PPK to nie emerytura
REKLAMA
REKLAMA
System emerytalny w Polsce
Przeprowadzona w 1999 r. reforma systemu emerytalnego zdywersyfikowała źródło pochodzenia emerytur w Polsce i zamiast dotychczasowego systemu, w całości opartego na emeryturze z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wprowadzono rozwiązanie, w którym świadczenie otrzymuje się z trzech instytucji: ZUS, otwartych funduszy emerytalnych (OFE) oraz prywatnych instytucji, w których zostały zgromadzone dodatkowe oszczędności na cele emerytalne.
REKLAMA
Polecamy: PPK dla pracownika
W związku z trzema źródłami świadczeń nazwano ten system - trójfilarowym. Uczestnictwo w filarze I i II (ZUS i OFE) miało być obowiązkowe. Dziś OFE są dobrowolne, a dodatkowo planowana jest zmiana polegająca na przekształceniu OFE w Indywidualne Konta Emerytalne. Natomiast uczestnictwo w filarze III jest dobrowolne. Dobrowolne sposoby oszczędzania na emeryturę w ramach trzeciego (kapitałowego) filaru emerytalnego nie osiągnęły dotychczas charakteru powszechnego. Według danych KNF z 2019r., zaledwie kilka procent pracujących oszczędza w produktach takich jak IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego), IKE (Indywidualne Konto Emerytalne) czy PPE (Pracownicze Programy Emerytalne) - mimo, że produkty te oferują specjalne przywileje podatkowe.
PPK – prywatne oszczędności w III filarze
Ustawa o PPK, która weszła w życie w styczniu 2019 r. nie dotyczy dotychczasowych elementów publicznego systemu emerytalnego i nie wprowadza w nim zmian. PPK nie wpływają na wysokość składek emerytalnych ani na wysokość emerytur wypłacanych przez Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, nie mają również żadnego związku z OFE.
PPK są tak jak IKE, IKZE czy PPE dobrowolnym i prywatnym sposobem na gromadzenie oszczędności emerytalnych w ramach trzeciego filaru. Kwalifikujący się do udziału w PPK pracownicy są zapisywani do programu automatycznie. Dzięki takiej konstrukcji programu, która doskonale sprawdziła się w wielu krajach, PPK mają szansę na upowszechnienie gromadzenia oszczędności przez osoby aktywne zawodowo i pozwolą w przyszłości uzupełnić poziom świadczeń emerytalnych z systemu publicznego. Gromadzone w PPK środki są zarządzane są przez rynkowe instytucje finansowe i stanowią prywatną własność uczestnika PPK. W związku z tym, uczestnik PPK może w dowolnym momencie z nich skorzystać, dokonując zwrotu środków (bez konieczności podawania przyczyny) lub wypłaty w tzw. szczególnych sytuacjach życiowych.
Wypłata środków z PPK
Uczestnik PPK może dokonać wypłaty środków z PPK już po ukończeniu 60 r.ż. bez względu na status aktywności zawodowej, płeć, czy osiągnięcie wieku emerytalnego - nie ma to związku z możliwością rozpoczęcia wypłat. Wypłata środków z PPK będzie dokonywana przez instytucję finansową prowadzącą rachunek uczestnika PPK, niezależnie od świadczenia wypłacanego przez ZUS.
Więcej na temat PPK na www.mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat