REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kadry i płace bez wychodzenia z domu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Randstad Polska
lider na polskim rynku doradztwa personalnego i pracy tymczasowej, jest częścią holenderskiego Randstad N.V.
Sylwia Krajewska
Kadry i płace bez wychodzenia z domu
Kadry i płace bez wychodzenia z domu
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kadry i płace bez wychodzenia z domu? Zarządzanie procesami kadrowo-płacowymi zostało zinformatyzowane. Wszystko to dzięki możliwości elektronicznego podpisywania dokumentów. Czym jest portal pracowniczy i kiosk w firmie produkcyjnej? Jak wprowadzać innowacje?

Informatyzacja kadr i płac

Zarządzanie dokumentami związanymi z zatrudnianiem pracowników nigdy nie było prostsze. To zasługa wprowadzonych jakiś czas temu przepisów, które pozwalają na ich podpisywanie drogą elektroniczną. Jednak jeszcze do niedawna wielu pracodawców sceptycznie podchodziło do zmian legislacyjnych.

REKLAMA

Sytuację zmieniła się jednak wraz z początkiem 2020 roku. Nowa rzeczywistość spowodowała, że wiele firm przeszło na pracę zdalną. Do odmiennych warunków funkcjonowania dostosować musiały się zwłaszcza działy kadr i płac. Nic więc dziwnego, że możliwość obsługi kadrowo-płacowej czy też zawierania umów o pracę na odległość stała się na wagę złota.

Polecamy: Dokumentacja kadrowa

Ci pracodawcy, którzy do tej pory sceptycznie podchodzili do zmian i nie zadbali o technologiczne aspekty zdalnej obsługi procesów kadrowo-płacowych, teraz nadrabiają zaległości. Żeby jednak wdrożenie nowych rozwiązań przyniosło plony, potrzebny jest czas. Jakie możliwości mają firmy?

Autorka: Sylwia Krajewska

Senior Sales Manager w Randstad Payroll Solutions

Randstad

Czym jest portal pracowniczy?

Wśród rozwiązań, które usprawniają procesy kadrowo-płacowe w przedsiębiorstwie, jest portal pracowniczy. Dzięki niemu pracownicy mogą bez wychodzenia z domu:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • sprawdzić paski wynagrodzeń oraz stan urlopu,
  • zgłosić nieobecność,
  • dokonać zmiany numeru konta bankowego, nazwiska czy też adresu zamieszkania,
  • dokonać zgłoszenia nowego członka rodziny.

REKLAMA

Dla większej wygody portal pracowniczy powinien oferować możliwość korzystania z aplikacji mobilnej. Dzięki niej personel będzie miał łatwy dostęp do wszelkich informacji i będzie mógł szybko wprowadzać zmiany, bez konieczności przychodzenia do firmy.

Wszelkie przekazywane przez pracowników dane są automatycznie zapisywane w systemie kadrowo-płacowym, który nie tylko nalicza wynagrodzenia, ale również za jego pomocą specjalista generuje dokumenty do systemów powiązanych i wysyła informacje o zmianach do odpowiedniej instytucji. Korzystanie z portalu pracowniczego to olbrzymia oszczędność czasu i dla pracowników, i dla działu kadr i płac. Pozwala również ograniczyć ryzyko błędu ze strony personelu administracyjnego. Ręczne wprowadzanie danych bywa bowiem zawodne.

Portal pracowniczy zmniejsza również koszty prowadzenia działalności. Ogranicza bowiem zużycie papieru i materiałów biurowych. Sprawia, że specjaliści z działu kadr i płac mogą wykonywać swoje obowiązki z domu, co pozwala zachować ciągłość procesów w firmie.

Jakie usprawnienia w firmach produkcyjnych?

REKLAMA

Zwłaszcza w ostatnich tygodniach rozwiązania technologiczne były źródłem ogromnych usprawnień w organizacjach. Zmiany objęły nie tylko firmy biurowe, ale również przedsiębiorstwa produkcyjne, które coraz chętniej wdrażają nowoczesne systemy wspomagające pracę działu kadr i płac.

Jednym z często spotykanych rozwiązań są tzw. kioski. To niewielkie kabiny, które umieszcza się wewnątrz hal lub na korytarzach przedsiębiorstwa. Znajduje się w nich sprzęt, który pozwala personelowi pozyskać różne informacje (np. związane z czasem pracy), zgłosić urlop czy też wprowadzić zmiany adresu zamieszkania czy też nazwiska.

Niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności firmy coraz częściej zgłaszają zapotrzebowanie na nowoczesne rozwiązania technologiczne, które z jednej strony pozwolą pracownikom dokonywać zmian za pomocą aplikacji mobilnej. Z drugiej zaś zapewnią pracodawcom lepszą kontrolę czasu pracy i usprawnią jego rozliczanie.

Jak wprowadzać innowacje?

Chociaż nowoczesne rozwiązania technologiczne mają szereg zalet, ich mankamentem jest to, że nie da się ich wdrożyć z dnia na dzień. Konieczne są m.in. zabezpieczenia systemowe. Co więcej, firma musi wypracować określone procedury – technologiczne i związane z ochroną danych wrażliwych. W przeciwnym razie implementacja innowacji się nie powiedzie.

Dobrą praktyką jest wprowadzanie kolejnych rozwiązań krok po kroku, poprzedzając poszczególne wdrożenia audytem bezpieczeństwa. Ścieżka ta jest doskonale znana firmom outsourcingowym, które świadczą usługi kadrowo-płacowe dla klientów zewnętrznych.

Co ważne, podczas implementacji innowacji należy mieć na uwadze fakt, że wraz z rozwojem technologii wzrasta prawdopodobieństwo włamania do systemu. Dlatego przed wdrożeniem zmian każde przedsiębiorstwo powinno uważnie przyjrzeć się swojemu potencjałowi. W przeciwnym razie wybierze nieadekwatne rozwiązania technologiczne, które narażą firmę na utratę wrażliwych danych.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

REKLAMA

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

REKLAMA