reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Pracownicze Plany Kapitałowe > Czy można być uczestnikiem więcej niż jednego PPK?

Czy można być uczestnikiem więcej niż jednego PPK?

Ustawa o PPK nie ogranicza liczby rachunków PPK, które mogą być założone dla jednej osoby. Tylko od pracownika zależy jednak na ilu rachunkach „trzymał” będzie swoje oszczędności. Czy można być uczestnikiem więcej niż jednego PPK?

Pracownik nie może sam zapisać się do PPK. Do programu zgłasza go zawsze zatrudniający go pracodawca, czyli jak nazywa go ustawa o PPK - podmiot zatrudniający. To on zawiera w imieniu i na rzecz pracownika umowę o prowadzenie PPK w następstwie czego instytucja finansowa, z którą pracodawca ma zawartą umowę o zarządzanie PPK, zakłada pracownikowi indywidualny rachunek PPK, na który wpływać będą wpłaty podstawowe i dodatkowe zarówno te finansowane przez pracownika, jak i przez pracodawcę, a także wpłata powitalna i dopłaty roczne od państwa.  

Rachunków może być więcej

Jeśli zatem pracownik pracuje w dwóch firmach, w każdej z nich osobno zostanie zapisany do PPK (zostanie w jego imieniu i na jego rzecz zawarta umowa o prowadzenie PPK) i w każdej z nich oszczędzać będzie na odrębnym rachunku PPK.  Również każda zmiana pracodawcy zwykle oznaczać będzie dla pracownika rozpoczęcie oszczędzania w nowej instytucji finansowej (otwarcie kolejnego rachunku PPK).  Nawet bowiem w sytuacji, gdy dotychczasowy i nowy pracodawca współpracują z tą samą instytucją finansową, w nowej firmie dla pracownika otwierany jest nowy rachunek PPK, na który wpłaty odprowadzał będzie jego nowy pracodawca.

W każdym nowym miejscu pracy dla pracownika zawierana jest nowa umowa o prowadzenie PPK, co oznacza, że zakładany jest dla niego nowy rachunek PPK. Pracownik może jednak zadbać, aby jego oszczędności „podążały za nim”. Wymaga to tylko współdziałania z nowym pracodawcą.

Polecamy: PPK dla pracownika

Kłopotliwe rozdrobnienie oszczędności

Z biegiem czasu liczba rachunków każdego pracownika będzie zatem z oczywistych względów rosła. W takiej sytuacji zarządzanie gromadzonymi tam oszczędnościami może nie być łatwe. Dlatego w interesie pracownika jest skomasowanie ich na jednym rachunku PPK.   Jak to zrobić? Odpowiedź daje art. 19 ustawy o PPK, przewidujący prostą procedurę przekazywania oszczędności uczestnika PPK zgromadzonych na rachunku, na którym oszczędzał w starej firmie na rachunek PPK, na którym będzie oszczędzał u nowego pracodawcy.  Co istotne, nie wymaga ona dużego zaangażowania po stronie pracownika. Wystarczy, że nowozatrudniona osoba poinformuje nowego pracodawcę, że oszczędza już w PPK, a następnie nie sprzeciwi się transferowi swoich oszczędności z jednego rachunku na drugi.

Pracownik informuje…

Zatrudniając się w firmie, w której PPK już funkcjonuje, pracownik powinien pamiętać, aby - w terminie 7 dni po upływie 10 dni miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin 3 miesięcy jego zatrudnienia (90 dni) - złożyć pracodawcy oświadczenie o zawartych w jego imieniu umowach o prowadzenie PPK. Takie oświadczenie powinno zawierać oznaczenie instytucji finansowych, z którymi zawarto umowy o prowadzenie PPK (pomocniczy wzór takiego oświadczenia jest dostępny na stronie mojeppk.pl w zakładce: pliki do pobrania).  

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Skibiński

Specjalista w zakresie prawa samorządowego, gospodarczego oraz spraw odszkodowawczych. Kancelaria prowadzi blog prawniczy „Filiżanka Prawa”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama