Sprzeciw związku zawodowego w przypadku wypowiedzenia

REKLAMA
Część przepisów dotyczących zwolnień grupowych uregulowanych w ustawie stosuje się odpowiednio do zwolnień, które następując z przyczyn niedotyczących pracowników, obejmują mniejszą liczbę pracowników niż jest to przez ustawę przewidziane do zakwalifikowania zwolnień jako zwolnienie grupowe.
W przypadku, gdy w trybie tzw. zwolnienia indywidualnego, pracodawca chce rozwiązać stosunek pracy z pracownikiem będącym członkiem związku zawodowego lub korzystającym z jego obrony, podlegającym szczególnej ochronie przed wypowiedzeniem i wobec, którego, zgodnie z ustawą jest dopuszczalne wypowiedzenie stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia, należy powiadomić związek zawodowy o zamierzonym wypowiedzeniu.
Polecamy książkę: Pakiet Kodeks Pracy 2018
Wypowiedzenie stosunku pracy jest wtedy dopuszczalne pod warunkiem niezgłoszenia sprzeciwu przez zakładową organizację związkową w terminie 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o zamierzonym wypowiedzeniu. W tym przypadku rola związku zawodowego nie sprowadza się jedynie do konsultacji, a wyrażenie sprzeciwu ma charakter stanowczy i jest wiążące dla pracodawcy, a ewentualne zwolnienie z pracy będzie niezgodne z prawem.
Czas pracy 2023. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Kup ksiażkę:
Czas pracy 2023. Planowanie, rozliczanie i ewidencjaPodstawa prawna:
Termin na przejście z telepracy na pracę zdalną wygasa 7 października 2023 r.
Pracodawcy dotychczas zatrudniający pracowników na podstawie umów o telepracę powinni wdrożyć wobec nich nowe zasady.
Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów onlineREKLAMA

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: