REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy 8 marca 2026 r. będzie wolne od pracy?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
wolne, 8 marca, święto
Czy 8 marca 2026 r. będzie wolne od pracy?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 8 marca przypada szczególny dzień - Dzień Kobiet. Pojawił się ostatnio pomysł, aby 8 marca w 2026 r. i w latach kolejnych Dzień Kobiet był wolny od pracy. Tak jest przykładowo w Berlinie. Czy to możliwe w Polsce?
rozwiń >

Odkąd w życie weszła dyrektywa work life balance, dot. równowagi w życiu zawodowym i osobistym coraz więcej mówi się na polskim rynku pracy o dodatkowych urlopach, o efektywności pracy pracownika, o krótszym i bardziej zrównoważonym czasie pracy pracowników. Takie zmiany są potrzebne, ponieważ pracownicy coraz częściej cierpią na problemy psychiczne, na depresję, na wypalenie zawodowe. W wielu miejscach pracy ma miejsce mobbing czy dyskryminacja. Do tego dochodzi stres czy choroby zawodowe. Pracownicy właśnie z tych powodów korzystają ze zwolnień lekarskich, bo w rzeczywistości potrzebują urlopów regeneracyjnych czy dla poratowania zdrowia. Oczywiście wprowadzenie do polskiego prawa każdego dodatkowego dnia wolnego od pracy, jak np. miało to ostatnio miejsce co do wolnej wigilii 24 grudnia, to ogromny koszt dla skarbu państwa i mniej korzyści gospodarczych i ekonomicznych. Jednak czy kapitał może mieć pierwszeństwo przed człowiekiem i jego pracą? To trudne pytanie. Pomimo tego pojawił się pomysł dodatkowego ustawowego dnia wolnego od pracy, dnia 8 marca. Zatem czy 8 marca będzie wolne od pracy? Jeśli tak, to czy dla wszystkich czy tylko dla kobiet? A może raczej będzie wolne w Dzień Kobiet dopiero od 2026 r.?

REKLAMA

Autopromocja

Kiedy jest dzień kobiet 2025?

Dzień Kobiet jest w dniu 8 marca 2025 r. (sobota).

Kiedy obchodzimy Dzień Mężczyzny 2025?

Dzień Mężczyzny w 2025 r. obchodzimy 2 dni po Dniu Kobiet, tj. 10 marca (poniedziałek).

Dzień Kobiet: problem łączenia pracy z rodzicielstwem

Kobiety często łączą pracę z rodzicielstwem. Ten jeden dzień w roku, dzień kobiet 8 marca, gdyby był wolny od pracy, mógłby być dniem tylko dla nich, na odpoczynek, regenerację, na realizację pasji i spędzenie czasu wolnego tylko z myślą o sobie. Jednak wszyscy wiemy jakie są realia... Co gorsza, pomimo znacznej nowelizacji prawa pracy w obszarze uprawnień rodzicielskich w 2023 r. wciąż wiele kobiet zgłasza problemy w realizacją przepisów w rzeczywistości. Przykładem tego są liczne pisma wpływające do Rzecznika Praw Obywatelskich. Wpływają wnioski w sprawie podjęcia ze strony państwa działań w celu wdrażania kolejnych rozwiązań w obszarach polityki prorodzinnej i prawa pracy sprzyjających tworzeniu warunków ułatwiających łączenie pracy zawodowej z rodzicielstwem. "Mama wraca do pracy - bariery behawioralne i kierunki wsparcia" to raport, z którego wynika, że istnieje problem z szybkim i aktywnym powrotem kobiet na rynek. Raport został przygotowany przez Polski Instytut Ekonomiczny Dokument porusza kwestie związane z zatrudnieniem, zarobkami oraz wsparciem ze strony państwa dla matek wracających do pracy. Raport podkreśla również rolę polityki społecznej w kształtowaniu sytuacji matek na rynku pracy oraz przedstawia rekomendacje dotyczące zmian w systemie wsparcia dla rodzin z dziećmi. Jakie są wnioski z raportu: istnieją istotne różnice w poziomie zatrudnienia i zarobków kobiet przed i po urodzeniu dziecka; polityka społeczna ma kluczowe znaczenie dla sytuacji matek na rynku pracy, wsparcie ze strony państwa dla matek wracających do pracy jest niewystarczające, brak elastycznych form zatrudnienia utrudnia powrót matek do pracy; nierówności płacowe między kobietami a mężczyznami utrzymują się także po urodzeniu dziecka; dostęp do opieki przedszkolnej jest kluczowy dla umożliwienia powrotu matek do pracy.

REKOMENDACJE CO DO POWROTU KOBIET NA RYNEK PRACY: Zwiększenie dostępności opieki przedszkolnej dla dzieci; wprowadzenie elastycznych form zatrudnienia dla matek wracających do pracy; rozszerzenie programów wsparcia dla matek na rynku pracy, np. szkolenia zawodowe; promowanie równości płac między kobietami a mężczyznami; wzmocnienie polityki społecznej skierowanej do rodzin z dziećmi, np. poprzez rozbudowę systemu zasiłków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dlaczego 8 marca jest dniem kobiet?

Jak czytamy na stronie rządowej, gov.pl: Dzień Kobiet – coroczne święto obchodzone 8 marca od 1910 roku. Pierwszy dzień Kobiet obchodzony był 28 lutego 1909 roku ustanowiony przez Socjalistyczną Partię Ameryki po zamieszkach i strajkach w Nowym Jorku, a w Europie zachodniej w 1911 roku. W Polsce po raz pierwszy od 24 marca 1924 r. Święto to ustanowiono dla upamiętnienia walki o prawa wyborcze i lepsze warunki pracy dla kobiet (wówczas w fabrykach). Dzień Kobiet to święto ustanowione przez Międzynarodówkę Socjalistyczną w Kopenhadze w 1910 roku, jako dzień pamięci ofiar walki o równouprawnienie kobiet. Dzień ten upamiętnia datę 8 marca 1908 roku, kiedy 15 tysięcy kobiet, pracownic nowojorskiej fabryki tekstylnej, podjęło strajk domagając się praw wyborczych i polepszenia warunków pracy. Słusznie podkreśla się, że Dzień Kobiet jest czasem refleksji na temat poczynionych postępów, wezwania do zmian oraz świętowania aktów odwagi i determinacji przez zwykłe kobiety, które odegrały niezwykłą rolę w historii swoich krajów i społeczności.

Co na dzień kobiet?

Najlepszym prezentem jaki mogą sobie zrobić kobiety dla siebie samych jest zadbanie o swoje zdrowie (to psychiczne i fizyczne). Bez zdrowia nie ma w zasadzie nic. Minister zdrowia Izabela Leszczyna przedstawiła pakiet rozwiązań „Bezpieczna, świadoma Ja”, którego celem jest wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa zdrowotnego kobiet. Jeszcze rok temu, sprawą Kobiet zajął się też Rzecznik Praw Obywatelskich, ponieważ skierował do Agnieszki Dziemianowicz – Bąk, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pismo, w którym prosi o podjęcie działań w celu wdrażania kolejnych rozwiązań w obszarach polityki prorodzinnej i prawa pracy sprzyjających tworzeniu warunków ułatwiających łączenie pracy zawodowej z rodzicielstwem. Kobiety wciąż mają problem z aktywizacją na rynku pracy, szczególnie po urodzeniu dziecka. W tym wszystkim ważne jest też zachowanie work-life balans i sukcesywne realizowanie założenia: bez stresu do sukcesu.

Gdzie 8 marca jest dniem wolnym od pracy?

Jak podają media Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony jest w wielu krajach, m.in. w Albanii, Bułgarii, Brazylii, Rosji, Francji, Portugalii, Rumunii, Stanach Zjednoczonych, na Ukrainie i Białorusi, a także we Włoszech. W niektórych państwach (np. Niemcy, ale nie całe) jest to całkowicie dzień wolny od pracy, a w innych pracuje się kilka godzin krócej, np. połowę dniówki.

8 marca dniem wolnym od pracy w Berlinie

Jak podaje onet.pl: "Międzynarodowy Dzień Kobiet został wprowadzony jako święto państwowe w Berlinie zaledwie pięć lat temu — a teraz wolne od pracy tego dnia ma ponownie zniknąć. Przynajmniej jeśli Stowarzyszenie Biznesu Berlina i Brandenburgii (UVB) postawi na swoim. Powodem inicjatywy głównej organizacji gospodarczej i społeczno-politycznej w regionie (która obejmuje około 60 stowarzyszeń przedsiębiorców i pracodawców) jest słaba sytuacja gospodarcza w stolicy. A święta państwowe kosztują, zgodnie z argumentacją dyrektora zarządzającego Alexandra Schirpa. Zasugerował on zatem po prostu przeniesienie niektórych świąt państwowych na niedziele, tak aby nie wpłynęło to na żaden dzień roboczy w ciągu tygodnia. Według jego kalkulacji każdy dodatkowy dzień roboczy przyniósłby Berlinowi korzyści ekonomiczne w wysokości około 230 mln euro (981 mln).". Zobaczymy jak potoczy się sytuacja, jednak takie prognostyki z pewnością nie wpłyną na pozytywne polskie analizy w tym zakresie.

Jakie dni wolne od pracy w 2025?

Wiadomo już czy będzie wolne 8 marca 2025 r., bo to święto. Zatem, nie to nie będzie w 2025 r. dzień ustawowo wolny od pracy. Dni wolne od pracy w 2025 r. w Polsce to:

  • 1 stycznia (środa) - Nowy Rok, Świętej Bożej Rodzicielki
  • 6 stycznia (poniedziałek) - Trzech Króli (Objawienie Pańskie)
  • 20 kwietnia (niedziela) - Wielkanoc
  • 21 kwietnia (poniedziałek) - Poniedziałek Wielkanocny
  • 1 maja (czwartek) - Święto Pracy
  • 3 maja (sobota) - Święto Konstytucji 3 Maja
  • 8 czerwca (niedziela) - Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
  • 19 czerwca (czwartek) - Boże Ciało
  • 15 sierpnia (piątek) - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
  • 1 listopada (sobota) - Wszystkich Świętych
  • 11 listopada (wtorek) - Narodowe Święto Niepodległości
  • 24 grudnia (środa) - Wigilia Bożego Narodzenia
  • 25 grudnia (czwartek) - pierwszy dzień Bożego Narodzenia
  • 26 grudnia (piątek) - drugi dzień Bożego Narodzenia.

Czy 8 marca 2025 r. będzie wolne od pracy?

Na chwilę obecną w kalendarzu dni wolnych od pracy na 2025 r. nie ma dnia 8 marca, jako dzień wolny od pracy. Niemniej jednak taki pomysł został zgłoszony. Wszystko zależy od przedstawicieli władzy ustawodawczej oraz wykonawczej czy taki dzień, jak 8 marca dzień kobiet zostanie uchwalony, jako dzień wolny od pracy. Nie nastąpi to w 2025 r., ale być może w 2026 czy w latach kolejnych.

Przykład

WOLNY 8 MARCA: DZIEŃ KOBIET oraz 10 MARCA: DZIEŃ MĘŻCZYZNY: JEŻELI PRACODAWCA TAK ZECHCE

Dzień kobiet, 8 marca w wielu zakładach pracy, jest dniem wolnym od pracy. Co ciekawe w pewnych miejscach ten dzień jest wolny tylko dla kobiet, aby to szczególnie uhonorować kobiety, a w innych miejscach 8 marca jest dniem wolnym dla kobiet i mężczyzn. Inni pracodawcy idą o krok dalej, w obawie o potencjalną dyskryminację ustanawiają dzień wolny dla Mężczyzn w dniu ich święta, tj. 10 marca. Na takie rozwiązania nie decyduje się wielu pracodawców, ale polityka różnego rodzaju profitów pracowniczych jest naprawdę mocno rozwinięta na polskim rynku pracy. Na takie rozwiązania decydują się szczególnie korporacje, które wydają akty wewnętrzne, regulaminy, w których postanawiają o dodatkowych uprawnieniach dla pracowników.

Pakiet dla kobiet „Bezpieczna, świadoma ja”

Rok temu przy okazji dnia kobiet, Infor.pl informował, że Minister zdrowia Izabela Leszczyna przedstawiła pakiet rozwiązań „Bezpieczna, świadoma Ja”, którego celem jest wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa zdrowotnego kobiet. Poniżej szczegóły rozwiązań przedstawionych przez Ministerstwo. Co ważne sporo z tych rozwiązań weszło już w życie!

  1. In vitro i onkopłodność - zdaniem MZ wszyscy, którzy chcą mieć dzieci, bez względu na stan zdrowia powinni móc być rodzicami. Projekt obywatelski dotyczący in vitro ma uniezależnić posiadanie dzieci od stanu majątkowego. PROGRAM IN VITRO RUSZY 1 CZERWCA 2024 R. Na in vitro rząd przeznaczy co najmniej 0,5 mld zł rocznie. Na program ten czekają nie tylko osoby, które mają problemy z płodnością ale też pacjentki onkologiczne, dla których to jedyna szansa, żeby mieć dziecko.
  2. Badania prenatalne - trzeba rozszerzyć dostęp do bezpłatnych badań. MZ poszerza także zakres badań m. in. o nowoczesne metody nieinwazyjne. Jeśli lekarz uzna, że kobieta potrzebuje szczegółowych badań, będzie mogła je wykonać. Dotyczy to np. badania echa serca płodu lub tzw. testu wolne DNA płodu – gdy wystąpi wysokie ryzyko wad genetycznych.
  3. Wytyczne dotyczące terminacji ciąży - jak podkreśla MZ: "Bezpieczeństwo i respektowanie praw kobiet w sytuacji zagrożenia życia matki przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa lekarzy to kolejny punt prezentowanego pakietu. - Na wytyczne dotyczące procedur terminacji ciąży, która zagraża zdrowiu lub życiu kobiety czekamy od czerwca 2023 r. Z przykrością stwierdzam, że te przygotowane nie są satysfakcjonujące. W mojej ocenie, ale także w ocenie ekspertów nie zapewniają i nie poprawiają bezpieczeństwa kobiet –zaznaczyła minister. Przerwanie ciąży może nastąpić gdy: - ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej, - zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. W przypadku zagrożenia życia lub zdrowia kobiety nie można powoływać się na klauzulę sumienia podkreśliła minister i dodała, że kierownik placówki, która ma kontrakt z NFZ, musi zapewnić terminację ciąży zgodnie z polskim prawem. Podmiot leczniczy nie ma sumienia.".
  4. Antykoncepcja awaryjna - tabletka dzień po będzie dostępna bez recepty od 15 roku życia. Zapobiega ona zapłodnieniu – nie jest środkiem wczesnoporonnym.
  5. Szczepienie przeciw HPV - MZ zachęciła rodziców i opiekunów dzieci w wieku 12 i 13 do korzystania z bezpłatnych szczepień przeciw HPV. Szczepienie dziewczynek przeciw HPV to mniejsze ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy u dorosłych kobiet. Natomiast szczepienie chłopców zmniejsza ryzyko rozwoju raka: prącia, odbytu, jamy ustnej i gardła. - Dzisiaj program obejmuje dzieci w wieku 12 i 13 lat, ale będę chciała włączyć do niego także młodsze roczniki. Rozmawiałam też z Barbarą Nowacką, minister edukacji narodowej o możliwości wykonywania tych szczepień w szkołach – wyjaśniła minister Leszczyna.
  6. Opieka okołoporodowa - w ponad połowie porodówek w kraju nie wykonano w 2022 r. ani jednego znieczulenia zewnątrzoponowego, a to powinno być standardem. Kobieta ma być godnie traktowana i mieć zapewnioną intymność – zaznaczyła minister zdrowia.
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Każdy nauczyciel musi zadbać o to, żeby wypłacono mu pieniądze za godziny nadliczbowe. Czy to wpłynie na organizację wycieczek w szkołach?

Nauczyciele mają prawo do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, jednak sami muszą zadbać o wypłatę. W razie sporu ze szkołą mają duże szanse na wygraną w sądzie.

4666 brutto - ile to netto przy umowie o pracę do 26 roku życia?

4666 brutto - ile to netto przy umowie o pracę do 26 roku życia? Młody pracownik dzięki uldze podatkowej otrzymuje wyższą wypłatę niż pracownicy po 26 roku życia. Jakie składki odprowadza się z wynagrodzenia brutto? Kalkulator wynagrodzeń na 2025 r. wylicza wysokość poszczególnych obciążeń publicznoprawnych.

Od 500 zł do 15 000 zł [a niekiedy więcej] dopłaty dla rolników w 2025 r. Można już składać wnioski

W 2025 r. rolnicy mogą liczyć na spore dopłaty. Właśnie ogłoszono stawki, które można otrzymać w ramach dofinansowania na 2025 r. W niektórych przypadkach ta kwota sięga nawet 15 000 zł.

Urlop okolicznościowy w 2025 r.: komu przysługuje, wymiar, ile płatny

Czym jest urlop okolicznościowy? Komu przysługuje urlop okolicznościowy? Kiedy można wystąpić o urlop okolicznościowy? Czy pracodawca może nie udzielić urlopu okolicznościowego? Jaki jest wymiar urlopu okolicznościowego? Ile jest płatny urlop okolicznościowy?

REKLAMA

W 2024 r. zgłoszono ponad 1 mln umów o dzieło. Jest to najniższa od początku istnienia rejestru liczba zgłaszanych umów o dzieło

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że w 2024 r. zgłoszono prawie 1,4 mln umów o dzieło. Jest to dużo mniej umów niż w 2023 r. Jest to najniższa od początku istnienia rejestru liczba zgłaszanych umów o dzieło. Od 1 stycznia 2021 r. obowiązują przepisy tarczy antykryzysowej, które nakazują informować organ rentowy o umowach o dzieło zawartych po tej dacie.

CBOS: rynek pracy w marcu 2025 r. Najtrudniej w prywatnym rolnictwie

Z badania CBOS wynika, że w marcu 2025 r. najtrudniejsza sytuacja na rynku pracy występuje w prywatnym rolnictwie. Osoby zatrudnione w prywatnych gospodarstwach rolnych najgorzej oceniają miejsce pracy pod kątem stabilizacji. Czy sytuacja zmieni się w ciągu roku?

Dwa świadczenia z urzędu pracy dla obywateli Ukrainy i innych cudzoziemców w 2025 r.

Urzędy pracy przyznają dwa świadczenia obywatelom Ukrainy i innym cudzoziemcom: zasiłek dla bezrobotnych i dodatek aktywizacyjny. Komu i kiedy zgodnie z polskimi przepisami aktualnymi na 2025 rok świadczenia te przysługują?

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw 2025 [LUTY]

GUS podał dane na luty 2025 r. Ile wynosi przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw? Jakie było zatrudnienie w lutym? O ile wzrosło od ubiegłego roku?

REKLAMA

Koszt pracodawcy 2025 – 5000 zł netto [Wyliczenia]

Jaki jest koszt pracodawcy przy zatrudnieniu na 5000 zł netto? Od umowy o pracę odprowadza się składki ZUS, składkę zdrowotną i podatek dochodowy. Część z nich odprowadzana jest z wynagrodzenia brutto pracownika, a część dodatkowo płaci pracodawca. Jak to obliczyć?

ZUS wypłaci wyższe jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy lub chorobę zawodową. Kiedy złożyć wniosek?

1 kwietnia 2025 r. wzrasta jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jakie dokumenty należy złożyć w celu uzyskania odszkodowania? Jaka będzie wysokość odszkodowania wypłacanego przez ZUS?

REKLAMA