Dofinansowanie z ZFŚS a zatrudnienie na część etatu
REKLAMA
REKLAMA
Czy pracownik stowarzyszenia, który jest zatrudniony tylko na część etatu, powinien otrzymać dofinansowanie do wypoczynku proporcjonalnie do wymiaru etatu? Jak wartościować wysokość dofinansowania poszczególnym pracownikom?
REKLAMA
Nie – co do zasady wysokość dofinansowania do wypoczynku uzależniona jest jedynie od sytuacji materialnej pracownika.
Zobacz także: Czy prawidłowe jest przyznanie świadczeń z zfśs na podstawie rozmowy z pracodawcą
Zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (dalej: ZFŚS) oraz zasady przeznaczania środków funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa pracodawca w regulaminie (art. 8 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych).
W regulaminie funduszu, poza ogólnymi – socjalnymi warunkami przyznawania uprawnionym pomocy – można wprowadzić również dodatkowe kryteria. Pracodawca może stworzyć tzw. progi dochodowe pracowników, które uprawniają ich do pomocy socjalnej w określonej wysokości (np. dopłat do wypoczynku).
Podstawowym kryterium, jakim należy kierować się przy przyznawaniu świadczeń z ZFŚS, jest zatem zawsze sytuacja życiowa, rodzinna i materialna uprawnionych osób.
Zdaniem Sądu Najwyższego, pracodawca administrujący środkami ZFŚS nie może ich wydatkować niezgodnie z regulaminem zakładowej działalności socjalnej, którego postanowienia nie mogą być sprzeczne z zasadą przyznawania świadczeń według kryterium socjalnego, to jest uzależniającego przyznawanie ulgowych usług i świadczeń wyłącznie od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z ZFŚŚ (zob. wyrok SN z 20 sierpnia 2001 r., sygn. akt I PKN 579/00; patrz: http://administracja3.inforlex.pl).
Przyznawanie świadczeń z ZFŚS musi być zawsze uzależnione od sytuacji materialnej uprawnionych osób.
Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie
Oceniając sytuację życiową i materialną pracowników i ich rodzin, należy brać pod uwagę zarówno wysokość pobieranego w danym zakładzie pracy wynagrodzenia (np. według wprowadzonych w regulaminie progów), jak również dochód przypadający na jednego członka rodziny. Istotne jest, aby świadczenia z tego funduszu trafiały do osób faktycznie potrzebujących pomocy – czyli znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.
Bez wpływu na te kryteria pozostaje natomiast wymiar etatu, w jakim pracownik świadczy pracę. Podobnie jest z innymi elementami stosunku pracy pracowników – takimi jak np. rodzaj czy godziny wykonywanej pracy.
Podstawa prawna:
- art. 2 ust. 1, art. 3 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 592; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz. 747)
Zadaj pytanie na: Forum Kadry
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat