Kategorie

Wyzwania w zarządzaniu ludźmi w czasie pandemii

Artur Lempkowski
CEO, Execon Group
Wyzwania w zarządzaniu ludźmi w czasie pandemii
shutterstock
Zarządzanie w czasie pandemii - jakie wyzwania stoją przed liderami? Czego im brakuje? Jak oceniają efektywność pracowników?

Wyzwania w czasie pandemii

W czasie pandemii nasze przyzwyczajenia dotyczące sposobu pracy musimy zderzyć z obostrzeniami i ograniczeniami. Pozostanie w domu, przełączenie na tryb zdalny w marcu ubiegłego roku wydawały się dość dużą barierą. Jednak szybko zaadaptowaliśmy się do nowych realiów. Największym wyzwaniem jest jednak to, co pozostaje poza naszym zasięgiem – kontakt z drugim człowiekiem. W relacji firma – pracownicy z naszych ankiet przeprowadzonych wśród pracowników wynika, że blisko 70% z nich narzeka na brak szeroko pojętej integracji. Retrospektywa projektu, warsztaty czy po prostu spotkanie po godzinach, stały się możliwe jedynie on-line, co dla wielu osób jest niewystarczającym substytutem prawdziwego spotkania.

Nowi pracownicy mają trudniej

Jako Grupa Execon od wielu lat odnotowujemy wzrosty rok do roku zarówno w obszarze liczby realizowanych kontraktów, jak i zatrudnienia. Nowe osoby, które dołączyły do zespołu w okresie pandemii, miały bardzo utrudnione zadanie, jeśli chodzi o wdrożenie się do organizacji – nie spotkały całego zespołu, nie mogły liczyć na taki poziom mentoringu, jaki mogłyby otrzymać, siedząc obok kolegi/koleżanki z zespołu.

Brakuje bezpośredniego kontaktu z pracownikami

I na koniec, myślę, że moje odczucia podziela wielu liderów zarządzających organizacjami, brak bezpośredniego kontaktu z pracownikami uniemożliwia wyczucie nastrojów, emocji, które mogą towarzyszyć np. w trudnych sytuacji na projektach czy podczas konfliktu w zespole, które dzieją się w przestrzeni, do której nikt z managerów nie ma dostępów – kanałów on-line. W normalnych warunkach, mamy możliwość rozwiązania takich sytuacji nawet podczas krótkiego spotkania na kawę w biurowej kuchni w nieformalnej atmosferze. Aktualnie jesteśmy tej szansy pozbawieni.

Pandemia a efektywność pracowników

Z perspektywy tych 12 miesięcy nie obserwujemy spadku efektywności pracowników. W wielu obszarach zauważyliśmy wręcz jej wzrost –nie tracimy tak wiele czasu na przemieszczanie się pracowników pomiędzy naszymi biurami i biurami naszych klientów. Dzięki temu, ten czas możemy przeznaczyć na pracę przy projektach. Niemniej jednak, musimy pamiętać, że koszt i efektywność wdrożenia nowych pracowników oraz przepływ wiedzy i informacji wewnątrz organizacji uległ pogorszeniu, co w efekcie niweluje korzyści wynikające ze wzrostów o których wspomniałem. Długofalowo, wszystko wskazuje na to, że model hybrydowy – część pracy w biurze a część realizowana zdalnie, będzie optymalnym modelem w przyszłości.

Pandemia a rekrutacja

Reklama

Większość rekrutacji odbywają się aktualnie w 100% zdalnie. W zasadzie jedynie w przypadku rekrutacji osób, których charakter pracy wymaga dużej interakcji z innymi – osoby odpowiedzialne za sprzedaż, project managerowie, stosujemy model hybrydowy, tj. zarówno spotkanie on-line jak i spotkanie bezpośrednie. Daje nam to możliwość lepszego poznania kandydata.

Większość pracowników pojawiła się od momentu zatrudnienia tylko raz w biurze po to, by załatwić kwestie formalne, przejąć sprzęt i przejść proces onboardingu. Największym wyzwaniem jest oczywiście zapoznanie nowych osób z zespołem i płynność ich wejścia w trwające projekty.

Praca w IT w czasie pandemii

Pandemia wymusiła wiele zmian w organizacjach. Rozwiązania eCommerce przeżywają silny rozkwit. Stale rośnie liczba i wartość realizowanych przez Internet zakupów. Intensywnie rozwijają się też platformy do obsługi klienta. Procesy wewnątrz organizacji naszych klientów też przenoszone są do kanałów cyfrowych. To wszystko wymusza szereg działań związanych z bezpieczeństwem oraz dostosowaniem platform do nowych uwarunkowań. To zmiany, które wpłyną na rynek na zawsze i zostaną z nami w post pandemicznej rzeczywistości. Dla naszej firmy, ale w ogóle branży IT, to czas rozkwitu.Nasze zespoły podjęły szereg interesujących projektów związanych ze wsparciem naszych klientów w obszarze transformacji cyfrowej i budowaniem rozwiązań w oparciu o nowoczesną architekturę mikroserwisową. Liczymy, że wkrótce świat upora się z pandemią, ale trendy w technologii związane z cyfryzacją będą nam towarzyszyć, dając w nadchodzących latach wiele powodów do dumy i satysfakcji z przeprowadzonych wdrożeń IT.

Źródło: Execon Group

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  In vitro i prawo do ubezpieczenia społecznego – wyrok ETPCz

  Czy podjęcie przez pracownicę nowego zatrudnienia w trakcie procedury in vitro stanowi podstawę do odmowy ubezpieczenia społecznego?

  Kod wykonywanego zawodu w ZUS ZUA i ZUS ZZA

  Kod wykonywanego zawodu w dokumentach ZUS ZUA i ZUS ZZA to ważna zmiana, która wejdzie w życie 16 maja 2021 r. Na czym w praktyce będzie polegał nowy obowiązek?

  Kompetencje cyfrowe - tego wymagają pracodawcy [RAPORT]

  Kompetencje cyfrowe - tego przede wszystkim wymagają pracodawcy. Cyfryzacja rynku pracy to trend przyspieszony przez epidemię koronawirusa. Jak nową rzeczywistość oceniają pracownicy? Na to pytanie odpowiada raport "Cyfrowa ewolucja kariery".

  Dwie umowy o pracę - składki ZUS

  Dwie umowy o pracę - co na to prawo? Składki ZUS opłaca się od jednej czy dwóch umów?

  Poważne zachorowanie - oszczędności PPK mogą pomóc

  Poważne zachorowanie - co to jest w rozumieniu ustawy o PPK? Jak oszczędności PPK mogą pomóc, gdy uczestnik PPK, jego małżonek lub dziecko zachoruje?

  Badanie trzeźwości pracownika - nowe przepisy

  Badanie trzeźwości pracownika alkomatem - nowe przepisy przyznają pracodawcy prawo do prewencyjnych, wyrywkowych kontroli alkomatem.

  Badanie trzeźwości pracownika 2021

  Badanie trzeźwości pracownika - w 2021 r. powstał projekt ustawy umożliwiający pracodawcy przeprowadzanie wyrywkowych kontroli trzeźwości pracownika.

  Praca dla informatyka 2021 - zarobki i praca zdalna [ANALIZA]

  Praca dla informatyka w 2021 r. - liczba ofert pracy dla informatyków wciąż rośnie. Dla pracowników z branży IT liczą się zarobki i praca zdalna. Analiza przedstawia obecną sytuację informatyków na rynku pracy.

  Godziny pracy 2021

  Godziny pracy 2021 - ile godzin pracy i dni wolnych od pracy wypada w poszczególnych miesiącach? Jak obliczyć godziny pracy?

  Długotrwałe niewykonywanie obowiązków - wypowiedzenie umowy

  Wypowiedzenie umowy - czy długotrwałe niewykonywanie części obowiązków pracownika uzasadnia rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem?

  Rozliczanie czasu pracy zdalnej

  Czas pracy zdalnej to dosyć kłopotliwe zagadnienie. Jak ewidencjonować i kontrolować pracownika na home office? W jaki sposób rozliczać nadgodziny i wprowadzić zadaniowy czas pracy?

  Rynek pracy w czasie pandemii a szara strefa w rolnictwie

  Rynek pracy w czasie pandemii - czy część pracowników zasiliła szarą strefę w rolnictwie? Poniżej znajduje się analiza.

  Najwięcej ubezpieczonych cudzoziemców w historii - kwiecień 2021

  Cudzoziemcy pobili rekord - w kwietniu 2021 r. jest najwięcej ubezpieczonych w Polsce obcokrajowców w historii. Jak przedstawiają się liczby?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych 2022

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych wejdą w życie 1 stycznia 2022 r. Co się zmieni? Nowe emerytury i renty będą wypłacane tylko na konto. Rozwiąże się problem emerytur czerwcowych. Zmienią się zasady pobierania zasiłków.

  Brexit a ubezpieczenia i rozliczenia podatkowe pracowników

  Brexit - jakie są skutki w zakresie ubezpieczeń społecznych i rozliczeń podatkowych pracowników? Wszystko o zaświadczeniu A1.

  Odpis na ZFŚS na emerytów i rencistów - byłych pracowników

  Odpis na ZFŚS na emerytów i rencistów będących byłymi pracownikami - jak obliczyć? Jak ustalić status tych osób i wysokość zwiększenia?

  Ostatni dzień na wdrożenie PPK!

  PPK - 10 maja 2021 r. to ostatni dzień na wdrożenie PPK czyli zawarcie umowy o prowadzenie PPK z wybraną instytucją finansową.

  Praca zdalna - przepisy prawne

  Praca zdalna - przepisy prawne regulujące home office znajdują się w ustawie covidowej. Kodeks pracy wciąż nie zawiera przepisów dotyczących pracy zdalnej.

  Bezrobocie w kwietniu 2021 r.

  Bezrobocie - w kwietniu 2021 r. w Polsce odnotowano spadek bezrobocia. Gdzie jest najwyższe bezrobocie, a gdzie najniższe?

  Emerytury stażowe - obywatelska inicjatywa ustawodawcza

  Emerytury stażowe będą przedmiotem obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej. NSZZ "Solidarność" apeluje o liczne podpisy.

  4 urlopy dla ojca po urodzeniu dziecka

  Urlopy dla ojca - po urodzeniu dziecka ojciec może skorzystać z 4 rodzajów urlopów - ojcowskiego, okolicznościowego, tacierzyńskiego i rodzicielskiego.

  Przymusowy urlop wypoczynkowy - jaka forma?

  Przymusowy urlop wypoczynkowy - w jakiej formie pracodawca powinien polecić pracownikowi wykorzystanie urlopu wypoczynkowego?

  Idealny pierwszy dzień pracy - model First Day Experience

  Pierwszy dzień w nowej pracy - jak wygląda w modelu First Day Experience? Jak mógłby wyglądać idealny pierwszy dzień pracy?

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym wchodzi w życie - Izrael i Turcja

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym podpisana między Polską i Izraelem oraz umowa podpisana między Polską a Turcją wchodzą w życie dnia 1 maja i 1 czerwca 2021 r.

  Czym jest informacja starosty?

  Informacja starosty to dokument związany z zatrudnianiem cudzoziemców. To tzw. test rynku pracy. Czemu służy? Kiedy jest wymagana, a kiedy nie?