REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Jak osoba po 55 roku życia może dołączyć do PPK? Należy złożyć Wniosek o zawarcie umowy o prowadzenie PPK. Wzór wniosku.
Jak osoba po 55 roku życia może dołączyć do PPK? Należy złożyć Wniosek o zawarcie umowy o prowadzenie PPK. Wzór wniosku.
PFR Portal PPK

REKLAMA

REKLAMA

Zapis do PPK jest automatyczny. Nie dotyczy to jednak pracowników po ukończeniu 55 roku życia. Jak zatem dołączyć do Pracowniczych Planów Kapitałowych, mając 55 lat i więcej? Należy złożyć wniosek o zawarcie umowy o prowadzenie PPK.

Automatyczny zapis do PPK

Co do zasady zapis do PPK jest automatyczny. Oznacza to, że po objęciu zakładu pracy Pracowniczymi Planami Kapitałowymi wszyscy pracownicy stają się uczestnikami PPK. Zapisu dokonuje pracodawca. Pracodawcy zostali podzieleni na 4 grupy i każda z tych grup wprowadza PPK w swoich zakładach pracy w innych terminach.

REKLAMA

Autopromocja

Polecamy: PPK dla pracownika

Przypomnijmy więc, iż program oszczędzania na przyszłą emeryturę jest wprowadzany w Polsce w 4 etapach. Pierwszy etap dotyczył największych firm i został przeprowadzony w 2019 r. W 2020 r. PPK zaczną obowiązywać w podmiotach, które zatrudniały na dzień 30 czerwca 2019 r. co najmniej 50 osób. Jednak termin na wdrożenie PPK został przedłużony ze względu na kryzys wywołany pandemią koronawirusa. Nowe terminy na zawarcie umowy o zarządzanie PPK to 27 października 2020 r. i umowy na prowadzenie PPK - 10 listopada 2020 r.  W związku ze zmianą terminu, drugi etap pokryje się z trzecim, ponieważ w trzecim etapie wprowadzania PPK pracodawca również powinien zapisać swoich pracowników do PPK również do dnia 10 listopada 2020 r. Dotyczy to firm zatrudniających co najmniej 20 osób. Natomiast w ostatnim etapie objęci zostaną nowym programem pozostałe podmioty zatrudniające. Etap ten rozpocznie się 1 stycznia 2021 r., a pracodawca na zapisanie pracowników do PPK ma czas do 10 maja 2021 r. Odrębny termin ustanowiono dla jednostek sektora finansów publicznych - jest to 10 kwietnia 2021 r.

Reguła automatycznego przystąpienia do programu nie dotyczy osób w wieku 55-70 lat. Obejmuje natomiast pracowników od 18 roku życia. Nie jest ważny przy tym okres zatrudnienia.

Przystąpienie do PPK osób w wieku 55-70 lat

Skoro pracodawca dokonuje automatycznego zapisu pracowników od ukończenia 18 do ukończenia 55 roku życia to osoby starsze zostają poza programem. Wydaje się to uzasadnione, gdyż PPK to program długotrwałego oszczędzania na emeryturę. Mimo wszystko ustawodawca przewidział możliwość dołączenia do programu przez osoby w wieku 55-70 lat, a dokładnie osoby, które ukończyły 55 rok życia, a nie ukończyły 70 roku życia. Należy w tym celu wypełnić stosowny wniosek i przedłożyć go pracodawcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek o zawarcie umowy o prowadzenie PPK

Wniosek o zawarcie umowy o prowadzenie PPK należy wypełnić wielkimi literami i złożyć podmiotowi zatrudniającemu. Można to zrobić w każdym czasie. Wniosek zawiera takie dane jak:

1. dane osoby zatrudnionej

2. nazwę podmiotu zatrudniającego

3. oświadczenie o woli zawarcia we własnym imieniu i na własną rzecz umowy o prowadzenie PPK.

Wniosek o zawarcie umowy o prowadzenie PPK dla osób w wieku 55-70 lat

Wniosek o zawarcie umowy o prowadzenie PPK dla osób w wieku 55-70 lat

PFR Portal PPK

PFR Portal PPK

Na końcu należy wpisać: datę i złożyć podpis przez osobę zatrudnioną zainteresowaną przystąpieniem do programu oraz datę złożenia pisma u pracodawcy.

POBIERZ WNIOSEK >>>

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 2215)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA