reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Dodatek za pracę w nocy w 2018 r.

Dodatek za pracę w nocy w 2018 r.

Wraz z podniesieniem minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2018 r., wzrośnie również kwota dodatków za pracę w nocy. Wysokość dodatku jest uzależniona od miesięcznego wymiaru godzin do przepracowania, dlatego też będzie się ona różniła w poszczególnych miesiącach.

Sprawdź ->>> Dodatek za pracę w nocy w 2019 roku

Czym jest praca w nocy

Zgodnie z Kodeksem pracy, praca w nocy obejmuje 8 godzin między godziną 21 a 7. Oznacza to, że pora nocna nie może zaczynać się wcześniej niż o godzinie 21 i kończyć później niż o godzinie 7. Pracodawca może indywidualnie określić porę nocną w podanych ramach czasowych w postanowieniach układu zbiorowego pracy czy regulaminie pracy.

Za pracę w godzinach nocnych pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej.

Pracownikiem pracującym w nocy jest pracownik, którego rozkład czasu pracy obejmuje w każdej dobie co najmniej 3 godziny pracy w porze nocnej lub którego co najmniej ¼ czasu pracy w okresie rozliczeniowym przypada na porę nocną.

Zakaz zatrudniania w porze nocnej

Z uwagi na szczególnie uciążliwy charakter pracy w porze nocnej, ustawodawca zakazał pracodawcy zatrudniania w nocy:

- pracownicy w ciąży,

- pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4.roku życia bez jego zgody,

- pracownika młodocianego,                                          

- pracownika niepełnosprawnego (chyba że lekarz wyrazi na to zgodę).

W przypadku niedostosowania się do powyższego zakazu, pracodawca może zostać ukarany karą grzywny w wysokości od 1 tys. do 30 tys. zł.

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Wysokość dodatku za pracę w nocy

Zgodnie z art. 1518 Kodeksu pracy, wysokość dodatku za każdą godzinę pracy w porze nocnej wynosi 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Od 1 stycznia 2018 r. minimalne wynagrodzenie wyniesie 2.100 zł (w 2017 r. – wynosiło 2.000 zł). Dodatek za pracę w nocy jest taki sam dla wszystkich pracowników, niezależnie od wysokości otrzymywanego przez nich wynagrodzenia. Podstawę do obliczenia dodatku nocnego stanowi bowiem minimalne wynagrodzenie za pracę, stąd też wraz z podniesieniem minimalnego wynagrodzenia wzrośnie kwota dodatków za pracę w nocy.

Wysokość dodatku jest uzależniona od miesięcznego wymiaru godzin do przepracowania, dlatego też będzie się ona różniła w poszczególnych miesiącach:

Powyższa wysokość dodatku za pracę w nocy jest wartością minimalną, co oznacza, że pracodawca może dobrowolnie ustanowić wyższą kwotę dodatku. Należy podkreślić, że dodatek za pracę w nocy jest niezależny od dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych.

Od 1 stycznia 2017 r. przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika nie jest uwzględniany dodatek do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej.

Ryczałt

W stosunku do osób, które wykonują pracę poza zakładem pracy, możliwe jest zastąpienie dodatku do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej – ryczałtem. Wysokość ryczałtu ma odpowiadać przewidywanemu wymiarowi pracy w porze nocnej.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama