reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Pracownicze Plany Kapitałowe > Czy PPK jest obowiązkowe dla pracownika?

Czy PPK jest obowiązkowe dla pracownika?

Oszczędzanie w pracowniczych planach kapitałowych (PPK) jest całkowicie dobrowolne. O tym czy przystąpić do programu decyduje sam pracownik. Co więcej nawet jeśli - w pewnym momencie - zrezygnuje z uczestnictwa w PPK w każdej chwili może do tego programu wrócić.

Po drugie każda deklaracja o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK obowiązuje tylko przez określony - w ustawie o PPK - czas. Wyznacza go termin, w którym realizowany powinien być kolejny autozapis co, zgodnie z ustawą o PPK, następować będzie co 4 lata. Pierwszy raz w kwietniu 2023 roku. Oznacza to, że złożona np. w sierpniu 2020 roku deklaracja o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK obowiązywać będzie tylko do końca lutego 2023 roku. Żeby nikt nie był tym zaskoczony do końca lutego 2023 roku pracodawca będzie musiał poinformować wszystkie osoby, które wcześniej zrezygnowały z uczestnictwa w PPK o tym, że od 1 kwietnia 2023 roku zapisze je do PPK, a następnie zacznie odprowadzać wpłaty do PPK na ich rachunek w instytucji finansowej, chyba że ponownie złożą mu deklaracje o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK.

To samo dotyczy pracowników, którzy zostali uczestnikami PPK (pracodawca podpisał w ich imieniu i na ich rzecz umowę o prowadzenie PPK) i po jakimś czasie zrezygnowali z oszczędzania w tym programie, czyli złożyli pracodawcy deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. W ich przypadku również dojdzie do automatycznego wznowienia wpłat do PPK (pierwszy raz w kwietniu 2023 roku) chyba, że ponownie złożą deklarację o rezygnacji z ich dokonywania.

Osoby powyżej 55 roku życia

 Pracownicy, którzy ukończyli 55 lat nie są objęci autozapisem. Aby zacząć oszczędzać w PPK muszą złożyć wniosek o zawarcie w ich imieniu umowy o prowadzenie PPK, czyli w praktyce o zapisanie ich do tego programu. Taką decyzję pracownicy 55+, który nie skończyli 70 roku życia mogą podjąć w każdej chwili a pracodawca powinien ich wniosek jak najszybciej zrealizować (oczywiście jeśli pracownik był zatrudniony u tego pracodawcy w dniu, w którym ustawa o PPK zaczęła mieć do niego zastosowanie albo posiada co najmniej 90 dniowy okres zatrudnienia u tego pracodawcy).

Ostanie słowo należy zatem zawsze do pracownika, bez względu na jego wiek. Co więcej w sprawie swojego oszczędzania w PPK pracownik może zmienić zdanie. I to wiele razy, praktycznie bez ograniczeń.

Pracodawca 50+, do którego ustawa o PPK zaczęła mieć zastosowanie 1 stycznia 2020 r. planuje podpisanie umowy o prowadzenie PPK 27 października tego roku. Przyjmijmy, że przed tym terminem jego długoletni, mający 45 lat, pracownik złoży mu deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. W takiej sytuacji pracodawca nie zapisze go do programu (nie zawrze w jego imieniu i na jego rzecz umowy o prowadzenie PPK). Jeśli po jakimś czasie pracownik zmieni zdanie i za przykładem swoich kolegów będzie chciał przystąpić do PPK wystarczy, że złoży pracodawcy wniosek o dokonywanie wpłat do PPK. Jeśli następnie będzie chciał przerwać oszczędzanie również może to zrobić składając pracodawcy deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. [koniec przykładu]

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775.

Podstawa prawna:

Małgorzata Jankowska, ekspert PFR Portal PPK

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Forum Od-nowa

Organizacja non-profit

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama