Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Portal Pracownika - wsparcie działu HR w czasie pandemii

iPersonel
eksperci w zakresie oprogramowania zarządzającego kadrami i płacami
Portal Pracownika - wsparcie działu HR w czasie pandemii
Portal Pracownika - wsparcie działu HR w czasie pandemii
Shutterstock
Portal Pracownika to wsparcie działu HR w czasie pandemii. Do czego służy? Jakie korzyści przynosi działom HR?

Co to jest Portal Pracownika?

Pracownika to narzędzie, które pozwala rozwiązywać wiele spraw pracowniczych w sposób elektroniczny – bez konieczności bezpośredniego kontaktu z działem HR. Platforma umożliwia wysyłkę e-pasków płacowych, obsługę e-wniosków urlopowych, udostępnienie najważniejszej dokumentacji pracowniczej czy przekazanie deklaracji PIT. Działy HR mogą szybko reagować na potrzeby pracowników – nawet podczas pracy zdalnej w wyniku panującej pandemii.

Pandemia przyspieszyła proces digitalizacji firm. Przedsiębiorstwa musiały poradzić sobie z wewnętrzną organizacją działań w wyniku masowego przechodzenia pracowników na tryb pracy zdalnej. Zmiana miejsca pracy nie zmieniła zakresu obowiązków poszczególnych działów. Firmy, które przeszły wcześniej transformację cyfrową, były lepiej przygotowane na nowe warunki pracy bez utraty efektywności.

Portal Pracownika jako wsparcie działu HR

Działy kadrowo-płacowe – niezależnie od trybu pracy – zobowiązane są do comiesięcznego naliczania płac, a także bieżącą obsługę spraw pracowniczych. Spełnienie tych obowiązków umożliwia Portal Pracownika. Pozwala on na rozwiązanie spraw elektronicznie – bez konieczności bezpośrednich kontaktów, co w dobie pandemii jest kluczowe. Jak Portal Pracownika wspiera działy HR?

Dokumentacja pracownicza w formie e-teczki

Praca zdalna utrudniła działanie firm, które korzystają z tradycyjnej, papierowej dokumentacji. Proces zarządzania taką dokumentacją jest znacznie trudniejszy, wymaga większych nakładów pracy, a także bezpośredniej wymiany potrzebnych papierowych dokumentów.

Transformacja cyfrowa likwiduje te problemy i przyspiesza obieg dokumentów w firmie. System HR, którego częścią jest Portal Pracownika, zapewnia pracownikom działu kadrowo-płacowego stały dostęp do dokumentacji pracowniczej – bez konieczności wizyty w firmowym archiwum. Elektroniczne teczki kadrowe umożliwiają szybkie odnalezienie danego dokumentu i udostępnienie go na prośbę pracownika w portalu. Obie strony mogą korzystać z najważniejszych dokumentów wtedy, gdy tego potrzebują.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Elektroniczne paski płacowe

Portal Pracownika umożliwia comiesięczną wysyłkę elektronicznych pasków płacowych. Zawierają one informacje o wysokości wynagrodzenia i wszystkich jego składnikach płacowych.

Tradycyjna dystrybucja pasków płacowych wymaga od pracownika działu kadr i płac ręcznego cięcia pasków oraz pakowania ich do kopert. Wówczas trafia on do pracownika za pośrednictwem poczty. Możliwa jest także bezpośrednia wizyta pracownika w biurze w celu jego odbioru. Każda z tych wersji jest jednak czasochłonna i wymaga osobistego kontaktu, który w trakcie trwającej pandemii nie jest zalecany. Automatyzacja procesu wysyłki i przekazywanie pasków płacowych za pośrednictwem Portalu Pracownika eliminuje te problemy.

Elektroniczne wnioski urlopowe

Portal Pracownika pozwala na zarządzanie absencjami w firmie. Każdy pracownik poprzez portal może w dowolnej chwili złożyć elektroniczny wniosek o urlop. Przełożony akceptuje go lub odrzuca – wówczas odpowiedni komunikat automatycznie pojawia się na koncie pracownika. Portal na bieżąco informuje, na jakim etapie znajduje się dany wniosek.

Zatrudniony ma stały wgląd do salda urlopowego, co pozwala uniknąć dodatkowych telefonów i maili do działu kadr w sprawie liczby dni urlopu do wykorzystania. Dostępność informacji o czasie pracy to rozwiązanie korzystne zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy, który na podstawie aktualnych danych może podjąć odpowiednią decyzję o urlopie, nie zakłócając rytmu pracy.

Dystrybucja PIT-ów

Za pośrednictwem Portalu Pracownika możesz przekazać deklaracje rozliczeniowe swoim pracownikom. To prosty i wygodny sposób na udostępnianie najważniejszych dokumentów, a także metoda, gwarantująca bezpieczeństwo i ochronę danych osobowych. Poufność danych zapewniają technologiczne mechanizmy, takie jak kwalifikowany podpis elektroniczny czy certyfikaty bezpieczeństwa.

Ogłoszenia firmowe

Portal Pracownika zapewnia stały kontakt na linii pracodawca – pracownik. Umożliwia poinformowanie o najważniejszych sprawach organizacyjnych, wprowadzonych zmianach, zbiórkach pieniędzy, wyjazdach firmowych czy innych istotnych wydarzeniach. Stanowi istotny element employer branding – pracodawca może pokazać pracownikom, że o nich pamięta, podtrzymuje kontakt i nie pozwala na osłabienie relacji z pracownikami, wykonującymi swoje obowiązki zdalnie.

Portal Pracownika - korzyści dla działów HR

Portal Pracownika to rozwiązanie, które przynosi korzyści zarówno pracodawcom, działom HR, jak i pracownikom. To narzędzie, które umożliwia zatrudnionym rozwiązanie wielu spraw – bez konieczności osobistego kontaktu z działem kadrowo-płacowym.

W okresie pandemii pracodawcy stoją przed poważnym zadaniem, jakim jest zapewnienie bezpiecznych warunków pracy. Portal Pracownika umożliwia spełnienie tego obowiązku. Pracownicy działu HR mogą pracować zdalnie, ponieważ wszystkie potrzebne zasoby firmowe mają pod ręką w systemie HR. Nie ma konieczności wizyt w biurze i archiwum w celu uzyskania niezbędnych akt lub wymiany dokumentów. Z kolei pracownicy mogą rozwiązać swoje sprawy pracownicze z dowolnego miejsca i o dowolnym czasie, ponieważ potrzebny jest im do tego wyłącznie laptop lub telefon z dostępem do Internetu.

Digitalizacja usprawnia organizację pracy w czasie pandemii. Automatyzacja procesów HR wpływa na efektywność pracowników działu HR, którzy mogą wykonać więcej zadań każdego dnia. Portal Pracownika wspiera działy kadrowo-płacowe, usprawnia ich funkcjonowanie, pozwalając reagować szybko na pojawiające się potrzeby pracowników. Co więcej przyczynia się także do wypracowania znaczących oszczędności.

Polecamy: Personel i zarządzanie – prenumerata.

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Anna
    2022-01-31 12:39:14
    Kiedys paski byly przekazywane papierowo. W zeszłym roku wdrożyły kadry tomHrm i paski pobieram w swoim profilu.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Monitorowanie pracy zdalnej. Czy dopuszczalna jest aplikacja monitorująca ekran pracownika?

Czy aplikacja monitorująca ekran pracownika w trakcie wykonywania przez niego obowiązków służbowych będzie dopuszczalna w świetle nowych przepisów o pracy zdalnej?

Work life balance w policji - co na to Komendant Główny Policji

Policjanci skarżą się do RPO, że w dużych miastach są braki kadrowe, a mniejszych jednostkach brak wakatów, co powoduje, że raporty policjantów o przeniesienie do jednostki bliżej miejsca zamieszkania są zwykle negatywnie rozpatrywane. Policjanci są zmęczeni dojazdami, nie mają zapewnionego dobowego odpoczynku a ich praca jest przez to mało efektywna. Jak wygląda work life banace w policji - co odpowie na pismo Komendant Główny Policji? To się okaże.

Czy będzie podwójna waloryzacja świadczenia pielęgnacyjnego w 2023 r.?

Czy w 2023 r. będzie podwójna waloryzacja świadczenia pielęgnacyjnego, tak jak ma miejsce podwójna waloryzacja minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej, w styczniu i w lipcu 2023 r. Sprawa trafiła do rządu.

Płatne szkolenia dla pracowników

Kto finansuje szkolenia pracowników? Czy szkolenia dla pracowników mają się odbywać w czasie ich pracy? Jakie zmiany zostały wprowadzone do KP co do szkoleń?

O czym pracodawca musi poinformować zatrudnionych? Zmiany KP

Nowelizacja Kodeksu pracy nakłada na pracodawców nowe obowiązki informacyjne. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Kontrola trzeźwości pracowników 2023 – przywilej czy paraliż dla pracodawcy?

Ustawodawca w 2023 roku nie zwalnia tempa. Po raz kolejny pracodawców i pracowników działów kadrowo-płacowych stawia przed szeregiem wyzwań. Choć obowiązki dotyczące zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, a co za tym idzie -  możliwość kontroli trzeźwości pracowników przy uzasadnionym podejrzeniu, nie są nam obce, to nowelizacja przepisów Kodeksu Pracy w tym zakresie, powoduje powstanie wielu pytań i wątpliwości. Jak nowe regulacje umożliwiające pracodawcom przeprowadzanie prewencyjnej kontroli trzeźwości wyglądają w praktyce? Odpowiedź na to pytanie postaram się przybliżyć w dalszej części tego artykułu. 

Praca zdalna. Co mają do powiedzenia związki zawodowe

Praca zdalna może być wykonywana zgodnie z zasadami ustalonymi u danego pracodawcy. Pracodawca nie ma w tym zakresie pełnej swobody. W celu ustalenia zasad wykonywania pracy zdalnej powinien porozumieć się z działającymi u niego organizacjami związkowymi. Jaką rolę mają do odegrania związki zawodowe w procesie ustalania zasad wykonywania pracy zdalnej? Co stanie się, kiedy pracodawca nie dojdzie do porozumienia ze związkowcami? Jak zasady pracy zdalnej ma ustalić pracodawca, u którego nie ma związków zawodowych?

Praca kobiet - etat w domu wyceniony na milion złotych!

Ile kosztuje etat w domu? Ile warta jest praca kobiety w domu? Ile należy się za sprzątanie, gotowanie, pranie, zakupy, opiekę nad dzieckiem? Pomimo nowych regualcji w prawie pracy i tzw. work-life balance - coraz bardziej rozwija się niewidzialna praca kobiet w domu. W sądzie w Hiszpanii sąd wycenił taką pracę kobiety na prawie milion złotych!

13-stki - wypłata już od kwietnia 2023

Kiedy wypłata 13-stek? Ile wynosi 13-stka w 2023 r.? Komu przysługuje dodatkowe roczne świadczenie? Jakie są zasady wypłaty 13-stek? 

Kawa z INFORLEX: Zmiany w prawie pracy 2023

Zapraszamy na kolejne BEZPŁATNE spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX. Spotkanie odbędzie się 4 kwietnia 2023 r. o godz. 9.00. Porozmawiamy o rewolucyjnych zmianach w prawie pracy 2023. Spotkanie poprowadzi ekspert Paweł Ziółkowski. 

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami

Czym jest świadczenie wspierające? Kto będzie uprawniony do świadczenia wspierającego? W jakiej wysokości będzie przyznawane świadczenie wspierające? To nowa propozycja ustawy rządowej - jaki będzie jej finał? Czy do niedawna protestujący rodzice w sejmie z osobami z niepełnosprawnościami będą usatysfakcjonowani takimi rozwiązaniami?

Jak negocjować podwyżkę z szefem. Lista porad

Negocjowanie podwyżki nie zawsze się udaje ale można zastosować się do kliku prostych porad, aby zwiększyć szansę na sukces.

Wniosek do pracodawcy o pracę na stałe. Co znaczy w praktyce?

Nowelizacja Kodeksu pracy ustanowiła nową konstrukcję – wniosek do pracodawcy o umowę o pracę na czas nieokreślony.

Dłuższy urlop rodzicielski - zmiany w KP

Nowe zasady i wymiar urlopu rodzicielskiego. W prawie pracy zaszły spore zmiany. Przykładowo rodzice, którzy posiadają zaświadczenie stwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu - też mają prawo do urlopu rodzicielskiego. 

Jak zostać masażystą? Czy kurs masażu wystarczy?

Jak zostać masażystą – czy wystarczy ukończenie kursu masażu? Praca masażysty wymaga nie tylko odpowiedniego przygotowania merytorycznego, ale i praktycznego. Chcąc pracować w tym zawodzie, należy posiadać odpowiednie kwalifikacje, potwierdzone dyplomem bądź certyfikatem. Jak zdobyć zawód? Kiedy można otworzyć gabinet masażu?

Roszczenia ze stosunku pracy. Jak długo można dochodzić zapłaty wynagrodzenia

Przedawnienie roszczeń ze stosunku pracy uregulowane jest przepisami Kodeksu pracy. Określają one skutki przedawnienia, terminy, po upływie których roszczenia przedawniają się, a także okoliczności, które przedawnienie przerywają lub zawieszają. Na czym polega przedawnienie roszczeń? Kiedy przedawniają się roszczenia ze stosunku pracy?

Wypowiedzenie umowy o pracę - zmiany

Nowelizacja Kodeksu pracy wdrażająca tzw. dyrektywę rodzicielską oraz work-life balance zmodyfikuje zasady wypowiadania umowy o pracę. Co się zmieni?

Dodatkowe przerwy w pracy - dla kogo? Ważna zmiana w KP

Do jakich przerw ma prawo pracownik? Jakie przerwy występują w KP i w innych ustawach? Czy pracownicy z niepełnosprawnościami mają prawo do dodatkowej przerwy? Czy pracując przed komputerem pracownicy mają prawo do dodatkowej przerwy?

Nowe obowiązki informacyjne pracodawcy

Nowelizacja Kodeksu pracy wdrażająca tzw. dyrektywę rodzicielską oraz work-life balance zmodyfikuje obowiązki informacyjne pracodawcy względem pracownika. Co się zmieni?

Zwolnienie od pracy - 2 dni albo 16 godzin - nowość w KP

Do KP zostały dodane przepisy, których jeszcze nie było - zwolnienie od pracy - 2 dni albo 16 godzin - ale 50% płatne. W jakich sytuacjach przysługuje zwolnienie od pracy? Czym jest zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej? Czym jest siła wyższa? Kto oprócz pracowników ma prawo do takiego zwolnienia? Jak i kiedy złożyć wniosek?

Przerwy w pracy. Będziemy pracować krócej

Przerwy w pracy. Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadza również zmiany dotyczące przerw, jakie należą się pracownikowi w ciągu dnia pracy. Kiedy przysługują przerwy w pracy? Jaka jest ich długość? Od czego zależą przerwy w pracy?

Praca zdalna a miejsce wykonywania pracy. Co mówią przepisy?

Praca zdalna a miejsce wykonywania pracy. Czy pracodawca może w przepisach wewnętrznych ograniczyć miejsce pracy zdalnej tylko do terytorium Polski lub tylko do wskazanego przez pracownika adresu zamieszkania

Większa ochrona pracownika przed zwolnieniem - zmiana w KP

Wskutek dużej nowelizacji Kodeksu Pracy pracownicy zyskali większą ochroną przed rozwiązaniem umowy o pracę. W jakich sytuacjach będzie przysługiwała ta ochrona?

Work-life balance w Kodeksie pracy

Prezydent Andrzej Duda 24 marca podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Wdraża ona dwie unijne dyrektywy - tzw. dyrektywę rodzicielską oraz work-life balance. Na czym polegają zmiany? Czy to rewolucja?

Elastyczna organizacja pracy - nowość w KP

Czym jest elastyczna organizacja pracy? Dla kogo elastyczna organizacja pracy? Jaki wniosek złożyć aby mieć elastyczną organizację pracy? Czy pracodawca musi się zgodzić na elastyczną organizację pracy? Duże zmiany w KP już niedługo wejdą w życie.