REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak motywować i zatrzymywać pracowników?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewelina Stachowiak
Marketing Team Leader w firmie HR Tools
Jak motywować i zatrzymywać pracowników?
Jak motywować i zatrzymywać pracowników?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Praca pełna wyzwań, wyznaczanie celów, nagradzanie za ich osiąganie, planowanie ścieżek rozwoju, dobra komunikacja, konstruktywna dyskusja, podsumowanie pracy i jej wpływu na rozwój biznesu - wszystko to powinno zawierać się w długofalowej retencji pracowników. Duży w tym udział managerów, którym HR powinien dostarczyć narzędzi niezbędnych do tego, aby praca stała się dla nich możliwie najbardziej atrakcyjna.

W jaki sposób psychometria wspomaga retencję?

REKLAMA

Opracowanie i wdrożenie skutecznego systemu retencji okazuje się nie lada wyzwaniem. Już samo pozyskanie prawdziwych talentów i kluczowych pracowników do organizacji wymaga dziś wielkiego wysiłku. Ich zatrzymanie w firmie okazuje się jednak zadaniem zdecydowanie trudniejszym. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej w obu przypadkach, zwłaszcza jeśli mowa o poszukiwaniu pracowników posiadających wyjątkowo rzadkie na rynku kwalifikacje.

REKLAMA

Umiejętnie opracowany system retencyjny to nie tylko strategia wynagrodzeń i dodatkowych świadczeń. To przede wszystkim skuteczne zarządzanie w obszarze kariery. Należy to szczególnie podkreślić, tym bardziej, że jak wynika z przeprowadzonych badań, prawdziwym powodem odejścia zdecydowanej większości pracowników, wcale nie są pieniądze. Przyjęło się mówić, że to właśnie zbyt niskie zarobki stanowią przyczynę wysokiej rotacji w firmach. Tymczasem uwagę należałoby zwrócić na sposób zarządzania, w tym przede wszystkim na motywowanie pracowników. Nie bez powodu mówi się przecież, że “ludzie odchodzą od managerów, a nie od firm”. Zrozumienie najważniejszych motywatorów stanowi w tym przypadku podstawę do stworzenia skutecznego systemu retencji.

Jak motywować i zatrzymywać pracowników?

Praca pełna wyzwań, wyznaczanie celów, nagradzanie za ich osiąganie, planowanie ścieżek rozwoju, dobra komunikacja, konstruktywna dyskusja, podsumowanie pracy i jej wpływu na rozwój biznesu - wszystko to powinno zawierać się w długofalowej retencji pracowników. Duży w tym udział managerów, którym HR powinien dostarczyć narzędzi niezbędnych do tego, aby praca stała się dla nich możliwie najbardziej atrakcyjna. Pracownicy powinni wiedzieć, czego mogą oczekiwać od firmy, a działy HR powinny opracować narzędzia, dzięki którym managerowie będą mogli odpowiednio motywować pracowników. Konieczne jest zainicjowanie dialogu i znalezienie wspólnej płaszczyzny, na podstawie której pracownicy będą mogli spełniać się zawodowo, a firma będzie w stanie realizować swoje cele biznesowe. Aby pracownik mógł się rozwijać zawodowo w danej organizacji, powinien być na bieżąco informowany o tym, jakie są możliwości kształtowania jego kariery oraz jak firma określa jego potencjał. Jednym z narzędzi, które umożliwiają prowadzenie skutecznego dialogu na temat planowania ścieżki kariery i motywowania pracowników, jest psychometria.

Polecamy: Personel i Zarządzanie


Psychometria w służbie retencji

REKLAMA

W większości firm planowanie kariery pracowników jest nieodłącznym elementem procedur, jakie w nich obowiązują. Prowadzenie dialogu na temat rozwoju zawodowego pracownika przynosi ogromne korzyści dla obydwu stron. Pracownik dzięki temu zyskuje większą świadomość swoich umiejętności i aspiracji. Lepsze zrozumienie możliwości jego kariery zwiększa motywację działania i pozwala na podejmowanie skutecznych decyzji, łączących rozwój życia zawodowego pracownika z wyznawanymi przez niego celami życiowymi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dzięki psychometrii możliwe jest efektywne motywowanie pracowników, podnoszenie morale i zwiększanie zaangażowania. Narzędzia psychometryczne dostarczają dokładnych oraz obiektywnych danych na temat stylu działania danej osoby w środowisku zawodowym. Managerowie są w stanie uzyskać trafne odpowiedzi, na takie pytania, jak:

  • Jakie są mocne strony pracownika?
  • Na jakie ograniczenia może on napotkać?
  • Czy pracownik aktywnie dąży do osiągnięcia sukcesu?
  • Jaki jest najbardziej skuteczny sposób motywowania pracownika?
  • W jaki sposób buduje on relacje w miejscu pracy?

Narzędzia psychometryczne pozwalają dopasować odpowiedniego pracownika do odpowiedniego stanowiska i określić, co należy zrobić, aby mógł pracować on na maksimum swoich możliwości. Większa świadomość zdolności pracowników pozwala wpłynąć na ich zaangażowanie, przede wszystkim poprzez stawianie odpowiednich wyzwań. Wszystkie te informacje pozwalają ocenić, w jakim stopniu pracownik będzie w stanie korzystać z programów szkoleniowych i w jakim stopniu jesteśmy w stanie wpływać na jego rozwój właśnie poprzez takie szkolenia.

Psychometria pozwala na efektywną retencję w organizacji, zwłaszcza poprzez zapewnianie wyzwań adekwatnych do potencjału pracowników. Wykorzystanie psychometrii w zarządzaniu pozwala na zwiększenie motywacji i zaangażowania pracowników, co w praktyce skutkuje redukcją niepożądanych zmian na stanowiskach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

REKLAMA

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

REKLAMA