Kategorie

Odprawa 2021

Emilia Panufnik
Odprawa 2021
Odprawa 2021
shutterstock
Odprawa dla zwolnionego pracownika przewidziana jest przepisami prawa pracy. Kiedy należy się pracownikowi odprawa? Ile w 2021 r. wynosi odprawa uregulowana ustawą o zwolnieniach grupowych? Czy ma znaczenie rodzaj umowy o pracę i staż pracy? W jaki sposób powinna być rozwiązana umowa? Czy likwidacja stanowiska pracy stanowi podstawę do wypłaty odprawy?

Co to jest? Komu przysługuje?

Kodeks pracy reguluje odprawę rentową, emerytalną i pośmiertną. Nie ma w nim przepisów dotyczących odprawy dla zwalnianego pracownika. Została ona przewidziana w innym akcie prawnych, a mianowicie – ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (zwana ustawą o zwolnieniach grupowych). Zgodnie z tą ustawą odprawa przysługuje w firmach zatrudniających co najmniej 20 osób. Jest to pierwszy warunek. Jeśli więc pracodawca zatrudnia mniej niż 20 pracowników, nie ma obowiązku wypłaty odprawy pieniężnej, nawet gdy inne warunki zostaną spełnione. Innym z warunków jest rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracownika, a więc zawinionych przez pracodawcę lub obiektywnych jak np. klęska żywiołowa.

Polecamy: Kodeks pracy 2021. Praktyczny komentarz z przykładami

Umowa o pracę na czas określony i umowa o pracę na czas nieokreślony

Kolejnym warunkiem jest zatrudnienie u danego pracodawcy na podstawie umowy o pracę – może być to umowa na czas określony lub umowa na czas nieokreślony. Ważne, aby dana osoba posiadała status pracownika.

Zawsze do odprawy prawo ma pracownik, którego stosunek pracy zostaje rozwiązany z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Jaka powinna być forma rozwiązania umowy? Pracodawca może wypowiedzieć podwładnemu umowę lub porozumieć się z nim z oznaczeniem przyczyny rozwiązania umowy przyczyna niezawiniona przez pracownika). Co ciekawe, odprawa będzie przysługiwała również w przypadku wypowiedzenia przez pracodawcę warunków pracy lub płacy pracownika, gdy on tych nowych warunków nie przyjmie.

Dopuszcza się więc:

 • Rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem przez pracodawcę,
 • Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron,
 • Rozwiązanie umowy w wyniku nieprzyjęcia wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy lub płacy.

W związku z powyższym nie ma prawa do odprawy pracownik, który sam wypowiedział umowę albo któremu upłynął czas, na jaki został zatrudniony.

Likwidacja stanowiska pracy

Odprawa pieniężna dla pracownika należy się w przypadku indywidualnego lub grupowego zwolnienia. Ze zwolnieniem indywidualnym mamy do czynienia, gdy zwolnienie na podstawie jednej z powyższych 3 form następuje wyłącznie z przyczyn niedotyczących pracownika. Jedną z najczęstszych przyczyn takiego zwolnienia jest likwidacja stanowiska pracy. Inną sytuacją może być upadłość firmy.

Zwolnienie grupowe

Odprawa przysługuje w przypadku zastosowania przez pracodawcę zatrudniającego minimum 20 pracowników zwolnień grupowych. Kiedy mówi się o zwolnieniu grupowym? Jest to sytuacja, gdy w zakładzie pracy rozwiązuje się umowy o pracę w wyżej wymienionych formach z ustaloną przepisami prawa liczbą pracowników w czasie nie dłuższym niż 30 dni.

Liczba zatrudnionych

Liczba zwolnionych

do 99 pracowników

10 pracowników

od 100 do 299 pracowników

10% pracowników

od 300 pracowników

30 pracowników

Zgodnie z powyższą tabelą istnieje zależność pomiędzy liczbą zatrudnionych w danym zakładzie pracy, a liczbą zwalnianych uznawanych za zwalnianych grupowo.

Warunki do zakwalifikowania zwolnienia jako zwolnienie grupowe:

 1. Pracodawca zatrudnia minimum 20 pracowników,
 2. Pracodawca zwalnia z przyczyn leżących po jego stronie,
 3. Pracodawca zwalnia na podstawie jednej z wyżej wymienionych form,
 4. Liczba zwalnianych pracowników w stosunku do ogółu zatrudnionych jest zgodna z powyższą tabelą.

Staż pracy - jak liczyć wysokość odprawy?

Czy staż pracy ma znaczenie przy odprawie dla zwalnianego pracownika? Jak najbardziej i to niezależnie od tego czy pracownik wykonywał pracę na pełny czy na niepełny etat. Odprawa przy zwolnieniach grupowych uzależniona jest bowiem od stażu pracy i zarobków danego pracownika. Bierze się pod uwagę wyłącznie staż pracy u tego konkretnego pracodawcy. Wyjątkiem jest zaliczanie również stażu pracy u poprzedniego pracodawcy, jeśli do zmiany pracodawcy doszło w wyniku przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę zgodnie z art. 231 Kodeksu pracy.

Staż pracy

Wysokość odprawy

mniej niż 2 lata

wynagrodzenie za 1 miesiąc

od 2 do 8 lat

wynagrodzenie za 2 miesiące

powyżej 8 lat

wynagrodzenie za 3 miesiące

W ustawie o zwolnieniach grupowych jest ustalona maksymalna wysokość odprawy.

Kalkulator stażu pracy >>>

Ile wynosi w 2021 r. - brutto czy netto?

Jak już wspomniano wysokość odprawy uzależniona jest od stażu pracy oraz kwoty wynagrodzenia pracownika i liczy się ją zgodnie z powyższą tabelą. Zgodnie ze wspomnianą ustawą odprawa nie może być jednak wyższa niż 15—krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę, które obowiązuje w dniu rozwiązania umowy o pracę. W związku z powyższym w 2021 r. będzie to kwota 42 000 zł. Od 1 stycznia 2021 r. minimalna płaca wzrosła z 2600 zł na 2800 zł brutto. Wysokość odprawy również wyrażona jest więc kwotą brutto. Dokładną kwotę odprawy oblicza się przy zastosowaniu zasad wyliczania ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy z pominięciem współczynnika urlopowego.

Czy odprawa to wynagrodzenie?

Odprawa nie jest wynagrodzeniem pracownika, stanowi swego rodzaju rekompensatę za rozwiązanie stosunku pracy z przyczyny niezawinionej przez pracownika i w konsekwencji nieplanowaną przez pracownika utratę środków pieniężnych. Natomiast swoją wysokością odpowiada wynagrodzeniu pracownika bądź jego wielokrotności.

Kiedy wypłata?

Wypłata odprawy powinna nastąpić najpóźniej w terminie wypłaty ostatniego wynagrodzenia za pracę. Jeśli pracownik, który był uprawniony do odprawy, nie otrzymał jej. Może ubiegać się o wypłatę odprawy do 3 lat od rozwiązania się stosunku pracy.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1320)

Ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 1969)

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • TSZA
  2021-07-05 12:35:09
  Brakuje informacji, że ustawa Covid ograniczyła wypłaty tej odprawy do 10-cio krotnosci najniżego wynagrodzenia.
  0
 • skrzywdzona
  2021-06-04 21:56:43
  Witam. 30 lat pracy u tego samego pracodawcy - resort obrony narodowej. Pracodawca wypowiedział umowę o pracę, powołując się na umowę, której nigdy nie zawarł, wydał błędne świadectwo pracy, nie wypłacił odprawy emerytalnej (nabyłam uprawnień emerytalnych) i to wszystko dzieje się w państwie prawa i sprawiedliwości. Koszmar, jakim prawem pracodawca działa bezprawnie i nie ponosi, żadnej odpowiedzialności. Do kogo zwrócić się o pomoc.????
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Urząd pracy pomoże zmienić pracę

Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

Urlop wypoczynkowy - kalkulator

Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

Emerytura brutto netto - kalkulator

Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

Ochrona przedemerytalna - ile lat?

Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

Emerytura bez podatku – tabela

Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

5 korzyści z audytu wynagrodzeń

Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.