REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy PPK jest tylko dla pracowników etatowych?

Anna Wijkowska
radca prawny, PFR Portal PPK Sp. z o. o.
Czy PPK jest tylko dla pracowników etatowych? /fot. Shutterstock
Czy PPK jest tylko dla pracowników etatowych? /fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracownicze Plany Kapitałowe są dedykowane osobom aktywnym zawodowo. Aktywność zawodowa aktualnie przejawia się na różne sposoby. To oznacza, że do oszczędzania w PPK są uprawnione osoby zatrudnione nie tylko na umowie o pracę. Dla kogo zatem dostępne są pracownicze plany kapitałowe?

Uprawnieni do uczestnictwa w PPK

Przez osoby zatrudnione, dla których dostępne jest oszczędzanie w PPK należy rozumieć:

Autopromocja
  1. pracowników, 
  2. zleceniobiorców oraz osoby zatrudnione na podstawie umów o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy dotyczące zlecenia,
  3. nakładców,
  4. członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielni kółek rolniczych,
  5. członków rad nadzorczych wynagradzanych z tytułu pełnienia tych funkcji,
  6. osoby wskazane w lit. a-d przebywające na urlopach wychowawczych lub pobierające zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego

- podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tych tytułów.

Polecamy: PPK dla pracownika

Co do zasady wszystkie te osoby mogą być uczestnikami PPK. To wskazuje na dużą elastyczność PPK. Oszczędzanie w nich jest umożliwione zarówno pracownikom etatowym, jak też osobom zatrudnionym na podstawie umów cywilnoprawnych. Warunkiem jest jednak, aby osoby te podlegały obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym w Polsce z tytułu tego zatrudnienia.

Zasady zapisywania do PPK

W PPK obowiązuje tzw. automatyczny zapis. To oznacza, że to pracodawca jest zobowiązany do zapisania do PPK zatrudnionych u niego osób, które nie ukończyły 70. roku życia. Automatycznemu zapisowi podlegają osoby w wieku 18-55 lat. W ich imieniu i na ich rzecz pracodawca zawiera umowy o prowadzenie PPK, bez uprzedniej jakiejkolwiek aktywności ze strony tych osób. Natomiast osoby, które ukończyły 55 rok życia do PPK zostaną zapisane na swój wniosek. One w pierwszej kolejności powinny złożyć pracodawcy wniosek o zawarcie na ich rzecz umów o prowadzenie PPK, a dopiero na skutek takiego wniosku pracodawca zapisze je do PPK.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Termin na udostępnienie możliwości oszczędzania w PPK

To od kiedy osoba zatrudniona będzie miała możliwość oszczędzać w PPK zależy od wielkości podmiotu ją zatrudniającego mierzonej wielkością zatrudnienia. Czas udostępnienia pracownikom możliwości oszczędzania w PPK jest bowiem uzależniony od tego kiedy PPK zostanie utworzone przez ich pracodawcę. I tak, jeśli chodzi o największych pracodawców PPK zostało u nich już wdrożone w tzw. I turze, na jesieni 2019 r. Ich pracownicy cieszą się już możliwością gromadzenia środków w PPK.

Aktualnie PPK wdrażają pracodawcy sektora MŚP. Najpóźniej na jesieni br. są oni zobowiązani udostępnić PPK osobom przez nich zatrudnionym. Część z tych pracodawców już utworzyła PPK, a ich pracownicy korzystają z oszczędzania w nich. Pozostali utworzą PPK najpóźniej w październiku 2020 r., tak aby nie później niż 10 listopada 2020 r. zapisać do PPK swoich pracowników. W ostatnim etapie wdrażania PPK w Polsce, w I połowie 2021 r. PPK zostaną utworzone przez najmniejszych pracodawców oraz podmioty sektora publicznego (bez względu na liczbę osób w nich zatrudnionych).

Z tego względu, dla ustalenia kiedy pracownik będzie posiadał możliwość korzystania z PPK istotne jest w pierwszej kolejności sprawdzenie, kiedy PPK zostanie wdrożone przez jego pracodawcę. Dopiero kiedy w zakładzie pracy PPK już zostanie utworzone są do niego zapisywani pracownicy.

Więcej na temat PPK na https://www.mojeppk.pl/ i pod nr telefonu 800 775 775.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PFR Portal PPK

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2417,14 zł - tyle otrzymasz za wczasy pod gruszą w czasie majówki?

Wczasy pod gruszą 2024 można wykorzystać w czasie majówki już od 27 kwietnia albo 1 maja. Ile wynosi dofinansowanie do urlopu? Nie można mylić gruszy ze świadczeniem urlopowym! Które świadczenie nie ma określonej maksymalnej kwoty?

20 maja to ważny termin dla niektórych płatników. ZUS przypomina o rocznym rozliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne

Zbliża się ważny termin dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Do 20 maja 2024 r. muszą one przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. To również termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., które uwzględniają to rozliczenie.

Dzień wolny w urodziny i krótsza praca w piątek lepsze niż premia? Pracownicy już trochę inaczej podchodzą do benefitów od pracodawcy

Wniosek z obserwacji przez ekspertów obecnego rynku pracy jest jednoznaczna: coraz bardziej rozbieżne są oczekiwania pracowników i chęci przedsiębiorców w zakresie oferowania benefitów będących uzupełnieniem wynagrodzenia. – Ponad 70% pracowników oczekuje, że poza standardowym wynagrodzeniem będzie otrzymywać od pracodawcy także benefity motywacyjne oraz nagrody np. w trybie kwartalnym. Widzimy jednak w tym zakresie zdecydowaną zmianę tendencji. Jeszcze kilka lat temu najważniejsze były pieniądze lub ew. pakiet sportowy czy ubezpieczeniowy. Teraz najbardziej oczekiwany benefit jest zupełnie inny – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspert rynku pracy, prokurent IDEA HR Group.

Minister pracy: Będą składki ZUS od umów o dzieło i zlecenia, będzie godna emerytura

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że wkrótce do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy reformującej oskładkowanie umów o dzieło i zlecenie. Zmiany mają zapewnić godną emeryturę osobom pracującym w oparciu o umowę zlecenie albo umowę o dzieło.

REKLAMA

Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

REKLAMA