reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Odprawy > Wypowiedzenie zmieniające a odprawa

Wypowiedzenie zmieniające a odprawa

Pracownik, który nie przyjmie wypowiedzenia zmieniającego będzie miał prawo do odprawy pieniężnej, o ile spełni podstawowy warunek, tj. odmowa przyjęcia wypowiedzenia będzie obiektywnie uzasadniona.

Warunki techniczne i organizacyjne lub chociażby zmiana zakresu działalności, zmuszają niekiedy pracodawców do likwidacji stanowisk pracy. Najczęściej w takiej sytuacji dochodzi do zwolnień pracowników. Definitywnych zwolnień można uniknąć poprzez zaoferowanie pracownikom innych stanowisk pracy. Jeżeli pracodawca chce zaoferować inne, przykładowo mniej płatne, stanowisko pracy powinien złożyć pracownikowi oświadczenie o wypowiedzeniu pracownikowi warunków pracy i płacy, czyli wypowiedzenie zmieniające.

W art. 40 Kodeksu pracy określano, że do wypowiedzeń zmieniających odpowiednio stosuje się przepisy dotyczące tzw. wypowiedzeń definitywnych. W związku z powyższym, wypowiedzenie warunków pracy i płacy musi zawierać rzeczywistą, konkretną i prawdziwą przyczynę. W takim wypowiedzeniu należy więc opisać likwidację dotychczasowego stanowiska pracy.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem (książka)

W przypadku wypowiedzeń indywidualnych – w tym wypowiedzeń zmieniających pracodawcy, o ile zatrudnia on co najmniej 20 pracowników musi stosować tzw. ustawę o zwolnieniach grupowych (czyli ustawę z dnia 13 marca 2003 roku o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników).

W przypadku wypowiedzeń definitywnych, co do zasady pracodawca zobowiązany jest do wypłaty pracownikom odpraw. Powstaje pytanie, czy sytuacja pracownika zmienia się w przypadku  wypowiedzenia zmieniającego. Z zasady, celem wypowiedzenia zmieniającego jest utrzymanie stosunku pracy, chociaż na zmienionych warunkach. Składając takie oświadczenie pracodawca musi liczyć się jednak z tym, że pracownik nie przyjmie nowych warunków, a stosunek pracy rozwiąże się. Czy w takim przypadku pracodawca będzie musiał wypłacić pracownikowi odprawę?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna. To zależy od konkretnego przypadku, to jest uznania, czy w danych okolicznościach odmowa przyjęcia nowych warunków była uzasadniona obiektywnymi przyczynami.

Jeżeli proponowane warunki są znacznie gorsze od dotychczasowych, zmienia się zakres obowiązków pracownika, znacznie mniejsza się wynagrodzenie, praca nie odpowiada kwalifikacjom pracownika, można przypuszczać, że pracownik nowych warunków nie przyjmie. W takich przypadkach pracownikowi należy się odprawa w wysokości jedno - dwu lub trzymiesięcznego wynagrodzenia, co wynika z art. 8 i 10 ustawy o zwolnieniach grupowych. Jeżeli natomiast odmowa nie jest obiektywnie uzasadniona, można przyjąć, że pracownik swoją decyzją współprzyczynił się do rozwiązania z nim umowy o pracę i odprawa nie będzie należna pracownikowi.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy

Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych

Autor:

aplikantka radcowska w Kancelarii Prawa Pracy "Wojewódka i Wspólnicy" Sp. k.

Zdjęcia

Wypowiedzenie zmieniające a odprawa/Fot. Fotolia
Wypowiedzenie zmieniające a odprawa/Fot. Fotolia

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama