reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Podróże służbowe > Podróże służbowe - diety w delegacji, czas pracy

Podróże służbowe - diety w delegacji, czas pracy

Przepisy nie mówią wprost, jaki moment należy uznać za początek podróży służbowej. W jaki sposób należy naliczyć diety z tytułu podróży służbowej w przypadku konieczności wyjazdu poza teren województwa – czy od momentu wyjazdu z miejsca zamieszkania lub siedziby firmy, czy dopiero od chwili przekroczenia granicy województwa? Jak rozliczać czas pracy pracowników odbywających podróże służbowe?

Przejazdy

Rozważając kwestię czasu pracy w podróży służbowej, należy odnieść się do definicji czasu pracy z art. 128 par. 1 k.p. W myśl tego przepisu czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę. O pozostawaniu w dyspozycji pracodawcy przez pracownika, który pracy nie wykonuje, można mówić w zakresie, w jakim pracownik znajduje się w stanie psychofizycznym umożliwiającym wykonywanie pracy, mając przy tym zamiar jej świadczenia – musi więc wystąpić rzeczywista możliwość i gotowość świadczenia pracy.

Zatem czasem pracy jest czas, w którym pracownik faktycznie wykonywał pracę podczas podróży służbowej. Nie będzie nim natomiast czas przejazdów, jakie pracownik odbywa w ramach tej podróży (dojazd do miejsca wykonywania zadania i powrót do miejsca zamieszkania), ani czas pobytu w podróży służbowej, podczas którego praca nie była wykonywana. Wyjątek od tej zasady stanowi jednak czas podróży, który przypada w normalnych (harmonogramowych) godzinach pracy. Taki przejazd jest zaliczany do czasu pracy. [przykład]

Powyższy sposób kwalifikowania czasu przejazdów do czasu pracy odnosi się do typowych podróży służbowych, mających charakter incydentalny w stosunku do zasadniczych obowiązków pracownika wynikających z umowy o pracę. Inaczej wygląda sytuacja pracowników, których praca w decydującej mierze polega na przemieszczaniu się z jednego do drugiego miejsca (miejscowości) wykonywania zajęć stanowiących przedmiot pracowniczego zobowiązania. Przejazdy stanowią tu integralny element sposobu wykonywania pracy w ramach ruchomego miejsca pracy.

W wyroku z 6 maja 2014 r., sygn. akt II PK 219/13, Sąd Najwyższy orzekł, że czasem pracy pracownika wykonującego obowiązki na określonym obszarze, do czego niezbędne jest stałe przemieszczanie się, jest także czas poświęcony na niezbędne przejazdy. W ich czasie pracownik pozostaje bowiem w dyspozycji pracodawcy, a świadczenie pracy polega na samym przemieszczaniu się, bez którego nie byłoby możliwe wykonanie podstawowych zadań pracowniczych. Jeśli więc praca jest wykonywana wyłącznie lub w przeważającej mierze poza siedzibą zakładu pracy, pracownikowi należy wliczyć do czasu pracy nie tylko czas niezbędny na wykonanie zadania określonego przez pracodawcę, lecz także czas przeznaczony na przejazdy.

PRZYKŁAD

Planowane godziny pracy

Pracownicy zgodnie z obowiązującym harmonogramem świadczą pracę od godz. 6.00 do 14.00. Pracodawca wysyła ich w podróż służbową. Aby dostać się do miejsca będącego jej celem wyjeżdżają o godz. 6.00, na miejscu są o 7.00 i do 13.00 świadczą pracę, po czym o 14.00, po przebyciu drogi powrotnej, kończą dzień pracy. Ponieważ podróż zarówno w jedną, jak i w drugą stronę przypada w normalnych godzinach pracy, zaliczana jest do czasu pracy. W sytuacji gdyby pracownicy przebywali w podróży przed godz. 6.00 lub po godz. 14.00, czas przejazdów nie wliczałby się do czasu pracy.

Sprawdź: Wskaźniki i stawki

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Autor:

dyrektor departamentu prawnego w Głównym Inspektoracie Pracy

Zdjęcia

Podróże służbowe - diety w delegacji, czas pracy
Podróże służbowe - diety w delegacji, czas pracy

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Siwka

Maciej Siwka jest adwokatem, partnerem zarządzającym w Kancelarii Achtelik Siwka i Wspólnicy Adwokaci i Radcy Prawni sp. p. z siedzibą w Katowicach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama