reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Jak ubiegać się o wsparcie z urzędu pracy 2016

Jak ubiegać się o wsparcie z urzędu pracy 2016

Od 1 stycznia 2016 r. pracodawca lub przedsiębiorca będzie mógł przez 12 miesięcy otrzymywać z urzędu pracy refundację części kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne bezrobotnych do 30. roku życia skierowanych do niego przez urząd pracy.

W przypadku rozwiązania umowy o pracę przez samego pracownika objętego grantem, zwolnienia go dyscyplinarnie, jego przejścia na emeryturę przed upływem 12 lub 18 miesięcy lub w sytuacji wygaśnięcia stosunku pracy starosta ma prawo skierować na zwolnione miejsce pracy innego bezrobotnego (w przypadku braku odpowiedniej osoby pracodawca zwraca grant proporcjonalnie do okresu nieutrzymania zatrudnienia).

Grant nie może być przyznany na utworzenie stanowiska pracy dla bezrobotnego będącego najbliższą rodziną pracodawcy lub przedsiębiorcy, tj. na: małżonka, rodzica, rodzeństwo oraz dziecko własne lub przysposobione: pracodawcy lub przedsiębiorcy, małżonka pracodawcy lub przedsiębiorcy, rodzeństwa pracodawcy lub przedsiębiorcy.

Świadczenie aktywizacyjne

Wsparcie w postaci świadczenia aktywizacyjnego pracodawca może uzyskać w związku z zatrudnieniem bezrobotnych będących rodzicami lub sprawujących opiekę nad osobą zależną przez okres:

1) 12 miesięcy – w wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie za każdego skierowanego bezrobotnego albo

2) 18 miesięcy – w wysokości jednej trzeciej minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie za każdego skierowanego bezrobotnego.

Pracodawca zobowiązany jest do utrzymania zatrudnienia osoby, na którą to świadczenie otrzymywał, po upływie okresu jego przysługiwania, przez:

● 6 miesięcy – w odniesieniu do sytuacji z pkt 1 powyżej,

● 9 miesięcy – w odniesieniu do sytuacji z pkt 2 powyżej.

Konsekwencje niewypełnienia warunku utrzymania zatrudnienia są takie jak przy grancie na telepracę.

Składki na Fundusz Pracy

Pracodawcy i inne jednostki organizacyjne obowiązkowo opłacają składki na Fundusz Pracy za osoby będące pracownikami bądź zleceniobiorcami:

1) od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, wynoszących w przeliczeniu na okres miesiąca, co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę (1750 zł w 2015 r. i 1850 zł w 2016 r.), a w przypadku pracowników będących w pierwszym roku pracy – co najmniej 80 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę (1400 zł w 2015 r. i 1480 zł w 2016 r.);

2) za okres trwania ubezpieczeń emerytalno-rentowych.

W przypadku gdy kwoty zarobków pochodzą z różnych źródeł, obowiązek opłacania składek na Fundusz Pracy powstaje wtedy, gdy łączna kwota stanowiąca podstawę wymiaru składek wynosi co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę (80 proc. w pierwszym roku pracy). Pracodawca (zleceniodawca) ustala to na podstawie oświadczenia składanego przez pracownika (zleceniobiorcę).

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama