REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dzień wolny za święto 15 sierpnia 2015 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marek Skałkowski
prawnik, ekspert z zakresu prawa pracy, redaktor naczelny MONITORA prawa pracy i ubezpieczeń, były pracownik działu porad prawnych Państwowej Inspekcji Pracy
Dzień wolny za święto 15 sierpnia 2015 r. / Fot. Fotolia
Dzień wolny za święto 15 sierpnia 2015 r. / Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W 2015 r. pracownikom przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy za święto wypadające w sobotę 15 sierpnia. Jest to Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Wyznaczenie wolnego od pracy powinno przypadać na dzień, który występuje w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym wypadało to święto.

Zobacz: Dni wolne od pracy 2016

REKLAMA

Autopromocja

Jak prawidłowo wyznaczyć pracownikom wolne za święto 15 sierpnia przypadające w sobotę

W 2015 r. święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przypada w sobotę 15 sierpnia. W związku z tym pracodawcy, u których sobota jest dniem wolnym od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, powinni wyznaczyć pracownikom dodatkowy dzień wolny od pracy.

Wyznaczenie dnia wolnego za święto przypadające w sobotę powinno nastąpić w dniu, który przypada w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym wypadało to święto.

Święto przypadające w sobotę

W sierpniu 2015 r. święto NMP (15 sierpnia) przypada w sobotę. Obniża ono zatem wymiar czasu pracy o 8 godzin, ponieważ przypada w innym dniu niż niedziela (art. 130 Kodeksu pracy). Jednak pracownikom, którzy z tytułu zachowania 5-dniowego tygodnia pracy mają wolne soboty, należy zapewnić jeszcze jeden dzień dodatkowo wolny ze względu na wystąpienie święta w sobotę. Pracownicy ci będą mieli bowiem wolną sobotę, w którą przypada święto, właśnie z tytułu tego święta. Pracodawca dopiero po wyznaczeniu dodatkowego dnia wolnego w związku ze świętem w sobotę zapewni im inny dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Redakcja poleca produkt: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownik pracuje w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku po 8 godzin w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym. Z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy ma wolne soboty. Takiemu pracownikowi za święto 15 sierpnia przypadające w sobotę, tj. w jego dniu wolnym, należy zapewnić inny dzień wolny w okresie rozliczeniowym, w którym to święto występuje. Pracownik musi mieć bowiem 1 dzień wolny z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy i 1 dzień wolny z tytułu święta. W związku z tym pracodawca wyznaczył mu dodatkowy dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy w piątek 21 sierpnia.

Zobacz wideoszkolenie: Zmiany w terminowych umowach o pracę

Sierpień 2015 r.

Pon.

3 (8 godz.)

10 (8 godz.)

17 (8 godz.)

24 (8 godz.)

31 (8 godz.)

Wt.

4 (8 godz.)

11 (8 godz.)

18 (8 godz.)

25 (8 godz.)

Śr.

5 (8 godz.)

12 (8 godz.)

19 (8 godz.)

26 (8 godz.)

Czw.

6 (8 godz.)

13 (8 godz.)

20 (8 godz.)

27 (8 godz.)

Pt.

7 (8 godz.)

14 (8 godz.)

21 (W5)

28 (8 godz.)

Sob.

1 (W5)

8 (W5)

15 (WŚ)

22 (W5)

29 (W5)

Nd.

2 (WN)

9 (WN)

16 (WN)

23 (WN)

30 (WN)

WN – niedziela, WŚ – święto, W5 – dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy

Zadaj pytanie na FORUM

REKLAMA

Dnia wolnego z tytułu święta przypadającego w sobotę nie trzeba natomiast oddawać pracownikom pracującym w systemie weekendowym. Wynika to z charakteru tego systemu czasu pracy. Pracownicy pracujący w systemie weekendowym wykonują pracę wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta (art. 144 Kodeksu pracy). Ustalając ich wymiar czasu pracy, należy wziąć pod uwagę liczbę godzin, jaka przypada do przepracowania w sierpniu 2015 r. Pracownicy weekendowi mogą zatem przepracować w sierpniu 2015 r. 160 godzin. Ustalenie wymiaru czasu pracy na tym poziomie nie powoduje obowiązku oddania 8 godzin za święto przypadające w sobotę 15 sierpnia. Ponadto w sierpniu 2015 r. przypada 14 dni, w które pracownik weekendowy może pracować. Wykonywanie pracy przez pracownika weekendowego nawet w te wszystkie dni nie naruszy zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Również w przypadku niektórych innych systemów czasu pracy, np. systemu równoważnego, pracy w ruchu ciągłym, systemu zadaniowego, nie zawsze trzeba oddawać pracownikom dzień wolny za 15 sierpnia. Aby w tych systemach czasu pracy nie trzeba było oddawać pracownikowi dodatkowego dnia wolnego, wystarczy zaplanować pracę w sierpniu 2015 r. na 160 godzin (taki wymiar czasu pracy obowiązuje w tym miesiącu).

Dzień wolny za 15 sierpnia 2015 r. trzeba oddać pracownikom, którzy w sobotę 15 sierpnia będą przebywali na zwolnieniu lekarskim. Pracownicy ci chorują bowiem w dzień, który mają wolny z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy. Natomiast oddanie dnia wolnego następuje za święto. Nie ma w tym przypadku znaczenia, że pracownik chorował w dniu, w którym to święto przypadło.

Może również dojść do sytuacji, gdy pracownik będzie chorował w dniu, który miał wyznaczony jako wolny za święto przypadające w sobotę. Wówczas pracodawca nie będzie miał obowiązku udzielenia mu innego dnia wolnego. Pracownik bowiem już wykorzystał taki dzień, lecz spędził go na „chorobowym”.

Rekomendowany produkt: 100 pytań o urlopy wypoczynkowe + CD

Pracownikom weekendowym nie trzeba oddawać dnia wolnego za święto przypadające w sobotę.

Sposoby udzielenia dnia wolnego za święto

Pracodawca powinien wyznaczyć pracownikom dzień wolny za 15 sierpnia 2015 r. przypadający w sobotę w okresie rozliczeniowym, w którym to święto wypadało. Po zakończeniu okresu rozliczeniowego, w którym wystąpiło to święto, pracodawca nie może udzielić dnia wolnego nawet na wniosek pracownika.

Nie ma również przeszkód, aby pracownicy odebrali dzień wolny za święto w okresie rozliczeniowym, w którym ono występuje, ale w dniu przypadającym przed tym świętem.

W zakładzie obowiązuje 4-miesięczny okres rozliczeniowy. Obejmuje on okres od 1 maja do 31 sierpnia 2015 r. Pracodawca wyznaczył pracownikom za święto 15 sierpnia przypadające w tym miesiącu w sobotę dzień wolny w piątek 5 czerwca 2015 r. Takie postępowanie pracodawcy jest prawidłowe, ponieważ wyznaczony dzień wolny za święto przypada w okresie rozliczeniowym, w którym to święto wystąpiło.

Dni wolne od pracy w 2015 r.

Wyznaczając dodatkowy dzień wolny za święto, pracodawca powinien to zrobić w sposób przyjęty w zakładzie pracy, np. przez wywieszenie informacji na tablicy ogłoszeń, pocztą elektroniczną itp.

Pracodawca może wyznaczyć dzień wolny za święto poszczególnym grupom pracowników lub nawet pojedynczym pracownikom w różne dni.

REKLAMA

Pracodawca zatrudnia w salonie sprzedaży telefonów komórkowych 3 osoby obsługujące klientów. Nie chce, aby za święto 15 sierpnia 2015 r. wszyscy pracownicy mieli wolne tego samego dnia, bo musiałby zamknąć sklep. W tym przypadku pracodawca może udzielić każdemu z pracowników innego dnia wolnego za święto.

Pracodawca nie może oddać dnia wolnego za święto w ten sposób, że obniży pracownikom wymiar czasu pracy w poszczególne dni pracy, tak aby łącznie obniżyć go o 8 godzin. Za święto w sobotę trzeba bowiem oddać cały dzień, ponieważ pracownik ma wolną sobotę z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy, a nie dnia świątecznego. Sobota 15 sierpnia nie może być wolna jednocześnie z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy i święta.

Niepełnoetatowcy a oddanie dnia wolnego

W przypadku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy każde święto przypadające w innym dniu niż niedziela obniża ich wymiar czasu pracy proporcjonalnie do etatu.

W zakładzie pracuje 3 pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy. Jeden z nich jest zatrudniony na 1/2 etatu, drugi na 1/3 etatu, a trzeci na 1/4 etatu. W przypadku tych pracowników święto przypadające w sierpniu 2015 r. obniża wymiar czasu pracy odpowiednio o:

  • 4 godziny pracownikowi zatrudnionemu na 1/2 etatu (8 godz. × 1/2 etatu = 4 godz.),
  • 2 godziny i 40 minut pracownikowi zatrudnionemu na 1/3 etatu [8 godz. × 1/3 etatu = 2,66 godz., czyli 2 godziny i 40 minut (0,66 godz. × 60 minut)],
  • 2 godziny pracownikowi zatrudnionemu na 1/4 etatu (8 godz. × 1/4 etatu = 2 godz.).

Dzień wolny za święto wypadające w sobotę w 2015 roku

W praktyce ustalając wymiar czasu pracy pracownikom zatrudnionym na niepełny etat w danym miesiącu należy:

  • przyjąć wymiar czasu pracy dla pracownika zatrudnionego na pełny etat,
  • obniżyć go proporcjonalnie do etatu danego niepełnoetatowca.

W zakładzie jest zatrudnionych 3 niepełnoetatowców. Jeden z nich pracuje na 1/2 etatu, drugi na 1/3 etatu, a trzeci na 1/4 etatu. W ich przypadku wymiar czasu pracy w sierpniu 2015 r. wyniesie odpowiednio:

  • dla pracownika pracującego na 1/2 etatu – 80 godzin (1/2 etatu × 160 godz.),
  • dla pracownika pracującego na 1/3 etatu – 53 godziny i 20 minut (1/3 etatu × 160 godz.),
  • dla pracownika pracującego na 1/4 etatu – 40 godzin (1/4 etatu × 160 godz.).

Planując pracę w sierpniu 2015 r. pracownikom zatrudnionym na niepełny etat, należy zatem rozplanować taką liczbę godzin pracy, jaka wynika z obliczenia proporcji ich wymiaru etatu i liczby godzin do przepracowania na pełny etat.

W przypadku gdy niepełnoetatowiec pracuje np. na 1/2 etatu od poniedziałku do piątku po 4 godziny, należy mu oddać za sobotę 15 sierpnia dodatkowy jeden dzień wolny. Jeżeli natomiast niepełnoetatowiec pracuje tylko 2 lub 3 razy w tygodniu, to w sierpniu 2015 r. trzeba mu zaplanować pracę zgodną z wymiarem godzin właściwym dla jego wymiaru etatu. Nie trzeba mu natomiast oddawać dodatkowego dnia wolnego, ponieważ i tak ma więcej dni wolnych, niż wynika z zasady 5-dniowego tygodnia pracy.

Podstawa prawna:

  • art. 130, art. 144 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 1502; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 1662
  • art. 1 pkt 1 lit. i ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy – j.t. Dz.U. z 2015 r., poz. 90
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

Zmiany w stażu pracy od 2026 roku. Więcej praw dla 5 mln pracowników

Zmiany w stażu pracy, które wejdą w życie 1 stycznia 2026 roku to więcej praw dla nawet 5 mln pracowników w Polsce. Nowe przepisy oznaczają też realny wzrost kosztów pracy. Działy kadr i płac już powinny przygotowywać się do zmian.

REKLAMA

Zmiana branży w 2025 – od czego zacząć i gdzie znaleźć ogłoszenia pracy?

Rynek pracy, jaki znaliśmy, właśnie przestaje istnieć. Dzieje się to na naszych oczach i tak naprawdę tempo zmian jest znacznie szybsze, niż przypuszczali eksperci. Choć brzmi to aż nadto dramatycznie, to jednak nie można zaprzeczyć, że wielu pracowników zmaga się aktualnie z poważnymi problemami zawodowymi, a pracodawcy dwoją się i troją, aby stworzyć nowe systemy zarządzania w rzeczywistości AI. Niektóre zawody już przestają istnieć lub przechodzą intensywne zmiany, u podstaw których znajdziemy wdrożenie czata GPT do codziennych obowiązków. Dla niektórych osób jedynym rozwiązaniem okazała się zmiana pracy, dla innych w grę wchodzi tylko zmiana branży. Przebranżowienie to współczesny odpowiednik ucieczki z tonącego statku - tylko w tym wypadku pracownik sam buduje swoją szalupę ratunkową. Zatem jak aktualnie wygląda temat zmiany branży? Jakie są powody? W którą stronę iść i gdzie szukać nowych zawodowych wyzwań?

Składka zdrowotna 2025: ryczałt, karta podatkowa, podatek liniowy, zasady ogólne. Jaka jest podstawa wymiaru? Ile procent?

Jaka jest podstawa wymiaru składki oraz kwota składki zdrowotnej w 2025 roku dla niektórych grup ubezpieczonych? ZUS informuje o wysokości składki na ryczałcie, karcie podatkowej, przy zasadach ogólnych, podatku liniowym, podatku od kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz dla osób współpracujących.

Do kiedy jest nabór firm i instytucji do pilotażu skróconego tygodnia pracy?

Pilotaż skróconego tygodnia pracy jest konieczny. Może się okazać, że powszechny zapis o krótszym czasie pracy będzie tragiczny dla polskiej gospodarki, firm i społeczeństwa. Do kiedy trwa nabór firm i instytucji do projektu?

2,5 tys. euro za pracę na magazynie w Szwecji i Norwegii. Ile zarobi pracownik produkcji i operator wózka widłowego?

Szwecja, Norwegia, Niemcy i Czechy to opłacalne kierunki na podjęcie pracy w wakacje. W państwach skandynawskich na magazynie można zarobić 2,5 tys. euro miesięcznie. Ile zarobi pracownik produkcji i operator wózka widłowego? Bardzo dobre zarobki są też w Niemczech i Czechach.

REKLAMA

Zmieniasz adres podczas zwolnienia lekarskiego (tzw. L4)? Masz tylko 3 dni na zgłoszenie. Sprawdź, co grozi za spóźnienie

Planujesz wyjechać do rodziny, będąc na zwolnieniu lekarskim albo zmieniłeś miejsce pobytu w trakcie choroby? Zgodnie z przepisami masz tylko trzy dni na zgłoszenie. W przeciwnym razie możesz stracić prawo do zasiłku chorobowego.

Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kogo dodatkowe świadczenia. Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

REKLAMA