REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyzwania w zarządzaniu ludźmi w czasie pandemii

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Artur Lempkowski
CEO, Execon Group
Wyzwania w zarządzaniu ludźmi w czasie pandemii
Wyzwania w zarządzaniu ludźmi w czasie pandemii
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zarządzanie w czasie pandemii - jakie wyzwania stoją przed liderami? Czego im brakuje? Jak oceniają efektywność pracowników?

Wyzwania w czasie pandemii

W czasie pandemii nasze przyzwyczajenia dotyczące sposobu pracy musimy zderzyć z obostrzeniami i ograniczeniami. Pozostanie w domu, przełączenie na tryb zdalny w marcu ubiegłego roku wydawały się dość dużą barierą. Jednak szybko zaadaptowaliśmy się do nowych realiów. Największym wyzwaniem jest jednak to, co pozostaje poza naszym zasięgiem – kontakt z drugim człowiekiem. W relacji firma – pracownicy z naszych ankiet przeprowadzonych wśród pracowników wynika, że blisko 70% z nich narzeka na brak szeroko pojętej integracji. Retrospektywa projektu, warsztaty czy po prostu spotkanie po godzinach, stały się możliwe jedynie on-line, co dla wielu osób jest niewystarczającym substytutem prawdziwego spotkania.

REKLAMA

Autopromocja

Nowi pracownicy mają trudniej

Jako Grupa Execon od wielu lat odnotowujemy wzrosty rok do roku zarówno w obszarze liczby realizowanych kontraktów, jak i zatrudnienia. Nowe osoby, które dołączyły do zespołu w okresie pandemii, miały bardzo utrudnione zadanie, jeśli chodzi o wdrożenie się do organizacji – nie spotkały całego zespołu, nie mogły liczyć na taki poziom mentoringu, jaki mogłyby otrzymać, siedząc obok kolegi/koleżanki z zespołu.

Brakuje bezpośredniego kontaktu z pracownikami

I na koniec, myślę, że moje odczucia podziela wielu liderów zarządzających organizacjami, brak bezpośredniego kontaktu z pracownikami uniemożliwia wyczucie nastrojów, emocji, które mogą towarzyszyć np. w trudnych sytuacji na projektach czy podczas konfliktu w zespole, które dzieją się w przestrzeni, do której nikt z managerów nie ma dostępów – kanałów on-line. W normalnych warunkach, mamy możliwość rozwiązania takich sytuacji nawet podczas krótkiego spotkania na kawę w biurowej kuchni w nieformalnej atmosferze. Aktualnie jesteśmy tej szansy pozbawieni.

Pandemia a efektywność pracowników

Z perspektywy tych 12 miesięcy nie obserwujemy spadku efektywności pracowników. W wielu obszarach zauważyliśmy wręcz jej wzrost –nie tracimy tak wiele czasu na przemieszczanie się pracowników pomiędzy naszymi biurami i biurami naszych klientów. Dzięki temu, ten czas możemy przeznaczyć na pracę przy projektach. Niemniej jednak, musimy pamiętać, że koszt i efektywność wdrożenia nowych pracowników oraz przepływ wiedzy i informacji wewnątrz organizacji uległ pogorszeniu, co w efekcie niweluje korzyści wynikające ze wzrostów o których wspomniałem. Długofalowo, wszystko wskazuje na to, że model hybrydowy – część pracy w biurze a część realizowana zdalnie, będzie optymalnym modelem w przyszłości.

Pandemia a rekrutacja

Większość rekrutacji odbywają się aktualnie w 100% zdalnie. W zasadzie jedynie w przypadku rekrutacji osób, których charakter pracy wymaga dużej interakcji z innymi – osoby odpowiedzialne za sprzedaż, project managerowie, stosujemy model hybrydowy, tj. zarówno spotkanie on-line jak i spotkanie bezpośrednie. Daje nam to możliwość lepszego poznania kandydata.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Większość pracowników pojawiła się od momentu zatrudnienia tylko raz w biurze po to, by załatwić kwestie formalne, przejąć sprzęt i przejść proces onboardingu. Największym wyzwaniem jest oczywiście zapoznanie nowych osób z zespołem i płynność ich wejścia w trwające projekty.

Praca w IT w czasie pandemii

Pandemia wymusiła wiele zmian w organizacjach. Rozwiązania eCommerce przeżywają silny rozkwit. Stale rośnie liczba i wartość realizowanych przez Internet zakupów. Intensywnie rozwijają się też platformy do obsługi klienta. Procesy wewnątrz organizacji naszych klientów też przenoszone są do kanałów cyfrowych. To wszystko wymusza szereg działań związanych z bezpieczeństwem oraz dostosowaniem platform do nowych uwarunkowań. To zmiany, które wpłyną na rynek na zawsze i zostaną z nami w post pandemicznej rzeczywistości. Dla naszej firmy, ale w ogóle branży IT, to czas rozkwitu.Nasze zespoły podjęły szereg interesujących projektów związanych ze wsparciem naszych klientów w obszarze transformacji cyfrowej i budowaniem rozwiązań w oparciu o nowoczesną architekturę mikroserwisową. Liczymy, że wkrótce świat upora się z pandemią, ale trendy w technologii związane z cyfryzacją będą nam towarzyszyć, dając w nadchodzących latach wiele powodów do dumy i satysfakcji z przeprowadzonych wdrożeń IT.

Źródło: Execon Group

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

PIE: do 2035 r. na polskim rynku pracy ubędzie 2,1 mln pracowników. Kogo zatrudniać zamiast obywateli Ukrainy?

Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) do 2035 r. z polskiego rynku pracy ubędzie aż 2,1 mln pracowników. Czy pracownicy z Ukrainy odejdą? Kogo można tanio zatrudnić na te miejsca?

Pracownicy dorabiają na coraz większą skalę. Podstawowa umowa to teraz za mało

Teraz podstawowa umowa o pracę często nie wystarcza. Pracownicy podpisują dodatkowe zlecenia nie tylko dla pieniędzy. Dlaczego Polacy coraz częściej dorabiają? Oto wyniki badania.

70 tys. odprawy dla zwolnionego pracownika w 2025 r. Czy będzie zmiana w 2026 r.

Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy w ramach zwolnień grupowych lub zwolnienia indywidualnego, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej maksymalna wysokość nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2025 r. jest to prawie 70000 zł.

REKLAMA

Pomoc ZUS-u dla firm poszkodowanych w powodzi z 2024 r. - podsumowanie

Od jesieni minionego roku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogli skorzystać ze specjalnych form wsparcia i ulg realizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Opolski ZUS podsumował pomoc udzieloną przedsiębiorcom poszkodowanym w powodzi z 2024 r.

ZUS przypomina: Tylko złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia

Zbliża się koniec terminu składania wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rodzic powinien złożyć wniosek do 30 kwietnia 2025 r. Jeśli ten termin zostanie dotrzymany, to ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego będzie zachowana i ZUS wypłaci 800 plus do 30 czerwca 2025 r.

ZUS: stabilna sytuacja finansowa FUS w 2024 r. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił opracowanie ZUS "Podsumowanie sytuacji finansowej FUS z 2024 r." Z opracowania wynika, że sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest stabilna, a prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł.

Wysokość wynagrodzenia i rodzaj przysługujących benefitów są dla Zetek najważniejszym miernikiem ich wartości

Pracownicy z pokolenia Z przywiązują dużą wagę do wysokości wynagrodzenia i dodatkowych świadczeń z umowy o pracę ze względów nie tylko materialnych. Bezpieczne ekonomicznie i spokojne życie to oczywiście ważna dla nich wartość. Jednak wysokość pensji i inne benefity są jednocześnie miernikiem poczucia własnej wartości, a może nawet i szacunku do nich.

REKLAMA

Wsparcie finansowe z ZUS wypłacane z emeryturą lub rentą. Komu przysługuje ryczałt energetyczny?

Ryczałt energetyczny to specjalny dodatek do emerytur i rent. Jest on przeznaczony dla osób, które potrzebują wsparcia w pokrywaniu kosztów zużycia energii elektrycznej. Świadczenie jest wypłacane przez ZUS.

Seniorzy nadal aktywni zawodowo. Dlaczego opłaca się pracować osobom w wieku emerytalnym?

ZUS podaje, że wzrasta liczba pracujących osób w wieku emerytalnym. Aktywnych zawodowo seniorów w zeszłym roku było aż 872,6 tys. Kiedy opłaca się dalsza praca?

REKLAMA