REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wykształcenie czy doświadczenie - co jest ważniejsze?

Wykształcenie czy doświadczenie - co jest ważniejsze?
Wykształcenie czy doświadczenie - co jest ważniejsze?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wielu młodych ludzi myśli sobie, że im lepsze wykształcenie zdobędzie, tym atrakcyjniejszą pracę dostanie. Nic bardziej mylnego. Obecnie zdecydowana większość młodych ludzi decyduje się pójść na studia. W związku z tym rynek pracy pełen jest kandydatów z wyższym wykształceniem i na rekruterach dyplom magistra nie robi żadnego wrażenia. Oczywiście wykształcenie jest bardzo ważne, jednak dużo ważniejsze jest doświadczenie.

 Szansa czy obowiązek?

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym co musisz zrobić żeby stać się odpowiednim kandydatem do pracy w danej firmie? Na pewno. A może nawet śni Ci się to po nocach? Może miałeś kiedyś taki sen: Studiujesz, uczysz się - najlepiej na dwóch kierunkach (albo i więcej). Myślisz sobie: „Zdobędę wspaniałe wykształcenie, zostanę świetnym fachowcem, wszyscy będą chcieli abym to właśnie ja pracował w ich firmie.” Starasz się jak możesz, kończysz studia z najlepszym wynikiem na roku. Pewny siebie składasz aplikację do firmy, w której zawsze chciałeś pracować. Przychodzisz na rozmowę, oszałamiasz rekruterów swoją osobą, jesteś przekonany, że posadę masz w kieszeni i nagle… Słyszysz od rekrutera: „Z przykrością informujemy, że nie możemy w tej chwili zaproponować Panu pracy na tym stanowisku. Zdecydowaliśmy się zatrudnić kandydata z doświadczeniem na podobnym stanowisku.” I wtedy budzisz się zlany potem. Po chwili dociera do Ciebie, że to był tylko sen.

REKLAMA

Autopromocja

Polecamy produkt: Personel i Zarządzanie

Niestety to rzeczywistość. Wielu młodych ludzi myśli sobie, że im lepsze wykształcenie zdobędzie, tym atrakcyjniejszą pracę dostanie. Nic bardziej mylnego. Obecnie zdecydowana większość młodych ludzi decyduje się pójść na studia. W związku z tym rynek pracy pełen jest kandydatów z wyższym wykształceniem i na rekruterach dyplom magistra nie robi żadnego wrażenia. Oczywiście wykształcenie jest bardzo ważne, jednak dużo ważniejsze jest doświadczenie. Dzięki niemu przyszły pracodawca nie musi tracić czasu (i pieniędzy) na szkolenie pracownika i szczegółowe wdrożenie. Szuka kandydata, który pracował na podobnym stanowisku, wie co należy do jego obowiązków i jak je wykonać. W sytuacji w której pracodawca będzie musiał dokonać wyboru między kandydatem z 3 dyplomami bez doświadczenia, a kandydatem, który ukończył jeden kierunek, ale posiada doświadczenie w podobnej firmie, gdzie wykonywał podobne zadania - zdecydowana większość pracodawców wybierze drugiego kandydata. Szczególnie firmy, które poszukują pracownika od zaraz. Nie będą chcieli tracić czasu na przystosowywanie kandydata do pracy.

Poza tym to czego uczymy się na studiach, czasami nijak ma się do tego jak wykorzystać tę wiedzę w normalnej pracy. Weźmy na przykład studenta filologii francuskiej. Chciałby on zostać tłumaczem. W związku z tym nieustannie uczy się języka, zdaje egzaminy na 5 itd. Stara się o przyjęcie do pracy w dyplomacji. I nagle okazuje się, że nie chcą go zatrudnić, ponieważ język, którego tak starannie się uczył nie pozwala mu tłumaczyć wypowiedzi innych osób. Dlaczego? Bo w szkole, na studiach itp. uczymy się literackiego, idealnego, książkowego języka. Niestety w normalnym życiu nie używa się takich słów, takich sformułowań, takiej gramatyki. Język mówiony jest zupełnie inny i na to ten kandydat nie jest przygotowany. Ale jeśli taki student, w czasie studiowania, odbywałby praktyki, załapał się na tłumaczenie drobnych tekstów lub tłumaczyłby chociażby wypowiedzi swoich kolegów, koleżanek, wykładowców itd. pod czas konferencji międzynarodowych na swojej uczelni, zdobyłby spore doświadczenie w tej dziedzinie i pracodawca od razu przychylniej by na niego spojrzał.

Wielu pracodawców decyduje się zatrudnić osobę, która ma średnie wykształcenie lub kształciła się w innej dziedzinie, ale ma duże doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku. Pracując w takiej firmie człowiek szybko się uczy. Wcale nie potrzebuje studiować 5 kierunków, aby być fachowcem na swoim stanowisku. Wystarczy odpowiednie zaangażowanie w pracę i chęć ciągłego uczenia się od swoich kolegów nowych rzeczy. Po za technicznymi sprawami, nabywamy doświadczenia w pracy z drugim człowiekiem, rozwijamy swoje zdolności, kreatywność, uczymy się pracy pod presją czasu, w sytuacjach stresowych itd. Pracodawca zyskuje dojrzałego pracownika, który potrafi przystosować się do warunków pracy w danej firmie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto więc brać udział w wolontariatach, stażach i praktykach. Im więcej ich przejdziesz, tym lepiej. Nie przejmuj się tym, że nijak nie pasują one do tego co chcesz wykonywać w przyszłości. Na każdym wolontariacie, praktykach itd. uczysz się rzeczy, które mogą być atrakcyjne dla Twoich przyszłych pracodawców. Nigdy nie wiesz co dla pracodawcy jest istotne na danym stanowisku. Dlatego działaj jak najwięcej, rób co tylko możesz i zdobywaj doświadczenie.

Wielu młodych ludzi traktuje praktyki jak zło konieczne, coś co są zmuszeni zrobić, aby zaliczyć studia, ale na co wcale nie mają ochoty. Uważają to za stratę czasu, a tak naprawdę jest to wspaniała okazja żeby nabyć doświadczenie, ale również na to, aby zdecydować się gdzie tak naprawdę chce się pracować w przyszłości. Warto zastanowić się na tym, w której firmie/instytucji chciałbyś pracować i spróbować załatwić sobie tam praktyki. Pozwoli Ci to zobaczyć jak ta firma wygląda od środka i zdecydować czy chcesz pracować w niej przez kolejne lata. Jeśli zdecydujesz się na tą firmę, będziesz miał zdecydowaną przewagę nad innymi kandydatami, którzy nic o niej nie wiedzą. Praktyki w miejscu, które nie wymaga od Ciebie żadnego wysiłku (a czasami nawet Twojej obecności) nie mają sensu. Wtedy faktycznie jest to strata czasu. Postaraj się dobrze wykorzystać ten czas i zdobyć umiejętności, które pomogą Ci podjąć wymarzoną pracę.

Autor: Nina Banaszek - Recruitment Partner

Dołącz do nas na Facebooku!

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA