| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Dodatek za pracę w nocy w 2018 r.

Dodatek za pracę w nocy w 2018 r.

Wraz z podniesieniem minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2018 r., wzrośnie również kwota dodatków za pracę w nocy. Wysokość dodatku jest uzależniona od miesięcznego wymiaru godzin do przepracowania, dlatego też będzie się ona różniła w poszczególnych miesiącach.

Czym jest praca w nocy

Zgodnie z Kodeksem pracy, praca w nocy obejmuje 8 godzin między godziną 21 a 7. Oznacza to, że pora nocna nie może zaczynać się wcześniej niż o godzinie 21 i kończyć później niż o godzinie 7. Pracodawca może indywidualnie określić porę nocną w podanych ramach czasowych w postanowieniach układu zbiorowego pracy czy regulaminie pracy.

Za pracę w godzinach nocnych pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej.

Pracownikiem pracującym w nocy jest pracownik, którego rozkład czasu pracy obejmuje w każdej dobie co najmniej 3 godziny pracy w porze nocnej lub którego co najmniej ¼ czasu pracy w okresie rozliczeniowym przypada na porę nocną.

Zakaz zatrudniania w porze nocnej

Z uwagi na szczególnie uciążliwy charakter pracy w porze nocnej, ustawodawca zakazał pracodawcy zatrudniania w nocy:

- pracownicy w ciąży,

- pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4.roku życia bez jego zgody,

- pracownika młodocianego,                                          

- pracownika niepełnosprawnego (chyba że lekarz wyrazi na to zgodę).

W przypadku niedostosowania się do powyższego zakazu, pracodawca może zostać ukarany karą grzywny w wysokości od 1 tys. do 30 tys. zł.

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Wysokość dodatku za pracę w nocy

Zgodnie z art. 1518 Kodeksu pracy, wysokość dodatku za każdą godzinę pracy w porze nocnej wynosi 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Od 1 stycznia 2018 r. minimalne wynagrodzenie wyniesie 2.100 zł (w 2017 r. – wynosiło 2.000 zł). Dodatek za pracę w nocy jest taki sam dla wszystkich pracowników, niezależnie od wysokości otrzymywanego przez nich wynagrodzenia. Podstawę do obliczenia dodatku nocnego stanowi bowiem minimalne wynagrodzenie za pracę, stąd też wraz z podniesieniem minimalnego wynagrodzenia wzrośnie kwota dodatków za pracę w nocy.

Wysokość dodatku jest uzależniona od miesięcznego wymiaru godzin do przepracowania, dlatego też będzie się ona różniła w poszczególnych miesiącach:

Powyższa wysokość dodatku za pracę w nocy jest wartością minimalną, co oznacza, że pracodawca może dobrowolnie ustanowić wyższą kwotę dodatku. Należy podkreślić, że dodatek za pracę w nocy jest niezależny od dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych.

Od 1 stycznia 2017 r. przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika nie jest uwzględniany dodatek do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej.

Ryczałt

W stosunku do osób, które wykonują pracę poza zakładem pracy, możliwe jest zastąpienie dodatku do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej – ryczałtem. Wysokość ryczałtu ma odpowiadać przewidywanemu wymiarowi pracy w porze nocnej.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Stawski Syty Adwokacka Spółka Partnerska

Specjalista w dziedzinie prawa inwestycji budowlanych, zamówień publicznych, nieruchomości, procesu zarządzania i transakcji nieruchomościami oraz prawa autorskiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »