Odprawa pieniężna z tytułu zwolnień grupowych w 2018 r.
REKLAMA
REKLAMA
W związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia, pracownikowi przysługuje odprawa pieniężna. Jest to jednorazowe świadczenie i przysługuje niezależnie od trybu rozwiązania stosunku pracy, np. wypowiedzenie lub porozumienie stron.
REKLAMA
Przepisy ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników określają wysokość odprawy, która jest uzależniona od stażu pracy u danego pracodawcy:
- jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata, przysługuje mu odprawa w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia,
- jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat, przysługuje mu odprawa w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia,
- jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat, przysługuje mu odprawa w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia.
Polecamy książkę: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami
Maksymalna wysokość odprawy
Jednocześnie ustawodawca określił limit wypłacania odprawy, tj. zgodnie z powołaną ustawą, wypłacana odprawa nie może przekroczyć piętnastokrotności minimalnego wynagrodzenia, obowiązującego w dniu rozwiązania umowy o pracę.
Od 1 stycznia 2018 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2100 zł, co oznacza, że maksymalna kwota odprawy pieniężnej to 31,500 zł.
Nie oznacza to jednak, że pracodawca nie może wypłacić wyższego świadczenia. Pracodawca ma bowiem zawsze możliwość stosowania wobec pracowników korzystniejszych warunków, np. może określić wyższą odprawę pieniężną z tytułu zwolnień grupowych w umowie o pracę, w regulaminie wynagradzania, czy układzie zbiorowym.
Odprawa a podatek
Odprawa pieniężna podlega opodatkowaniu od osób fizycznych – zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 lit.b ustawy z 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zwolnienia grupowe
Zwolnienia grupowe obejmują:
-
10 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników,
-
10 proc. pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 100, jednakże mniej niż 300 pracowników,
-
30 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 lub więcej pracowników.
Skutki wzrostu wynagrodzenia minimalnego
Wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę rośnie wysokość:
-
dodatku za pracę w porze nocnej, -> sprawdź wysokość dodatku w 2018 r.
-
odprawy z tytułu zwolnień grupowych,
-
wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój,
-
odszkodowania za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu, mobbing lub dyskryminację,
-
wynagrodzenia gwarancyjnego za niewykonywanie pracy z powodu rozkładu czasu pracy,
-
minimalnej podstawy wymiaru zasiłku chorobowego,
-
świadczenia pieniężnego dla praktykanta,
-
kwoty wolnej od potrąceń.
Podstawa prawna:
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat