Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Portal Pracownika - wsparcie działu HR w czasie pandemii

iPersonel
eksperci w zakresie oprogramowania zarządzającego kadrami i płacami
Portal Pracownika - wsparcie działu HR w czasie pandemii
Portal Pracownika - wsparcie działu HR w czasie pandemii
Shutterstock
Portal Pracownika to wsparcie działu HR w czasie pandemii. Do czego służy? Jakie korzyści przynosi działom HR?

Co to jest Portal Pracownika?

Pracownika to narzędzie, które pozwala rozwiązywać wiele spraw pracowniczych w sposób elektroniczny – bez konieczności bezpośredniego kontaktu z działem HR. Platforma umożliwia wysyłkę e-pasków płacowych, obsługę e-wniosków urlopowych, udostępnienie najważniejszej dokumentacji pracowniczej czy przekazanie deklaracji PIT. Działy HR mogą szybko reagować na potrzeby pracowników – nawet podczas pracy zdalnej w wyniku panującej pandemii.

Pandemia przyspieszyła proces digitalizacji firm. Przedsiębiorstwa musiały poradzić sobie z wewnętrzną organizacją działań w wyniku masowego przechodzenia pracowników na tryb pracy zdalnej. Zmiana miejsca pracy nie zmieniła zakresu obowiązków poszczególnych działów. Firmy, które przeszły wcześniej transformację cyfrową, były lepiej przygotowane na nowe warunki pracy bez utraty efektywności.

Portal Pracownika jako wsparcie działu HR

Działy kadrowo-płacowe – niezależnie od trybu pracy – zobowiązane są do comiesięcznego naliczania płac, a także bieżącą obsługę spraw pracowniczych. Spełnienie tych obowiązków umożliwia Portal Pracownika. Pozwala on na rozwiązanie spraw elektronicznie – bez konieczności bezpośrednich kontaktów, co w dobie pandemii jest kluczowe. Jak Portal Pracownika wspiera działy HR?

Dokumentacja pracownicza w formie e-teczki

Praca zdalna utrudniła działanie firm, które korzystają z tradycyjnej, papierowej dokumentacji. Proces zarządzania taką dokumentacją jest znacznie trudniejszy, wymaga większych nakładów pracy, a także bezpośredniej wymiany potrzebnych papierowych dokumentów.

Transformacja cyfrowa likwiduje te problemy i przyspiesza obieg dokumentów w firmie. System HR, którego częścią jest Portal Pracownika, zapewnia pracownikom działu kadrowo-płacowego stały dostęp do dokumentacji pracowniczej – bez konieczności wizyty w firmowym archiwum. Elektroniczne teczki kadrowe umożliwiają szybkie odnalezienie danego dokumentu i udostępnienie go na prośbę pracownika w portalu. Obie strony mogą korzystać z najważniejszych dokumentów wtedy, gdy tego potrzebują.

Elektroniczne paski płacowe

Portal Pracownika umożliwia comiesięczną wysyłkę elektronicznych pasków płacowych. Zawierają one informacje o wysokości wynagrodzenia i wszystkich jego składnikach płacowych.

Tradycyjna dystrybucja pasków płacowych wymaga od pracownika działu kadr i płac ręcznego cięcia pasków oraz pakowania ich do kopert. Wówczas trafia on do pracownika za pośrednictwem poczty. Możliwa jest także bezpośrednia wizyta pracownika w biurze w celu jego odbioru. Każda z tych wersji jest jednak czasochłonna i wymaga osobistego kontaktu, który w trakcie trwającej pandemii nie jest zalecany. Automatyzacja procesu wysyłki i przekazywanie pasków płacowych za pośrednictwem Portalu Pracownika eliminuje te problemy.

Elektroniczne wnioski urlopowe

Portal Pracownika pozwala na zarządzanie absencjami w firmie. Każdy pracownik poprzez portal może w dowolnej chwili złożyć elektroniczny wniosek o urlop. Przełożony akceptuje go lub odrzuca – wówczas odpowiedni komunikat automatycznie pojawia się na koncie pracownika. Portal na bieżąco informuje, na jakim etapie znajduje się dany wniosek.

Zatrudniony ma stały wgląd do salda urlopowego, co pozwala uniknąć dodatkowych telefonów i maili do działu kadr w sprawie liczby dni urlopu do wykorzystania. Dostępność informacji o czasie pracy to rozwiązanie korzystne zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy, który na podstawie aktualnych danych może podjąć odpowiednią decyzję o urlopie, nie zakłócając rytmu pracy.

Dystrybucja PIT-ów

Za pośrednictwem Portalu Pracownika możesz przekazać deklaracje rozliczeniowe swoim pracownikom. To prosty i wygodny sposób na udostępnianie najważniejszych dokumentów, a także metoda, gwarantująca bezpieczeństwo i ochronę danych osobowych. Poufność danych zapewniają technologiczne mechanizmy, takie jak kwalifikowany podpis elektroniczny czy certyfikaty bezpieczeństwa.

Ogłoszenia firmowe

Portal Pracownika zapewnia stały kontakt na linii pracodawca – pracownik. Umożliwia poinformowanie o najważniejszych sprawach organizacyjnych, wprowadzonych zmianach, zbiórkach pieniędzy, wyjazdach firmowych czy innych istotnych wydarzeniach. Stanowi istotny element employer branding – pracodawca może pokazać pracownikom, że o nich pamięta, podtrzymuje kontakt i nie pozwala na osłabienie relacji z pracownikami, wykonującymi swoje obowiązki zdalnie.

Portal Pracownika - korzyści dla działów HR

Portal Pracownika to rozwiązanie, które przynosi korzyści zarówno pracodawcom, działom HR, jak i pracownikom. To narzędzie, które umożliwia zatrudnionym rozwiązanie wielu spraw – bez konieczności osobistego kontaktu z działem kadrowo-płacowym.

W okresie pandemii pracodawcy stoją przed poważnym zadaniem, jakim jest zapewnienie bezpiecznych warunków pracy. Portal Pracownika umożliwia spełnienie tego obowiązku. Pracownicy działu HR mogą pracować zdalnie, ponieważ wszystkie potrzebne zasoby firmowe mają pod ręką w systemie HR. Nie ma konieczności wizyt w biurze i archiwum w celu uzyskania niezbędnych akt lub wymiany dokumentów. Z kolei pracownicy mogą rozwiązać swoje sprawy pracownicze z dowolnego miejsca i o dowolnym czasie, ponieważ potrzebny jest im do tego wyłącznie laptop lub telefon z dostępem do Internetu.

Digitalizacja usprawnia organizację pracy w czasie pandemii. Automatyzacja procesów HR wpływa na efektywność pracowników działu HR, którzy mogą wykonać więcej zadań każdego dnia. Portal Pracownika wspiera działy kadrowo-płacowe, usprawnia ich funkcjonowanie, pozwalając reagować szybko na pojawiające się potrzeby pracowników. Co więcej przyczynia się także do wypracowania znaczących oszczędności.

Polecamy: Personel i zarządzanie – prenumerata.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
Komplet: Kodeks pracy + Czas pracy + Umowy o pracę
Komplet: Kodeks pracy + Czas pracy + Umowy o pracę
Tylko teraz
39,90 zł
44,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Transformacja cyfrowa – jak podnieść kompetencje kadr?
  Przemysł 4.0 oznacza automatyzację procesów, nie eliminuje jednak czynnika ludzkiego. Wciąż niezbędne będzie pozyskanie specjalistów. Konieczne stanie się także zatrudnienie osób potrafiących obsługiwać różne, często bardzo skomplikowane postępowania i systemy. Jak ten proces przygotować i wdrożyć, by podnieść kompetencje pracowników i sprawnie działać na tak dynamicznie zmieniającym się rynku? Eksperci podczas debaty Forum Pracodawcy Godnego Zaufania pt. „Transformacja cyfrowa – jak podnieść kompetencje kadr?” podkreślali, że kluczowa jest edukacja i uświadamianie, że transformacja nie jest tylko dla gigantów gospodarki, ale przede wszystkim dla małych i średnich firm.
  Czym ubezpieczenie zdrowotne różni się od chorobowego?
  Ubezpieczenie zdrowotne a ubezpieczenie chorobowe - czym różnią się od siebie? Kiedy są obowiązkowe, a kiedy dobrowolne? Do jakich świadczeń z ZUS uprawnia składka chorobowa?
  Aktywność na LinkedIn - warto czy nie warto?
  Czy aktywność na LinkedIn może być wsparciem w rekrutacji pracowników? Warto czy nie warto korzystać z LinkedIna? Jakie są jego plusy i minusy?
  Wynagrodzenie i zawód nauczyciela - zmiany 2022
  Wynagrodzenie i zawód nauczyciela czekają zmiany już w 2022 r. Jaka będzie podwyżka wynagrodzeń nauczycieli? Co zmieni się w czasie pracy, awansie, ocenie pracy i urlopie nauczycieli?
  Bezrobocie maleje od 7 miesięcy
  Bezrobocie maleje już od 7 miesięcy. Wskazują na to dane GUS z września 2021 r.
  Austria: zasada 3G w pracy od 1 listopada 2021 r.
  Austria w związku z czwarta falą COVID-19 wydała rozporządzenie wprowadzające zasadę 3G we wszystkich miejscach pracy od 1 listopada 2021 r. Co to oznacza?
  Polacy w pandemii wybierali umowę o pracę
  Polacy w czasie pandemii zmieniali formę zatrudnienia na umowę o pracę. Jakie są plusy umowy o pracę?
  3/4 etatu - ile to godzin, ile urlopu
  3/4 etatu to praca w niższym wymiarze czasu pracy. Ile godzin pracy ma pracownik zatrudniony na 3/4 etatu w poszczególnych miesiącach 2021 roku? Ile urlopu mu przysługuje?
  Pewność siebie kobiet i mężczyzn [BADANIE]
  Pewność siebie kobiet i mężczyzn - czy jest taka sama? Czy kobiety rzeczywiście nie wierzą w siebie? Co Polacy tak naprawdę uważają o kobietach szefach? Jak posiadanie dzieci wpływa na poczucie własnej wartości? Oto wyniki badania.
  Oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy obcokrajowcowi
  Zatrudnienie cudzoziemca na oświadczenie. Pracodawca poszukiwał, a nawet już znalazł cudzoziemca do pracy. Często jednak chęć szybkiego przyjęcia go do firmy spowalniają formalności i czas oczekiwania na pozwolenie zatrudnienia w Polsce. Sposobem przyspieszającym ten proces jest złożenie w urzędzie pracy oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi. Po wpisaniu tego dokumentu do ewidencji oświadczeń może on zostać zatrudniony bez zezwolenia na pracę pod warunkiem, że będzie wykonywać ją zgodnie z oświadczeniem.
  Ubezpieczenia społeczne - propozycje zmian
  W związku m.in. ze starzeniem się społeczeństwa BCC przedstawia 3 zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych. Pierwsza dotyczy konieczności wydłużania aktywności zawodowej, druga wprowadzenia kryterium dochodowego do 13 emerytury, a trzecia promocji oszczędzania na cele emerytalne.
  Sygnalista w firmie - projekt ustawy, obowiązki pracodawcy
  Sygnalista w firmie będzie miał szczególną ochronę. Od kiedy przepisy o sygnalistach będą obowiązywały pracodawców zatrudniających od 50 pracowników? Jakie obowiązki nakłada na pracodawcę projekt ustawy?
  MRiT wyjaśnia: nie ma prac nad zniesieniem zmian czasu
  Czy w MRiT trwają prace nad zniesieniem zmian czasu? Okazuje się, że nie. Ministerstwo wyjaśnia ostatnie doniesienia medialne.
  4/5 etatu - ile to godzin, ile urlopu
  4/5 etatu oznacza mniejszy wymiar czasu pracy. Ile godzin pracy ma pracownik zatrudniony na 4/5 etatu w poszczególnych miesiącach roku? Ile urlopu mu przysługuje?
  Kontrola L4 - zmiany od 2022 r.
  Kontrola L4 - jakie zmiany wchodzą w życie od 2022 r.? ZUS otrzymuje nowe uprawnienie w zakresie kontroli zwolnienia lekarskiego.
  4/5 etatu a święta wypadające w dni wolne
  Czy zatrudnieni na 4/5 etatu powinni otrzymać dodatkowy dzień wolny od pracy za święta wypadające w dni wolne? PIP odpowiada.
  Czternastka dla emerytów - kiedy?
  Czternastka dla emerytów - kiedy będzie wypłacona w 2021 r.? Czy trzeba składać wniosek?
  Pracownicy fizyczni poszukiwani [BADANIE]
  Pracownicy fizyczni poszukiwani - wciąż rośnie liczba ofert pracy dla fachowców. Jak oni czują się na rynku pracy? Czy są chętni do zmiany pracy? Jak ich rekrutować? Sprawdź wyniki badania.
  Ustawa o PIP - 4 najważniejsze zmiany
  Ustawa o PIP będzie nowelizowana. Państwowa Inspekcja Pracy przygotowała projekt zmian. Oto 4 najważniejsze z nich: zmiana umowy cywilnoprawnej w umowę o pracę decyzją, wykluczenie szkolenia młodocianych przy pracach w przemyśle drzewnym, kontrola PIP bez uprzedzenia, nakaz wstrzymania prac w budownictwie skierowany do inwestora.
  Odzież inteligentna a poprawa bezpieczeństwa pracowników
  Odzież inteligentna może w znaczący sposób wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa pracowników. Brakuje jednak rozwiązań prawnych.
  Model Core Quadrant - co to jest?
  Model Core Quadrant to koncepcja Daniela Ofmana, która posługuje się następującymi pojęciami: cechy rdzenne, pułapki, wyzwania, alergie. czym jest kwadrant podwójny?
  Renta szkoleniowa z ZUS - wysokość, dla kogo
  Renta szkoleniowa z ZUS - kiedy przysługuje? Kto może z niej skorzystać? Jaka jest wysokość renty szkoleniowej?
  Pracownik sam ustala jak oszczędza w PPK
  Czy pracownik ustala jak oszczędza w PPK? Uczestnik PPK ma wpływ na wysokość swoich wpłat do PPK. Może również decydować o tym, w które fundusze zdefiniowanej daty, w ramach danego podmiotu zarządzającego, inwestowane są jego oszczędności.
  Kadry i płace w chmurze – czy warto?
  Kadry i płace w chmurze to nowoczesne rozwiązanie korzystne dla każdej firmy. Co daje przeniesienie kadr i płac do chmury? Przede wszystkim niższe koszty i gwarancję bezpieczeństwa danych.
  Handel w niedziele - zmiany 2022
  Handel w niedziele - Prezydent podpisał zmiany w wyłączeniach pozwalających na handel w niedziele. Co zmienia się od 1 lutego 2022 r.?