reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Pracownicze Plany Kapitałowe > Czy PPK jest tylko dla pracowników etatowych?

Czy PPK jest tylko dla pracowników etatowych?

Pracownicze Plany Kapitałowe są dedykowane osobom aktywnym zawodowo. Aktywność zawodowa aktualnie przejawia się na różne sposoby. To oznacza, że do oszczędzania w PPK są uprawnione osoby zatrudnione nie tylko na umowie o pracę. Dla kogo zatem dostępne są pracownicze plany kapitałowe?

Uprawnieni do uczestnictwa w PPK

Przez osoby zatrudnione, dla których dostępne jest oszczędzanie w PPK należy rozumieć:

  1. pracowników, 
  2. zleceniobiorców oraz osoby zatrudnione na podstawie umów o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy dotyczące zlecenia,
  3. nakładców,
  4. członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielni kółek rolniczych,
  5. członków rad nadzorczych wynagradzanych z tytułu pełnienia tych funkcji,
  6. osoby wskazane w lit. a-d przebywające na urlopach wychowawczych lub pobierające zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego

- podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tych tytułów.

Polecamy: PPK dla pracownika

Co do zasady wszystkie te osoby mogą być uczestnikami PPK. To wskazuje na dużą elastyczność PPK. Oszczędzanie w nich jest umożliwione zarówno pracownikom etatowym, jak też osobom zatrudnionym na podstawie umów cywilnoprawnych. Warunkiem jest jednak, aby osoby te podlegały obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym w Polsce z tytułu tego zatrudnienia.

Zasady zapisywania do PPK

W PPK obowiązuje tzw. automatyczny zapis. To oznacza, że to pracodawca jest zobowiązany do zapisania do PPK zatrudnionych u niego osób, które nie ukończyły 70. roku życia. Automatycznemu zapisowi podlegają osoby w wieku 18-55 lat. W ich imieniu i na ich rzecz pracodawca zawiera umowy o prowadzenie PPK, bez uprzedniej jakiejkolwiek aktywności ze strony tych osób. Natomiast osoby, które ukończyły 55 rok życia do PPK zostaną zapisane na swój wniosek. One w pierwszej kolejności powinny złożyć pracodawcy wniosek o zawarcie na ich rzecz umów o prowadzenie PPK, a dopiero na skutek takiego wniosku pracodawca zapisze je do PPK.

Termin na udostępnienie możliwości oszczędzania w PPK

To od kiedy osoba zatrudniona będzie miała możliwość oszczędzać w PPK zależy od wielkości podmiotu ją zatrudniającego mierzonej wielkością zatrudnienia. Czas udostępnienia pracownikom możliwości oszczędzania w PPK jest bowiem uzależniony od tego kiedy PPK zostanie utworzone przez ich pracodawcę. I tak, jeśli chodzi o największych pracodawców PPK zostało u nich już wdrożone w tzw. I turze, na jesieni 2019 r. Ich pracownicy cieszą się już możliwością gromadzenia środków w PPK.

Aktualnie PPK wdrażają pracodawcy sektora MŚP. Najpóźniej na jesieni br. są oni zobowiązani udostępnić PPK osobom przez nich zatrudnionym. Część z tych pracodawców już utworzyła PPK, a ich pracownicy korzystają z oszczędzania w nich. Pozostali utworzą PPK najpóźniej w październiku 2020 r., tak aby nie później niż 10 listopada 2020 r. zapisać do PPK swoich pracowników. W ostatnim etapie wdrażania PPK w Polsce, w I połowie 2021 r. PPK zostaną utworzone przez najmniejszych pracodawców oraz podmioty sektora publicznego (bez względu na liczbę osób w nich zatrudnionych).

Z tego względu, dla ustalenia kiedy pracownik będzie posiadał możliwość korzystania z PPK istotne jest w pierwszej kolejności sprawdzenie, kiedy PPK zostanie wdrożone przez jego pracodawcę. Dopiero kiedy w zakładzie pracy PPK już zostanie utworzone są do niego zapisywani pracownicy.

Więcej na temat PPK na https://www.mojeppk.pl/ i pod nr telefonu 800 775 775.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama