| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Urlop bezpłatny a składki z prowadzonej działalności

Urlop bezpłatny a składki z prowadzonej działalności

Czy pracownik przebywający na urlopie bezpłatnym musi opłacać składki z prowadzonej przez siebie działalności?

Powinien Pan zatem złożyć dokumentację zgłoszeniową i rozliczeniową, w której wskaże Pan właściwy tytuł ubezpieczenia w okresie urlopu bezpłatnego oraz należne w tym okresie składki z działalności.

O składkach ZUS przedsiębiorców czytaj także w e-Poradniku dostępnym na www.inforfk.pl

Przykład

Antoni B., zatrudniony w firmie Delta na pełny etat, od 3 lat jednocześnie prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą (podlega z tego tytułu tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu). Od 1 czerwca do 31 lipca br. pracodawca Antoniego B. udzielił mu urlopu bezpłatnego. W związku z tym zmianie ulegnie zakres podlegania ubezpieczeniom przez tego przedsiębiorcę z tytułu jego działalności gospodarczej. Zakładając, że Antoni B. zakończy urlop bezpłatny 31 lipca i będzie kontynuował zarówno działalność gospodarczą, jak i zatrudnienie etatowe, będzie zobowiązany złożyć w ZUS następujące dokumenty:

Dokumentacja zgłoszeniowa

Dokumentacja rozliczeniowa

termin na złożenie

rodzaj dokumentu

termin na złożenie

rodzaj dokumentu

10 czerwca 2013 r.*

ZUS ZWUA z kodem tytułu ubezpieczenia 05 10 xx (wyrejestrowanie z ubezpieczenia zdrowotnego), z datą wyrejestrowania 1 czerwca 2013 r.

10 czerwca 2013 r.

Deklaracja rozliczeniowa ZUS DRA za maj 2013 r., z rozliczeniem składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne

10 czerwca 2013 r.*

ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia 05 10 xx (zgłoszenie do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego i zdrowotnego), z datą zarejestrowania 1 czerwca 2013 r.

10 lipca 2013 r.

Deklaracja rozliczeniowa ZUS DRA za czerwiec 2013 r. z rozliczeniem składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe i na FP oraz na ubezpieczenie zdrowotne

8 sierpnia 2013 r.

ZUS ZWUA z kodem tytułu ubezpieczenia 05 10 xx (wyrejestrowanie z obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego i zdrowotnego), z datą wyrejestrowania 1 sierpnia 2013 r.

12 sierpnia 2013 r.**

Deklaracja rozliczeniowa ZUS DRA za lipiec 2013 r. z rozliczeniem składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe i na FP oraz na ubezpieczenie zdrowotne

8 sierpnia 2013 r.

ZUS ZZA z kodem tytułu ubezpieczenia 05 10 xx (zgłoszenie do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego), z datą zarejestrowania 1 sierpnia 2013 r.

10 września 2013 r.

Deklaracja rozliczeniowa ZUS DRA za sierpień 2013 r., z rozliczeniem składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne

* 7-dniowe terminy na złożenie dokumentów ZUS ZUA i ZUS ZWUA, przypadające w sobotę, ulegają przesunięciu na najbliższy dzień roboczy,

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Edustacja.pl

Portal szkoleniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »