REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co chce wiedzieć kandydat zanim wyśle CV

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Co chce wiedzieć kandydat zanim wyśle CV/Fotolia
Co chce wiedzieć kandydat zanim wyśle CV/Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Potencjalny pracownik, zanim złoży swoją aplikację powinien dowiedzieć się o kilku podstawowych kwestiach, m.in. czym zajmuje się firma oraz jaka panuje atmosfera w firmie. Poniżej 5 rzeczy, które chce wiedzieć kandydat zanim wyśle CV.

Na popularnym portalu dla kandydatów aż roi się od „liderów branży” i od ofert pracy w młodym, dynamicznym zespole. Ale kiedy zaczynamy guglować firmę, już nie jest tak kolorowo. Są niepochlebne opinie na jednym z portali, strona internetowa - nieaktualizowana od lat i trochę przykurzony profil na Facebooku. Nie jest za dobrze… więc co powinno przekonać kandydata do odpowiedzi właśnie na tę ofertę?

REKLAMA

Autopromocja

Oto rzeczy, które chce wiedzieć potencjalny pracownik, zanim złoży swoją aplikację:

Czym się zajmuje firma

Niby oczywista sprawa, bo przecież która firmowa strona ma rację bytu bez tych informacji? Problem pojawia się, wtedy, kiedy nasza dziedzina jest, delikatnie mówiąc, niszowa i osoba nieobeznana w temacie może zupełnie się zagubić w gąszczu skomplikowanych pojęć.

Polecamy produkt: Personel i Zarządzanie

Zwłaszcza jeśli domeną twojej firmy są derywaty, mikrokontrolery albo akcesoria dla groomera, musisz wytłumaczyć to łopatologicznie wszystkim potencjalnym pracownikom. Ale tak, by naprawdę wiedzieli, z czym przyjdzie im się zmierzyć, gdy rozpoczną pracę. Wiem, że czasem najprostsze rozwiązania najciężej jest wdrożyć, ale zdecydowanie warto. Pokażmy, że nawet trudna i (z pozoru) nudna branża może być ciekawa i rozwojowa!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto pracuje w tej firmie

Kiedy sama szukałam pracy, natrafiłam na różne ciekawe oferty. Ale brak śladu po jakichkolwiek wzmiankach o zespole sprawiał, że poważnie zastanawiałam się, czy w danej firmie ktoś w ogóle pracuje. I nie mam tu na myśli międzynarodowych korporacji, gdzie wymienianie kogokolwiek poza prezesem może być dość problematyczne. Ale co z małymi, polskimi firmami, które szczycą się tym, że atmosfera i kameralny zespół to ich najsilniejszy punkt?

Kandydat chciałby wiedzieć, z kim przyjdzie mu pracować, jacy ludzie, na jakich stanowiskach i o jakich kompetencjach będą częścią jego zespołu. Kto jest świeżym nabytkiem, a kto starym wyjadaczem? Opowiedz historię swojej firmy i przedstaw kandydatowi jego przyszłych współpracowników. To też niezawodny sposób,by znaleźć osobę podobną do was, która dobrze odnajdzie się w nowym gronie.

Na czym polega i ile potrwa rekrutacja

Procesy potrafią ciągnąć się miesiącami, a kandydaci nierzadko przez cały ten czas pozostają bez informacji zwrotnej i nie wiedzą, na czym stoją. Warto już na początku wyjaśnić, jak będzie przebiegała rekrutacja: co się stanie po przesłaniu CV, ile będzie rozmów, spotkań, zadań dodatkowych. W jaki sposób można się przygotować do rekrutacji? Po jakim czasie kandydat zostanie zatrudniony lub otrzyma informację zwrotną? Niech wie, na czym stoi już od samego początku – to zwiększy jego pewność siebie i ociepli wizerunek twojej firmy.

Jaka panuje atmosfera i jaki preferujecie styl pracy

Być może przewagą twojej firmy nie są wysokie zarobki czy biuro ze zjeżdżalnią i pokojem do drzemki. Spokojnie, nic straconego! Jeśli odróżnia was przyjazna czy kameralna atmosfera pracy, zaakcentuj to! Pokaż się w kontraście do tych, którzy oferują jedynie korporacyjny sznyt, targety i challenge. Według badania firmy Henkel Polska, 92% millennialsów wymienia dobrą atmosferę jako cechę ich wymarzonego miejsca pracy. Jeśli to właśnie wśród tej grupy są twoi przyszli pracownicy, daj im to, na co czekają. Ale nie wystarczy, że napiszesz o przyjaznej atmosferze. Pokaż konkrety, udowodnij, że u was tak naprawdę jest. Serwuj treści ekskluzywne, których nie znajdą nigdzie indziej, wykorzystuj potencjał social media. Nie bój się wchodzić za kulisy waszej pracy i oddawać głos pracownikom.

Najważniejsi klienci i najlepsze realizacje

REKLAMA

Znane marki i rozpoznawalni klienci są dumą każdej firmy – w końcu to dzięki nim istnieje i rozwija się. Koniecznie pochwalmy się, dla kogo pracujemy. Portfolio bogate w rozpoznawalne marki to często wabik na kandydatów żądnych sukcesów. Być może nazwa naszej firmy nic im nie powie, ale zrealizowane projekty będą mówić same za siebie. Dlatego chwalmy się naszymi realizacjami, nagrodami i dobrymi referencjami od zadowolonych klientów.

Nawet najlepsze ogłoszenie o pracę to nie wszystko, bo równie mocno liczy się widoczność firmy w sieci. Możemy być pewni, że kandydat w poszukiwaniu informacji dotrze na naszą stronę kariery czy profile w social media. Ważne, by trafił tam na aktualne informacje, które utwierdzą go w przekonaniu, że chce dla nas pracować.

Zobacz serwis: Umowa o pracę

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najbardziej szanowane zawody 2025. B2B, outsourcing i praca tymczasowa wypierają umowę o pracę

Jakie zawody są obecnie najbardziej szanowane przez społeczeństwo? Na końcu listy znajdują się posłowie, europosłowie, samorządowcy, influencerzy i youtuberzy. Zmienia się idealna wizja pracy - B2B, outsourcing i praca tymczasowa wypierają umowę o pracę.

Pracodawca powinien redukować przebodźcowanie pracowników [SPOSOBY]

Współcześnie pracujemy za dużo, za głośno i za szybko. Wpływa to na przebodźcowanie, co z kolei powoduje niezdolność do koncentracji, złe samopoczucie, a nawet problemy psychiczne. Raport Pracuj.pl “Neurokomfort w pracy i rekrutacji, czyli przed jakimi wyzwaniami stajemy jako neuroróżnorodni w świecie pełnym bodźców” przedstawia problem i podaje pracodawcom sposoby na redukowanie przebodźcowania pracowników.

Uwaga! Komunikat ZUS: Od 1 lipca 2025 nowy kod ubezpieczenia dla osób niepełnosprawnych na stażu. Sprawdź, jak rozliczać 09 21 i 09 20

ZUS przypomina: od 1 lipca 2025 r. obowiązuje nowy kod tytułu ubezpieczenia dla osób niepełnosprawnych pobierających stypendium z urzędu pracy. Zmiana wynika z nowelizacji rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

MRPiPS: W cztery miesiące 2025 r. ponad 103 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców. Najczęściej dla obywateli Kolumbii, Filipin, Indii i Nepalu

Wstępne dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej za pierwsze 4 miesiące 2025 r. pokazują, że w tym okresie wydano w Polsce 103,2 tys. zezwoleń na pracę cudzoziemców. Najwięcej otrzymali Kolumbijczycy. Na kolejnych miejscach w zestawieniu znaleźli się obywatele Filipin, Indii, Nepalu oraz Uzbekistanu. Jednocześnie zaledwie 1,2 tys. zezwoleń wydano dla pracowników z Ukrainy.

REKLAMA

Czy zmiana formy prawnej pracodawcy wpływa na PPK? [PRZYKŁADY]

Przepisy ustawy o PPK nie wyłączają ani nie modyfikują zasad kontynuacji bądź sukcesji wynikających np. z przepisów kodeksu spółek handlowych. Jeżeli po przekształceniu danemu podmiotowi przysługują nadal prawa i obowiązki, jakie miał przed przekształceniem, dotyczy to także praw i obowiązków wynikających z umowy o zarządzanie PPK.

Nieodpłatne kursy językowe dla pracowników. Aspekty prawne i podatkowe

Na co może liczyć pracownik chcący podnieść swoje kwalifikacje zawodowe? Czy pracodawca może finansować pracownikom kursy językowe ze środków ZFŚS? Kiedy sfinansowanie szkoleń językowych pracownikom jest dla nich przychodem? W artykule odpowiadamy na najważniejsze pytania!

6 najważniejszych zmian w zatrudnianiu cudzoziemców od czerwca 2025 r.

Dnia 1 czerwca weszły w życie ważne przepisy zmieniające zasady legalnego zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Zmiany można przedstawić w 6 głównych punktach. Oto najważniejsze przepisy prawne.

MRPiPS: Pilotaż skróconego czasu pracy 2025 – nabór wniosków od 14 sierpnia 2025, do 1 mln zł dofinansowania [SZCZEGÓŁY, WAŻNE TERMINY]

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło szczegóły długo wyczekiwanego pilotażu skróconego czasu pracy. Program, pierwszy tego typu w Polsce i tej części Europy, zakłada praktyczne testowanie różnych modeli organizacji pracy przy wsparciu finansowym państwa. Wnioski o udział w pilotażu będzie można składać od 14 sierpnia do 15 września 2025 roku.

REKLAMA

Nowoczesne BHP czyli jak zmiany klimatu wpływają na bezpieczeństwo pracy

Jakich działań ze strony pracodawcy wymaga nowoczesne podejście do BHP? Czym jest dziś bezpieczeństwo pracy? Jak zmiany klimatu wpływają na zarządzanie bezpieczeństwem w firmie?

Od 2026 r. pracodawcy będą mieli dodatkowe obowiązki. Zmiany Kodeksu pracy wchodzą w życie

Kodeks pracy się zmienia. Nowe przepisy wejdą w życie na początku 2026 roku. Oznacza to dodatkowe obowiązki dla pracodawców. Co zmienia się w Kodeksie pracy? O czym muszą wiedzieć pracownicy?

REKLAMA