REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rewolucja w orzekaniu o niepełnosprawności już w 2025 r.

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
rewolucja, orzekanie, niepełnosprawność, 2025
Rewolucja w orzekaniu o niepełnosprawności już w 2025 r.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Znamy założenia do projektu ustawy, która wprowadzi zmiany w orzekaniu o niepełnosprawności, w zespołach orzeczniczych, w rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz w samym zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to I kwartał 2025 r., rząd ma więc czas do końca marca 2025 r. Jeśli przepisy wejdą w życie będzie to prawdziwa rewolucja w orzekaniu o niepełnosprawności, jakiej nie było od 20 lat. W artykule szczegóły planowany zmian.
rozwiń >

Potrzebne są nowe rozwiązania legislacyjne, które faktycznie zmienią i przede wszystkim przyspieszą proces gromadzenia dokumentacji, badania i wydawania orzeczeń o niepełnosprawności. Muszą nastąpić zmiany w pracach komisji orzeczniczych. Dotychczasowy system nie zdaje egzaminu, o czym każdego dnia z rozgoryczeniem przekonują się rodzice dzieci z niepełnosprawnościami lub osoby dorosłe ubiegające się o stopień. Aby to zrobić należy zacząć od samych podstaw, z czego rząd, a w tym Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Łukasz Krasoń - doskonale zdają sobie sprawę. Jak zatem wygląda sprawa? No nie najlepiej. Do końca I kwartału, a zatem do końca marca 2024 r. miał być przyjęty projekt ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (numer projektu UD137, dalej jako: projekt). Projekt, jak wskazuje sama jego nazwa, ma zmienić ustawę z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 44). Czego dotyczy ta ustawa? W szczególności orzekania o stopniach niepełnosprawności. Przepisy szczegółowo regulują sytuacje osób, których niepełnosprawność została potwierdzona orzeczeniem: o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności (lekki, umiarkowany, znaczny); o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy na podstawie odrębnych przepisów, lub o niepełnosprawności, wydanym przed ukończeniem 16 roku życia. Co zatem się zmieni i na czym ma polegać owa rewolucja w orzekaniu o niepełnosprawności?

REKLAMA

Autopromocja

Głównym celem zmian jest:

  • efektywne i sprawne działanie zespołów orzeczniczych;
  • usprawnienie procesu orzekania o niepełnosprawności;
  • zmiana terminów co do wydawania orzeczeń;
  • wdrożenie elektronicznego systemu dla osób z niepełnosprawnościami;
  • informacja o ważności orzeczeń i stopniu;
  • wyłączenie zasad prawa zamówień publicznych przy powoływaniu członków komisji orzeczniczych;
  • skrócenie okresu przechowywania dokumentacji orzeczniczej;
  • skrócenie czasu rozpatrywania wniosków;
  • ułatwienie weryfikacji ważności orzeczeń;
  • umożliwienie wydłużenia ważności kart parkingowych;
  • możliwość przemieszczania się przez osoby z niepełnosprawnością i przebywania z psem asystującym do pensjonatów i ośrodków wypoczynkowych (do miejsc zamieszkania zbiorowego/ użyteczności publicznej).

Myślę, że warto przytoczyć słowa Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Łukasza Krasonia, który na jednym z posiedzeń wprost powiedział: "(...) Aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnościami powinna być priorytetem dla nas wszystkich. Zawsze mówię, że każda złotówka wydana na ten obszar to jest inwestycja, ona się zawsze zwraca po wielokroć. Wciąż wielu pracodawców myśli, że osoba z niepełnosprawnością to jest trudny potencjalny pracownik, że to jest raczej kłopot niż zysk czy wartość dodana dla przedsiębiorstwa. To jest oczywiście nieprawda i mamy świetne przykłady. Wielu przedsiębiorców po prostu otworzyło oczy w momencie, kiedy zatrudnili, kiedy otworzyli się na zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami. (...) Jeszcze jeden element, który na tym obszarze zatrudnienia będzie - użyję angielskiego słowa - game changer. Mówimy o asystencji osobistej. To element, który ma być triggerem, tym elementem popychającym osoby z niepełnosprawnościami do większej aktywności społecznej, ale też zawodowej. Osoba z niepełnosprawnością, która jest zamknięta w czterech ścianach gdzieś tam wysoko za schodami, nie myśli o tym, aby wyjść na rynek pracy, jest to bardzo, bardzo daleko w kolejce. Ona myśli, żeby przetrwać, żeby zadbać o swoje podstawowe funkcje. Jeżeli dostarczymy człowiekowi pierwsze w dziejach Polski tak systemowe rozwiązanie, jakim będzie ustawa o asystencji, to ten człowiek zacznie oddychać, ten człowiek przestanie się martwić o rzeczy podstawowe i będzie mógł więcej czasu poświęcić dla siebie, także na swoją zwiększoną aktywność społeczną i w dużej mierze także zawodową. (...). Pracujemy w rządzie nad tym i tych zmian mniejszych, większych będzie dużo więcej jeszcze tutaj, bo nie wiem, czy państwo pamiętacie, jak pierwszy raz tutaj przyjechałem, to sobie postawiłem za cel, że będę państwa edukował, że mówimy: osoba z niepełnosprawnością, a nie osoba niepełnosprawna. Jest lepiej, kilka osób tutaj z prawej strony, już widzę, się nauczyło. Więc tutaj jeszcze raz przypominam: osoba z niepełnosprawnością, bo niepełnosprawność to jest tylko jedna z cech, która takie osoby chociażby ja definiuje, a nie jest to cała historia o mnie. Dziękuję bardzo.". Te słowa wiele znaczą, bo pokazują ogromną motywację do zmiany przepisów na lepsze, a tym samym zmiany sytuacji osób z niepełnosprawnościami na lepszą.

Co nowego dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 r.?

Jak podaje rząd: projekt ma na celu, w szczególności, wprowadzenie regulacji usprawniających pracę zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności oraz doprecyzowanie i uporządkowanie niektórych przepisów obowiązującej ustawy o rehabilitacji, co wynika z dotychczasowych doświadczeń w praktycznym stosowaniu regulacji. Celem projektu jest realizacja zgłaszanych postulatów zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności, w tym Unii Metropolii Miast Polskich. O zmiany postulują więc nie tylko środowiska osób z niepełnosprawnościami ale i przedstawiciele komisji orzeczniczych. Środowiska te domagają się zmian i doprecyzowania przepisów dotyczące procedur rozpatrywania wniosków składanych przez osoby zainteresowane w celu uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności. Wynika to z doświadczeń zespołów orzeczniczych w dotychczasowym stosowaniu przedmiotowych regulacji. Jednoznacznie wskazuje się, że w przepisach ustawy o rehabilitacji brakuje rozwiązań prawnych, które umożliwiają weryfikację ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności (np. poprzez elektroniczny system).

Ważne

Wprowadzenie takich regulacji ułatwi m. in. osobom niepełnosprawnym korzystanie z różnego rodzaju ulg czy form wsparcia, poprzez potwierdzenie swojego statusu, a pracodawcom upewnienie się co do aktualności przekazanego orzeczenia, od którego ważności zależy dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnego pracownika z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Przechowanie akt w sprawie postepowań orzeczniczych

Zespoły orzecznicze od lat postulowały o zmianę przepisów w zakresie skrócenia okresu przechowywania akt postępowań orzeczniczych, w tym danych osobowych przetwarzanych przez zespoły orzekające o niepełnosprawności. Okres ten aktualnie wynosi 50 lat. Proponuję się skrócenie tego okresu do 20 lat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Elektroniczny system i informacja o ważności orzeczeń i stopniu

Jak podaje projektodawca, aktualnie w przepisach ustawy brakuje rozwiązań prawnych, które umożliwiają weryfikację ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności (np. poprzez elektroniczny system). Wprowadzenie takich regulacji ułatwi m. in. osobom niepełnosprawnym korzystanie z różnego rodzaju ulg czy form wsparcia, poprzez potwierdzenie swojego statusu, a pracodawcom upewnienie się co do aktualności przekazanego orzeczenia, od którego ważności zależy dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnego pracownika z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Kilka orzeczeń o rożnym stopniu niepełnosprawności: koniec z tym. Będzie jedno orzeczenie

Według założeń osoba z niepełnosprawnością, która dotychczas posiada kilka różnych orzeczeń o stopniu niepełnosprawności, docelowo powinna posiadać tylko jedno orzeczenie. Proponuje się, aby powiatowy zespół uchylał poprzednio wydane orzeczenie. Posiadanie przez osoby niepełnosprawne więcej niż jednego orzeczenia o niepełnosprawności oraz posługiwanie się nimi wymiennie przed różnymi organami i instytucjami wprowadza wątpliwości co do faktycznego stanu zdrowia danej osoby oraz ma konsekwencje związane z korzystaniem przez nią z wielu uprawnień.

Zmiany w zatrudnianiu w zespołach orzeczniczych

Zgodnie z założeniami ma dojść do wyłączenia i niestosowania zasad i przepisów prawa zamówień publicznych, w takim zakresie jak ma to miejsce dotychczas. Jest to niewątpliwie duże utrudnienie przy zatrudnianiu m.in. lekarzy, psychologów, fizjoterapeutów na członków zespołów specjalistów do pełnienia funkcji orzeczników. Bez wątpienia ma to wpływ na organizację pracy zespołów i realizację zadań związanych z wydawaniem orzeczeń. Ostatecznie cierpią na tym niepełnosprawni, którzy muszą długo czekać na decyzję.

Wydłużenie ważności kart parkingowych

Konieczna jest zmiana związana z wydłużeniem ważności kart parkingowych w związku z wydłużonym zachowaniem ważności dotychczasowych orzeczeń. W myśl przepisu art. 6bb ust. 1 ustawy, dotychczasowe orzeczenia zachowują ważność do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia, nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tę ważność. W związku z wydłużeniem ważności orzeczeń powinna zostać również wydłużona ważność kart parkingowych.

Pies asystujący dla osoby z niepełnosprawnością wejdzie do miejsc zamieszkania zbiorowego (np. sanatorium)

Pies asystujący niepełnosprawnemu będzie miał wstęp miejsc zamieszkania zbiorowego (psy będą mogły przebywać na turnusach rehabilitacyjnych dla niepełnosprawnych). Przepisy ustawy o rehabilitacji powinny zostać uzupełnione o regulacje umożliwiające wstęp osobie niepełnosprawnej z psem asystującym do budynków zamieszkania zbiorowego np. pensjonatów i ośrodków wypoczynkowych. Przy obecnym brzmieniu przepisów nie jest to możliwe. Wynika to z tego, że obecne brzmienie przepisów ustawy o rehabilitacji obejmuje obiekty użyteczności publicznej, jednak definicja ta nie zawiera np. pensjonatów i ośrodków wypoczynkowych.

Kiedy zmiany wejdą w życie?

Zgodnie z informacją przekazaną przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów planowany na chwilę obecną termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to I kwartał 2025 r. Z pewnością ewentualna nowelizacja nie wejdzie w życie wcześniej niż w II kwartale 2025 r.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekrutacja do KSAP 2025. Kształcenie stacjonarne i dualne

O rekrutacji do KSAP w 2025 r. opowiada Małgorzata Bywanis-Jodlińska, Dyrektor Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Co daje KSAP? Na czym polega kształcenie stacjonarne i dualne?

Kwiecień 2025 - dni wolne od pracy i godziny pracy

Kwiecień 2025 - ile jest dni wolnych od pracy i godzin pracy w miesiącu? Kiedy wypadają święta? Czy drugi dzień świąt jest wolny od pracy? Jak liczy się liczbę godzin pracy w miesiącu?

Wielki Piątek wolny dla tych pracowników w 2025 r. Komu przysługuje wolne w ten dzień?

Zbliżają się święta Wielkiej Nocy. Jak co roku ożywiła się debata o ustanowieniu dnia wolnego od pracy w Wielki Piątek. Jednak mimo braku dnia wolnego w Wielki Piątek, część osób nie będzie musiała w tym dniu pracować. O kogo chodzi?

Kwiecień 2025. Kalendarz do druku pdf

Pobierz kalendarz kwietnia 2025 do druku z miejscem na notatki. Kwiecień 2025 roku zawiera dwa święta ustawowo wolne od pracy i dwie niedziele handlowe. Jakie inne ważne dni występują w tym miesiącu?

REKLAMA

Kto z pracowników jest chroniony przed natychmiastowym zwolnieniem z pracy, na jakich zasadach

Cztery lata przed emeryturą czyli przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego dającego możliwość złożenia wniosku o emeryturę, pracownik podlega ochronie przed zwolnieniem. Czy jednak bezwarunkowo? Czy każdy może być pewnym gwarancji pracy już do emerytury, aż przez cztery najbliższe lata?

Pracodawco, pracownicy nie znają przysługujących im benefitów

Pracodawcy muszą lepiej informować pracowników o przysługujących im benefitach pozapłacowych. Taka wiadomość może przesądzić o przyjęciu oferty pracy przez kandydata albo o pozostaniu w firmie dobrych, zaangażowanych pracowników. Jakie są wyniki badania Up Bonus "Benefity pozapłacowe. Trendy w 2025 roku"?

Jak efektywnie zarządzać zespołem pracowników? Nadzieja i zaufanie jako kluczowe elementy

Okazuje się, że nadzieja i zaufanie to kluczowe czynniki decydujące o efektywności funkcjonowania zespołów i całych organizacji. Jakie są strategie i modele budowania zaufania w zespole? Jak można mierzyć poziom zaufania wśród pracowników?

Terminy wypłaty trzynastych emerytur przez KRUS

KRUS wypłaci tzw. trzynastą emeryturę w kwietniowych terminach płatności emerytur i rent. Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów zostanie wypłacone razem z emeryturą, rentą lub rodzicielskim świadczeniem uzupełniającym w terminach płatności tych świadczeń.

REKLAMA

Od 666 zł do 3132 zł. Jakie podwyżki dla pracowników samorządowych?

Związek Powiatów Polskich zaproponował podwyżki dla pracowników samorządowych – od 666 zł do 3132 zł. Samorządowcy chcą też wprowadzenia mechanizmu uzależniającego waloryzację wynagrodzeń od wzrostu płacy minimalnej.

Umowa na okres próbny 3 miesiące i 2 miesiące a okres wypowiedzenia

Umowa na okres próbny to zazwyczaj pierwsza umowa zawierana z nowym pracodawcą. Często trwa 3 miesiące lub 2 miesiące, ale może być krótsza. Ile trwa okres wypowiedzenia? Kiedy dochodzi do rozwiązania umowy na okres próbny?

REKLAMA