Kategorie

Kadry i płace bez wychodzenia z domu

Randstad Polska
lider na polskim rynku doradztwa personalnego i pracy tymczasowej, jest częścią holenderskiego Randstad N.V.
Sylwia Krajewska
Kadry i płace bez wychodzenia z domu
Kadry i płace bez wychodzenia z domu
Shutterstock
Kadry i płace bez wychodzenia z domu? Zarządzanie procesami kadrowo-płacowymi zostało zinformatyzowane. Wszystko to dzięki możliwości elektronicznego podpisywania dokumentów. Czym jest portal pracowniczy i kiosk w firmie produkcyjnej? Jak wprowadzać innowacje?

Informatyzacja kadr i płac

Zarządzanie dokumentami związanymi z zatrudnianiem pracowników nigdy nie było prostsze. To zasługa wprowadzonych jakiś czas temu przepisów, które pozwalają na ich podpisywanie drogą elektroniczną. Jednak jeszcze do niedawna wielu pracodawców sceptycznie podchodziło do zmian legislacyjnych.

Sytuację zmieniła się jednak wraz z początkiem 2020 roku. Nowa rzeczywistość spowodowała, że wiele firm przeszło na pracę zdalną. Do odmiennych warunków funkcjonowania dostosować musiały się zwłaszcza działy kadr i płac. Nic więc dziwnego, że możliwość obsługi kadrowo-płacowej czy też zawierania umów o pracę na odległość stała się na wagę złota.

Polecamy: Dokumentacja kadrowa

Ci pracodawcy, którzy do tej pory sceptycznie podchodzili do zmian i nie zadbali o technologiczne aspekty zdalnej obsługi procesów kadrowo-płacowych, teraz nadrabiają zaległości. Żeby jednak wdrożenie nowych rozwiązań przyniosło plony, potrzebny jest czas. Jakie możliwości mają firmy?

Autorka: Sylwia Krajewska

Senior Sales Manager w Randstad Payroll Solutions

Czym jest portal pracowniczy?

Wśród rozwiązań, które usprawniają procesy kadrowo-płacowe w przedsiębiorstwie, jest portal pracowniczy. Dzięki niemu pracownicy mogą bez wychodzenia z domu:

 • sprawdzić paski wynagrodzeń oraz stan urlopu,
 • zgłosić nieobecność,
 • dokonać zmiany numeru konta bankowego, nazwiska czy też adresu zamieszkania,
 • dokonać zgłoszenia nowego członka rodziny.

Dla większej wygody portal pracowniczy powinien oferować możliwość korzystania z aplikacji mobilnej. Dzięki niej personel będzie miał łatwy dostęp do wszelkich informacji i będzie mógł szybko wprowadzać zmiany, bez konieczności przychodzenia do firmy.

Wszelkie przekazywane przez pracowników dane są automatycznie zapisywane w systemie kadrowo-płacowym, który nie tylko nalicza wynagrodzenia, ale również za jego pomocą specjalista generuje dokumenty do systemów powiązanych i wysyła informacje o zmianach do odpowiedniej instytucji. Korzystanie z portalu pracowniczego to olbrzymia oszczędność czasu i dla pracowników, i dla działu kadr i płac. Pozwala również ograniczyć ryzyko błędu ze strony personelu administracyjnego. Ręczne wprowadzanie danych bywa bowiem zawodne.

Portal pracowniczy zmniejsza również koszty prowadzenia działalności. Ogranicza bowiem zużycie papieru i materiałów biurowych. Sprawia, że specjaliści z działu kadr i płac mogą wykonywać swoje obowiązki z domu, co pozwala zachować ciągłość procesów w firmie.

Jakie usprawnienia w firmach produkcyjnych?

Zwłaszcza w ostatnich tygodniach rozwiązania technologiczne były źródłem ogromnych usprawnień w organizacjach. Zmiany objęły nie tylko firmy biurowe, ale również przedsiębiorstwa produkcyjne, które coraz chętniej wdrażają nowoczesne systemy wspomagające pracę działu kadr i płac.

Jednym z często spotykanych rozwiązań są tzw. kioski. To niewielkie kabiny, które umieszcza się wewnątrz hal lub na korytarzach przedsiębiorstwa. Znajduje się w nich sprzęt, który pozwala personelowi pozyskać różne informacje (np. związane z czasem pracy), zgłosić urlop czy też wprowadzić zmiany adresu zamieszkania czy też nazwiska.

Niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności firmy coraz częściej zgłaszają zapotrzebowanie na nowoczesne rozwiązania technologiczne, które z jednej strony pozwolą pracownikom dokonywać zmian za pomocą aplikacji mobilnej. Z drugiej zaś zapewnią pracodawcom lepszą kontrolę czasu pracy i usprawnią jego rozliczanie.

Jak wprowadzać innowacje?

Chociaż nowoczesne rozwiązania technologiczne mają szereg zalet, ich mankamentem jest to, że nie da się ich wdrożyć z dnia na dzień. Konieczne są m.in. zabezpieczenia systemowe. Co więcej, firma musi wypracować określone procedury – technologiczne i związane z ochroną danych wrażliwych. W przeciwnym razie implementacja innowacji się nie powiedzie.

Dobrą praktyką jest wprowadzanie kolejnych rozwiązań krok po kroku, poprzedzając poszczególne wdrożenia audytem bezpieczeństwa. Ścieżka ta jest doskonale znana firmom outsourcingowym, które świadczą usługi kadrowo-płacowe dla klientów zewnętrznych.

Co ważne, podczas implementacji innowacji należy mieć na uwadze fakt, że wraz z rozwojem technologii wzrasta prawdopodobieństwo włamania do systemu. Dlatego przed wdrożeniem zmian każde przedsiębiorstwo powinno uważnie przyjrzeć się swojemu potencjałowi. W przeciwnym razie wybierze nieadekwatne rozwiązania technologiczne, które narażą firmę na utratę wrażliwych danych.

Personel i Zarządzanie 9/2021
Personel i Zarządzanie 9/2021
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Potrącenie zaległości ZUS z emerytury od 2022 r.

  Potrącenie zaległości składkowych z emerytury, renty i zasiłku będzie możliwe od 2022 r. ZUS odliczy składkę zdrowotną, podatek i należności składkowe nieopłacone w terminie. Do jakiej wysokości?

  Niemcy: niezaszczepieni bez rekompensaty za czas kwarantanny

  Niezaszczepieni nie otrzymają rekompensaty za czas kwarantanny. Nowe przepisy w Niemczech zaczną obowiązywać od 1 listopada 2021 r.

  Praca zdalna a work-life balance

  Praca zdalna a work-life balance - za dużo work i za mało life? Z badania "Candidate Pulse" wynika, ze praca zdalna zachwiała balansem między życiem prywatnym i zawodowym. Pracownicy odczuwają również więcej presji ze strony pracodawców.

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid [VIDEO]

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid? Najpewniej tak, ale na zasadzie dobrowolności. Co to oznacza? Na to i inne pytania odpowiada Stanisław Szwed, wiceminister pracy, polityki społecznej i rodziny.

  Obniżenie wieku emerytalnego jako fatalna decyzja [VIDEO]

  Obniżenie wieku emerytalnego było fatalną decyzją. Ekonomiści negatywnie oceniają niższy i zróżnicowany dla kobiet i mężczyzn wiek emerytalny w Polsce.

  Co pandemia uświadomiła menadżerom? [VIDEO]

  Pandemia a zarządzanie - co kryzys wywołany pandemią uświadomił menadżerom? Okazało się, że kapitał ludzki jest niezwykle ważny. Duże znaczenie ma także zdolność do szybkich zmian.

  Kodeks pracy art. 30

  Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

  Kontroferta dla pracownika - co to jest?

  Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

  Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

  Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

  Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

  Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

  Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

  Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.