| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Nowe uprawnienia dla rodziców w 2016 roku

Nowe uprawnienia dla rodziców w 2016 roku

Nowe uprawnienia rodzicielskie, które wejdą w życie 2 stycznia 2016 roku to przede wszystkim korzyści dla pracowników. Pracodawców czeka natomiast więcej problemów, będących efektem nadmiernego skomplikowania zasad korzystania z uprawnień rodzicielskich przez zatrudnionych.

Wady

● Dla pracowników: odroczenie terminu wykorzystania części urlopu rodzicielskiego może spowodować nieprzyjemności ze strony pracodawcy.

● Dla pracodawców:

- konieczność dłuższego przechowywania dokumentów,

- konieczność pilnowania okresów urlopów rodzicielskich przez prawie 7 lat,

- mniejsza stabilność zatrudnienia (większe ryzyko okresowych nieobecności pracowników),

- możliwość zatrudnienia pracownika z niewykorzystanym urlopem rodzicielskim.

Dni wolne z tytułu opieki nad dzieckiem

Według nowej regulacji pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia – nowością jest alternatywna możliwość korzystania z niego w wymiarze godzinowym lub dziennym. O sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym zwolnienia decyduje pracownik w pierwszym wniosku o udzielenie takiego zwolnienia złożonym w danym roku kalendarzowym. Czas wolny udzielany w wymiarze godzinowym dla zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustalać się będzie proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się w górę do pełnej godziny.

W przypadku zatrudnionych w zwykłym wymiarze czasu pracy prawo wyboru między korzystaniem ze zwolnienia dziennego i godzinowego może mieć istotne znaczenie.

Przykład 7

Zwolnienie od pracy

Pracownik pracuje 8 godzin dziennie. Jeżeli chce skorzystać z dnia wolnego na dziecko, może złożyć wniosek na jeden dzień lub na 8 godzin. Jeżeli napisze wniosek na dzień – drugi raz też będzie musiał wziąć dzień. Jeżeli złoży wniosek na 8 godzin – pozostałe 8 godzin będzie mógł wykorzystać jednorazowo lub częściach (np. po 2 godziny).

●Ciekawiej jest przy pracy równoważnej.

Przykład 8

Czas wolny w systemie równoważnym

Pracownik pracuje jednego dnia 12 godzin, a drugiego 4. Jeżeli będzie chciał skorzystać ze zwolnienia w dniu, kiedy musiał przepracować 12 godzin, powinien wziąć dzień, a w przypadku, gdy miał przepracować 4 godziny, może wskazać godzinowy sposób korzystania ze zwolnienia, co przełoży się nawet na 4 dni nieobecności.

Zalety

● Dla pracownika: więcej możliwości korzystania ze zwolnienia.

Wady

● Dla pracodawcy: w niektórych przypadkach wydłużenie płatnych nieobecności.

Składanie wniosków z dłuższym wyprzedzeniem

Wnioski o udzielenie urlopów macierzyńskich, rodzicielskich i wychowawczych oraz wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy w okresie uprawniającym do urlopu wychowawczego trzeba będzie składać z wyprzedzeniem 21 dni (obecnie dwa tygodnie). Dzięki temu pracodawca będzie miał więcej czasu np. na zorganizowanie zastępstwa.

Zalety

● Dla pracodawcy: więcej czasu na planowanie organizacji pracy.

Wady

● Dla pracownika: konieczność planowania urlopów z większym wyprzedzeniem.

Podsumowanie

Zmiany będą korzystne przede wszystkim dla pracowników. Pracodawców czeka natomiast więcej problemów, będących efektem nadmiernego skomplikowania zasad korzystania z uprawnień rodzicielskich przez zatrudnionych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Czytaj także

Eksperci:

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Paweł Ziółkowski

Prawnik, publicysta, trener, wykładowca na studiach podyplomowych organizowanych przez Akademię Leona Koźmińskiego w Warszawie, Górnośląską Wyższą Szkołę Handlową w Katowicach oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. Współpracownik Kancelarii Maksyma z siedzibą w Warszawie. Właściciel biura doradztwa gospodarczego. Autor ponad 8000 publikacji zamieszczonych w prasie fachowej i portalach elektronicznych.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nowe uprawnienia dla rodziców w 2016 roku/fot. Fotolia
Nowe uprawnienia dla rodziców w 2016 roku/fot. Fotolia

PPK dla pracownika24.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »