Kategorie

Wykształcenie czy doświadczenie - co jest ważniejsze?

Wykształcenie czy doświadczenie - co jest ważniejsze?
Fotolia
Wielu młodych ludzi myśli sobie, że im lepsze wykształcenie zdobędzie, tym atrakcyjniejszą pracę dostanie. Nic bardziej mylnego. Obecnie zdecydowana większość młodych ludzi decyduje się pójść na studia. W związku z tym rynek pracy pełen jest kandydatów z wyższym wykształceniem i na rekruterach dyplom magistra nie robi żadnego wrażenia. Oczywiście wykształcenie jest bardzo ważne, jednak dużo ważniejsze jest doświadczenie.

 Szansa czy obowiązek?

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym co musisz zrobić żeby stać się odpowiednim kandydatem do pracy w danej firmie? Na pewno. A może nawet śni Ci się to po nocach? Może miałeś kiedyś taki sen: Studiujesz, uczysz się - najlepiej na dwóch kierunkach (albo i więcej). Myślisz sobie: „Zdobędę wspaniałe wykształcenie, zostanę świetnym fachowcem, wszyscy będą chcieli abym to właśnie ja pracował w ich firmie.” Starasz się jak możesz, kończysz studia z najlepszym wynikiem na roku. Pewny siebie składasz aplikację do firmy, w której zawsze chciałeś pracować. Przychodzisz na rozmowę, oszałamiasz rekruterów swoją osobą, jesteś przekonany, że posadę masz w kieszeni i nagle… Słyszysz od rekrutera: „Z przykrością informujemy, że nie możemy w tej chwili zaproponować Panu pracy na tym stanowisku. Zdecydowaliśmy się zatrudnić kandydata z doświadczeniem na podobnym stanowisku.” I wtedy budzisz się zlany potem. Po chwili dociera do Ciebie, że to był tylko sen.

Polecamy produkt: Personel i Zarządzanie

Niestety to rzeczywistość. Wielu młodych ludzi myśli sobie, że im lepsze wykształcenie zdobędzie, tym atrakcyjniejszą pracę dostanie. Nic bardziej mylnego. Obecnie zdecydowana większość młodych ludzi decyduje się pójść na studia. W związku z tym rynek pracy pełen jest kandydatów z wyższym wykształceniem i na rekruterach dyplom magistra nie robi żadnego wrażenia. Oczywiście wykształcenie jest bardzo ważne, jednak dużo ważniejsze jest doświadczenie. Dzięki niemu przyszły pracodawca nie musi tracić czasu (i pieniędzy) na szkolenie pracownika i szczegółowe wdrożenie. Szuka kandydata, który pracował na podobnym stanowisku, wie co należy do jego obowiązków i jak je wykonać. W sytuacji w której pracodawca będzie musiał dokonać wyboru między kandydatem z 3 dyplomami bez doświadczenia, a kandydatem, który ukończył jeden kierunek, ale posiada doświadczenie w podobnej firmie, gdzie wykonywał podobne zadania - zdecydowana większość pracodawców wybierze drugiego kandydata. Szczególnie firmy, które poszukują pracownika od zaraz. Nie będą chcieli tracić czasu na przystosowywanie kandydata do pracy.

Reklama

Poza tym to czego uczymy się na studiach, czasami nijak ma się do tego jak wykorzystać tę wiedzę w normalnej pracy. Weźmy na przykład studenta filologii francuskiej. Chciałby on zostać tłumaczem. W związku z tym nieustannie uczy się języka, zdaje egzaminy na 5 itd. Stara się o przyjęcie do pracy w dyplomacji. I nagle okazuje się, że nie chcą go zatrudnić, ponieważ język, którego tak starannie się uczył nie pozwala mu tłumaczyć wypowiedzi innych osób. Dlaczego? Bo w szkole, na studiach itp. uczymy się literackiego, idealnego, książkowego języka. Niestety w normalnym życiu nie używa się takich słów, takich sformułowań, takiej gramatyki. Język mówiony jest zupełnie inny i na to ten kandydat nie jest przygotowany. Ale jeśli taki student, w czasie studiowania, odbywałby praktyki, załapał się na tłumaczenie drobnych tekstów lub tłumaczyłby chociażby wypowiedzi swoich kolegów, koleżanek, wykładowców itd. pod czas konferencji międzynarodowych na swojej uczelni, zdobyłby spore doświadczenie w tej dziedzinie i pracodawca od razu przychylniej by na niego spojrzał.

Wielu pracodawców decyduje się zatrudnić osobę, która ma średnie wykształcenie lub kształciła się w innej dziedzinie, ale ma duże doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku. Pracując w takiej firmie człowiek szybko się uczy. Wcale nie potrzebuje studiować 5 kierunków, aby być fachowcem na swoim stanowisku. Wystarczy odpowiednie zaangażowanie w pracę i chęć ciągłego uczenia się od swoich kolegów nowych rzeczy. Po za technicznymi sprawami, nabywamy doświadczenia w pracy z drugim człowiekiem, rozwijamy swoje zdolności, kreatywność, uczymy się pracy pod presją czasu, w sytuacjach stresowych itd. Pracodawca zyskuje dojrzałego pracownika, który potrafi przystosować się do warunków pracy w danej firmie.

Reklama

Warto więc brać udział w wolontariatach, stażach i praktykach. Im więcej ich przejdziesz, tym lepiej. Nie przejmuj się tym, że nijak nie pasują one do tego co chcesz wykonywać w przyszłości. Na każdym wolontariacie, praktykach itd. uczysz się rzeczy, które mogą być atrakcyjne dla Twoich przyszłych pracodawców. Nigdy nie wiesz co dla pracodawcy jest istotne na danym stanowisku. Dlatego działaj jak najwięcej, rób co tylko możesz i zdobywaj doświadczenie.

Wielu młodych ludzi traktuje praktyki jak zło konieczne, coś co są zmuszeni zrobić, aby zaliczyć studia, ale na co wcale nie mają ochoty. Uważają to za stratę czasu, a tak naprawdę jest to wspaniała okazja żeby nabyć doświadczenie, ale również na to, aby zdecydować się gdzie tak naprawdę chce się pracować w przyszłości. Warto zastanowić się na tym, w której firmie/instytucji chciałbyś pracować i spróbować załatwić sobie tam praktyki. Pozwoli Ci to zobaczyć jak ta firma wygląda od środka i zdecydować czy chcesz pracować w niej przez kolejne lata. Jeśli zdecydujesz się na tą firmę, będziesz miał zdecydowaną przewagę nad innymi kandydatami, którzy nic o niej nie wiedzą. Praktyki w miejscu, które nie wymaga od Ciebie żadnego wysiłku (a czasami nawet Twojej obecności) nie mają sensu. Wtedy faktycznie jest to strata czasu. Postaraj się dobrze wykorzystać ten czas i zdobyć umiejętności, które pomogą Ci podjąć wymarzoną pracę.

Autor: Nina Banaszek - Recruitment Partner

Dołącz do nas na Facebooku!

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online na praca.gov.pl

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje projekt ustawy o zawieraniu i rozliczaniu umów w sposób elektroniczny przez niektórych pracodawców. Ustawa ta ma pozwolić mikroprzedsiębiorcom, rolnikom, a także osobom fizycznym, zatrudniającym pracowników, czy zleceniobiorców, na zawieranie umów o pracę i umów zlecenia według gotowych szablonów na portalu praca.gov.pl. Ten nowy sposób zawierania ww. umów ma być dodatkową opcją dla wspomnianych pracodawców i zleceniodawców. Zawsze będzie można zatrudnić pracownika czy zleceniobiorcę w tradycyjny sposób. Projekt ten ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w III kwartale 2021 r.

  Wypadki przy pracy - I kwartał 2021 [GUS]

  Wypadki przy pracy - GUS podał dane za I kwartał 2021 r. Czy liczba wypadków spadła w porównaniu do roku 2020?

  HR-owca portret własny 2021 [RAPORT]

  HR-owca portret własny 2021 - raport przedstawia jak HRowcy radzili sobie w pandemii, jakie mają zadania, wyzwania i motywacje. Jak oceniają swoją pracę?

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r.

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r. - ile wynosi Mindestlohn? Ile wynosi netto?

  Urlop rodzinny na opiekę nad rodzicami lub wnukami

  Urlop rodzinny - 12 miesięczny urlop na opiekę nad chorymi rodzicami bądź wnukami dla babci lub dziadka to nowa propozycja urlopu. Czy będzie wprowadzony do Kodeksu pracy?

  Składka zdrowotna - Nowy Ład

  Składka zdrowotna a Nowy Ład - jaka zmiana w naliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne została przewidziana od 2022 r.?

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika przewidziana jest w projekcie ustawy o zmianie ustawy kodeksowej. Jaka miałaby być nowa definicja pracownika?

  Jedna płaca minimalna dla całego kraju to złe rozwiązanie?

  Płaca minimalna - jedna kwota dla całego kraju to złe rozwiązanie? Przedsiębiorcy proponują wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 50% średniej płacy w danym regionie.

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Czego dotyczy? Kto na niej skorzysta?

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?