REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy PPK jest tylko dla pracowników etatowych?

Anna Wijkowska
radca prawny, PFR Portal PPK Sp. z o. o.
Czy PPK jest tylko dla pracowników etatowych? /fot. Shutterstock
Czy PPK jest tylko dla pracowników etatowych? /fot. Shutterstock

REKLAMA

Pracownicze Plany Kapitałowe są dedykowane osobom aktywnym zawodowo. Aktywność zawodowa aktualnie przejawia się na różne sposoby. To oznacza, że do oszczędzania w PPK są uprawnione osoby zatrudnione nie tylko na umowie o pracę. Dla kogo zatem dostępne są pracownicze plany kapitałowe?

Uprawnieni do uczestnictwa w PPK

Przez osoby zatrudnione, dla których dostępne jest oszczędzanie w PPK należy rozumieć:

 1. pracowników, 
 2. zleceniobiorców oraz osoby zatrudnione na podstawie umów o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy dotyczące zlecenia,
 3. nakładców,
 4. członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielni kółek rolniczych,
 5. członków rad nadzorczych wynagradzanych z tytułu pełnienia tych funkcji,
 6. osoby wskazane w lit. a-d przebywające na urlopach wychowawczych lub pobierające zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego

- podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tych tytułów.

Polecamy: PPK dla pracownika

Co do zasady wszystkie te osoby mogą być uczestnikami PPK. To wskazuje na dużą elastyczność PPK. Oszczędzanie w nich jest umożliwione zarówno pracownikom etatowym, jak też osobom zatrudnionym na podstawie umów cywilnoprawnych. Warunkiem jest jednak, aby osoby te podlegały obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym w Polsce z tytułu tego zatrudnienia.

Autopromocja

Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad

Kup książkę:

Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad

Zasady zapisywania do PPK

W PPK obowiązuje tzw. automatyczny zapis. To oznacza, że to pracodawca jest zobowiązany do zapisania do PPK zatrudnionych u niego osób, które nie ukończyły 70. roku życia. Automatycznemu zapisowi podlegają osoby w wieku 18-55 lat. W ich imieniu i na ich rzecz pracodawca zawiera umowy o prowadzenie PPK, bez uprzedniej jakiejkolwiek aktywności ze strony tych osób. Natomiast osoby, które ukończyły 55 rok życia do PPK zostaną zapisane na swój wniosek. One w pierwszej kolejności powinny złożyć pracodawcy wniosek o zawarcie na ich rzecz umów o prowadzenie PPK, a dopiero na skutek takiego wniosku pracodawca zapisze je do PPK.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Termin na udostępnienie możliwości oszczędzania w PPK

To od kiedy osoba zatrudniona będzie miała możliwość oszczędzać w PPK zależy od wielkości podmiotu ją zatrudniającego mierzonej wielkością zatrudnienia. Czas udostępnienia pracownikom możliwości oszczędzania w PPK jest bowiem uzależniony od tego kiedy PPK zostanie utworzone przez ich pracodawcę. I tak, jeśli chodzi o największych pracodawców PPK zostało u nich już wdrożone w tzw. I turze, na jesieni 2019 r. Ich pracownicy cieszą się już możliwością gromadzenia środków w PPK.

Aktualnie PPK wdrażają pracodawcy sektora MŚP. Najpóźniej na jesieni br. są oni zobowiązani udostępnić PPK osobom przez nich zatrudnionym. Część z tych pracodawców już utworzyła PPK, a ich pracownicy korzystają z oszczędzania w nich. Pozostali utworzą PPK najpóźniej w październiku 2020 r., tak aby nie później niż 10 listopada 2020 r. zapisać do PPK swoich pracowników. W ostatnim etapie wdrażania PPK w Polsce, w I połowie 2021 r. PPK zostaną utworzone przez najmniejszych pracodawców oraz podmioty sektora publicznego (bez względu na liczbę osób w nich zatrudnionych).

Z tego względu, dla ustalenia kiedy pracownik będzie posiadał możliwość korzystania z PPK istotne jest w pierwszej kolejności sprawdzenie, kiedy PPK zostanie wdrożone przez jego pracodawcę. Dopiero kiedy w zakładzie pracy PPK już zostanie utworzone są do niego zapisywani pracownicy.

Więcej na temat PPK na https://www.mojeppk.pl/ i pod nr telefonu 800 775 775.

Autopromocja

Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:

Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?

Subskrybuj serwis IFK
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PFR Portal PPK
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dyrektywa o pracy platformowej niepokoi przedsiębiorców

  Pracodawcy rozumieją potrzebę dyskusji nad warunkami pracy za pośrednictwem platform cyfrowych i zwiększenie transparentności tam, gdzie jest to uzasadnione. Ale projekt unijnej dyrektywy budzi sporo zastrzeżeń związanych m.in. z dużą ingerencją w prowadzenie działalności gospodarczej – uważa Lewiatan.

  Czy Polacy są zadowoleni ze zmian dotyczących pracy zdalnej? Niektórzy nawet nie mieli okazji skorzystać

  Jak Polacy oceniają zmiany w Kodeksie pracy? Czy chętnie korzystają z możliwości pracy zdalnej? A co ze szkoleniami z przydatnych narzędzi. Kto nigdy nie miał okazji pracować zdalnie lub hybrydowo? 

  Urlop bezpłatny – czy pracodawca może go odmówić?

  Urlop wypoczynkowy jest jednym z przywilejów pracowniczych. Co w przypadku wykorzystania przez pracownika całej puli przysługującego mu urlopu wypoczynkowego – 20 lub 26 dni? Ratunkiem może okazać się urlop bezpłatny, ale czy pracodawca musi wyrazić na niego zgodę? Podpowiadamy. 

  Benefity. Nie chcemy rezygnować z benefitów, które obniżają koszty życia

  Pracodawcy w Polsce od kilku lat prześcigają się w pomysłach na niestandardowe benefity dla pracowników. Nie zawsze to jest właściwa strategia. Jak wynika z najnowszego badania enel-med „Zdrowy pracownik 2023” Polacy są przywiązani do podstawowych dodatków pozapłacowych, z których nie chcą rezygnować. 62% pracowników nie wyobraża sobie nie mieć pakietu medycznego, 42% dofinansowania wypoczynku, a 41% ubezpieczenia na życie. Co więcej, pracownicy pierwsze dwa benefity postrzegają jako najbardziej odciążające ich budżet domowy, zaraz obok bezpłatnego transportu do pracy. Eksperci enel-med zwracają uwagę, że zdrowie w Polsce jest coraz droższe, dlatego atrakcyjne i indywidualnie dopasowane świadczenia medyczne to wymierna korzyść zarówno dla pracowników jak i pracodawców.

  REKLAMA

  Generacja Y i kobiety wybierają pracodawców odpowiedzialnych ekologicznie

  Czy pracodawcy nadal są w stanie wygrywać ofertami finansowymi, czy jednak czeka ich zmiana podejścia? Aż 60% specjalistów IT woli aplikować do firmy, która ma długofalową strategię ograniczania negatywnego wpływu na środowisko. 46% respondentów_tek spodziewa się, że realne działania w duchu ekologii cyfrowej coraz mocniej będą wpływać na wybór zatrudnienia w IT. 

  Rozwój umiejętności: Klucz do sukcesu na zmieniającym się rynku pracy

  Zmieniający się rynek pracy to jedna z najważniejszych cezur, jakie obecnie obserwujemy w globalnej gospodarce. Nowoczesne technologie, globalizacja, automatyzacja i inne czynniki wpływają na sposób, w jaki ludzie pracują i zdobywają środki utrzymania. W obliczu tych wyzwań, rozwijanie umiejętności staje się kluczowym czynnikiem sukcesu na rynku pracy. 

  Co to jest mentoring

  Mentoring to dynamiczny proces, który odgrywa kluczową rolę w rozwoju osobistym i zawodowym. To relacja oparta na zaufaniu i wsparciu, w której doświadczona osoba, zwana mentorem, udziela wsparcia, rad i wskazówek mniej doświadczonemu partnerowi, znanemu jako adept.

  Mutligeneracje na rynku pracy. Czego potrzebują?

  Czego potrzebują mutligeneracje na rynku pracy? 6 na 10 zgodnie twierdzi, że stabilnego zatrudnienia.

  REKLAMA

  Jak powinno wyglądać CV w Polsce?

  Szukając pracy, musisz być przygotowany, że zostaniesz poproszony o dostarczenie Curriculum Vitae. Jest to obowiązkowy dokument w procesie rekrutacji. Dzięki niemu, pracodawca ma możliwość wstępnego przyjrzenia się sylwetkom kandydatów na stanowisko pracy, bez konieczności osobistego spotkania.

  RPO: W mentalności pracodawców funkcjonują stereotypy, które powodują dyskryminację

  W mentalności pracodawców funkcjonują stereotypy dotyczące osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, czy cudzoziemców – wskazał rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek podczas debaty eksperckiej poprzedzającej III Kongres ESG. RPO uwagę, że osoby te mają często trudności ze znalezieniem pracy, mimo wyższego wykształcenia.

  REKLAMA