REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ustalić wynagrodzenie, gdy pracownik choruje 30 dni w miesiącu liczącym 31 dni

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).
Jak ustalić wynagrodzenie, gdy pracownik choruje 30 dni w miesiącu liczącym 31 dni
Jak ustalić wynagrodzenie, gdy pracownik choruje 30 dni w miesiącu liczącym 31 dni
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik przebywał przez 30 dni w miesiącu mającym 31 dni na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby. Jak ustalić wynagrodzenie, jeżeli jeden dzień świadczył pracę lub ten jeden dzień miał wolny w związku z rozkładem czasu pracy?

Jak ustalić wynagrodzenie pracownika, który przez 30 dni, w miesiącu mającym 31 dni (np. lipiec 2016 r.), był na zwolnieniu, a przez jeden dzień świadczył pracę lub ten jeden dzień miał wolny w związku z rozkładem czasu pracy przy stałym wynagrodzeniu miesięcznym? Czy będą występowały jakieś różnice w przypadku, gdy będzie to zwolnienie chorobowe albo zwolnienie z tytułu opieki nad dzieckiem – pyta Czytelniczka z Płocka.

REKLAMA

Autopromocja

W opisanych przez Państwa przypadkach ustalenie wynagrodzenia będzie uzależnione od tego, czy w tym jednym dniu miesiąca pracownik miał zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy wolne, czy też świadczył pracę.

W przypadku gdy w dniu tym pracownik świadczył pracę, bezwzględnie należy naliczyć za nią wynagrodzenie. Jeżeli jednak był to dla pracownika dzień wolny, to wynagrodzenie za ten miesiąc nie będzie przysługiwało – zastosowanie zasad naliczania wynagrodzenia w miesiącach, w których pracownik pobierał wynagrodzenie chorobowe lub zasiłki z ubezpieczenia chorobowego (niezależnie od rodzaju zasiłku), spowoduje, że jego wynagrodzenie zostanie „wyzerowane”.

Polecamy produkt: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Przy ustalaniu wynagrodzenia, jeżeli w miesiącu występują nieobecności, należy użyć metod wskazanych w przepisach rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (dalej: rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdy pracownik otrzymuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości – za przepracowaną część miesiąca należną za miesiąc, w którym pracownik chorował (lub był nieobecny z innych powodów „zasiłkowych” – np. z powodu opieki nad chorym dzieckiem), oblicza się, dzieląc miesięczną stawkę wynagrodzenia przez 30 i następnie otrzymaną kwotę należy pomnożyć przez liczbę dni wskazanych w zaświadczeniu lekarskim o czasowej niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby (odpowiednio – przez liczbę dni opieki czy liczbę dni korzystania z zasiłku chorobowego).

Tak ustaloną kwotę wynagrodzenia odejmuje się od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc. Takie zasady wynikają z § 11 ust. 1 rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy. Metoda ta jest stosowana niezależnie od liczby dni w danym miesiącu kalendarzowym.

REKLAMA

Zastosowanie tej zasady liczenia następuje również w miesiącach 31-dniowych, w których pracownik chorował (opiekował się dzieckiem lub korzystał z zasiłku chorobowego) przez 30 dni. Siłą rzeczy doprowadzi to do tego, że wyliczone wynagrodzenie wyniesie zero.

Pracownik zarabiający 3000 zł miesięcznie był chory w okresie 1–30 lipca 2016 r. Jego wynagrodzenie za lipiec obliczymy następująco:
● 3000 zł : 30 = 100 zł
● 100 zł × 30 dni choroby = 3000 zł
● 3000 zł – 3000 zł = 0 zł.

Pracownik otrzyma oczywiście świadczenia chorobowe (wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy).

Wskazana w przykładzie zasada wyliczenia wynagrodzenia, wynikająca z § 11 rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy, będzie miała zastosowanie, gdy jedyny dzień miesiąca nieobjęty zwolnieniem był dla pracownika dniem wolnym od pracy (w przykładzie jest nim niedziela 31 lipca 2016 r.).

Nie można jednak nie naliczyć wynagrodzenia wówczas, gdy przez ten jeden dzień pracownik świadczył pracę. Byłoby to sprzeczne z podstawową zasadą odpłatności za świadczoną pracę.

Zgodnie bowiem z art. 80 ustawy – Kodeks pracy, wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Nie ma możliwości zatem pominięcia faktu świadczenia pracy w tym dniu i niewypłacenia pracownikowi jakiejkolwiek kwoty. Pozostawałoby to wprost w sprzeczności z podstawową zasadą prawa pracy, jaką jest odpłatność za pracę wykonaną.

Główny Inspektorat Pracy (pismo nr GPP-87-4560-64/09/PE/RP) wypowiedział się, że w takich przypadkach najlepiej stosować § 4 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy, który wskazuje, jak obliczyć stawkę godzinową ze stałej miesięcznej stawki. Zgodnie z tym przepisem, wynagrodzenie określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości należy podzielić przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu. Otrzymaną stawkę za jedną godzinę pracy należy następnie pomnożyć przez liczbę godzin przepracowanych przez pracownika.

Pracownik był chory w dniach 2–31 lipca 2016 r., 1 lipca zaś świadczył pracę. Osoba ta zarabia 4000 zł miesięcznie, pracuje w systemie podstawowym czasu pracy (czyli 8 godzin dziennie).
Ustalając wynagrodzenie za przepracowany dzień, należy stałe zarobki miesięczne podzielić przez wymiar czasu pracy w lipcu (168 godzin), a następnie przemnożyć przez 8 godzin, gdyż tyle wskazana osoba przepracowała 1 lipca:
● 4000 zł : 168 godz. = 23,81 zł
● 23,81 zł × 8 godzin = 190,48 zł.

Za przepracowany 1 dzień w lipcu wynagrodzenie dla pracownika wyniesie 190,48 zł.

Podstawa prawna:

- art. 80 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502; ost. zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 1053),

- § 4, § 11 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. Nr 62, poz. 289; ost. zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 2000).

Dołącz do grona ekspertów Infor.pl!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA