REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracownicy mogą otrzymać zaliczkę w przypadku niewypłacalności pracodawcy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Anna Bejka

REKLAMA

Od 20 lipca 2010 r. w przypadku niewypłacalności pracodawcy pracownik może otrzymać zaliczkę z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na poczet niezaspokojonych przez pracodawcę roszczeń pracowniczych. Wniosek w tej sprawie może złożyć zarówno pracownik, jak i pracodawca.

W obowiązującym od 20 lipca br. rozporządzeniu MPiPS w sprawie wniosków o wypłatę zaliczek (z FGŚP) zostały określone dwa wzory wniosków o wypłatę zaliczki na poczet należnych świadczeń z FGŚP z tytułu niezaspokojonych przez pracodawcę roszczeń pracowniczych (jeden dla pracowników, a drugi dla pracodawców). Rozporządzenie reguluje tryb składania wniosków oraz przekazywania pracownikowi środków z FGŚP po rozpatrzeniu wniosku.

REKLAMA

Autopromocja

Z wnioskiem o zaliczkę występuje pracownik

Kierownik biura terenowego FGŚP wypłaca na wniosek pracownika zaliczkę na poczet niezaspokojonych przez pracodawcę roszczeń pracowniczych w kwocie niezaspokojonych roszczeń, nie wyższej jednak niż wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Pracownik składa wniosek o wypłatę zaliczki kierownikowi biura terenowego FGŚP właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy. We wniosku pracownik musi oświadczyć, że pozostaje w stosunku pracy z danym pracodawcą, wskazać rodzaj niezaspokojonych roszczeń pracowniczych i ich wysokość. Pracownik składa oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

Wniosek dzieli się na dwie części. Pierwszą wypełnia i podpisuje pracownik, dołączając:

  • informacje lub dokumenty uprawdopodobniające wystąpienie niewypłacalności pracodawcy lub dowód złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości (np. protokół, pismo, oświadczenie),
  • druk zgłoszenia do ubezpieczeń ZUS ZUA wypełniony w części dotyczącej danych ewidencyjnych i adresu oraz podpisany przez pracownika.

Ta część wniosku zawiera m.in. informacje o dacie, od której zaprzestano wypłacania wynagrodzeń. Pracownik musi również złożyć oświadczenie, że nie należy do kategorii osób wyłączonych z definicji pracownika (np. małżonek pracodawcy i jego dzieci własne). Kwotę niezaspokojonych roszczeń pracowniczych z tytułu zatrudnienia u pracodawcy podaje w wartościach brutto. Zwrot dotyczy tylko należności głównych (tzn. bez odsetek). Istnieje możliwość wybrania formy otrzymania zaliczki przekazem pocztowym lub przelewem na rachunek bankowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Druga część wniosku to zatwierdzenie kwoty do wypłaty. Zostanie wypełniona i podpisana przez główną księgową i kierownika biura terenowego FGŚP po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku pracownika. Ta część dokumentu zawiera informacje o potrąceniach od kwoty zatwierdzonej do wypłaty ze środków FGŚP. Kierownik biura terenowego FGŚP dokonuje potrąceń od kwoty obliczonych zaliczek, tj. dokonuje wpłat składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych i ewentualnie przekazuje należności alimentacyjne.

Rozpatrując wniosek kierownik biura terenowego FGŚP występuje o kopię aktualnego odpisu z rejestru przedsiębiorców KRS lub o zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, dotyczące niewypłacalnego pracodawcy. Po zakończeniu całej procedury rozpatrywania wniosku kierownik biura terenowego FGŚP zawiadamia pracownika o terminie i wysokości zatwierdzonej do wypłaty zaliczki. O dokonaniu wypłaty zaliczki niezwłocznie zawiadamia pracodawcę, wskazując kwotę wypłaconego świadczenia oraz datę wypłaty.

Wniosek o wypłatę zaliczki może złożyć pracownik w odniesieniu do roszczeń z tytułu niewypłacalności pracodawcy powstałych od 1 października 2006 r. Działanie wstecz przepisów wynika z art. 2 ustawy nowelizującej z 8 stycznia 2010 r. o zmianie ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy.

Kontrola istnienia podstawy do złożenia wniosku

W przypadku zgłoszenia przez pracownika wniosku o wypłatę świadczeń z tytułu faktycznego zaprzestania działalności przez pracodawcę, kierownik biura terenowego FGŚP ma prawo do uzyskania niezbędnych informacji w zakresie:

  • składania deklaracji i opłacenia należnych podatków w urzędzie skarbowym,
  • wyrejestrowania pracowników lub płatnika z ZUS,
  • ustaleń dokonanych przez PiP w ramach przeprowadzonych u pracodawcy kontroli i inspekcji,
  • ustaleń dokonanych przez komornika w trakcie prowadzonych przeciwko pracodawcy postępowań egzekucyjnych.

Kierownik biura terenowego FGŚP może także zażądać od pracodawcy dokumentów potwierdzających faktyczne zaprzestanie działalności. Ma również prawo wglądu do dokumentacji w miejscu działalności pracodawcy.

Z wnioskiem o zaliczkę dla pracowników występuje pracodawca

W okresie od dnia złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości pracodawcy do dnia wydania przez sąd postanowienia w sprawie ogłoszenia upadłości pracodawca może złożyć do kierownika biura terenowego FGŚP wniosek o wypłatę zaliczek przeznaczonych na niezaspokojone świadczenia pracownicze. Zaliczki nie będą jednak wyższe niż wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę (art. 14a ust. 1 ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych). Wniosek obejmuje zbiorczy wykaz niezaspokojonych roszczeń pracowniczych oraz poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię wniosku o ogłoszenie upadłości złożonego w sądzie wraz z dołączonymi do niego dokumentami.

WAŻNE!

FGŚP wypłaca zaliczki bezpośrednio pracownikowi.


Wniosek o wypłatę zaliczek na poczet należnych świadczeń z FGŚP pracodawca składa kierownikowi biura terenowego FGŚP właściwemu ze względu na siedzibę niewypłacalnego pracodawcy. Do wniosku pracodawca musi dołączyć:

  • zbiorczy wykaz niezaspokojonych roszczeń pracowniczych,
  • poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię wniosku o ogłoszenie upadłości, złożonego w sądzie wraz z dołączonymi do niego dokumentami,
  • oświadczenia pracowników o sposobie dokonania wypłaty świadczenia,
  • kopię aktualnego odpisu z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego lub zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej,
  • kopię zaświadczenia o numerze REGON i decyzji o nadaniu numeru NIP,
  • oświadczenie pracodawcy o osiągnięciu albo nieosiągnięciu przez pracowników kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe,
  • wypełniony w części dotyczącej danych ewidencyjnych i adresu oraz podpisany przez pracownika druk zgłoszenia do ubezpieczeń ZUS ZUA.

Kierownik biura terenowego FGŚP przekazuje pracodawcy składającemu wniosek jeden egzemplarz zaakceptowanego wykazu, a następnie niezwłocznie przekazuje środki finansowe przelewem na rachunek bankowy lub przekazem pocztowym na adres wskazany w oświadczeniach pracowników o sposobie dokonania wypłaty świadczenia.

Na żądanie kierownika biura terenowego FGŚP, wnioskodawca musi uzupełnić w terminie 7 dni od dnia otrzymania tego żądania braki formalne wniosku, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania. Dotyczy to zarówno wniosku złożonego przez pracownika, jak i przez pracodawcę.

Podstawa prawna

  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 25 czerwca 2010 r. w sprawie wniosków o wypłatę zaliczki z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (Dz.U. Nr 119, poz. 805),
  • art. 2 ustawy z 8 stycznia 2010 r. o zmianie ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U. Nr 18, poz. 100),
  • art. 12–16 ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U. Nr 158, poz. 1121 ze zm.).
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop wypoczynkowy 2025 i 2026 [dla pracownika poniżej i powyżej 18 roku życia, w wieku emerytalnym, osób niepełnosprawnych]

Jednym z praw przysługujących pracownikom jest prawo do urlopu wypoczynkowego. Urlop jest udzielany w wymiarze zależnym od stażu pracy pracownika i – w pewnym sensie – jego wykształcenia. Wpływ na wymiar urlopu może mieć także wiek pracownika i niepełnosprawność.

Ważne terminy na kwiecień 2025 r. dla pracodawcy i pracownika

Od 1 kwietnia zaczął się kolejny II kwartał w 2025 r. W kwietniu jest sporo ważnych terminów, o których muszą pamiętać w szczególności pracodawcy, ale i pracownicy bo te kwestie z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych dotyczą ich bezpośrednio. Podpowiadamy jakie dokumenty powinny wygenerować, złożyć działy księgowe czy kadr oraz jakie należności i składki powinny być opłacone w kwietniu 2025 r.

MRPiPS: negatywnie opiniuje petycję w sprawie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego przedsiębiorców

Poznaliśmy długo wyczekiwaną odpowiedź z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w zakresie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego przedsiębiorców, w szczególności jednocześnie zatrudnionych na część etatu. Stanowisko wyrażone przez resort pracy nie jest zadowalające dla przedsiębiorców. Nie takiej odpowiedzi oczekiwali.

Uwaga: zaczęła się inwazja kleszczy. Ukąszenie kleszcza może powodować chorobę zawodową, wypadek przy pracy i świadczenia z ZUS

Jak podaje w swoim komunikacje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zaczął się już "sezon" na kleszcze. Nie wiele osób wie, ale ukąszenie kleszcza może powodować chorobę zawodową czy nawet wypadek przy pracy, a co się z tym wiąże możliwość otrzymywania świadczenia z ZUS czy KRUS. Przytaczamy też mity dotyczące kleszczy ale i niezbędne informacje.

REKLAMA

Co się należy oprócz wynagrodzenia? 3 świadczenia wynikające ze stosunku pracy

Wynagrodzenie to świadczenie dla pracownika wynikające ze stosunku pracy. Przepisy prawa pracy przewidują jeszcze trzy inne świadczenia, które należą się pracownikowi. Jakie i co należy o nich wiedzieć?

Tylko 169 zł. Tyle wynosi składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w II kwartale 2025 r., ale nie dla wszystkich

Tylko 169 zł. Tak, tyle wynosi składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w II kwartale 2025 r. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich ubezpieczonych. Niby stawka jest niska, ale z drugiej strony w przyszłości emerytura czy renta też będzie niska. Czy warto?

Nowe stawki odszkodowania z ZUS 2025 i 2026

Od 1 kwietnia 2025 r. odszkodowania z ZUS są wyższe. Ile ZUS wypłaci za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu? Oto nowe stawki odszkodowania z ZUS 2025 i 2026.

Aktywnie w żłobku. Maksymalny koszt pobytu dziecka w żłobku wynosi 2200 zł

2200 zł - tyle wynosi wysokość kosztu pobytu dziecka w żłobku w okresie od 1 kwietnia 2025 r. do 31 marca 2026 r. Jest to maksymalna stawka uprawniająca rodziców do skorzystania ze świadczenia „aktywnie w żłobku”.

REKLAMA

Bez refundacji dla cukrzyków, a koszt leczenia to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Mamy odpowiedź z Ministerstwa Zdrowia

Zgodnie z Konstytucją RP każdy ma prawo do ochrony zdrowia. Jak się jednak okazuje to zdrowie jest chronione w różnym stopniu w stosunku do różnych osób. Niestety sytuacja niektórych osób cierpiących na cukrzycę nie poprawi się w najbliższym czasie. Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało, że nie planuje poszerzenia populacji uprawnionej do korzyści i dofinansowań związanych z cukrzycą.

Kiedy 36 dni urlopu dla pracownika?

Standardem jest, że pracownicy mają 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego w roku. Niektórzy pracownicy są uprawnieni do nawet 36 dni urlopu. Kto i kiedy może liczyć na tak długi urlop?

REKLAMA