Kategorie

PPK to nie emerytura

Ekspert PFR Portal PPK
PPK to nie emerytura. / Fot. Fotolia
PPK to nie emerytura. / Fot. Fotolia
Fotolia
Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to organizowany przez pracodawcę, ale współfinansowany przez pracownika, pracodawcę i państwo - system długoterminowego oszczędzania z przeznaczeniem na wypłatę po 60. roku życiu. Program umożliwia gromadzenie dodatkowych prywatnych oszczędności, które w przyszłości uzupełnią poziom świadczeń emerytalnych otrzymywanych z systemu publicznego.

System emerytalny w Polsce

Przeprowadzona w 1999 r. reforma systemu emerytalnego zdywersyfikowała źródło pochodzenia emerytur w Polsce i zamiast dotychczasowego systemu, w całości opartego na emeryturze z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wprowadzono rozwiązanie, w którym świadczenie otrzymuje się z trzech instytucji: ZUS, otwartych funduszy emerytalnych (OFE) oraz prywatnych instytucji, w których zostały  zgromadzone dodatkowe oszczędności na cele emerytalne.

Polecamy: PPK dla pracownika

W związku z trzema źródłami świadczeń nazwano ten system - trójfilarowym. Uczestnictwo w filarze I i II (ZUS i OFE) miało być obowiązkowe. Dziś OFE są dobrowolne, a dodatkowo planowana jest zmiana polegająca na przekształceniu OFE w Indywidualne Konta Emerytalne. Natomiast uczestnictwo w filarze III jest dobrowolne. Dobrowolne sposoby oszczędzania na emeryturę w ramach trzeciego (kapitałowego) filaru emerytalnego nie osiągnęły dotychczas charakteru powszechnego. Według danych KNF z 2019r., zaledwie kilka procent pracujących oszczędza w produktach takich jak IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego), IKE (Indywidualne Konto Emerytalne) czy PPE (Pracownicze Programy Emerytalne) - mimo, że produkty te oferują specjalne przywileje podatkowe.

PPK – prywatne oszczędności w III filarze

Ustawa o PPK, która weszła w życie w styczniu 2019 r. nie dotyczy dotychczasowych elementów publicznego systemu emerytalnego i nie wprowadza w nim zmian. PPK nie wpływają na wysokość składek emerytalnych ani na wysokość emerytur wypłacanych przez Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, nie mają również żadnego związku z OFE.

PPK są tak jak IKE, IKZE czy PPE dobrowolnym i prywatnym sposobem na gromadzenie oszczędności emerytalnych w ramach trzeciego filaru. Kwalifikujący się do udziału w PPK pracownicy są zapisywani do programu automatycznie. Dzięki takiej konstrukcji programu, która doskonale sprawdziła się w wielu krajach, PPK mają szansę na upowszechnienie gromadzenia oszczędności przez osoby aktywne zawodowo i pozwolą w przyszłości uzupełnić poziom świadczeń emerytalnych z systemu publicznego. Gromadzone w PPK środki są zarządzane są przez rynkowe instytucje finansowe i stanowią prywatną własność uczestnika PPK. W związku z tym, uczestnik PPK może w dowolnym momencie z nich skorzystać, dokonując zwrotu środków (bez konieczności podawania przyczyny) lub wypłaty w tzw. szczególnych sytuacjach życiowych.

Wypłata środków z PPK

Uczestnik PPK może dokonać wypłaty środków z PPK już po ukończeniu 60 r.ż. bez względu na status aktywności zawodowej, płeć, czy osiągnięcie wieku emerytalnego - nie ma to związku z możliwością rozpoczęcia wypłat. Wypłata środków z PPK będzie dokonywana przez instytucję finansową prowadzącą rachunek uczestnika PPK, niezależnie od świadczenia wypłacanego przez ZUS.

Więcej na temat PPK na www.mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: PFR Portal PPK
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.

  Niedziela handlowa - sierpień 2021

  Niedziela handlowa - sierpień 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 1 sierpnia, 8 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia lub 29 sierpnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

  Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

  Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

  Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

  Praca podczas upałów – zalecenia PIP

  Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu w gastronomii - Niemcy

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu to rozwiązanie dla sektora gastronomii w Niemczech. Czy to pomoże na niedobory kadrowe?