wypoczynkowego.

Wyższe pensje dla rezydentów od lipca 2025 roku. Oto nowe stawki wynagrodzenia

Od 1 lipca 2025 roku lekarze i dentyści odbywający specjalizację w ramach rezydentury otrzymają wyższe wynagrodzenie. Projekt nowego rozporządzenia Ministra Zdrowia przewiduje podwyżki zarówno dla specjalizacji priorytetowych, jak i pozostałych dziedzin. Sprawdź, ile będą zarabiać rezydenci po zmianach.

Gwarantowana rekompensata dla pracownika za 3 maja 2025 r. [PRAWO]

Święto 3 maja w 2025 r. wypada w sobotę. Co na to prawo? Przewidywana jest gwarantowana rekompensata dla pracownika. Jakie są obowiązki pracodawcy w maju?

ZUS nieczynny 2 maja 2025 r.

Dnia 2 maja 2025 r. (piątek) ZUS będzie nieczynny. Centrum Obsługi Telefonicznej również tego dnia nie pracuje. ZUS zachęca do załatwiania spraw online.

REKLAMA

Bezpłatny e-book Piękny umysł. PRISM Brain Mapping

Żyjemy w czasach, w których jedynym pewnikiem jest zmiana. Kluczowe dla niej są samoświadomość i samopoznanie. Prezentujemy jedno z najlepszych narzędzi, które nam w tym pomoże – PRISM Brain Mapping.

Kobieta 12 kg. Mężczyzna 30 kg. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy

Kobieta może podnosić 12 kg, a mężczyzna aż 30 kg przy pracy stałej. To prawie 3 razy więcej. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy w różnych okolicznościach. Kiedy konieczne jest zespołowe przenoszenie ciężarów przez pracowników? Oto przepisy prawne określające zasady transportu ręcznego.

REKLAMA