Kategorie

Czy można być uczestnikiem więcej niż jednego PPK?

Małgorzata Jankowska
Ekspert PFR Portal PPK
Czy można mieć dwa konta w PPK w dwóch różnych instytucjach?
Czy można mieć dwa konta w PPK w dwóch różnych instytucjach?
Fotolia
Ustawa o PPK nie ogranicza liczby rachunków PPK, które mogą być założone dla jednej osoby. Tylko od pracownika zależy jednak na ilu rachunkach „trzymał” będzie swoje oszczędności. Czy można być uczestnikiem więcej niż jednego PPK?

Pracownik nie może sam zapisać się do PPK. Do programu zgłasza go zawsze zatrudniający go pracodawca, czyli jak nazywa go ustawa o PPK - podmiot zatrudniający. To on zawiera w imieniu i na rzecz pracownika umowę o prowadzenie PPK w następstwie czego instytucja finansowa, z którą pracodawca ma zawartą umowę o zarządzanie PPK, zakłada pracownikowi indywidualny rachunek PPK, na który wpływać będą wpłaty podstawowe i dodatkowe zarówno te finansowane przez pracownika, jak i przez pracodawcę, a także wpłata powitalna i dopłaty roczne od państwa.  

Rachunków może być więcej

Reklama

Jeśli zatem pracownik pracuje w dwóch firmach, w każdej z nich osobno zostanie zapisany do PPK (zostanie w jego imieniu i na jego rzecz zawarta umowa o prowadzenie PPK) i w każdej z nich oszczędzać będzie na odrębnym rachunku PPK.  Również każda zmiana pracodawcy zwykle oznaczać będzie dla pracownika rozpoczęcie oszczędzania w nowej instytucji finansowej (otwarcie kolejnego rachunku PPK).  Nawet bowiem w sytuacji, gdy dotychczasowy i nowy pracodawca współpracują z tą samą instytucją finansową, w nowej firmie dla pracownika otwierany jest nowy rachunek PPK, na który wpłaty odprowadzał będzie jego nowy pracodawca.

W każdym nowym miejscu pracy dla pracownika zawierana jest nowa umowa o prowadzenie PPK, co oznacza, że zakładany jest dla niego nowy rachunek PPK. Pracownik może jednak zadbać, aby jego oszczędności „podążały za nim”. Wymaga to tylko współdziałania z nowym pracodawcą.

Polecamy: PPK dla pracownika

Kłopotliwe rozdrobnienie oszczędności

Z biegiem czasu liczba rachunków każdego pracownika będzie zatem z oczywistych względów rosła. W takiej sytuacji zarządzanie gromadzonymi tam oszczędnościami może nie być łatwe. Dlatego w interesie pracownika jest skomasowanie ich na jednym rachunku PPK.   Jak to zrobić? Odpowiedź daje art. 19 ustawy o PPK, przewidujący prostą procedurę przekazywania oszczędności uczestnika PPK zgromadzonych na rachunku, na którym oszczędzał w starej firmie na rachunek PPK, na którym będzie oszczędzał u nowego pracodawcy.  Co istotne, nie wymaga ona dużego zaangażowania po stronie pracownika. Wystarczy, że nowozatrudniona osoba poinformuje nowego pracodawcę, że oszczędza już w PPK, a następnie nie sprzeciwi się transferowi swoich oszczędności z jednego rachunku na drugi.

Pracownik informuje…

Zatrudniając się w firmie, w której PPK już funkcjonuje, pracownik powinien pamiętać, aby - w terminie 7 dni po upływie 10 dni miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin 3 miesięcy jego zatrudnienia (90 dni) - złożyć pracodawcy oświadczenie o zawartych w jego imieniu umowach o prowadzenie PPK. Takie oświadczenie powinno zawierać oznaczenie instytucji finansowych, z którymi zawarto umowy o prowadzenie PPK (pomocniczy wzór takiego oświadczenia jest dostępny na stronie mojeppk.pl w zakładce: pliki do pobrania).  

…pracodawca działa

Reklama

Złożenie takiego oświadczenia, zobowiązuje pracodawcę do działania, czyli rozpoczęcia procesu wypłaty transferowej. Pracodawca, który otrzymał oświadczenie pracownika o zawartych w jego imieniu umowach o prowadzenie PPK (czyli o posiadanych przez niego rachunkach PPK), niezwłocznie po zawarciu - w imieniu i na rzecz tego pracownika - umowy o prowadzenie PPK, informuje go, że ma obowiązek złożyć w jego imieniu wniosek o wypłatę transferową środków zgromadzonych na jego dotychczasowym rachunku (rachunkach) PPK na nowy rachunek PPK.

Jeśli pracownik nie będzie chciał, aby jego pieniądze zostały przelane z jednego rachunku na drugi, powinien poinformować pracodawcę o braku zgody na ich transfer. Ma na to 7 dni od otrzymania informacji od pracodawcy. W takiej sytuacji środki zgromadzone na jego dotychczasowym rachunku PPK pozostaną na nim do czasu ich wypłaty, wypłaty transferowej lub zwrotu.  Jeśli takiego sprzeciwu nie złoży, pracodawca złoży w jego imieniu wniosek o wypłatę transferową. I w rezultacie oszczędności pracownika zostaną przetransferowane z rachunku, na którym oszczędzał w poprzedniej firmie na rachunek, w którym obecnie oszczędza. 

Tylko jedna wpłata powitalna

Posiadanie kilku rachunków PPK nie oznacza, że pracownik dostanie kilka wpłat powitalnych lub kilka dopłat rocznych w ciągu jednego roku. Wpłata powitalna w wysokości 250 zł przyznawana jest bowiem tylko raz. Dopłata roczna w wysokości 240 zł, jak sama nazwa wskazuje, przyznawana jest co roku, oczywiście jeśli spełnione są warunki określone w ustawie o PPK. Jeśli pracownik posiada kilka rachunków PPK, jest ona przekazywana na rachunek PPK prowadzony na podstawie umowy o prowadzenie PPK, która została zawarta w jego imieniu i na jego rzecz najpóźniej. Gdyby okazało się, że tego samego dnia zawarto w imieniu uczestnika PPK i na jego rzecz więcej niż jedną umowę o prowadzenie PPK, dopłata trafi na rachunek, na którym wartość zgromadzonych środków jest większa.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: PFR Portal PPK
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?