Kategorie

Terminy składania PIT 2016

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska
Terminy składania PIT 2016
Monkey Business Images
Fotolia
Do kiedy należy złożyć roczny PIT-40, PIT-11, PIT-4R, PIT-8C za 2016 rok? Terminy przesyłania dokumentów zależą od formy przesłania dokumentów - papierowej lub elektronicznej.

Czasem firmy muszą to zrobić również za byłego pracownika. Wymaga się m.in., aby w PIT-8C wykazywać przychód od opłaconych przez pracodawcę zaległych składek ZUS.

Najmniejsze podmioty rozliczające nie więcej niż pięć osób mogą składać dokumenty w formie papierowej, o ile nie korzystają z usług biur podatkowych. Pozostali muszą składać je elektronicznie. Od formy zależą też terminy przesyłania dokumentów.

PIT-40 i PIT-11

Formularz PIT-40 składają firmy, których pracownicy poproszą o rozliczenie z fiskusem, wypełniając PIT-12. Formularz ten podatnik przekazuje płatnikowi przed 10 stycznia roku następującego po roku podatkowym. Pracodawca może też przyjąć dokument później. Rozliczenie podatnika przez pracodawcę jest możliwe, gdy nie korzysta on m.in. z odliczeń podatkowych (poza tymi, których dokona pracodawca) czy preferencyjnego opodatkowania wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Poza tym dochody muszą być uzyskane tylko od pracodawcy, który składa zeznanie.

Firma musi przekazać PIT-40 pracownikowi i fiskusowi do 28 lutego 2017 r. (w formie papierowej do 31 stycznia 2017 r.).

Polecamy produkt: VAT 2017. Komentarz

W tym samym terminie co PIT-40 płatnik przekazuje formularz PIT-11 zarówno urzędowi skarbowemu, jak i podatnikowi. W formularzu należy podać: informację o kosztach uzyskania przychodu z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej, dochody podatnika, pobrane zaliczki, pobrane składki oraz informację o przychodach zwolnionych od podatku.

W PIT-11 wykazuje się faktycznie osiągnięty przez podatnika przychód (dochód) i faktycznie pobrane zaliczki na podatek dochodowy.

Firma nie wykazuje zaliczki na podatek, jeżeli nie ma możliwości jej pobrania. Przykładowo chodzi o sytuację, w której pracodawca nie doliczył do przychodu pracownika wartości świadczenia niepieniężnego i koryguje to dopiero po odejściu zatrudnionego. Płatnik ma wtedy jedynie obowiązek wykazać w rocznej informacji PIT-11 wartość przychodu z tytułu świadczenia w naturze, a jako wysokość pobranej zaliczki z tego tytułu podać kwotę 0 zł. Natomiast były pracownik musi uwzględnić ten przychód w rocznym zeznaniu podatkowym. Potwierdził to dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 15 września 2016 r., nr IBPB-2-1/4511-324/16-1/BJ.

PIT-4R

Inaczej jest w przypadku PIT-4R, rocznej deklaracji o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. W tej deklaracji płatnik wykazuje należne zaliczki na podatek m.in. od przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy – wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.

Formularz ten składa się do końca stycznia każdego roku, odpowiednio w wersji papierowej lub elektronicznej, do właściwego dla płatnika urzędu skarbowego.

PIT-8C

Z kolei PIT-8C jest formularzem informującym o wypłaconych stypendiach, przychodach z innych źródeł oraz niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych.

Informację tę sporządzają m.in. podmioty, które wypłaciły w ciągu roku podatnikowi świadczenia z innych źródeł, ale nie są zobowiązane do poboru od nich podatku czy zaliczek.

Przepisy wymieniają tylko niektóre rodzaje przychodów z innych źródeł – m.in. alimenty, różne zasiłki ubezpieczeniowe, stypendia.

Reklama

Fiskus wymaga też np., aby w PIT-8C wykazywać przychód od opłaconych przez pracodawcę zaległych składek ZUS za byłego pracownika. Organy podatkowe twierdzą, że jeżeli składki – w części finansowanej przez pracownika – pokrył pracodawca, to zatrudniony uzyskał przysporzenie majątkowe. Jest to więc jego przychód z innych źródeł. Potwierdza to interpretacja dyrektora IS w Katowicach z 15 września 2016 r., nr IBPB-2-1/4511-323/16-1/BJ. Stwierdził tak również minister finansów w interpretacji zmieniającej z 28 stycznia 2016 r., nr DD3/033/165/14/CRS.

Innego zdania był Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 27 października 2015 r. (sygn. akt II FSK 1891/13). NSA uznał, że pracownicy nie mają żadnego trwałego przysporzenia majątkowego z tego tytułu, że szef opłaci za nich zaległe składki ZUS.

Terminy składania to 31 stycznia dla wersji papierowej i 28 lutego – elektronicznej.

PIT-8AR

Do końca stycznia, odpowiednio w formie papierowej lub elektronicznej, PIT-8AR składają ci, którzy pobrali podatek od przychodów opodatkowanych ryczałtowo. Formularz składa się do właściwego urzędu skarbowego ustalonego według miejsca zamieszkania płatnika albo siedziby.

W deklaracji tej trzeba wykazać kwoty pobranego podatku za poszczególne miesiące. Wykazuje się w niej podatek pobrany m.in. od:

- świadczeń otrzymanych przez byłych emerytów i rencistów oraz funkcjonariuszy służb mundurowych,

- przychodów kapitałowych,

- odsetek z rachunków bankowych, od wypłaconych dywidend i innych przychodów z udziału w zyskach osób prawnych,

- kwot wypłaconych po śmierci członka OFE lub wypłat z subkonta ZUS. ⒸⓅ

Podstawa prawna

Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).

Polecamy: Formularze PIT

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Lipiec 2021 - godziny pracy, dni wolne

  Lipiec 2021 - godziny pracy i dni wolne czyli jaki jest wymiar czasu pracy. Kalendarz lipca.

  Sposoby motywowania pracowników zdalnych

  Motywowanie pracowników zdalnych - jakie są skuteczne sposoby? Jak nagradzać pracowników na pracy zdalnej? Czy krótszy czas pracy to dobry pomysł?

  Zasiłek chorobowy a okres wyczekiwania

  Zasiłek chorobowy przysługuje po upływie okresu wyczekiwania. Ile wynosi okres wyczekiwania? Kiedy można otrzymać zasiłek bez okresu wyczekiwania?

  Emerytura - czerwiec czy lipiec 2021?

  Emerytura - czerwiec czy lipiec 2021 r.? Kiedy złożyć wniosek? Czy emeryci stracą, wnioskując o emeryturę jeszcze w czerwcu?

  Powrót do oszczędzania w PPK

  PPK - powrót do oszczędzania w PPK jest zawsze możliwy. Jak po rezygnacji powrócić do programu?

  Hybrydowy model pracy planuje 77% pracodawców

  Hybrydowy model pracy wybiera aż 77% pracodawców w Polsce. Ile dni pracy zdalnej w tygodniu planują wprowadzić?

  Jakie prawa ma ojciec?

  Ojciec - jakie prawa ma mężczyzna wychowujący dzieci? Czy tata może skorzystać z urlopu macierzyńskiego?

  Zlecenie studenta do 26 r. życia i umowa o dzieło bez składek ZUS

  Zlecenie studenta do 26 r. życia i umowa o dzieło nie będą oskładkowane - MRiPS.

  Niedziela handlowa - lipiec 2021

  Niedziela handlowa - lipiec 2021 r. ma 4 niedziele. Czy 4 lipca, 11 lipca, 18 lipca albo 25 lipca to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  System kadrowo-płacowy - o co pytać dostawcę

  System kadrowo-płacowy - o co należy pytać dostawcę przy wyborze oprogramowania HR?

  Praca zdalna - Kodeks pracy [PROJEKT]

  Praca zdalna - Kodeks pracy będzie zawierał przepisy dotyczące pracy zdalnej. Jakie regulacje przewiduje projekt?

  Prace sezonowe a bezpieczeństwo pracowników

  Prace sezonowe zalewają portale z ofertami pracy. Co z bezpieczeństwem pracowników?

  Zmiana warunków pracy cudzoziemca a zezwolenie na pracę

  Czy zmiana warunków pracy cudzoziemca wiąże się z koniecznością zmiany zezwolenia na pracę lub uzyskania nowego?

  Ochrona danych przy pracy zdalnej - 5 wskazówek na wakacje

  Ochrona danych przy pracy zdalnej czyli jak nie narazić firmy na kradzież wrażliwych danych. Oto 5 wskazówek na wakacje dla pracowników zdalnych.

  Wyższe wynagrodzenia lekarzy rezydentów od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe wynagrodzenia lekarzy rezydentów od 1 lipca 2021 r. przewiduje projekt rozporządzenia ministra zdrowia o zasadniczych wynagrodzeniach dla rezydentów. Ile wyniosą?

  "Blaski i cienie PPK" - niezależne badanie naukowe

  PPK - jakie są opinie o programie? Poznaj wyniki niezależnego badania naukowego "Blaski i cienie PPK".

  Tata wybiera urlop ojcowski

  Urlop ojcowski to urlop najczęściej wykorzystywany przez ojców urlop po narodzinach dziecka. Najrzadziej korzystają z urlopu rodzicielskiego.

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika a przepisy

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika - jakie są przepisy prawne? Czy to nie narusza dóbr osobistych pracownika?

  Zasiłek macierzyński i opiekuńczy - będzie okres wyczekiwania?

  Okres wyczekiwania przy zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym? To propozycja ZUS mająca zapobiegać nadużyciom.

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy wniosek?

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2020, styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 r. z tarczy 9.0?

  Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

  Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?