REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bycie sygnalistą będzie zagrożeniem dla sygnalisty. Ustawa pozwala na bezkarne działania odwetowe pracodawcy

sygnalista przepisy
Sygnalista - projekt ustawy wymaga debaty publicznej
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Bycie sygnalistą będzie zagrożeniem dla sygnalisty. Ustawa pozwala bowiem na bezkarne działania odwetowe pracodawcy i doprowadzi do niezgłaszania naruszeń prawa. Opinia doktora Jakuba Rzymowskiego na temat procedowanego projektu ustawy o ochronie sygnalistów wyraża potrzebę debaty publicznej. Pilne prace nad ustawą z powodu zwłoki w implementacji unijnej dyrektywy nie mogą rzutować na jakość prac nad projektem.

Ustawa o sygnalistach wymaga debaty publicznej

Co: Uwagi Instytutu Spraw Obywatelskich dotyczące rządowego projektu ustawy o ochronie sygnalistów 
Autor: dr Jakub Rzymowski, Centrum Wiedzy Eksperckiej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego
Kontekst: pierwsze czytanie projektu ustawy w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, 8 maja 2024 r.

REKLAMA

Autopromocja

Sygnaliści to ludzie dbający o dobro wspólne. Działając w dobrej wierze i w interesie publicznym, zgłaszają lub ujawniają informacje o naruszeniach prawa. Zależy nam na wzmacnianiu dialogu i pracowniczej partycypacji. Niestety, aktualny projekt ustawy o sygnalistach ma szereg wad, które troskę o dobro wspólne utrudniają. Potrzebna jest debata publiczna wokół projektu, żebyśmy nie powtórzyli błędów z procesu uchwalania Ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji z 2006 roku, potocznie nazywanej ustawą o radach pracowników. Przygotowaliśmy opinię prawną, która jest głosem w tej debacie” – mówi Rafał Górski, prezes Instytutu Spraw Obywatelskich.

Sygnaliści w administracji publicznej. Przewodnik dla pracodawców

Ustawa o ochronie sygnalistów pozwala na bezkarne działania odwetowe pracodawcy

Celem ustawy o ochronie sygnalistów w obecnym kształcie jest, przede wszystkim, zniechęcenie potencjalnych sygnalistów do zgłaszania naruszeń prawa. W przypadku, gdy sygnalisty nie uda się zniechęcić – na przykład wtedy, kiedy nie potrafi on zrozumieć przepisów ustawy i dociera do niego jedynie medialny przekaz, zgodnie z którym ustawa ma na celu ochronę sygnalistów – celem ustawy o ochronie sygnalistów jest oznaczenie sygnalisty wśród innych pracowników (osób), tak by pracodawca (podmiot prawny) mógł wobec danego pracownika zachowywać ostrożność i by w dłuższej perspektywie pracodawca mógł bezkarnie dokonać faktycznych działań odwetowych wobec sygnalisty i osób z nim powiązanych i mu pomagających. Podsumowując krótko, celem ustawy o ochronie sygnalistów nie jest doprowadzenie do zgłaszania naruszeń prawa, lecz do niezgłaszania naruszeń prawa” – zauważa dr Jakub Rzymowski z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Bycie sygnalistą jest zagrożeniem dla sygnalisty

Wykraczając nieco poza zakres omówienia Projektu 27/03/2024, wydaje się, że przez pewien czas po tym, jak ustawa o ochronie sygnalistów zacznie obowiązywać, sygnaliści będą zgłaszać naruszenia prawa – należy jednak pamiętać o możliwościach komunikacji, jakie dają media społecznościowe. Po upływie czasu (nie podejmuję się przewidywania, jak długi to będzie czas, ale zakładam, że nie więcej niż dwa lata) potencjalni sygnaliści dowiedzą się, że bycie sygnalistą jest zagrożeniem dla sygnalisty oraz osób związanych z sygnalistą i osób pomagających sygnaliście, co doprowadzi do tego, że potencjalni sygnaliści zaprzestaną zgłaszania naruszeń prawa” – dodaje Rzymowski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sygnaliści w firmie. Przewodnik dla pracodawcy

Pilny tryb prac nad projektem z powodu zwłoki w implementacji unijnej dyrektywy

Zagadnienia związane z szeroko pojętą ochroną sygnalistów są niezwykle istotne. Kompleksowe uregulowanie tych kwestii powinno być poprzedzone pogłębioną refleksją, otwartymi i możliwie jak najszerszymi konsultacjami społecznymi, umożliwieniem wypowiedzenia się wszystkim zainteresowanym stronom. Jedynym argumentem dla uzasadnienia zastosowania trybu pilnego do prac nad projektem ustawy jest zwłoka w implementacji unijnej dyrektywy. Ryzyko nałożenia wysokich kar finansowych na państwo polskie z powodu braku przyjęcia ustawy w określonym czasie nie może jednak rzutować na jakość prac nad projektem. Zastosowanie tego trybu bez dogłębnej analizy zaproponowanych zapisów może odbić się na jakości uchwalanego prawa i konieczności dalszych nowelizacji już po wejściu ustawy w życie. Analiza Instytutu Spraw Obywatelskich jest eksperckim głosem, mającym uwidocznić problematyczne zapisy projektowe, i jednocześnie zawierającym propozycje wyjścia z prawnych pułapek, których projekt ustawy o ochronie sygnalistów w obecnym kształcie niestety nie jest pozbawiony” – zauważa Michał Jarosławski z Instytutu Spraw Obywatelskich.

Podsumowanie

Sygnaliści są ważnym podmiotem społeczeństwa obywatelskiego. Nie możemy wylać dziecka z kąpielą. Wierzę w dobre intencje Pani Ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, która dała się w przeszłości poznać jako obrończyni praw pracowników. Mam nadzieję, że opinia prawna Instytutu Spraw Obywatelskich wpłynie na rewizję stanowiska Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w temacie treści projektu ustawy' – dodaje Rafał Górski.

Źródło: Instytut Spraw Obywatelskich

Autopromocja
oprac. Emilia Panufnik

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA