Czym jest stosunek pracy? (art.22)
REKLAMA
REKLAMA
Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę. Pracodawca w ramach stosunku pracy zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Zatrudnienie w takich warunkach jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy.
REKLAMA
Stosunek pracy jest prawnym stosunkiem o charakterze zobowiązaniowym, w którym występują dwa równoprawne podmioty - pracownik i pracodawca.
Nie jest dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu warunków wykonywania pracy przewidzianych dla stosunku pracy.
Zobacz: Kto wstępuje w prawa pracownika po jego śmierci?
Cechy charakterystyczne stosunku pracy:
- podporządkowanie pracownika,
- osobiste wykonywanie obowiązków,
- odpłatność,
- ponoszenie przez pracodawcę ryzyka niewykonania bądź nieprawidłowego wykonania pracy przez pracownika,
- pracownik wykonuje czynności o charakterze ciągłym, powtarzającym się.
Pracownikiem może być osoba, która ukończyła 18 lat. Możliwe jest zatrudnianie na szczególnych warunkach osób powyżej 19 roku życia. Odbywa się to w celu przygotowania zawodowego.
Osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych może bez zgody przedstawiciela ustawowego nawiązać stosunek pracy oraz dokonywać czynności prawnych, które dotyczą tego stosunku. Jednakże gdy stosunek pracy sprzeciwia się dobru tej osoby, przedstawiciel ustawowy za zezwoleniem sądu opiekuńczego może stosunek pracy rozwiązać.
Zobacz serwis: Wypowiedzenie
Podstawa prawna: Art. 22 Kodeks pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat