Kategorie

Jak ustalić wynagrodzenie, gdy pracownik choruje 30 dni w miesiącu liczącym 31 dni

Marek Rotkiewicz
Marek Rotkiewicz
Jak ustalić wynagrodzenie, gdy pracownik choruje 30 dni w miesiącu liczącym 31 dni
Fotolia
Pracownik przebywał przez 30 dni w miesiącu mającym 31 dni na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby. Jak ustalić wynagrodzenie, jeżeli jeden dzień świadczył pracę lub ten jeden dzień miał wolny w związku z rozkładem czasu pracy?

Jak ustalić wynagrodzenie pracownika, który przez 30 dni, w miesiącu mającym 31 dni (np. lipiec 2016 r.), był na zwolnieniu, a przez jeden dzień świadczył pracę lub ten jeden dzień miał wolny w związku z rozkładem czasu pracy przy stałym wynagrodzeniu miesięcznym? Czy będą występowały jakieś różnice w przypadku, gdy będzie to zwolnienie chorobowe albo zwolnienie z tytułu opieki nad dzieckiem – pyta Czytelniczka z Płocka.

W opisanych przez Państwa przypadkach ustalenie wynagrodzenia będzie uzależnione od tego, czy w tym jednym dniu miesiąca pracownik miał zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy wolne, czy też świadczył pracę.

W przypadku gdy w dniu tym pracownik świadczył pracę, bezwzględnie należy naliczyć za nią wynagrodzenie. Jeżeli jednak był to dla pracownika dzień wolny, to wynagrodzenie za ten miesiąc nie będzie przysługiwało – zastosowanie zasad naliczania wynagrodzenia w miesiącach, w których pracownik pobierał wynagrodzenie chorobowe lub zasiłki z ubezpieczenia chorobowego (niezależnie od rodzaju zasiłku), spowoduje, że jego wynagrodzenie zostanie „wyzerowane”.

Polecamy produkt: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Reklama

Przy ustalaniu wynagrodzenia, jeżeli w miesiącu występują nieobecności, należy użyć metod wskazanych w przepisach rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (dalej: rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy).

Gdy pracownik otrzymuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości – za przepracowaną część miesiąca należną za miesiąc, w którym pracownik chorował (lub był nieobecny z innych powodów „zasiłkowych” – np. z powodu opieki nad chorym dzieckiem), oblicza się, dzieląc miesięczną stawkę wynagrodzenia przez 30 i następnie otrzymaną kwotę należy pomnożyć przez liczbę dni wskazanych w zaświadczeniu lekarskim o czasowej niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby (odpowiednio – przez liczbę dni opieki czy liczbę dni korzystania z zasiłku chorobowego).

Tak ustaloną kwotę wynagrodzenia odejmuje się od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc. Takie zasady wynikają z § 11 ust. 1 rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy. Metoda ta jest stosowana niezależnie od liczby dni w danym miesiącu kalendarzowym.

Reklama

Zastosowanie tej zasady liczenia następuje również w miesiącach 31-dniowych, w których pracownik chorował (opiekował się dzieckiem lub korzystał z zasiłku chorobowego) przez 30 dni. Siłą rzeczy doprowadzi to do tego, że wyliczone wynagrodzenie wyniesie zero.

Pracownik zarabiający 3000 zł miesięcznie był chory w okresie 1–30 lipca 2016 r. Jego wynagrodzenie za lipiec obliczymy następująco:
● 3000 zł : 30 = 100 zł
● 100 zł × 30 dni choroby = 3000 zł
● 3000 zł – 3000 zł = 0 zł.

Pracownik otrzyma oczywiście świadczenia chorobowe (wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy).

Wskazana w przykładzie zasada wyliczenia wynagrodzenia, wynikająca z § 11 rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy, będzie miała zastosowanie, gdy jedyny dzień miesiąca nieobjęty zwolnieniem był dla pracownika dniem wolnym od pracy (w przykładzie jest nim niedziela 31 lipca 2016 r.).

Nie można jednak nie naliczyć wynagrodzenia wówczas, gdy przez ten jeden dzień pracownik świadczył pracę. Byłoby to sprzeczne z podstawową zasadą odpłatności za świadczoną pracę.

Zgodnie bowiem z art. 80 ustawy – Kodeks pracy, wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Nie ma możliwości zatem pominięcia faktu świadczenia pracy w tym dniu i niewypłacenia pracownikowi jakiejkolwiek kwoty. Pozostawałoby to wprost w sprzeczności z podstawową zasadą prawa pracy, jaką jest odpłatność za pracę wykonaną.

Główny Inspektorat Pracy (pismo nr GPP-87-4560-64/09/PE/RP) wypowiedział się, że w takich przypadkach najlepiej stosować § 4 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy, który wskazuje, jak obliczyć stawkę godzinową ze stałej miesięcznej stawki. Zgodnie z tym przepisem, wynagrodzenie określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości należy podzielić przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu. Otrzymaną stawkę za jedną godzinę pracy należy następnie pomnożyć przez liczbę godzin przepracowanych przez pracownika.

Pracownik był chory w dniach 2–31 lipca 2016 r., 1 lipca zaś świadczył pracę. Osoba ta zarabia 4000 zł miesięcznie, pracuje w systemie podstawowym czasu pracy (czyli 8 godzin dziennie).
Ustalając wynagrodzenie za przepracowany dzień, należy stałe zarobki miesięczne podzielić przez wymiar czasu pracy w lipcu (168 godzin), a następnie przemnożyć przez 8 godzin, gdyż tyle wskazana osoba przepracowała 1 lipca:
● 4000 zł : 168 godz. = 23,81 zł
● 23,81 zł × 8 godzin = 190,48 zł.

Za przepracowany 1 dzień w lipcu wynagrodzenie dla pracownika wyniesie 190,48 zł.

Podstawa prawna:

- art. 80 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502; ost. zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 1053),

- § 4, § 11 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. Nr 62, poz. 289; ost. zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 2000).

Dołącz do grona ekspertów Infor.pl!

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r. - takie rozwiązanie proponuje Senat. Sprawdź, ile wzrośnie wynagrodzenie lekarzy, pielęgniarek, położnych i innych pracowników medycznych.

  Ile osób w Polsce pracuje zdalnie? [GUS]

  Praca zdalna - ile osób w Polsce pracuje zdalnie? Gdzie najwięcej osób pracuje z domu?

  Płaca minimalna - średnie wynagrodzenie w powiecie

  Płaca minimalna będzie zależała od powiatu? Proponuje się, aby wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosiła tyle, ile średnie wynagrodzenie w powiecie.

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w 2021 r.?

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w III kwartale 2021 r.? Znamy nowy wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

  Powrót do pracy stacjonarnej czy praca zdalna?

  Powrót do pracy stacjonarnej - czy Polacy chcą wracać do biur? Czy praca zdalna zostanie? Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami i pracownikami?

  12 czerwca - Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci

  Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci przypada na 12 czerwca. Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na to zjawisko.

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją już funkcjonuje

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Jakie kwestie reguluje?

  Odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - wszystko, co musisz wiedzieć

  Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - komu i kiedy przysługuje? Kto je wypłaca? Jak odwołać się od decyzji ZUS?

  PPK: stan oszczędności można sprawdzać na bieżąco

  PPK - stan oszczędności na swoim rachunku w PPK można sprawdzać na bieżąco. Jak to zrobić?

  Nowy Ład – kalkulator wynagrodzeń 2022

  Nowy Ład - kalkulator wynagrodzeń w 2022 r. pozwala obliczyć wysokość wynagrodzeń dla umów o pracę. Jak Nowy Ład wpływa na wysokość płacy minimalnej w 2022 r.? Wyższa kwota wolna od podatku powoduje brak podatku przy minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ile wyniesie najniższa krajowa?

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r.

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r. - to rozwiązanie dla wszystkich medyków. Co ze wzrostem wynagrodzeń do 2027 r.?

  Przedłużenie kadencji organów związków zawodowych

  Przedłużenie kadencji organów statutowych związków zawodowych, organizacji przedsiębiorców i społecznych inspektorów pracy przewiduje projekt nowelizacji ustawy covidowej.

  Bezrobocie w maju 2021 r. najniższe w UE

  Bezrobocie w maju 2021 r. - ile wyniosła szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego? Czy Polska ma najniższe bezrobocie w UE?

  Doradca podatkowy - zarobki 2021

  Doradca podatkowy - jakie są zarobki w 2021 r.? Gdzie zarabia się najlepiej? Jak zrobić szybką karierę w podatkach? Oto kilka wskazówek.

  Zatrudnienie programisty - rekrutować seniora czy juniora?

  Zatrudnienie programisty może stać się prawdziwym wyzwaniem. Polskie firmy muszą konkurować o najlepszych specjalistów z pracodawcami z Zachodu. Jak w takiej sytuacji zatrudnić dobrego programistę?

  4 cechy, jakie powinien posiadać dobry program do obsługi PPK

  Obsługa PPK może być albo koszmarem działu kadr, albo procesem, o którym, jak o oddychaniu, po prostu się nie myśli. Wszystko zależy od tego, jakie oprogramowanie (i czy w ogóle) wspomaga dział personalny w realizacji zadań związanych z obsługą PPK. Jaki zatem powinien być program, który pozwoli na sprawną realizację PPK bez nadmiernego obciążania pracowników?

  PPK w firmie - jak wdrożyć?

  PPK w firmie - jak wdrożyć Pracownicze Plany Kapitałowe dla swoich pracowników? Co powinien zawierać program do obsługi PPK? Kto może oszczędzać w PPK?

  Regionalizacja płacy minimalnej - rekomendacje

  Regionalizacja płacy minimalnej i powiązanie jej z obiektywnym parametrem ekonomicznym to rekomendacje raportu, którego partnerem jest Biuro Rzecznika MŚP.

  Czerwiec 2021 - godziny pracy, dni wolne

  Czerwiec 2021 - godziny pracy i dni wolne czyli jaki jest wymiar czasu pracy. Kalendarz czerwca w 2021 r. zawiera 1 święto wolne od pracy.

  Niedziela handlowa - czerwiec 2021

  Niedziela handlowa - czerwiec 2021 r. ma 4 niedziele. Czy 13 czerwca, 20 czerwca lub 27 czerwca jest niedziela handlowa? Kalendarz niedziel handlowych.