Kategorie

Jak ustalić wynagrodzenie, gdy pracownik choruje 30 dni w miesiącu liczącym 31 dni

Marek Rotkiewicz
Marek Rotkiewicz
Jak ustalić wynagrodzenie, gdy pracownik choruje 30 dni w miesiącu liczącym 31 dni
Jak ustalić wynagrodzenie, gdy pracownik choruje 30 dni w miesiącu liczącym 31 dni
Fotolia
Pracownik przebywał przez 30 dni w miesiącu mającym 31 dni na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby. Jak ustalić wynagrodzenie, jeżeli jeden dzień świadczył pracę lub ten jeden dzień miał wolny w związku z rozkładem czasu pracy?

Jak ustalić wynagrodzenie pracownika, który przez 30 dni, w miesiącu mającym 31 dni (np. lipiec 2016 r.), był na zwolnieniu, a przez jeden dzień świadczył pracę lub ten jeden dzień miał wolny w związku z rozkładem czasu pracy przy stałym wynagrodzeniu miesięcznym? Czy będą występowały jakieś różnice w przypadku, gdy będzie to zwolnienie chorobowe albo zwolnienie z tytułu opieki nad dzieckiem – pyta Czytelniczka z Płocka.

W opisanych przez Państwa przypadkach ustalenie wynagrodzenia będzie uzależnione od tego, czy w tym jednym dniu miesiąca pracownik miał zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy wolne, czy też świadczył pracę.

W przypadku gdy w dniu tym pracownik świadczył pracę, bezwzględnie należy naliczyć za nią wynagrodzenie. Jeżeli jednak był to dla pracownika dzień wolny, to wynagrodzenie za ten miesiąc nie będzie przysługiwało – zastosowanie zasad naliczania wynagrodzenia w miesiącach, w których pracownik pobierał wynagrodzenie chorobowe lub zasiłki z ubezpieczenia chorobowego (niezależnie od rodzaju zasiłku), spowoduje, że jego wynagrodzenie zostanie „wyzerowane”.

Polecamy produkt: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Przy ustalaniu wynagrodzenia, jeżeli w miesiącu występują nieobecności, należy użyć metod wskazanych w przepisach rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (dalej: rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy).

Gdy pracownik otrzymuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości – za przepracowaną część miesiąca należną za miesiąc, w którym pracownik chorował (lub był nieobecny z innych powodów „zasiłkowych” – np. z powodu opieki nad chorym dzieckiem), oblicza się, dzieląc miesięczną stawkę wynagrodzenia przez 30 i następnie otrzymaną kwotę należy pomnożyć przez liczbę dni wskazanych w zaświadczeniu lekarskim o czasowej niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby (odpowiednio – przez liczbę dni opieki czy liczbę dni korzystania z zasiłku chorobowego).

Tak ustaloną kwotę wynagrodzenia odejmuje się od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc. Takie zasady wynikają z § 11 ust. 1 rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy. Metoda ta jest stosowana niezależnie od liczby dni w danym miesiącu kalendarzowym.

Zastosowanie tej zasady liczenia następuje również w miesiącach 31-dniowych, w których pracownik chorował (opiekował się dzieckiem lub korzystał z zasiłku chorobowego) przez 30 dni. Siłą rzeczy doprowadzi to do tego, że wyliczone wynagrodzenie wyniesie zero.

Pracownik zarabiający 3000 zł miesięcznie był chory w okresie 1–30 lipca 2016 r. Jego wynagrodzenie za lipiec obliczymy następująco:
● 3000 zł : 30 = 100 zł
● 100 zł × 30 dni choroby = 3000 zł
● 3000 zł – 3000 zł = 0 zł.

Pracownik otrzyma oczywiście świadczenia chorobowe (wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy).

Wskazana w przykładzie zasada wyliczenia wynagrodzenia, wynikająca z § 11 rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy, będzie miała zastosowanie, gdy jedyny dzień miesiąca nieobjęty zwolnieniem był dla pracownika dniem wolnym od pracy (w przykładzie jest nim niedziela 31 lipca 2016 r.).

Nie można jednak nie naliczyć wynagrodzenia wówczas, gdy przez ten jeden dzień pracownik świadczył pracę. Byłoby to sprzeczne z podstawową zasadą odpłatności za świadczoną pracę.

Zgodnie bowiem z art. 80 ustawy – Kodeks pracy, wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Nie ma możliwości zatem pominięcia faktu świadczenia pracy w tym dniu i niewypłacenia pracownikowi jakiejkolwiek kwoty. Pozostawałoby to wprost w sprzeczności z podstawową zasadą prawa pracy, jaką jest odpłatność za pracę wykonaną.

Główny Inspektorat Pracy (pismo nr GPP-87-4560-64/09/PE/RP) wypowiedział się, że w takich przypadkach najlepiej stosować § 4 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy, który wskazuje, jak obliczyć stawkę godzinową ze stałej miesięcznej stawki. Zgodnie z tym przepisem, wynagrodzenie określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości należy podzielić przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu. Otrzymaną stawkę za jedną godzinę pracy należy następnie pomnożyć przez liczbę godzin przepracowanych przez pracownika.

Pracownik był chory w dniach 2–31 lipca 2016 r., 1 lipca zaś świadczył pracę. Osoba ta zarabia 4000 zł miesięcznie, pracuje w systemie podstawowym czasu pracy (czyli 8 godzin dziennie).
Ustalając wynagrodzenie za przepracowany dzień, należy stałe zarobki miesięczne podzielić przez wymiar czasu pracy w lipcu (168 godzin), a następnie przemnożyć przez 8 godzin, gdyż tyle wskazana osoba przepracowała 1 lipca:
● 4000 zł : 168 godz. = 23,81 zł
● 23,81 zł × 8 godzin = 190,48 zł.

Za przepracowany 1 dzień w lipcu wynagrodzenie dla pracownika wyniesie 190,48 zł.

Podstawa prawna:

- art. 80 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502; ost. zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 1053),

- § 4, § 11 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. Nr 62, poz. 289; ost. zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 2000).

Dołącz do grona ekspertów Infor.pl!

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.

  Jak można podzielić urlop ojcowski?

  Urlop ojcowski przysługuje w wymiarze 2 tygodni. Jak można go podzielić? Do kiedy należy go wykorzystać?

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy - czy jest możliwe? Co na to prawo? Jakie świadczenia przysługują za czas izolacji?

  Składki KRUS - IV kwartał 2021 r.

  Składki KRUS w IV kwartale 2021 r. - ile wynosi miesięczna składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Dyscyplinarka za brak szkolenia BHP

  Czy brak szkolenia BHP może być podstawą dyscyplinarki? Czy można uznać to za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracownika?

  Dzień Pracownika Służby BHP

  Dzień Pracownika Służby BHP przypada na 19 września każdego roku. Z tej okazji Minister Rodziny i Polityki Społecznej przygotowała list z podziękowaniami i życzeniami dla pracowników służb BHP.

  Dobre i złe nawyki pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna pomaga łączyć pracę z życiem prywatnym. Jakie są dobre i złe nawyki zdalnych pracowników? Oto wyniki badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech.

  Płaca minimalna a gospodarka - podcast premiera

  Jaki wpływ na gospodarkę ma płaca minimalna? Czym skutkuje brak godziwego wynagrodzenia? Premier wystartował z autorskim podcastem.

  Składka zdrowotna 9% średniej płacy krajowej

  Składka zdrowotna liczona od średniej płacy krajowej to propozycja Rzecznika MŚP. Czy 9% przeciętnej płacy w gospodarce przy podatku liniowym to dobre rozwiązanie? Ile wyniosłaby w 2022 r.?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.